Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Sigma SD 15
Автор: martev   
Дата:   20-02-12 10:43

Здравейте!
Нов съм във форума. Снимал съм преди време с Canon EOS 300 -лентов и за много кратък период с Nikon D 300-служебно.
От известно време се оглеждам за някаква камера лично за мен .
От предложенията в Ebay ми направи впечатление следното:

линк

Имате ли впечатления от тази камера(Sigma SD 15) , предимства и недостатъци?

Заслужава ли си да се купи нещо такова или е по-добре да се придържам към Canon/Nikon.

Предварително благодаря !


Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: sirkhann   
Дата:   20-02-12 10:56

Какво искаш да снимаш и как ще я ползваш?

Сигма са много специфични фотоапарати, прекрасно изображение и малко дървено тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: mugen   
Дата:   20-02-12 10:56

Ето добра оферта само за тяло, поне е от Европа - ЦЪК [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: sirkhann   
Дата:   20-02-12 10:59

После успех с намирането на SA обективи...

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: mugen   
Дата:   20-02-12 11:00

За мен голям недостатък на SD15 е, че кроп фактора е x1.7 [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: mitku   
Дата:   20-02-12 11:07

Ще си позволя да цитирам колегата nedelcho1:

------- Цитат ---------

"Ако мислиш да го ползваш като универсален фотоапарат за всичко и като единствен, отговорът е не, не си струва. Ако го имаш като втора система и искаш да експериментираш, да видиш предимствата на фотоапарат без лоупас филтър и висока цветна резолюция на ниско исо, може би си струва.

Но да знаеш някои неща:

1. Като цяло фотоапаратите на Sigma с Foveon сензор не са използваеми на всичко над 400 ISO (освен за web). На 50/100 исо съм печатал до 60х40 и резултатът е превъзходен.
2. Предимството в динамиката и рязкостта на пикселно ниво, която има Foveon си отива още на 200 ISO.
3. Ако недоекспонираш (а това не е никак трудно заради доста базисния светломер), дори на 100 ISO има цветен шум, който е от вид който трудно се чисти. На големи зелено-лилави петна.
4. Абсолютно никаква консистенция на баланса на бялото. Ако щракнеш в една и съща обстановка с разлика от секунди три кадъра и трите ще са с различен баланс на бялото (понякога разликата е от 2000-3000К). Единственото решение е къстъм баланс на бялото.
5. Много често снимките имат зеленикав оттенък, който изисква прибавяне на магента за да изчезне и не винаги успява напълно.
6. Предишния модел с който снимах SD14 беше ужасно бавен фотоапарат във всичко. Време за пускане до първа снимка 3-4 секунди, запис на изображението на картата памет (преди да можеш да го прегледаш на фотоапарата) около 9 секунди, смяна към следваща снимка в превюто около 1 секунда. При фокусиране с широкоъгълни обективи, автофокуса често не успяваше да улови констраст, независимо къде е насочен и хънтваше. Мога да изброявам и още, но мисля че загря картинката. SD15 е по - нов модел, но голяма част от нещата не са оправени. Времето за запис доколкото знам е пак от порядъка на 6-7 секунди, автофокусната система е същата, само буфера е подобрен значително (21 кадъра буфер при снимане в RAW формат).
7. Максималната експозиция нощно време е 2 минути дори и с дистанционно.
8. Ако искаш да снимаш със светкавица, имай предвид че експозицията варира в големи граници. Ако направиш 10 кадъра, не е невъзможно 3-4 да бъдат недоекспонирани с до 2 стопа, 2-3 да са нормално експонирани и останалите да са преекспонирани между 1 и 3 стопа. Естествено ако снимаш в ръчен режим и на фотоапарата и на светкавицата няма проблем.
9. SD14 е последния фотоапарат с официална поддръжка от Adobe. С SD15 за съжаление си принуден да работиш с фирмения RAW конвертор който е ужасно муден и орязан откъм настройки. Няма възможност за корекция на баланса на бялото по келвини (а е с една неудобна цветна скала), няма функциите кроп, изправяне, локални корекции, коригиране на аберации и винетиране, няма констрастна крива а допреди няколко версии нямаше и шумоподтискане освен стандартното което софтуера си прави. Silkypix също поддръжа SD15, но за съжаление резултатите не са толкова добри колкото с конвертора на Adobe.

Сред плюсовете са:
1. Перфектна рязкост и микро-контраст на пикселно ниво.
2. Снимката има плавни тонални преходи, които са присъщи на фулфрейм фотопаратите.
3. Когато го контролираш изцяло, резултатите са много добри. На 100 ISO няма абсолютно никакъв цветен или зърнист шум. Снимката изглежда буквално перфектна, все едно, че си там и я гледаш с очите си.
4. Динамиката на ниско исо 50/100 е много добра. Напълно сравнима с последните поколения матрици на другите производители.

Снимах около 3 години със сигма. Като цяло не съжалявам за това, тъй като бях принуден да науча много неща, за които по друг начин нямаше да имам мотивация, а именно как се снима в manual режим, как да си уцелвам експозицията винаги, как да обработвам снимките, как да избягвам недостатъците на техниката за да имам добър резултат. Истината е че със всеки друг фотоапарат се снима по - лесно, има по - добра автоматика и резултатът е добър директно от фотоапарата. Така да се каже за тези три години надраснах възможностите които имаше фотоапарата и не можех повече да се справям с ограниченията му. Затова и го продадох.

Решавай сам. Надявам се, че съм бил полезен."

------- Край на цитата ---------


След таквоз описание трудно може да се добави още нещо, освен че това (Сигма) е една много рядка/екзотична система и много трудно ще намираш оптика за нея (освен нова в нагъзина, на доста висока цена) и освен това си ограничен само на Сигма оптика (например за Канон и Никон има 100-ици пъти повече предложения както от самите Никон и Канон, така и от доста други производители, включително и Сигма). [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: sirkhann   
Дата:   20-02-12 11:13

Абсолютно [smilie24]

На кратко - чудесен апарат за портрети и пейзаж, ако имаш обективите. Иска бавно и спокойно снимане. SD15 има тенденция да реже светлите, преекспонирани зони. Оптика се намира трудно. Зеленеенето се появява само при автоматичен бял баланс, при ръчно задаване в RAW конвертора нещата са ок. Иска си снимане в RAW. И т.н. и т.н. Казват, че фотоапаратите на Sigma са най-близки до филмовото усещане и като работа, и като краен продукт.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: pstoev   
Дата:   20-02-12 11:27

резолуцията в RAW е 4,5mp...

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: martev   
Дата:   20-02-12 12:02

Идеята ми е да я ползвам като основна камера. Ще снимам портрети и пейзажи основно, но в последствие може и друго. Знае ли човек ...
На този модел се спрях, понеже е в ценовият клас на Canon 60/600 , към който се бях ориентирал първоначално. Можете ли да ми направите сравнение на Canon-ите и тази Sigma-SD 15?

Oтново благодаря !


Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: sirkhann   
Дата:   20-02-12 12:36

Canon 60/600 са много, много, много по-добри тела с много повече възможности, богат избор на обективи втора употреба и т.н.

SD15 има малко по-добро качество на изображението САМО в някои ситуации и то на ниско ISO. С една дума - ако ти излизат на едни пари, по-добре Canon.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: pefoto01   
Дата:   20-02-12 14:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: 3DF   
Дата:   20-02-12 17:32

Сигмата с фоевона дава страхотна ненадмината картинка. Имал съм ДП1. Снимките в профила са ми с него. Разделих се с това апаратче единствено заради широкия обектив, което ме дразнеше.

Погледни тази оферта ако все пак решиш да се хвърлиш на Сигма.
А тези апарати си заслужават. Погледни темите със снимки правени със Сигма.
тук


Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: 3DF   
Дата:   20-02-12 17:37

ТУК ИМА СНИМКИ ПРАВЕНИ С МЪНИЧЕТО. СЪС СЪщИЯ СЕНЗОР, КАТО НА ГОЛЯМАТА


Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: juslen   
Дата:   20-02-12 23:34

Абе с две думи не си струва разправията, вярно има доста сериозни предимства откъм качество на изображението но като му теглиш чертата на края все пак не си струва.

Вземи си един хубав конвенционален DSLR c Bayer матрица, с него можеш да снимаш всякакъв стил и е много по-универсален. Sigma-та с Фовеон сензора все още не е разработена както трябва, и си е екзотичен апарат за ентусиасти. На високо ISO примерно шума е много и цветовете са силно намалени-излизат почти черно-бели защото шума е страшно много и процесора не може да смогне. При дълги експонации също има проблеми. За да докараш снимките до нормален вид пък трябва немалко обработка.

Докато един ''обикновен'' DSLR-Canon, Nikon и т.н. са много по-автоматизириани, бързи и точни. Снима се лесно и прецизно и не трябва постоянно да мислиш за всякакви настройки, та накрая да не осъмнеш с лилаво-зелени петна по снимките [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: sirkhann   
Дата:   21-02-12 01:03

Ама съм готов да споря за "DSLR-Canon, Nikon и т.н. са много по-автоматизириани, бързи и точни".

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: mihajlov2   
Дата:   21-02-12 11:59

За мен смисъл от използване на камера с Фовеон матрица засега има само при серията DP - като втора, трета или n-та малка камера най-вече за пейзажи, архитектура, натюрморти и т.н. Но в никакъв случай като първа и единствена камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: carl_cox   
Дата:   21-02-12 14:48

ако нямах SD14, бих си купил с радост и вълнение SD15 :)))

хората по-горе са прави, че общо взето почти всички модерни dslr-и от разлничните класове и марки са по-добри от към оперативност и предлагани експри, но мен именно максималната простота в управлението ми допада страшно много [smile]

martev - ако държиш да имаш висока средно претеглена оценка от всички показатели, по които бихме оценявали различните възможности за система, може би наистина ще е по-добре да си избереш нещо различно от SD15...за мен Foveon дава особено излъчване, което ме грабва и това е водещо при личната ми симпатия към моделите на Sigma, въпреки че другите dslr-и дават повече...

за да ти допадне Foveon камера, трябва да имаш предравително позитивно отношение и търпение да опознаеш спецификата на апарата...като си мисля, че не всеки е готов да поеме придизвикателствата от Sigma :)

така както си описал нещата, според мен сполучлив избор за теб би бил: Nikon D7000 / Canon EOS 60D, като Sony A65 / Pentax K5 също заслужават внимание, ако изобщо си отворен към конкурентите на 2-та лидера.

каквото и да избереш, вслушай се в собстевното си усещане и не се съжалявай, че не си избрал X или Y от другите марки.
Прецени си какво ти се снима, какво те влече, от какви обективи би имал нужда, с какви средства разполагаш и отговора ще те намери...[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Sigma SD 15
Автор: martev   
Дата:   21-02-12 20:05

Харесвам обективитена Sigma и затова потърсих мнението ви за телата на същата фирма. Исках да разбера дали и те са на същото ниво. Снимки от тях във форума също не липсват, и бих казал, че са точно по моят вкус.
Честно да призная не съм любител на масовите марки и бих предпочел да имам нещо "екзотично", произведено в малки серии с вниание към детайла... Големите компании печелят и съответно наблягат на "масовата ширпотреба", от която идват и техните печалби.
Имам впредвид евтини и среден клас изделия с ниска себестойност, и съответно висока печалба.
След това ни заливат с реклама и ние ставаме техни "горди собственици".

Благодаря на всички за мненията!
Поздрави!


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »