Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 зоновата система
Автор: ne   
Дата:   28-03-11 22:42

един колега дне сми вика че не го изтересувала зоновата система, и за него нямало никакава полза от нея.
и затова реших да питам за вашето мнение- дали е така, и някой вижд али полза от ползването и се с цифровите апарати.
хубава вечер

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: ffwd   
Дата:   28-03-11 22:47

Тя плавно е преминала в "хистограмовата система".. [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: n1x0n   
Дата:   28-03-11 23:07

[smilie18]

Къде "хистограмова", къде "кьори дисплей"-на...

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: asahi   
Дата:   29-03-11 00:04

Колегата или ще промени мнението си, или ще затъне в посредствеността.

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: autosvet   
Дата:   29-03-11 00:10

Ми то админите я закриха зоната още преди време ...

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: ne   
Дата:   29-03-11 08:29

надявам се и някой да сподели и за и против, дали я ползва и как ... мерси

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: asahi   
Дата:   29-03-11 08:42

За ползването нямаш избор. Въпросът е дали я разбираш или не.

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: i_viper   
Дата:   29-03-11 09:05

Ето една много хубава книжка по въпроса за зоновата система, на който му се чете.

https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/kyyo1623.JPG


http://ecx.images-amazon.com/images/I/51in09DDsWL.jpg



The Practical Zone System - For Film and Digital Photography

Можете да си я изтеглите от тук:
http://dox.bg/files/dw?a=e8e462adf9




Публикацията е редактирана (29-03-11 09:05)

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: icikonti   
Дата:   29-03-11 09:09

Темата ти е само за снимащите на филм и то тези, които имат и снимат на голям формат предимно ч/б.Евентуално и среден формат....Не очаквай във форум с 99% цифрови камери, да ти отговорят каквото и било!
Питай тук http://www.photofilm.org/
или в чуждестранните форуми за голямоформатна фотография.[smilie24] или тука http://www.largeformatphotography.info/forum/forumdisplay.php?f=19



Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: ne   
Дата:   29-03-11 09:16

icikonti, според теб няма никава полза от зоновата система при цифровата фотография?

П.С. горе на книжката пише
The Practical Zone System - For Film and Digital Photography


Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: didesignbg   
Дата:   29-03-11 09:44

Писали сме много, и мненията са много. Моето е, че към момента нямаш адекватен универсален инструмент за определяне на експонацията в апарата.
Ако ти се чете не пречи да попиташ гугъл, а може и форума, за следните думички:
ETTR
UniWB
BaselineExposure
Headroom in highlights


Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: Lighter   
Дата:   29-03-11 11:36

Смисъл от използването на зоновата ситема има! Според мен това е базово знание, без което не може никой мислещ фотограф.
Трябва да се разбере първо идеята на зоновата система в класическата чернобяла фотография, после разликите с цветната фотография и накрая - промените, които налага цифровата фотография.
Ако трябва с едно изречение да се каже какво е зоновата система то:
Това е контрол на качеството на крайният резултат - снимката, чрез манипулиране на контраста.


Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: Lighter   
Дата:   29-03-11 11:37

ne написа:

> един колега дне сми вика че не го изтересувала зоновата
> система, и за него нямало никакава полза от нея.
> и затова реших да питам за вашето мнение- дали е така, и някой
> вижд али полза от ползването и се с цифровите апарати.
> хубава вечер

...и ако някой твърди, че няма полза от зоновата система, значи, че изобщо не разбира за какво става дума!

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: photostoykov   
Дата:   29-03-11 11:38

Изучаването на Зоновата Система (ЗС) и прилагането ú в практиката спомага за овладяване:
първо - на понятието и визията за тон и тоналност;
второ - на практическото реализиране на правилна експонация, включително при висок и нисък ключ.

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: stzz   
Дата:   29-03-11 13:18

Бай ви Адамс, сигурно е трябвало да обяснява туй-онуй на този-онзи!
Зоновата система, навярно му е вършила работа в такива случаи.
Матричното мерене на никоня, познава и прилага ЗС по-добре от мен![smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: asahi   
Дата:   29-03-11 21:47

Браво на никоня. На тебе няма браво.

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: didesignbg   
Дата:   29-03-11 22:19

Зоновата система е като метода на най-малките квадрати. Учил си я, знаеш че работи, но не ти се налага да я ползваш.
И да искаш няма как при цифровата фотография. Принципно нещата са еднакви, но на практика са доста различни. Адамс е пазил сенките, ти трябва да пазиш ярките участъци. Филмът има характеристична крива, матрицата претендира за линеен характер. Нататък можеш да продължиш и сам.

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: GOSPODIN   
Дата:   29-03-11 22:27

Даа, на Д90 му пуснали нов ъпдейт - в менюто има секция "Шедьоври" с минимум 100Б точки...[smilie18]

Преди 20 години един друг 90 - Canon Т90 имаше система показваща интервала на яркостите в кадъра (нещо, като зонната теория)[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: Lighter   
Дата:   30-03-11 14:04

didesignbg - твърдиш, че няма как да ползваш зоновата система при цифровата фотография.
Категорично смятам, че това не е вярно!
Първата фаза от зоновата система включва - определяне на контрастта и експозицията + ясна идея как да се обработи снимката след това. Кеф ти в RAW конвертора, кеф ти във фотошоп, а ако искаш направи си HDR. Само за последното има поне 5 начина. Разликите между зоновата система в класическата чернобяла фотография и цифровата са две:
При филма експонираш за тъмните петна, а при цифровата за белите. И втората разлика е методът на обработка - пре чернобелите филми е лабораторната работа, а при цифровата фотография - компютърът. Философията на зоновата система си е същата. Методите са различни!

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: Lighter   
Дата:   30-03-11 14:17

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos5d/page22.asp


А това е за "линейността" на характеристичната крива на цифровите апарати...


Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: didesignbg   
Дата:   30-03-11 14:32

Има два варианта, или не се усещаш какво показваш, или кел файда от високопарните приказки.
Понеже имам някаква представа, кой пише от този ник смятам да уточня, че даваш линк към тестове, където е анализиран джпег файл. Тоест гледаш обратно изведена приложената s-крива от апарата. Ако имаш някакви съмнения към линейния характер на матриците не мисля да ги разсейвам. От друга страна, ако се опитваш да кажеш, че сензорите не са перфектно линейни устройства, и се наблюдават някакви незначителни отклонения ще се съглася.

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: Lighter   
Дата:   30-03-11 15:23

Аз нямам ни най-малка представа кой се крие зад didesignbg и мисля, че това няма никакво значение.
Основната дискусия беше за това дали има смисъл да се прилага зоновата система в цифровата фотография.
А ако имаш желание да задълбаваме на тема - матрици JPEG и линейност - моля дефинирай какво е "обратно изведена приложената s-крива от апарата"

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: Lighter   
Дата:   30-03-11 15:27

https://photo-forum.net/i/1453305


А това е характеристичната крива на моя личен фотоапарат...
Ако някой има желание мога да обясня подробно кое какво означава...


Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: langel   
Дата:   30-03-11 16:16

Зоновата система е универсална и е приложима при всякакви медии. Самият А.Адамс казва, че системата може да се прилага и в цифровата фотография. Характеристичната крива характеризира характера [smilie25] на медията. Не ни пречи при прилагане на зоновата система да се съобразяваме и с характера на ХК.
На тоз Канон много му малък динамичния обхват[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: зоновата система
Автор: Lighter   
Дата:   30-03-11 17:07

langel, радвам се, че забеляза малката динамика. Аз сам си направих този тест с помощта на Sekonic L 758DR, Exposure Profile Target II и студийно осветление. Как става това е показано тук:
http://www.youtube.com/watch?v=_7SZ58CugpY

След като снимах директно в JPEG, получих резултат 5,8 бленди. После снимах в RAW, конвертирах в JPEG и получих 6,3 бленди динамика. Само че в dpreview дават динамика 8,4 бленди и то като снимат директно в JPEG:
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos5dmarkii/page25.asp

Още не съм си отговорил на въпроса защо е така и ще съм много благодарен на някой по-напреднал в тестовете да ми каже. Черпенето от мен.[beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »