Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 МР4 срещу МПЕГ2
Автор: r_rusev   
Дата:   27-12-11 09:46

Здравейте, и честита Коледа.
Направих няколко опита и реших да споделя резултатите.
Сигурно пак съм открил "топлата вода" но ..
Пиша го и с тайната надежда, че някой от знаещите
може да се "обади" и да сподели нещо по темата.

Изходна поктановка:
От произволно избрани кадри от камерата в транспортен
формат - М2ТС изработвам видеоклипчета, с адоб премиер и
сони вегас, в шест варианта.
1. 2,5 Мв/с МРГ2 и МР4
2. 25 Мв/с МРГ2 и МР4
3. 50 Мв/с МРГ2 и МР4
МРГ2 с класически кодек МРГ2, МР4 с кодек Н.264/р10

Резултатите:
1. 2,5 Мв/с - Качеството на видеото при МР2 е ужасно.При МР4 качеството
е добро и големината на файлът е около 2,5 пъти по-малък от този на МР2.
2. 25 Мв/с - няма разлика в качеството /СУБЕКТИВНО/ между МР2 и мр4.
Файлът на МР4 е по-голям от този на МР2.
3. 50 Мв/с - Качеството на МР2 е по-добро от МР4 /СУБЕКТИВНО/, но
файлът на МР4 е значително по-голям от този на МР2.

Разгледах техническите х-ки на професионалните камери /В енд Н/ с цени
по-големи от 50 000 долара, те записват с 500 Мв/с но.. МР2

Изводи:
1. С бит-райт до 8-10Мв/с- по-добро качество доставя МР4, във всички
останали случаи за предпочитане е МР2
2. Клип, изработен с бит-райт по-голям от записаният от камерата не
доставя по-добро качество.
3. За мах. качество на клипчета за компютър и блу-рай диск - МР2.

Както казват математиците, изложението е без доказателство, защото
всеки съмняващ се може да го провери.

Ще бъда много благодарен за всичко споделеното по темата[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: МР4 срещу МПЕГ2
Автор: mitku   
Дата:   27-12-11 10:27

Не че нещо, но видеото при БлуРей дисковете е енкоднато именно с H264... така си се произвежда. Освен това - MP4 е контейнер, а не формат за кодиране. Така че - имаш някаква грешка в постановката, но тъй като има безброй варианти и настройките са много (които може да се изразят в прекалено голям файл, или проблеми с качеството, или каквото и да е друго), нямам намерение да гледам в кристалната топка защо си получил такъв резултат при високите битрейти. [smilie3]

H264 е доста по-добър като формат за енкодинг от по-стария и с доста по-малко възможности MPEG2. Туй означава, че: дава по-добро качество при еднакъв обем на файла; или дава по-малък обем на файла при приблизително еднакво качество; и всички междинни варианти. Евентуалният "проблем" е, че за енкодинг и декодинг на H264 се изисква МНОГО повече изчислителна мощност (особено при енкодинг), докато MPEG2 е доста лек за "изчисляване" и в двете посоки. Затова сигурно и в споменатите от теб камери все още има MPEG2 - явно нямат достатъчно мощност да енкодват в H264 с толкоз висок обем (битрейт) в РЕАЛНО време. [smile]



Публикацията е редактирана (27-12-11 10:41)

Отговори на това съобщение
 Re: МР4 срещу МПЕГ2
Автор: Блясък   
Дата:   27-12-11 11:24

Интересно защо размерите на съответните файлове МПЕГ2 / МПЕГ4 при еднакъв битрейт са с различна големина.
Всъщност нищо ново под слънцето - средно два пъти по-малки стават файловете на МПЕГ4 (при сравнимо качество) от МПЕГ2

Отговори на това съобщение
 Re: МР4 срещу МПЕГ2
Автор: e-mil   
Дата:   27-12-11 12:10

"Разгледах техническите х-ки на професионалните камери /В енд Н/ с цени по-големи от 50 000 долара, те записват с 500 Мв/с но.. МР2"

Ето списък с камери на цена повече от 50 хил. долара. Някои пишат с HDCAM, други с HDCAM SR, трети с DNxHD... и т.н. Нито един от тях не е MPEG2.


Отговори на това съобщение
 Re: МР4 срещу МПЕГ2
Автор: langel   
Дата:   27-12-11 12:34

Два клипа с еднаква продължителност и еднакъв битрейт имат еднаква големина, независимо от кодека.
Камерата ти с какъв битрейт и кодек записва - mpeg2 или h.264?
Предполагам, че е mpeg2 с до 25Mb/s. Тогава изходен файл с битрейт до 25Mb/s ще е с по-добро качество с h.264, като вероятно максимално качество ще достигнеш при около 18Mb/s с h.264 и то ще се равнява на 25Mb/s с mpeg2. Над 25Mb/s нямаш повече информация и изходният файл ще е с еднакво качество. Евентуалните разлики ще са субективни, но зависят и от плеера/декодера. Ненужният овърсемплинг не само, че няма да подобри качеството, но и в много случаи може да го влоши-при недостатъчни ресурси на системата. При BR плеерите видео битрейта е ограничен до 40Mb/s, но няма смисъл да го гониш, ако не разполагаш с материал с необходимото качество.

Отговори на това съобщение
 Re: МР4 срещу МПЕГ2
Автор: r_rusev   
Дата:   27-12-11 13:05

angel - по-горе всичко съм описал- М2ТС- транспортен с кодек Н.264, среден бит-райт 24Мб/с.

mitku - МР4 е контийнер, Н.264 е кодека, ама това съм го писал. Къде е противоречието? Говориш за настройки на кодека Н.264- добре, - покажи ми в 2-та
редактора вегас и премиер /споменати по - горе/ къде са. Защото аз твърдя, че настройки за кодека - няма. Да, както пише в интернет МР4 е по-нов, по- гъвкав и т.н. Ама резутата говори друго. И за мен е изненадващо, и за това
го споделям.

Отговори на това съобщение
 Re: МР4 срещу МПЕГ2
Автор: e-mil   
Дата:   27-12-11 13:23

В Premiere CS4 и CS5 настройките са си на мястото.

CS4

http://www.louish.com/v11/images/v11/blogs/premier_pro_cs4_export_HD_for_youtube.jpg



CS5

http://prikachi.com/images/274/4192274e.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: МР4 срещу МПЕГ2
Автор: r_rusev   
Дата:   27-12-11 13:51

e-mil опции на рендиране и настройка на кодек дали има разлика?

Отговори на това съобщение
 Re: МР4 срещу МПЕГ2
Автор: r_rusev   
Дата:   27-12-11 13:57


e-mil това имам в предвид

H.264/AVC, AVC/H.264, H.264/MPEG-4 AVC, or MPEG-4/H.264 AVC,
Y'CbCr 4:2:2 (=YUV 4:2:2) and Y'CbCr 4:4:4

Отговори на това съобщение
 Re: МР4 срещу МПЕГ2
Автор: r_rusev   
Дата:   27-12-11 14:00

e-mil ,
Ето списък с камери на цена повече от 50 хил. долара. Някои пишат с HDCAM, други с HDCAM SR, трети с DNxHD... и т.н. Нито един от тях не е MPEG2.

а сега виж и предишните страници. Съжалявам, но не ми се отдава да пусна линк. Не става. Може би, защото в момента съм на линукс

Отговори на това съобщение
 Re: МР4 срещу МПЕГ2
Автор: e-mil   
Дата:   27-12-11 16:47

"e-mil опции на рендиране и настройка на кодек дали има разлика?"

В случая няма разлика, защото Premiere идва само с Baseline, Main и High профили (намери на картинката менюто Profile). И всичките са 4:2:0. Прочети повече за профилите на H.264!


"e-mil, а сега виж и предишните страници."

В линка, който дадох няма предни страници. Виж филтъра вляво - показани са само камери над 50 000 долара (за конкретния магазин, разбира се).
Това, че не можеш да пуснеш линк няма нищо общо с Linux, UNIX, BSD или която и да е друга ОС.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »