Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: jorro_z   
Дата:   21-01-11 10:11

Здравейте!

Ами, надявам се, че се разбира от заглавието за какво става дума.
Имам известно количество доста стари семейни филмови ленти (на различна възраст, от 5 до 30 и повече години), които поради незнание са съхранявани навити в кутийките си и са запазили силно навита форма.
Имам желание да ги сканирам, за да си направя архив и на цифров носител. Това обаче е доста трудно, при сегашното им състояние.

Затова питам: Някой може ли да ми даде съвет, как да бъдат изправени (желателно е да бъде трайно изправянето), след което ще се нарежат на отрязъци и ще се сканират.

Благодаря предварително за всякакви съвети и мнения!
Успешен ден на всички! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: jmiotov   
Дата:   21-01-11 10:25

Навиваш ги наобратно и ги прибираш в кутийките. Така да поседят някой и друг ден, зависи колко са стари. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: antonio.caro   
Дата:   21-01-11 10:33

дали не биха се оправили, ако ги извадиш, заредиш в някоя доза, налееш вода и фотонал, изчакаш половин час и след това ги провесиш да съхнат с някоя щипка, закачена на края на филма, че да не се навива, а хубаво да се изпъне? И като изсъхне - режеш на 6 кадъра и прибираш в класьори?

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: Славов   
Дата:   21-01-11 10:36

antonio.caro

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: fotorafi   
Дата:   21-01-11 10:36

Никакво навиване обратно и слагане в кутийките!!!
ЩЕ СЕ НАДРАСКАТ НЕПОПРАВИМО !
Внимателно се накисват в хладка вода около 5-10 мин., така,че да не се залепи емулсията. Най добре в доза за проявяване. След това се изцеждат от водата и се закачват да се изсущат,като в долния край се закачват тежести . Да се изправи емулсията и след окончателното изсушаване на филма, той се нарязва по 6 кадъра и се нарежда в специални пликове или класьори за филми. Има специални щипки за закачване и щипки с тежести, какти и пликове,класьори.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: asahi   
Дата:   21-01-11 10:37

Мокрият метод е най-добър. Правил съм го в пластмасово корито със съответното внимание и вода около 25 градуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: jorro_z   
Дата:   21-01-11 11:01

Благодаря на всички!

В интерес на истината, и аз си мислех за мокрене и след това отново изсушаване в изпънато състояние, но не бях сигурен при какви условия - температура на водата, време на киснене, твърдост и pH на водата от значение ли са, евентуално слага ли се някакъв препарат (омекотител?) и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: s_dyakov   
Дата:   21-01-11 11:11

мда има омекотител т.е wetting agent
Без него ако водата е много твърда и ще изсъхне на петна.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: da.fo   
Дата:   21-01-11 12:36

Ако нямаш омекотител - сложи 10 ml веро на 1 литър вода и след като го извадиш филма с два пръста го изцеди за по бързо съхнене и премахване на евентуалните мехурчета ако водата се разпени.


Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: icikonti   
Дата:   21-01-11 12:45

jorro_z - те са ти го казали по-горе добре.Аз обаче се съмнявам "архивирането на филмите" чрез тяхното дигитализиране да е ПО-ТРАЙНО от моментния ти носител- филма.
За да ги покажеш на зрители в интернета- става, ама не и за архивиране.След 10-тина години, я харда ти ще е заминал, я сиди-тата ще са се скапали и ще си на първоначалното ниво-ФИЛМ.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: da.fo   
Дата:   21-01-11 13:44

icikonti,
ако пък влезе влага във филмите и там няма спасение [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: antonio.caro   
Дата:   21-01-11 15:28

Аз не бих използвал веро.
Резултатът с Веро е много по-слаб.
Хората са го измислили.
Фотонал /ФОМА/ - може да се купи от Христо Дончев, вносител на Фома - данните на фирма Интеграл са в сайта на ФОМА.
Филпон /ОРВО/ - все още се произвежда, даже.
Агепон /АГФА/ - много добър.
Илфотол /Илфорд/
и тн

Архивирането на цифров носител е:
1. по-евтино
и
2. по-трайно от филма,
но
Никога заедно.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: next_time   
Дата:   21-01-11 16:51

Антоне та колко е по-траен един хард от филма????

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: antonio.caro   
Дата:   21-01-11 17:28

да съм казал ЕДИН хард?
много хардове, Мистър Андерсън.

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: jorro_z   
Дата:   22-01-11 18:05

Здравейте отново.

Разбира се, че цифровия носител не е безкрайно траен. Затова и съм написал, цитирам: Имам желание да ги сканирам, за да си направя архив И на цифров носител. Филмовите ленти също ще бъдат запазени, надявам се по-успешно, след като се нарежат и подредят в класьори. Освен това, смятам да направя няколко копия на ДВД дискове, като вероятно ще ги подновявам на всеки 3-5 години.

От друга страна, напоследък ми се върти в ума една мисъл - ако запазя архив само от филмите, след 10-15 години ще бъде невъзможно да се извадят копия. Или поне ще бъде доста трудно. В смисъл - като гледам накъде вървят нещата във фотографската сфера, след десетина години филми, съответно техника за тяхното копиране, ще има само в музеите. [smilie2] Така че, ако имам алтернативни копия и в цифров вид, те все пак ще бъдат по-актуални.

Отделно другите предимства на цифровите копия, които не искам да изброявам, защото са доста. Нямам предвид като качество, а като удобство.

Благодаря още веднъж на всички, които дадоха мнение по въпроса.


Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: KuKumicin4e   
Дата:   23-01-11 12:01

Да допълня малко въпросът на колегата за изправянето.
Филмите са се навили на спирала и от писаното по-горе разбрах как ще се изправят в надлъжно направление.Обаче поне моите като ги развиеш има и прекалено силна извивка и в напречно.
Как би могъл да се коригира този проблем?Или да не му обръщам много внимание?

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: 4i4obenjy   
Дата:   23-01-11 12:24

По същия посочен по-горе начин [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Молба за съвет: Как да се изправят стари филми?
Автор: antonio.caro   
Дата:   23-01-11 12:30

"От друга страна, напоследък ми се върти в ума една мисъл - ако запазя архив само от филмите, след 10-15 години ще бъде невъзможно да се извадят копия."

Не се притеснявай, погледни на сайтовете на фирмите-производители на фотографска техника, хората си произвеждат всякакви размери фотоувеличители. А и не мисля, че е проблем да се извади картинка от нещо, което се вижда с просто око. Проблем е, като са нули и единици...

Погледни и какъв избор на хартии се предлага - благодарение на интернет изборът е повече от достатъчен.

Защо не копираш по-важните кадри и не ги подредиш в албум? Защото и това е един много добър вариант? Но на хубава хартия, за да са трайни копията?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »