Рекламирайте тук
ЗатвориРеклама в секции форуми и базар
Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.
За стандартната ценова листа и условия изпратете запитване до webmaster@photo-forum.net.
Увод:
Начинанието е леко безсмислено, породено от любопитство и пиромански ентусиазъм.
Изложение:
Може ли да бъде вредно за лещите на обектив фокусирането на лъчите от слънцето в точка? Светлината минава през лещите и се фокусира, но ако допуснем, че в тях има някакви примеси, то те няма да пропускат светлината а ще се нагреят и вероятно ще започнат да разтопяват стъклото.
Препоръчително:
За да е още по-голям ефекта трябва по дълъг обектив и/или с по-голяма светлосила. Вероятно ( ако не забравя ) ще сваля обектива от фотоапарата преди да го насоча към слънцето...
Въпроси:
1. Колко ще издържи един 300мм обектив на F4 при ярко слънце преди да се саморазтопи?
2. А колко ватова лампа ми трябва за да я използвам вместо слънце, за да подпаля клечка кибрит за по-малко от 5 секунди?
Фокусирането на лъчите в точка е твърде далече от самите лещи. За самите лещи няма опасност, има опасност за матрицата ако фокусирате слънцето в режим лайввю, тъй като "точката" е върху нея.
Ламелите на блендата са в самия обектив и е невъзможно да ги "прецакаш". Ламелите на затвора пък са скрити зад огледалото. Също така няма как да фокусираш върху "вътрешните джаджи край байонета"
Това е калибрирана система, не говорете такива неща.
Пак казвам, слънцето няма как да е фокусирано върху ламелите на блендата и около байонета, дори и неточно.
Ако искате да разберете за какво точно говоря вземете един обектив или лупа и си фокусирайте слънцето върху ръката. След това движете леко нагоре-надолу и ще видите кога ще усетите парене
Ми пробвай - после ще имаш причина да си смениш техниката . Имаше един учен , който гледал срещу слънцето за да разбере колко бързо може да ослепее човек . Не му помня името , после останал сляп до края на живота си , но плана е изпълнен .
Незнам за слънцето,ама наскоро гледах едно клипче как онези джобните лазерчета със симпатичната червена точица на 200м през нощта изгарят пиксели от матрицата необратимо.Така,че внимание вечeрно време.
хахаха малоумно е да пишете такива неща, това е фокусно разстояние на оптичната система, образа се появява след това и е обърнат, това което показваш е фокусното разстояяние което се пресича с оптичната ос изображението се обръща и се проектира на фокалната равнина... господи господи
Думи нямам!! ужастЪ
D - обект.
D' - действителен обърнат образ на обекта.
H - главна точка - проекционен център на тънката леща.
P - главна равнина на лещата.
F1 и F2 - преден и заден главен фокус.
f - фокусно разстояние.
А - обектно (предметно) разстояние - от обекта D до проекционния център на лещата H.
B - образно разстояние - от проекционния център H до образа на обекта D'.
когато с лупата си "татуираш" салфетката от сандвича събираш снопа лъчи и за това ти прегаря/F2/, я приближи лупата още какво става, а я сега я отдалечи сега вече става проекция /d*/ на това пред лупата, за да е видимо обаче ти трябва система от лещи които да направят тази проекция/d*/ видима /рязка/ това ти е системата в обектива ти която фокусира , имаш проекция на видимото от обектива ти тя никога не се променя, променя се зрителния ъгъл на обектива ти,а фокусната ти система прави това видимо... на фокалнатата ти равнина /ще рИче матрицата ти/
>запитвал ли си се светлината с каква дължина на вълната е, а ренгиновите лъчи, а инфрачервените, а лазера... ДУМИ НЯМАМ
Ъъъъ... "лазер" е устройство, което излъчва електромагнитно лъчение, притежаващо свойството "кохерентност". В този ред на мисли, ако успееш да го конструираш, можеш да имаш лазер с дължина на вълната, отговаряща на съответното светлинно лъчение. М/у другото - инфрачервените лазери имат доста добро медицинско приложение. За по-енергийните лъчи вече става проблем конструрирането.
Не разбрах това за фокусирането в режим лайввю. Въпреки че слънцето се проектира директно върху матрицата, то това би трябвало да става върху определен не чак толкова малък брой пиксели, а не да е концентрирано само в един пиксел (разбира се ако обективът си е на мястото, а не изваден на 1-2см пред тялото). Това достатъчно ли е да повреди матрицата? Може ли само ако си играем с фокуса да свием до толкова проекцията на слънцето, че да се изличи в рамките на 1-2 пиксела?