Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: duksa   
Дата:   08-02-11 19:48

Уважаеми колеги ,
от доста време се каня да започнем дискусия по темата "Как световните производители на цифрови камери зачитат Българският език"
Освен като ползвател,аз съм и човек който продава или консултира хората,при първият им контакт със съвременната цифрова фото или видео техника.
От всички производители единствено Олимпус зачита Българският език като равен на всички останали-били те Европейски или други.Зная,че младото поколиние се справя без проблем с Английския,а по-старото с Руския,но въпроса е принципен.
Погледнете в менютата на вашите камери и ще се уверите ,че от толкова много езици-знайни и незнайни ,та и наречия даже има ,но не и Балгарския.
До кога ще търпим тази несправедливост?
Нека всеки от нас изпрати в представителствата на съответните компании в БГ или в страните където се произвеждат- своят ПРОТЕСТ !
Ще се радвам ако се получи дискусия по въпроса,а след това ще я принесем и в медиите.
Благодаря предварително на всички,които вземат отношение по темата!

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: Alex-dan   
Дата:   08-02-11 19:58

Как - Никак [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: korff   
Дата:   08-02-11 20:02

Хвала за хубавата тема [smilie24] [smilie24] ...


Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: MarinY   
Дата:   08-02-11 20:11

Звучи ангажиращо и патриотично, но въпросът опира до пазар. За петдесетте бройки, продадени в една малка държава, която си има собствен език, но е член на ЕО и (се предполага) всеки знае поне един от "големите" езици ...

Не е обида към езика и хората, просто елементарни бизнес разчети. Това не е политика а търговия.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: GenaDP   
Дата:   08-02-11 20:22

Абе пич, как искаш някой друг да уважава езика ти, като ти самият не го знаеш... Заглавието на темата - с грешка [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   08-02-11 20:22

Че за к'во ми е меню или упътване на български?!?!

Това е чалга като преведения Windows!

Изобщо не помага, а направи пречи...

Като няма меню/упътване - търсиш начин да понаучиш нещичко на чужд език....

Ако има човек изобщо няма да си направи труда да понаучи нещо повече!

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: steeens   
Дата:   08-02-11 20:27

Олимпус[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: tnt   
Дата:   08-02-11 20:29

зачита какво? допълнение, демек с непълен член.

само вметка [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   08-02-11 20:30

Мен ме втриса от кирилизирани интерфейси. Към днешна дата, да не знаеш поне един език е пълно безобразие. Говоря дори за начално до никакво ниво, какъвто е моят случай с руския и английския. Да не говорим, че стават много "забавни" тестове с кирилицата, включително "шпация" и производните им. Споменавал съм го и преди, в други подобни дискусии - когато Ганьо изобрети нещо, има пълното право да го нарича както си иска и да го изписва както си иска, но когато стане дума за техника можем наистина да си гледаме работата, термините са си техни, думите са си техни, ще се съобразяваме и ще учим.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: slavoart   
Дата:   08-02-11 20:36

Съгласен съм и подкрепям подобни теми [smilie24] [smilie24] [smilie24]
Мисля, че едно смислено писмо от фотографска общност, към дадена компания, с молба за точен аргумент, защо не е включен определен език в менюто на техен продукт, би раздвижило нещата в положителна посока[shtrak] ...Поне в по-голямата част фирмите произвеждащи фотографска техника.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: papi   
Дата:   08-02-11 20:40

никак

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: matataupa   
Дата:   08-02-11 20:46

Голяма разправия за нищо е това.

Ако някой наистина закъса с език- пита или отваря www.koralsoft.com

Как ще преведете Beep от менюто[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: джъмбо   
Дата:   08-02-11 20:48

или Hot Shoe [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: vladihg   
Дата:   08-02-11 20:50

Пазара в БГ е свит а и повечето колеги предпочитат да купуват от чужбина заради по-евтините цени там - така самите производители абсолютно на знаят какво голямо фотографско общество има в БГ...[smilie18]

Навъпреки това вече в няколко нови Пентакса и Самсунга(купени извън БГ) установих че има БГ меню[beer]



Публикацията е редактирана (08-02-11 20:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: MarinY   
Дата:   08-02-11 20:50

Да, и надписите по камерите да се преведат! И менютата, вътре!
[smilie11]

Нормално е всеки, съвременник да знае поне три езика. Да се свиеш в черупката си, с обяснението, че си българин и нищо "чуждо" не ми трябва, е отказ да живееш в съвременния свят, или просто извинение за неможене.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: tziko   
Дата:   08-02-11 20:55

Важно е, да е преведено както трябва менюто, защото, иначе, предпочитам английската версия. Всъщност досега не съм попадал на меню на каквато и да е техника, дето да го оставя на български. Майка ми даже предпочете на новия и телефон менюто да е на английски, защото не разбира българското[smilie11] (а тя не знае английски).

Така, че идеята, трябва да е не просто да го има, а да е използваемо![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: kaic   
Дата:   08-02-11 21:00

Бих подкрепил всяко начинание в тази посока. Смятам, че не е трудно всяка от големите фирми да преведе менютата на български език.
Ще дам пример: наскоро купих за детето си една реплика на Iphone от Китай. Не само, че останах очарован от всичко което може да прави, но и всичко е преведено на български, имаше карта на българия на GPS-a, говореше на български една мома с китайски акцент, телевизора работи със звук на БГ стандарта. С две думи щом един китайски гараж може да си позволи превод на български, защо Сони, Никон или канон да немогат. Що се отнася до липса на пазарен интерес, убеден съм, че тия китайци с репликата дори незнаят, че ни има, а ние имаме представителства на почти всички големи производители на фото техника.
Може би наистина трябва някой да подсети, че и нас ни има на картата.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: vladopetrofff   
Дата:   08-02-11 21:05

Браво на колегите от "Дукс". Въпроса е принципен... преди 2 години Олимпус доказаха, че за тях България е сериозен пазар и те държат на нашите потребители. Мисля че е време и други да го направят ... Никон например :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: Батко   
Дата:   08-02-11 21:22

[smilie24] duksa

Проблемът не е изцяло създаден от компаниите! Виновни са българските им представителства! Тези търтеи не си мръдват задника от кочината в която са превърнали даденото представителство.
От българските шефове всъщност зависи почти всичко. За фотографския сектор 2-3 човека са напълно достатъчни за превод на всички нови модели, които излизат, още повече, че като имат базата повечето ще са copy - paste от предишни модели. Шефът трябва да контролира финансите и ако трябват по-големи заплати да се обоснове и да ги поиска от централата.
А за сервизите на Canon не искам нито да пиша, нито да си спомням какъв ужас са!
Централите са виновни, че не контролират по изкъсо Ганьо какви ги върши и къде пропилява парите, та да му зачервят задника!

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: steeens   
Дата:   08-02-11 21:37

MarinY, въпроса е доста различен от знаенето на езици.
А "beep" е преведено като "писукане"
, макар че sleep са го оставили непреведено.
Щом Олимпус може, значи и другите могат да сложат българско меню.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   08-02-11 21:40

И за 20 години не се сетиха, при все че има и Windows на български.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: SLR   
Дата:   08-02-11 21:42

Аз нямам нужда от българско меню, но въпроса е по скоро принципен, отколкото до пазарен обем.

При положение че стотици българи да пишат софтуер за Ай Пад,Ай фон и разни други, просто е несериозно да се твърди че няма кой да кирилизира едно меню[smilie23]

Да не говорим че продажбите на Канон/Никон у нас не се свеждат до "петдесетте бройки, продадени в една малка държава"

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: dopereach   
Дата:   08-02-11 21:49

В края на 2009 бях в Шотландия, но не си взех практиката от България. Затова реших да си взема от там една евтина камерка - избрах си една GE j 1050 предимно заради една функция.
След като разгледах менюто видях , че поддържа и меню и на български език. Бях много изненадан да попадна на такъв апарат и то закупен от чужбина, но ето и още една компания с по-скромна техника, която мисли за клиентите си.



Публикацията е редактирана (08-02-11 21:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: dreamitko   
Дата:   08-02-11 22:11

НЕ подкрепям темата.
Нужда има от коректно упътване на Български.
П.П. ...в голяма част от ежедневната си реч използваме чуждици (..о'кей, бейби, фейс, съпорт, мейл, сайт..и др.), пък сега имаме претенции за Българско участие в "световен мащаб". = нещо ми са "позьорни" такива теми.
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: Roland909   
Дата:   08-02-11 22:21

Доста от запомнящите се и емблематични кадри през годините са правени с камери без меню, без аутофокус и без мотор [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »