Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Чистене на матрица
Автор: bauer   
Дата:   15-03-09 23:41

Здравейте,
имам въпросче:
с какво си чистите матриците от праха ?
С духалките много издухана работа :), имам предвид, че само разхождам праха и в крайна сметка нищо.
Преди не сменях много обективите и само веднъж съм ходил при Зентекс, но сега го правя по-често и може би ще се наложи и по-често да е чистя. Някой знае ли с каква течност се почиства матрицата? Искам да си купя от щпатолките на Green Clean и като е "поокъкам" по-доволно да си топя щпатолките във въпросната течност и да си ги чистя @home :-).
Не, че нещо ама за малко по-едра клечка за зъби не ми се дават всеки път по 15лв.
Само ако може да пишат хора които наистина са си чистили матриците, плссс :-).
И още нещо, незнам дали знаете, но матриците са здрави, на стария апарат е бърсах, ръчках, духах с духалка и се случи да фрасна матрицат с човката на духалката и на матрицата нищо и нямаше ! Като изключим праха който и вкарах допълнително :-(, нищо друго не се случи. :-)

Благодаря предварително [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: antani99   
Дата:   16-03-09 00:24

аз лично не бих си правил експерименти да си чистя матрицата сам - отиди при Зентекс - щом веднъж си ходил- вярно плаща се - но поне е по - сигурно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: chris73   
Дата:   16-03-09 00:35


се случи да фрасна матрицат с човката на духалката и на матрицата нищо и нямаше


Ти си абсолютен късметлия, дано при следващото задиране да нямаш проблем...

Иначе, ако имаш куража, защо пък не, да си я изчистиш сам [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: hotsnail   
Дата:   16-03-09 00:35

Aз не съм я чистил за мммм 3 години

1-во обективите се сменят максимално бързо

2-ро апарата е обърнат надолу по време на смяната

3-то никога не любопитствай как изглежда матрицата.

или като порцесс - намираш тихо място на завет с удобна маса или друга равна повърхност, махаш капачката на новия обектив, оставяш го на масата нагоре да сочи горе долу праивлно завъртян. Сваляш стария до него и ведннага пльосваш апарата на новия. Щракваш байонета и си готов.

Нямаш проблеми. Или и да имаш за издухваеми.

Виждал съм някои хора веят апарата наляво надясно без обектив - еми няма как да не хване прах.

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-09 01:19

Течностите са различни. Някои ползват етанол, някои - други неща. Идеята за мн. бързо изпаряваща се течност като етанола според мен не е твърде удачна, защото по принцип прашинките не са единствения боклук по матрицата. Има мазнотии разни, по които залепват прашинките. Етанолът ги разтваря, след това се изпарява, и... къде според теб остава мазното? Вярно, част от него отива в течността, с която е напоена бърсалката. Останалото става на тънък филм, който си остава в/у матрицата след изпаряването на почистващата течност.

Другият метод е с бавно изпаряваща се течност, и сух тампон за забърсване. Така разтворените мазноти се поемат от сухия тампон, и по матрицата не остава от тях.

Многократното ползване на грийнклийнските бърсалки не е препоръчително. При първото чистене събират праха от матрицата, а при следващите може да го разнаесат обратно... Ако държиш да минаваш тънко - продават се клечки, течности и листчета за почистване. Купуваш си такъв комплект, завиваш си сам шпатулките, квасиш и търкаш...

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: bauer   
Дата:   16-03-09 10:58

Благодаря много за отговорите :-).

Зентекса е изчисти супер миналия път, но съм от Пловдив и нямам много пътувания към София и ми идва малко далечко :-(

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: asahi   
Дата:   16-03-09 12:18

Съберете 5-6 апарата и ги замъкнете наведнъж. Или ела да те закарам до София, пък после за връщането му мисли.

Можеш и да се запишеш в http://3na100.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: джъмбо   
Дата:   16-03-09 12:50


https://photo-forum.net/static/forum/2009-03/vsog7399.JPG


http://www.cleaningdigitalcameras.com/resources/eyelead-open.gif



аз ползвам такова освен духалката

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   16-03-09 13:00

Джъмбо кво туй? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: IDA   
Дата:   16-03-09 13:02

А как стои въпросът със самопочистващите се матрици (напр. на 40Д, 450Д и пр.)? Няма ли опасност да се повреди ултразвуковият механизъм при бърсане?

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: Synthy   
Дата:   16-03-09 14:05

IDA написа:

> А как стои въпросът със самопочистващите се матрици (напр. на
> 40Д, 450Д и пр.)? Няма ли опасност да се повреди
> ултразвуковият механизъм при бърсане?


не, защото по принцип е твърд кристал този 'механизъм'. не е нещо движещо се, че да се повреди.

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: Synthy   
Дата:   16-03-09 14:07

аз като тръгна да чиатя - на Булб застопорявам (предварително съм заредил напълно батериите!!!), първо духам с обърнат наобратно апарат, след това бъркам вътре с микрофибърна кърпичка напоена с метанол, след това минавам със суха, и след това отновно с мокра микрофибърна (ако духането преди това не е помогнало разбира се). Според боклучетата, духането често ми помага. с кърпичката смао ако нещо не падне с духане, но като цяло избягвам да пипам, само когато е крайно належащо, тогава пипам по матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: джъмбо   
Дата:   16-03-09 14:29

и кат бръкнеш с микрофибъра как хващаш краищата....

онова на снимката е лепкав силиконец..... гледаш къде има точка и лепиш там и тя залепва за него...

фотосинтезис имат подобно http://test.photosynthesis.bg/offer/253758000001.html

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   16-03-09 14:31

еми старая се, преди това съм го направил като шпатула. но твоят вариант определено е по-добър (аз доста си играя за ръбовете, както отбеляза).

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: frenchev   
Дата:   16-03-09 15:04

ако е само за прах, имам безотказен метод. пробвах с духалки в началото, но те само разхождат праха.

аз използвам обикновенна прахосмукачка. махам накрайника и приближавам тръбата към апарата. хващам края на трабата плътно с ръка и си приближавам ръката към байонета.
тоест ръката ми играе нещо като преходник. колкото повече уплътниш толкова по добре смучи.
изчиства абсолютно всичко което не е залепнало и то не само от матрицата ами от целия апарат. и най хубавото е, че няма какво да надереш или счупиш. пробвайте

[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: graphix   
Дата:   16-03-09 15:08

представи си да ти засмуче огледалото [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: frenchev   
Дата:   16-03-09 15:15

ами досега не се е случвало а съм го прваил мнооооого пъти.

но все пак нимавайте!!![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: adutsov   
Дата:   16-03-09 15:16

И аз съм го правил с прахосмукачката, но преди тва намалявам мощноста на минимум. Но понякога си трябва забърсване с мокра кърпичка, има неша дет не щат да се изсмучат!

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: bauer   
Дата:   16-03-09 16:58

Значи става с етанол и с метанол [smile] , супер.
На Джъмбо шпатолката ми хареса много [smile].
И номера с прахосмукачката ми хареса :-).

Благодаря много [smile][smile] [beer]

Благодаря и за предложението на asashi [smile]. Проблема не е толкова в превоза, колкото в липсата на свободно време и по закона на Мърфи нещата се случват точно когато нетрябва и нямаш много време да реагираш. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: джъмбо   
Дата:   16-03-09 17:05

и някои други са ползвали прахосмукачка изсмуквайки ламелите на затвора [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: NEPREDVIDIM   
Дата:   17-03-09 23:40

аз за себе си и открих начин на чистене на матрицата:
тампонче от клечка за уши, апарата обърнат надолу, чистя внимателно, после не обръщам клечката от другата страна макар да има и на двата края памук, щото от пръстта на ръката остава мазно, колкото и да е чист, после духам с духалка 5 мин. ако има още мръсотия пак повтарям



Публикацията е редактирана (18-03-09 00:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: blacksnoopy   
Дата:   18-03-09 00:03

Мисля да пробвам утре с прахосмукачката :)

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: stormfx   
Дата:   18-03-09 00:20

Туй с прахосмукачката не ти го препоръчвам [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: frenchev   
Дата:   18-03-09 09:50

джъмбо да не би да има случай със засмукани ламели, огледала и т.н. споделете ако е така.

stormfx ти да не би да имаш лош опит с прахосмукачка.

както казах бавно, внимателно без да ограничавате много достъпа на въздух отстрани, иначе се получава прекалено силно засмукване, и ако можете намалете прахосмукачката.

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на матрица
Автор: GenaDP   
Дата:   18-03-09 10:12

Френчев, значи ти си на мнение, че въздухът, дето влиза в апарата на мястото на засмукания, е обезпрашен, а?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »