Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: satyno   
Дата:   10-05-12 00:24

На D-SLR and Nikon Speedlight Compatibility е описана съвместимостта на D90 и SB-800:
i-TTL, AA, Non-TTL Auto, GN, M, RPT, AutoFP High Speed Sync, FV Lock, AF-Assist for multi-area AF, Flash Color Information Communication transferred to camera, Rear Curtain Sync, Red-eye Reduction, Auto Zoom, Advanced Wireless Lighting
Кои от тези функции на светкавицата ще са налични при завит на апарата неавтофокусен АI, AI-S ( или какъвто и да е обектив с преходник) на D90 (апаратът естествено е на пълен ръчен режим)? Интересувам се главно дали ще е възможен FP High Speed sync в ръчен режим?


Отговори на това съобщение
 Re: i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: Cocteau   
Дата:   10-05-12 11:03

Невиждам защо обективът да е проблем

Отговори на това съобщение
 Re: i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: satyno   
Дата:   10-05-12 12:15

Има проблем, защото CLS e обвързано с меренето на експозицията от апарата, а такова не съществува при Д90 с ръчни обективи. Предполагам, че дори и с Д7000, които мери със стари обективи, някои от изброените горе възможности няма да са достъпни.


Отговори на това съобщение
 Re: i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: Cocteau   
Дата:   10-05-12 13:33

Явно на D90 няма "None-CPU Lens Data" [beer]
Стана ми интересно и попаднах на това:
http://ongabonga.wordpress.com/2010/06/10/russian-communicator/

Отговори на това съобщение
 Re: i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: satyno   
Дата:   10-05-12 14:32

Cocteau [beer]
Имам го този чип. Обективите, на които мога да го залепя, се нуждаят от престъргване за да пасне точно. Надали някой съфорумец го е пробвал с ТТЛ светкавица.
За съжаление нямам ТТЛ-ка, досега експериментално бих намерил отговор на въпроса си - какво мога да ползвам от SB-800 на D90 с AI обектив?


Отговори на това съобщение
 Re: i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: anastas   
Дата:   10-05-12 20:27

Въпроса на колегата ми се стори интересен.Мислих си че няма причина за това да не работи и че когато се ползват стари никори или нещо с преходник по подразбиране всичко е на ръчен режим(дори и мощността на командваните светки). Понеже нямам за проба стар никор или друг реших да пробвам с капачката за тялото.Тя дава същата информация на тялото както и обектив с преходник.Та в командер мод дори с подчинена св600 с ръчно зададена мощност и отворена вградена светкавица затвора не се задейства изобщо.Защо е така незная но е така.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: satyno   
Дата:   10-05-12 22:46

Благодаря за пробата anastas [smilie24]
И аз пробвах твоите настройки ( без ТТЛ светкавица ) и резултатът бе същият. Като сложиш СБ600 на обувката и минеш в ръчен AutoFP HSS апаратът пак ли не дава признаци на живот с капачка вместо обектив?

( и ако пак не светка евентуално да се изолира някой от пиновете на светкавицата??? )



Публикацията е редактирана (10-05-12 22:51)

Отговори на това съобщение
 Re: i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: didesignbg   
Дата:   11-05-12 09:58

Аuto FP HSS няма как да работи. От друга страна FP HSS не е част от CLS, и е нещо доста старо, предполагам, че на пълен ръчен режим (апарат и светкавица) ще работи. Казвам предполагам, не съм го тествал. Ограниченията на д90 и аи-с са свързани основно с меренето, апарата не знае максимално отворената диафрагма на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: didesignbg   
Дата:   11-05-12 10:27

Не е и точно така както ти го казвам. За sb-800 високоскоростната синхронизация си е баш част от CLS.
Въпреки че и при доста по-стари камери имаше синхронизация на висока скорост.
Слагаш апарата на високо скоростна синхронизация и М, светкавицата на някои от не-ттл режимите и се надяваш за най-доброто.

Отговори на това съобщение
 Re: i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: anastas   
Дата:   11-05-12 18:10

AutoFP HSS си работи на всякакви скорости над синхронната с капачка.При него светкавицата минава в стробо режими и на нея и трябва само инфо за скоростта на затвора.
Пробвано с Д90 и св 600.


Отговори на това съобщение
 Re: i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: satyno   
Дата:   07-06-12 16:01





Публикацията е редактирана (08-06-12 09:22)

Отговори на това съобщение
 Re: i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: kosio2002   
Дата:   07-06-12 17:28

Nikon D300 + 50/1.8 ser. E (много стар, ръчнофокусен обектив) + SB-900
Тествах, светкавицата работи на всички режими:
TTL BL FP
TTL FP
A FP
GN FP
M FP
RPT

Сигурно D90 има някой разлики.


Отговори на това съобщение
 Re: i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: Alex-dan   
Дата:   07-06-12 18:58

И аз имам Д300, СБ-800 и затова няма смисъл да правя експерименти, явно с Д90 не сработва. Но все пак сложена на АА светкавицата не върши ли работа [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: satyno   
Дата:   07-06-12 21:48

Никон Д90 работи в Commander mode на вградената светкавица и настройки :

Build-in flash --
Group A M
Group B M

с обективи AI, AI-S ( и с капачката-),
пробвах го преди малко.
т.е. сигурно ще може да се използва външна никонска светкавица в AutoFP High Speed Sync режим с ръчни стъкла.
Темата я зададох, за да разбера каква точно светкавица да закупя, защото засега съм само с две YN-560.
Ще се радвам, ако някой направи обстоен тест с никонска светкавица и някакъв ръчен обектив.
Благодаря на всички, участвали в темата [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: i-TTL светкавица и AI AI-S ръчни обективи на D90
Автор: anastas   
Дата:   08-06-12 09:55

Да при моя първи експеримент командер мода не работеше като вече писах.След последния ти пост проверих отново-работи.Грешката при първия тест е била че съм оставил груп Б на ТТЛ въпреки липсата на практика на груп Б.Нали се опитвах до запаля само една подчинена светкавица.[thankyou]


AutoFP си работи когато светкавицата е на тялото и е разрешено от менюто ( с капачка )светкавицата разбира се на М.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »