Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Светкавица TTL предазначение
Автор: Photom   
Дата:   18-02-12 19:46

При отразяване на светлината от светкавицата /в таван,стена и т.н./ ще се получи правилна експонация? TTL-а ще върши работа или ще трябва да се използва ръчен режим.
1. Когато ползваме светлината от светкавицата, отразена от таван или разсеяна с дифузер, автоматично зададената мощност ще бъде грешна, поради горе поставените условия, нали така?
2. Когато снимаме в условия на ниска осветеност, светкавицата с TTL има ли подстветка, както вградената светкавица ма фотоапарата, чрез няколкократни блика, в помощ на AF?
3. Когато е на статив светкавицата, възможно ли е свързване с апарата, или ако имаме 2 светкавици, който искаме да командваме с апарата при което TTL-а работи? (звучи ми невъзможно де, но нека да си питам)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: Alex-dan   
Дата:   18-02-12 21:42

1.не
2.да
3.да

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: Photom   
Дата:   18-02-12 22:08

Благодаря, но все още не е толкова ясно:D

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: swan_   
Дата:   19-02-12 01:17

Алекс ти е отговорил.:)
За повече инфо има книжки, филмчета и т.н. Много са ти общи въпросите.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: Myth   
Дата:   19-02-12 01:30

Да трябва да конкретизираш малко поне модел, марка... Е тук си мисля, че може би не трябва да го отпращаме към Гугъл, веднага човека... не че няма информация но...
За Никон и Канон си има синхронизатори с които можеш да си ползваш ТТЛ, малко скъпи ама ги има... за Pentax още не съм видял такова.
Също и с кабел може да се ползва отделена светкавица с ТТЛ. Ако някъде греша по-знаещите да ме поправят.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: s.lazarov   
Дата:   19-02-12 09:57

Относно 3 - синхронизацията: Можеш да синхронизираш TTL светкавица или със скъпи радиосинхронизатори, или с кабел, който е за TTL, което е по-евтиният вариант. Ако същевременно с това имаш и втора светкавица, то тя ще следва първата, която е вързана с TTL кабела (взависимост от системата, можеш да я деактивираш като пак задейства другите светкавици).
Ако снимаш с Canon (и не само), има една хубава книжка Speedliter's Handbook - Learning to Craft Light with Canon Speedlites, която препоръчвам! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: swan_   
Дата:   19-02-12 11:05

Myth, не му казвам да пита Гугъл, а да чете. Има литература колкото искаш за TTL-a.. Нека си изясни как работи и след това да пита детайли. Няма как една книга да му се опише във форума.
lazarov, с Никона ТТЛ-а си работи и с никонската CLS:)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: s.lazarov   
Дата:   19-02-12 11:25

@swan_
Дам, знам, аз затова го питах с каква система е, защото има разлика между TTl на Канон и Никон. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: Photom   
Дата:   19-02-12 20:02

Да да веднага всичко си казвам:)
Значи снимам с Canon 550d, от скоро.
Еми кое му е толкова общото на въпросите, хайде сега като малките деца. Имах предвид че само с да/не не можах да разбера, най-малкото защо, иначе благодарности на човека:)
Едно нещо мн. бързо разбрах колко е важна във фотографията светлината. То принципно всичко е важно, но въпроса ми е друг.
Заслужава ли си да си взема една светкавичка Canon 580 ex, понеже това са си доста парички. И от там се породи и вторият въпрос: Мога ли да я ползвам в синхрон или най вече от статив, като и ползвам всичките ресурси, а именно TTL.
За сега имам едно китайче 560 + един статив и чадър. Скромна работа, ама толкова. За това се запитах тази светкавица, дали мога да и ползвам TTL функцията когато е на статив, или предимно се ползва като основна светкавива, да речем в по-динамична сведа в която няма мн. време за "пипане" и донастройване пробни кадри и др.,нещо като репортажна светкавица.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: Alex-dan   
Дата:   19-02-12 20:10

Еми кое му е толкова общото на въпросите, хайде сега като малките деца.

Сега вече може да се пише доста повече... На първия ти пост мога ли да тръгна на всяка система да и анализирам флашовете - каква аф помощ имат, как се палят ТТЛ безжично и т.н... [smilie3] Нито си качил снимки с екзиф, нито беше писал нещо като информация както тук, така и в профила си... Аз иначе снимам с Никон, канонци ще са по-запознати в детайли... [smilie24]



Публикацията е редактирана (19-02-12 20:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: GenaDP   
Дата:   19-02-12 20:26

Заслужава ли си да си взема една светкавичка Canon 580 ex, понеже това са си доста парички.
За кого? Ако ти кажа за мен дали си заслужава - това помага ли ти? Щом ти ще даваш парите - ти сам ще се наложи да си прецениш.

Мога ли да я ползвам в синхрон или най вече от статив, като и ползвам всичките ресурси, а именно TTL.
Може. Но ще трябва да си купиш и други работи...

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: Photom   
Дата:   19-02-12 20:36

Колега, няма да е лошо да споделиш какви?
И да вярно, че това е доста индивидуално спрямо нуждите и работата която ще ми върши.
Направо казано любител съм си, а светкавица върхов клас от определена марка предполага да е професионална и дрън дрън нататака:D
Виж, сега аз питах дали екстра като TTL е достатъчен повод за покупката. Дали си заслужава един вид.
А щом питам едва ли знам отговорите.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: Photom   
Дата:   19-02-12 20:40

По-горе ми попитаха, да дам малко информация за техниката и обясних подробно, защо задавам въпросите.
И нещо което ми прави огромно впечатление мн. лош тон долавям в този форум, дано бъркам.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: Alex-dan   
Дата:   19-02-12 20:40

Ако ще снимаш репортажни кадри, където се иска бърза реакция ТТЛ-а помага много, ако ще снимаш в по-контролирани условия, обикновено се ползва М режим...

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: swan_   
Дата:   19-02-12 21:49

Photom , че тонът тук е лош - така е. Свиквай! :))
Относно въпросите ти - научи се, не само в този форум, като питаш нещо да формулираш добре въпросът си. Погледни какво си написал в началото! Според теб не трябва ли да питаш нещо такова - "Снима с канон. Имам китайска светкавица едикваси. Мисля да си купя 580. Ще я използвам за едиквоси и едикак си. Мога ли да ползвам ТТЛ-а и какво би ми било нужно за това. Според вас струва ли си?"

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: seuret   
Дата:   19-02-12 22:14

Всъщност, има и TTL синхронизатори и за Сони. За останалите - кабели. По темата - На твое место бих си купил светкавица с TTL, по възможност да е маркова.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: Photom   
Дата:   19-02-12 22:28

swan
Дам, мислех че принципа е еднакакъв на всякаде де, затова не уточних още в началото.
Днес гледах няколко клипчета, малко ми просветна;)

Аха щото гледах пак от тези китайските с TTL мерене. Паричките са двойно, че и тройно по-евтини.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: swan_   
Дата:   19-02-12 23:15

Ако искаш светкавици, които да ползваш ръчно като стробист - може да заложиш на китайски. Ако искаш ТТЛ и други екстри - на марова.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: s.lazarov   
Дата:   20-02-12 10:05

Колега, ако искаш да ползваш Canon светкавицата не-на-камерата, ще ти трябва добър синхронизатор като например pocket wizard, а цените там са не са малки. Можеш да се направи и компромис с TTL кабел, там ще ти излезе по-евтино, но ще имаш и повече ограниечения. TTL в контролирана среда е удобен, но пък може да се окаже лукс, затова ръчни светкавици ще вършат идеална работа. Има един основен принцип - ако разстоянието между теб и обекта се променя динамично, то тогава TTL ще е по-добър вариант, ако пък работиш в контролирана среда и разстоянието между обектива и обекта не се променя или го контролираш с точност, то тогава ръчните светкавици са достатъчно добро
решение.

Относно горния пост на swan_ - и аз съм на това мнение! (-;
Просто се научи как да снимаш в ръчен режим и ще видиш, че проблемът не е в светкавицата. (-:
Аз имам Yongnuo TTL светкавица и я ползвам само на апарата при рапортажи и динамична среда., когато ми е нужна за стробистки изпълнения, използвам обикновен радиосинхронизатор до 1/250. Разбира се е хубаво да имаш светкавица Canon и синхронизатор със скорости над 1/1250, но всичко е до време и възможности.
Успех!

P.S. Тази книга, която споменах в по-горните постове, ще ти е много полезна. Можеш да се поразровиш и из торент сайтовете, защото не съм я виждал в Бг.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: kollev3   
Дата:   20-02-12 11:02

Какво е за предпочитане TTL или TTL BL при снимане на репортажи?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   20-02-12 11:43

kollev3,
mо принцип официално в сайта на Никон мисля пише, че BL означава Balanced Fill и е интелигентно решение за управление при използване на запълваща светкавица. Общо взето е разпространено мнението, че основната идея при проектирането е била по-скоро BL като BackLit, а другото е по-късно маркетингово решение - дори само защото съкращението е BL, а не да речем BF :)
Така или иначе "запълваща светкавица" можем да използваме с успех при снимане в контражур, мисля :) Поначало в случаите в които фона е по-светъл от обекта и използваме светкавичка е логично да използваме алгоритъма за запълваща светкавица.
При репортажно снимане, следователно, ти самият трябва да прецениш дали трябва да използваш запълваща светкавица или нормалния TTL алгоритъм. Този режим се представя добре тогава, когато заснимаш обекти, които са по-слабо осветени, на фона на по-осветен фон. Например така би било ако снимаш портретно човек в не много светла стая, застанал на фона на прозорец в светлия навън ден [smile] ,

Тъй като май в тази тема се говори в контекста не на Никонската, а на Канонската система светкавички (поне за това, че авторът снима с 550D), може би е редно да кажем също така, че канонския E-TTL/E-TTL II според спецификациите изпълнява алгоритъм за "запълваща светкавица" тогава, когато камерата е в режим "приоритет на блендата" или "приоритет на затвора".

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица TTL предазначение
Автор: Photom   
Дата:   20-02-12 18:15

Благодатря на lazarov и всички включили се. С това мисля че темата се изчерпа:)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »