Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Калибриране?
Автор: Photom   
Дата:   13-02-13 20:09

Някой да знае къде могат да се калибрира обектив. Интересувам се за 50мм/1,4 и 7д, че не се разбирам мн добре. За София става въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране?
Автор: drastar   
Дата:   13-02-13 22:21

Прочети книжката, със 7д можеш сам да си калибрираш. Хората мечтаят за такава функция[smilie5] , ти я имаш, а не знаеш как да я ползваш[smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   13-02-13 22:31

Какъв е проблема? Бек,фронт или нещо друго? Дай примери.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране?
Автор: turntablism   
Дата:   14-02-13 14:45

Така и така е отворена тема, искам да задам и аз един въпрос в сфера, която не ми е много ясна. Да приемем тяло + обектив, които заедно нямат проблем с АФ. Това означава, че равнините на матрицата и АФ сензора са настроени както трябва (грубо казано). След като всичко е калибрирано, кое в някой друг обектив може да причини Бек или Фрон фокус с това тяло, след като сензорът се намира в тялото и вече е установено, че е калибриран? Досещам се, че може би нещото в обектива, което казва н акакво разстояние е фокусирано в момента дава някаква грешна информация? Или въобще, какви са причините за Ф/Б Фокус?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране?
Автор: sirkhann   
Дата:   14-02-13 15:00

AF сензорът не се намира на едно и също място с фото сензора. Ако оптичното разстояние между тях не е еднакво, се появяват грешки. След това фланговата дистанция между обективите има някакъв толеранс. След това прецизността на електрониката в обектива, алгоритмите за позициониране и самият фокусен механизъм имат определено ниво на толеранс.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране?
Автор: turntablism   
Дата:   14-02-13 15:08

Знам, че двата сензора не са на едно и също място, което няма всъщност отношение към въпроса. Важното е грубо казано, когато образът е на фокус върху АФ сензора(по начина, който той си го отчита), същият да е на фокус и върху фотодетектора (матрица/филм). Ако тази най-важна зависимост е постигната със заводска калибровка и тялото работи добре с набор от обективи, то кой обектив на това тяло би дал фронт бекфокус? Очевидно освен оптичното отчитане на фокуса от АФ има и някакви други подпомагащи системи от където идва този проблем? Грешно ли разсъждавам ?


Да добавя, примерно два броя обективи от един и същ модел използват еднакви механики, еднакви електроники и алгоритми, при единия от тях може да има Ф/Б фокус при другия не... Защо..



Публикацията е редактирана (14-02-13 15:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране?
Автор: perchinkov   
Дата:   14-02-13 17:24

"...Да добавя, примерно два броя обективи от един и същ модел използват еднакви механики, еднакви електроники и алгоритми, при единия от тях може да има Ф/Б фокус при другия не... Защо...."

Използват "еднакви механики, еднакви електроники" по спецификация, но не и по изработка. Всеки механичен детайл и електронен компонент има допуск. Като се натрупат няколко допуска е една посока се могат да се получат видими отклонения. В няколко теми във форума е обяснявано подробно.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране?
Автор: turntablism   
Дата:   14-02-13 18:29

Вероятно да... т.е. за допуските. Мисля си, че поради възможността при производство да се получат такива "струпвания на допуски" обектива е конструиран така, че да може да се донастрои след това без това да налага смяна на даден модул (говоря за общия случай, а не за някакви изключения). Някой запознат ли е? Подробно с тези процедури и самите системи, които подпомагат работата на AF сензора? Сега ще се разровя в търсачката... Ако не ви пречи и нямате работа може и тук да изкажете по нещо за проблема :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране?
Автор: vikitovikito   
Дата:   14-02-13 18:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране?
Автор: dragoifevzialii   
Дата:   15-02-13 01:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране?
Автор: Photom   
Дата:   15-02-13 12:41

Така, незнам дали е Ф или Б фокуса, не съм го засичал. Също така не знаех че има такава опция тялото(нямам книжка).
Тук гледах клипче - нагледно как се прави тази корекция:
https://www.youtube.com/watch?v=t-JrUQO_Z5U
но сега пък ми трябва такава скала, някъде из форума бях мяркал линк към такава скала, ако някой има нека прати за да си я отпечатам.

Всъщност, аз си мислех че калибрирането става посредством някаква машина (най-общо казано) не знаех че става "на око". Ще го пробвам и ще пиша дали резултата е доволен.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   15-02-13 14:05

Така и не каза, къде е проблема с този обектив. Да правиш сам на око микроаджъсмента си е повече любителско занимание и не забравяй след "калибрирането" да върнеш данните на "0" [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »