Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: itilien   
Дата:   15-01-08 16:22

Значи голямата дилема е следната.
По принцип снимам със Сони Р1. Качеството ми харесва, харесва ми компактността на апарата, това че няма вибрации. Не ми харесват няколко неща, които в случая ми се явяват една основна пречка. Тия неща са - цената на 1 батерия е 135 лева. Обектива е до 120 мм, един роу файл е 20мб.
И сега обяснявам, кое как и защо :)
Проблема с батерията и с големината на файловете, при нормално снимане в БГ не ми е проблем. Рядко правя повече от 70-80 кадъра за една събота и неделя. И това когато случа на много добри условия.
Но, през март месец отивам на едно триседмично пътешествие из Аржентина и Чили, само с цел снимане. Първите около 12 дни ще ги прекарам скитайки в планината. Там изобщо не ми е ясно какво е положението с тока. Има някакви хижи, но дали ще спя в тях, и дали имат ток те не се знае изобщо. В някои от тях съм сякаш склонен да вярвам че няма да има. Още повече, че плана е да ползвам повече палатка, защото е скъпо. Тия 12 дни обаче вероятно ще ги разцепя на две части, едната от които ще е в аржентина, а другата в чили, и помежду им ще се наложи да пренощувам в град. Останалите дни ще са в чилийската пустиня, в едно градче, там вероятно ще имам достъп до ток. Та на въпроса - имам две батерии за сонито, и не знам колко ще ми стигнат. Ако купя трета батерия, впоследствие тя ще ми бъде абсолютно непотребна, защото в българия дори и тия две са ми много. Другото е, че имам 5 гигабайта карти, което със сонито означава 245 кадъра. Имам и фотобанка, но сякаш нещо ме е страх да и се доверя напълно.
Реших, че задължително ще трябва да взема и някакъв филмов апарат като бекъп. Засега съм се насочил към един никон ф301, заедно с някакви супер евтини зумчета.

И сега, каква мисъл ми идва. Вместо да снимам със сонито, да си купя един канон 300д, 17-40 и 70-200. Както и един филмов еос. По тоя начин ще мога да ползвам и двата обектива на филмовия еос. Батериите за канона са само по 38 лева и ще мога да си купя примерно 4-5 батерии. На филмовия еос мога да му взема един евтин батери пак, който бачка с АА батерии. Файловете на канона са по 8мб макс, което значи че на тия 5Г карти, ще мога да събера 625 снимки, което е страшно повече от 245 :) Освен това ще имам и 320 мм с дългия обектив, което ще е голямо предимство, защото там се срещат разни жувотни (Гуанако) и могат да се направят добри снимки.
Тук идва и лошата страна. Тоя вариант ми излиза 2600 лева :(. Които трябва да дръпна от кредитна карта. Мога да продам нещата после, и да си ги възвърна с известна загуба(около 150 лева лихви за 3 месеца и ако има загуба при продажбата). Друг недостатък е, че трябва да си вземам друг по-голям поляризационен филтър.

Та въпроса е - кое от двете ви се струва по-добра алтернатива, и как бихте постъпили вие.
В единия случай не давам повече от 250 лв за филмово апаратче с 28-70 и някакъв до 200мм обективи, нискокачествени + 135 лева за поне още една батерия, като рискувам да не успея да направя част от снимките с цифровия (поради ток или липса на дълъг обектив),и да ги направя с по-лошо качество с филмовия.
А другия вариант е повече цифрови снимки, плюс цифрови с дългия обектив, и всичко филмово с високо качествени обективи. На цената на 2600 лева, евентуално по-късно възвърнати с около 300 лева загуба.
Разликата между 6-те мпх на канона и 10-те на сонито мисля че не са голям проблем.

Ебаси дилемата :) Айде давайте вие какво мислите.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: ecobo   
Дата:   15-01-08 16:26

Аз съм за 300Д-то със 17-40 и 70-200

Ама верно си вземи и филмово тяло, за всеки случай...

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: Георги   
Дата:   15-01-08 16:30

300д с двете ел-ки + филмово [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: The_Melon   
Дата:   15-01-08 16:34

R1 на какви карти пише? Батериите ако си ги държиш на топло през нощта не би трябвало да имаш проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: djogata   
Дата:   15-01-08 16:37

Не знам, мене ме фърли у музиката [smilie5]

Зависи за какво са ти снимките. Ако ще искаш просто да са си за тебе, по-добре избери варианта при който ще си по-сигурен като бройка на снимките, че във всякакви условия ще можеш да щракнеш прилична снимка.

Ако имаш цели да продаваш или просто гониш максимално качество, то към това трябва и да се стремиш

Аз затова си мисля че какъвто и апарат да си взема, няма да си изхвърля сапунгера ФЗ50 - събираш в 750г тежест обектив 35-420, снимки с прилично качество за непрофесионална употреба + 2-3 батерии всяка издържаща поне 300 снимки

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: djogata   
Дата:   15-01-08 16:38

Иначе това за второ, филмово тяло - гласувам с 3 ръце "за" [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: dau   
Дата:   15-01-08 16:42

ами с Р1 ще имаш като качество по-добри кадри със сигурност...

и не може да няма китайски батерии за сонито, или в ибей виж се разрови...

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: next_time   
Дата:   15-01-08 16:47

на цената на 300Д има и 10Д имам 3 батериЙ[smilie5] и мога да ти дам 2 от тях заедно с грипа да ги ползваш, ако обещаеш да ми ги върнеш без допълнителни белези.А ако решиш за филмов ЕОС имам един които е елан 2 и е като нов - може да се разберем нещо.С обективи не мога да ти помогна.Като се замисля ..... бих могъл да ти дам и 10Д-то но много време ще остана без апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: emax   
Дата:   15-01-08 16:50

И аз имам подобна дилема, отивам за 5 седмици из Хамериканската и Мексиканската пустош, демек по каньони разни, пустини и други. Та въпросът ми е да вземам ли за бекъп дебилното 20Д с два по килограм обективи дето само ще ми троши рамото, обаче пък има светкавица за невероятния случай когато ми се наложи да ползвам такава или да се огранича с чисто новичкия(колекционен) Хазелблад 500ЦМ дето си го купих миналата седмица за 700 европейски пари барабар с обектива.Към него има още два обектива и з касетки за черно бяло, цветно и филм с висока чувствителност.[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: deyo   
Дата:   15-01-08 16:52

Странно да прочета такъв тип тема точно от теб, дето си сменил всичко от ДСЛР, през сапунер, та чак до среден формат [smilie5]
Та моя съвет, тъй като и аз съм снимал с Р1 - по-добре си вземи ДСЛР + филмово тяло от една и съща марка.
Вече за марката можеш да се позамислиш - защо точно Канон? Една КМ д5 + 100-300 АПО + 17-35 + 50/1.7 (все минолтенски хубави ФФ обективи) + филмова Минолта ще ти излязат ne повече от 2300лв. Ще имаш стабилизация на дългите обективи, raw ти е около 8мб, но можеш да снимаш и jpeg - д5 има най-качествения jpeg, 5мб, който можеш да си ползваш спокойно почти като raw. Батерията държи при мен около 400-450 снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: djogata   
Дата:   15-01-08 16:52

За 3 седмици без втори Хапарат не тръгвай [smilie5] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 16:57

Понеже съм патил от мъкнене, а когато му е писано на човек да му се скапе камерата, няма мърдане..
1.)
Аз бих взел само един комплект камера, а за бекъп, ще си купя сапунерка издържаща на вода (под вода), пясък и сняг.
2.)
Ще установите, че в тези 'диви' държави има много повече магазини за фототехника, сервиз и чаркуляци, от България.
===========================================
3.)
Най-важното е да има НЯКОЙ до теб, когато снимаш, за да може да споделиш момента а след време да си спомняте заедно!

..
.
3-та точка е с най-голямо тегло от препоръката..
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: stoyan_5   
Дата:   15-01-08 16:59

R1 - разбира се, без повече коментари ..., само му виж матрицата!

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: dau   
Дата:   15-01-08 17:02

бах на 20Д-то му е под 5МБ джипега... бахти и КМ-то [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: mrge.org   
Дата:   15-01-08 17:04


http://www.ixbt.com/editorial/images/bm2001/sol.jpg


http://www.ixbt.com/editorial/bm2001.shtml


Пояснение: Те това животно е слънчева батерия [smilie5]



Публикацията е редактирана (15-01-08 17:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: stoyan_5   
Дата:   15-01-08 17:06

mrge.org - те това е матрица[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: rorus   
Дата:   15-01-08 17:09

Мога да ти дам още една батерия назаем за R1-то.
Аз бих взел Sony-то. JPG ще ти е достатъчен в 50%-70% от случаите за печат до А3. Сонито има и един режим за смарт-зуум (или нещо подобно) - снима на по-малко MPix и същевременно намалява ъгъла (увеличава ф.р.) - пестиш памет. CF картите са вече за без пари - ако си вземеш няколко по 1/2 ГБ - няма всички снимки да са ти на едно място.

Една сапунерка за резерва и това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: itilien   
Дата:   15-01-08 17:19

deyo, аз добре зная предимствата и недостатъците на всяко едно от тия неща. Просто ми се ще да чуя и чуждото мнение - не питам "какъв апарат да си купя" все пак :) И друго - защо канон питаш - защото канонските Л-ки дават добро качество на невисока цена. И друго много важно - ЛЕСНО СЕ ПРОДАВАТ. Реално засега не ми се ще да си ги оставя за постоянно, именно заради това, че парите които ще отидат за тях, могат да идат за някое друго пътуване.
Обективите за минолта са по-трудно намираеми, апаратите също.

next_time мерси за предложението, ще обмисля как ще е най-добре да стане работата :)

d256h - друг човек с мен няма, аз до италия не можах да си намеря човек, макар че на 2-3 човека предлагах да платя половината разходи, та камо ли до южна америка :). И освен това да ти кажа, сякаш предпочитам сам, защото имам свободата да решавам и правя каквото искам, без да се съобразявам с никого.

emax , аз лично без цифрово няма да тръгна, а средния формат би ми излязъл златен, на всичкото отгоре ще ме ограничи в много ситуации. Не знам колко точно тежи хасела, ама аз като имах броника, тя с нормалния и едната касета беше 1.6 кила + 400 грама за широкия + 800-900 грама за дългия. Общо повече отколкото цифровата система. А и какво става със средния формат когато багажа остане по пътя и нямаш статив :)
И друго - двете системи ако ги помъкнеш, не змам дали ще минат като ръчен багаж на летището. Поне при мен не биха могли, прочетох, че във вътрешните чилийски и аржентински линии са стриктни в багажа (и ръчния) и ако изглежда тежък го теглели наистина.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: dau   
Дата:   15-01-08 17:21

Иване не си питал за хора на правилните места, аз ти казах :)

от гледна точка на качество, мисля че Р1 е най-добрия вариант, 2 батерии назаем +2-3 карти още и нещо друго за бекъп :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 17:22

Абе rorus, къде се изгуби, дай да си направим един пленер ?

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: itilien   
Дата:   15-01-08 17:26

rorus мерси много, ще те имам предвид за батерията ! Това може доста да повлияе на избора ми :) Това със смарт зума не го знаех, никога не съм го ползвал, а не съм и чел упътването на сонито, всичко което обикновено ми трябва е интуитивно и не ми е трябвало да чета. Като цяло обаче никога не снимам на жпег. А правих една сметка - на наличните 5 карти, разликата между броя на канона и сонито, възлиза на 7 карти :) Това са 7х40 = 280 лева :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: next_time   
Дата:   15-01-08 17:30

мога да ти дам 2гб назаем

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: itilien   
Дата:   15-01-08 17:33

Мерси :)
Значии, така като гледам ще си стоя със сонито :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: djogata   
Дата:   15-01-08 17:34

Ама вземи си нещо за бекъп, да не стане фал, не че ти го пожелавам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема - Сони Р1 или 300д - с кое да...
Автор: itilien   
Дата:   15-01-08 17:34

Филмово ще взема задължително :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »