Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Разпечатани снимки
Автор: jellyfish1   
Дата:   01-01-13 20:13

https://photo-forum.net/i/1682893 това е една от снимките които исках да си разпечатам за да ги дам на баба ми (надали има нужда да обяснявам, че жената не е много на "ти" с животните: фейсбук, интернет, скайп) че така де ... като си ги разпечатах вкъщи на обикновена хартия и излязоха като на снимката която виждам на монитора си, но реших да ги пусна в едно фото-студио да ми ги разпечатат на фото-хартия...... като видях какво е излязло ми се приплака ... улицата и колите бяха толкова черни че направо не си личеше какво е било, а самата катедрала беше нещо като много бледа сянка..... там им занесох същите JPG файлове от които принтирах и вкъщи .... та след тази предистория към въпроса - Защо според вас е станало така? ARW-файловете ли да им нося? Нормално ли е снимките като ги гледаш на монитор, да са по светли от това което ще излезе на фото-хартия? Или просто да пробвам в друго студио?
 Re: Разпечатани снимки
Автор: Ivodam   
Дата:   01-01-13 20:18

Снимката е доста тъмна и на екран. Мониторът ти калибриран ли е?
 Re: Разпечатани снимки
Автор: tzl   
Дата:   01-01-13 20:19

Мониторът ти калибриран ли е с помощта на хардуерно устройство?

Ако отговорът е "не", значи където и да ги занесеш, колкото и "професионално" да е студиото, ако ги принтират както си ги дал, ще излязат тъмни.

Съмненията ми са, че не ти е калибриран монитора и е на 100% яркост. Нормалната яркост е обикновено доста под 100% и при калибрирана техника снимката ще излезе по-тъмна.

Иначе снимката е тъмничка наистина (гледайки я на калибриран монитор).

Ако си с калибрирана техника и я дадеш да ти я печата друг, нужно е и той/тя да е с калибрирана техника _и_ за печат, за да излезе всичко, както си го виждаш на монитора.
 Re: Разпечатани снимки
Автор: jellyfish1   
Дата:   01-01-13 20:20

С фабрични настройки е.... само съм му намалявал яркостта, за да не ме заболяват очите на 10-тата минута!
 Re: Разпечатани снимки
Автор: jellyfish1   
Дата:   01-01-13 20:27

Намалих си контраста на 60 ... яркостта ми е на 20 ... остротата на 50 .... сега долу горе виждам снимката както беше излязла от студиото. А има ли някакви пиратски сфтуерчета в замунда, арена с които да си калибрирам монитора?
 Re: Разпечатани снимки
Автор: BOZO   
Дата:   01-01-13 20:40

Питай asahi.
 Re: Разпечатани снимки
Автор: tzl   
Дата:   01-01-13 20:52

Монитор и принтер се калибрират с хардуер, а не софтуер.
 Re: Разпечатани снимки
Автор: mihajlov2   
Дата:   01-01-13 20:59

За съжаление калибрирането не може да се извърши "на око" - т.е. козата си сака пръч - т.е. калибрирането се извършва с допълнително устройство и съответен софтуер за него. Е, все пак има и някакви програмки за приблизително настройване на монитора на око, но резултатът от тях е прекалено приблизителен...
И все пак - ето една такава програмка - Atrise Litcurve.
Ето и линк - има и орязана free версия:
http://atrise.com/lutcurve/download/


 Re: Разпечатани снимки
Автор: b0bb0   
Дата:   01-01-13 21:26

Има още време - излез и повтори снимката скоро след залеза на Слънцето, резултатът ще е много по-добър.


http://img651.imageshack.us/img651/1795/img7718t.jpg



 Re: Разпечатани снимки
Автор: compur   
Дата:   01-01-13 21:44

"А има ли някакви пиратски сфтуерчета в замунда, арена..." - жалко е, че не можем "да си дръпнем" от горните места по едно 7D или 5dMark II със съответната оптика... [smilie10]

по темата - калибрирането на монитора е първата, от задължителните, стъпки за правилното цветопредаване. пишещите преди мен са ти го казали!

[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (01-01-13 21:46)
 Re: Разпечатани снимки
Автор: bobonai   
Дата:   01-01-13 21:59

Темата е за печат на снимка върху фотохартия по химичната технология - лазер, проявител, фиксаж, доколкото схванах. Та тези "Фронтиери" вдигат насищането, контраста и "чернят " снимката така, както на някои не им се иска. Но...! Това е приемливо за 90 процента от консуматорите-клиенти. Както и да си калибриран, подадеш ли за копиране файл, софтуера го цръни яко. В мелето от поръчки и работа през декември ако смяташ, че ще ти се пипа всеки файл - грешиш. Единственият начин е да ти изготвят операторите твой "шаблон" и така да си копиран винаги. Експериментирал съм до гуша и съм вече примирен.
В телевизори, видео, реклама, също се гони висок контраст, цветово насищане и силен звук.
 Re: Разпечатани снимки
Автор: BOZO   
Дата:   02-01-13 02:25

Бобонай,
Фронтиера нищо сам не прави-трябва операторска намеса. Прекалено е комплексно:калибрирани монитори, калибрирани лабове, хубава хартия и химия, грамотни кописти. И накрая искаш снимката да ти е 12 стинки... е няма как.
 Re: Разпечатани снимки
Автор: asahi   
Дата:   02-01-13 13:53

Ако е от София - да ме пита.
Ако е от Казанлък - да ме пита.
Ако живее някъде по подбалканското - пак да ме пита.
 Re: Разпечатани снимки
Автор: jellyfish1   
Дата:   02-01-13 16:27

От тази тема си изясних няколко неща: 1. Ще купя една от онези дигитални рамки с памет в които качваш някакви снимки и те се сменят на всеки (5-10-30.....секунди) и така решавам проблема с разпечатването на фотохартия ..... 2. ще я пробвам тази програмка за калибрирането, обаче идва въпроса .... как да си калибрирам на фотоапарата дисплея? Защото ги виждам по един и същи начин на неговия дисплей и на моя монитор!!???!! (и предполагам че не трябва да питам asahi, защото съм от Варна :D )
 Re: Разпечатани снимки
Автор: natassja   
Дата:   02-01-13 17:25

Здрасти, няма да кажа нещо гениално, но все пак някаква идея - аз лично им казвам да не ги преоразмеряват и да не променят цветовите настройки и съм много доволна - от фотото на Витошка до Съдебна палта, което едно време беше Фотосинтезис. Не знам ти къде се намираш, може би ще ти препоръчат нормално фото.
 Re: Разпечатани снимки
Автор: tzl   
Дата:   02-01-13 17:46

"Калибрирането на дисплея на фотоапарата" няма, но можеш да му настроиш яркостта, както и да избереш по какъв начин да ти обработва preview-то на екранчето. Ако снимаш в JPEG ще ти е полезно, но ако снимаш в RAW, няма голямо значение Picture style-ът.

Ако дисплейчето на фотоапарата ти е светло и мониторът ти е светъл, ще излизат приблизително еднакво. Това не означава непременно "точно както трябва". Затова хората казват, че не трябва много да се доверяваш на екранчето отзад за това дали снимката е "както трябва". То ти е само за приблизителен ориентир.

Ако си калибрираш монитора, ще видиш разликата между дисплейчето и монитора ти. При мен дисплеят е мааалко по-тъмен от това, което е на монитора и когато снимам имам това предвид и не се плаша.

Ако искаш "набързо" да оправиш нещата, просто си намали яркостта на монитора долу горе да е същата като това, което е на снимката, която ти е отпечатана (надявам се, че където си я отпечатвал им е калибрирана техниката) и ще знаеш, че това ти е долу горе отправната точка на яркост. Вземи, обработи снимката така, че да изглежда добре на тази яркост и пак я принтирай.

Щом не търсиш професионални резултати и това ще ти свърши работа.
 Re: Разпечатани снимки
Автор: jellyfish1   
Дата:   02-01-13 19:53

Отидох в една печатарско студио (не знам дали студио е точното определение) и след като ги разпечатаха там снимките излязоха почти 1 към 1 с това което виждах на монитора си. (без да са претърпели допълнителна обработка). Вярно - там ги разпечатаха на гланцирана хартия - но мисля че самата ФОТО-ХАРТИЯ не ми е толкова важен елемент в самата снимка.
*** Благодаря на всички които се включиха в разрешаването на проблема.***
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.