Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Обектив за NEX
Автор: koceto82   
Дата:   29-11-11 08:22

Здрабейте на всички във форума. Понеже съм нов във саита, а и от ското ползвам NEX-5Н. Та сигурно ще ви се види тъп въпроса ми но пробвах първо да попрочета малко форуми тук, но въпреки това не ми стана особено ясно. Винаги се ползват съкращения за обективи прехоодници, съкращения с по няколко букви или цифри (като примен м39...4/3...) и така нататък.... които явно на фотожаргона са разбираеми за вас, но на мен ми е малко като на китиски. Имам нялкои основни познания отностно бленда, скорост, експозиция и т.н. (попрочел съм, попробвал съм) Та вапроса ми е, понеже ползвам китовия 18-55мм обектиб. Иска ми се ако някои може да ми даде малко инфо, но като за по нчинаещ отностно, предходници,обективи.... от каде мога да си намеря и ваобще иска ми се да го ползвам и с нещо друго освен китовия

Благодаря ви много предварително!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за NEX
Автор: mike74   
Дата:   29-11-11 09:30

Здрасти :)
Ще се опитам да обясня набързо това което питаш.
Различните производители на фото апарати/системи са приели различни стандарти за байонети (mount), като за всеки байонет са различни примерно - начина на захват на обетива, ел. контакти, командване на диафрагма, работна отсечка (разстоянието от байонета до сензора/филма) и т.н.
По този начин не можеш да ползваш директно да кажем Никонски обектив на Канон примерно. За целта се ползват адаптери или преходници.
Тези за коите ти питаш - м39 - м39 байонета се използва от Лайка основно т.е. с адаптер м39 към Е-mount (Nex) ще можеш да ползваш обективи от Лайка на Некс-а. Страхотни обективи но на страхотни цени :)
Другия за който питаш 4/3 е байонета на Олимпус за техните апарати 4/3 (4/3 идва от съотношението на сензора при Олимпус), това са апарати като Е420,520 Е3 и т.н. Олимпуси т.е. с такъв преходник ще можеш да слагаш Олимпус обективи на Некс-а.

Може още много да се пише и обяснява но важното е да знаеш че с никой преходник няма да имаш пълната функционалност т.е. няма да имаш аутофокус, ще трябва да ползваш ръчна диафрагма/бленда от самия обектив не може да я настоиш от тялото.

Едит:
За фокуса при Некс много помага опцията "Peaking" то ти показва цвят, примерно червено, областите които са на фокус т.е. като въртиш фокуса на обектива ще виждаш на екрана в черено къде си фокусирал.



Публикацията е редактирана (29-11-11 09:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за NEX
Автор: ZENON   
Дата:   29-11-11 09:36

Здрабей,
има цяла тема за това, което питаш.
Ето:
тук

Това, което ти трябваше да свършиш.[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за NEX
Автор: mike74   
Дата:   29-11-11 09:56

Да, темата която посочва Зенон има полезни неща [smilie24]
Прочети я.
А от къде да намериш такива адаптери - основно и-бей, ето ти примерно за м39 към Некс:
L39 M39 Leica 39MM Lens to Sony NEX-3 NEX-5 Adapter


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за NEX
Автор: Jankoff   
Дата:   29-11-11 09:58

mike74 написа: "с такъв преходник ще можеш да слагаш Олимпус обективи на Некс-а".
Може ли един конкретен пример (линк) на такъв преходник?

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за NEX
Автор: mihajlov2   
Дата:   29-11-11 10:09

Основният проблем при всички гореизброени обективи е, че са ръчнофокусни и трябва да се ползват с преходник (адаптер). При това трябва да се фокусира ръчно и да се задава диафрагмата ръчно. Функцията пийкинг помага разбира се, но ако човек е разглезен и свикнал да снима изключително с автофокусни обективи, е малко или доста неудобно.[smile] Лично според мен освен това ръчнофокусните обективи са и по-неудобни при снимане на динамични сцени. Освен това повечето такива ръчнофокусни обективи естествено са стари, секънд хенд, а и някои от тях не могат да дадат задоволителна картинка, поставени на цифрово тяло. С две думи - трябва да видиш какви обективи от какви системи можеш да намериш, и след това да им търсиш съответни адаптери, като има опасност някои от ръчнофокусните обективи да те разочароват с качеството на картинката си. Другият вариант - да изчакаш да се увеличи асортиментът от автофокусни обективи на Сони, предназначени специално за НЕКС-овете. Сравнително скоро се очаква да се появят в продажба следните обективи: 30/3.5, 50/1.8, 55-210/4.5-6.3. Плюс съществуващите 16/2.8 и 18-200. Плюс един Карл Цайс Сонар 24/1.8, който е мааалко по-скъпичък.[smilie18]



Публикацията е редактирана (29-11-11 10:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за NEX
Автор: mike74   
Дата:   29-11-11 10:10

Заповядай:
NEW Olympus 4/3 Mount Lens to Sony NEX3 NEX 5 Adapter


http://www.big-is.com/mypic/albums/userpics/normal_43-nex-2.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за NEX
Автор: Jankoff   
Дата:   29-11-11 10:56

Благодаря, mike74, хубава новина, не знаех, и цената добра.
Вярно, има доста ограничения - почти само за ръчен фокус, но хич не е зле като идея при падащите цени на старите NEX-ове. При всяко положение най-малкото ще може да се бодне напр. един Samyang 85mm F/1.4, чудесен за портрети. Ще стане и по-къс (от 170 mm на 127.5 mm) и единственото ограничение ще е кадрирането на LCD. Но вероятно с това се свиква.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за NEX
Автор: koceto82   
Дата:   29-11-11 12:56

Еииии колко бързо отговаряте, [smile] благодаря много на всички за коментарите и отговорите, ще прочета и линка дето ми прати ZENON и ако има нещо неясно пак ще питам... Иначе и аз чакам новите обеективи за некс все пак по удобно си е и всчко да си работи ауто [smilie3] наточил съсм се на портретния и макрото като за начало [smilie3]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »