Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 ***** Стари филми за едро зърно*****
Автор: nelvis   
Дата:   09-09-10 22:01

Около 70-75 филма,доста стари и с неугледен вид, но ще се получи страхотно зърно, което някога беше едно от изразните средства на фотографията.сега му казват шум и не е същото.Най-добри резултати се получават при копиране с точков източник.Целта ми е да изкарам 20 кинта от това.Технологията,доколкото си спомням е следната: проявител РОДИНАЛ АГФА или R09 при разреждане 1:80, 25 градуса Целзий 30-40 мин.,престоява във вода над 10 часа,фиксиране,добро измиване и за няколко мин. се топи във Фармеров отслабител,разреден,разбира се ,само за да се намали основният воал.Зрънцето става като недялани камъни.Филмите са:
ORWO NP 27- 31
FORTE 200 9
СВЕМА 125 4
FOMA 7
ostanalite- agfa izopan,i nqkakви цветни
NP 15 рол 6 ORWO
NP 27 рол 6 ORWO...................
Моля ,ако ви интересува, на ЛС,като ми побутнете обявата, ако може....................


Отговори на това съобщение
 Re: ***** Стари филми за едро зърно*****
Автор: harvester_vn   
Дата:   09-09-10 22:04

Базара е малко по-вдясно.

Отговори на това съобщение
 Re: ***** Стари филми за едро зърно*****
Автор: nelvis   
Дата:   09-09-10 22:08

Тук темата е ФОТОГРАФИЯ и ако си забелязал, изнесох кратка лекция по въпроса,а продажбата на филмите ще ми бъде хонорара за това.......[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ***** Стари филми за едро зърно*****
Автор: asahi   
Дата:   09-09-10 22:17

Що не пробваш технологията върху изброените филми? Ей тъй, да провериш дали нещо не се е променило с времето.

Отговори на това съобщение
 Re: ***** Стари филми за едро зърно*****
Автор: GOSPODIN   
Дата:   09-09-10 22:23

nelvis, забравил си една малка подробност, че за да копираш с точков източник трябва да имаш и подходящо приспособен увеличител, който всъщност е точковия източник.
Освен "гладното" проявяване трябва да има капак на увеличителя с черно матово покритие отвътре и халогенна лампа вместо обикновената. Трябва и рамката държаща филма да е без съкла. Времето на експонация е около 0.5 - 2 сек. и обикновените часовници не вършат работа.

Сега какъв хонорар да искам ?[smilie5]
[shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (09-09-10 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: ***** Стари филми за едро зърно*****
Автор: nelvis   
Дата:   09-09-10 22:44

Да ,точковият източник с гореизброените джаджи се продава също.Някъде на тавана е.Има към него и стабилизиран траф на 12 и 24 волта,но това май беше за цветната глава.Да ти кажа, в лаборатория не влизам вече и пистолет да ми опрат в челото.Това ми е отговора и към asahi.Но някои проявяват интерес към старите технологии....[shtrak] [beer] [smilie24] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: ***** Стари филми за едро зърно*****
Автор: asahi   
Дата:   09-09-10 22:45

Пази боже с пистолет! Оттеглям си предложението.

Отговори на това съобщение
 Re: ***** Стари филми за едро зърно*****
Автор: da.fo   
Дата:   09-09-10 23:53

Родинала (R09) на ORWO се дава разреждане 1:40 за нормално проявяване(10-12 минути) и от тази изходна позиция ако разреждаш(и увеличиш времето) = намаляш контраста и НАМАЛЯШ зърното на филма и обратното. Чернобелите филми на ORWO никога не са имали технология на проявяване при 25 градуса а при 20 [smilie10].
А ако искаш да постигнеш и ефекта на кожа "мачкан лак" можеш да пробваш топла/студена вода за да се разтегне и свие емулсията няколко пъти и накрая да получиш желания ефект [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: ***** Стари филми за едро зърно*****
Автор: nelvis   
Дата:   09-09-10 23:56

Великодушен си! Но явно още има хора, които имат мерак да опипват материалчето в тъмното, докато го навият в корексдзата,после да го плацикат в химията и да тръпнат, докато чакат резултата.Завиждам им приятелски за ентусиазма.На личните съобщения ще отговоря утре!А сега-лека нощ![smilie24] [beer] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: ***** Стари филми за едро зърно*****
Автор: nelvis   
Дата:   10-09-10 00:33

da.fo ,
Напрао ме жегна под лъжичката,та чак се вдигнах от хоризонталата,за да не чаткам само с една ръка.Ти от де идеш ,бре, приятел?Кого си тръгнал да учиш на технологии!?Технологиите ние ги създадохме,така да знаеш.А за Родинала ,ето ти разрежданията.Толкова време съм прекарал във фотолаба,колкото ти на слънце не си бил.Я се стегни и си води записки,а за частни уроци вземам пари,но дръж това "на аванта"....Ето:
1:20 фактор 0,5;
1:40 фактор 1,0;
1;60 .......1,5;
1:80 .......2,0; зА БАЗА-10 МИН.
1:100.......3,0/или 2,8-3,2/;
1;150.......5-6
А що се отнася до температура 25 гр.,това за постигане хем на уравнително проявяване,хем на едро зърно,защото зърно трябва да имаш по цялата площ на изображението,а при повишен контраст това няма как да стане.Във светлините се губи.Знаеш ли какво е светлина в негатива?-тъмните/непрозрачни /места.Освен това ,за да "отгледаш" един филм до състояние да става за едро зърно,той значи вече е загубил доста от сензитивността си.Едно за сметка на друго.Така че при стандартно проявяване нищо не можеш да получиш.Застани сега мирно и козирувай,ама сигурно и това не знаеш какво е.......А за онзи процес-топло/студено,при който се набръчква емулсията-това е РЕТИКУЛАЦИЯ.Има и един друг-ефект на Еберхард и Маке,дето няма да го намериш в учебниците,но за него само ако се отнасяш почтително.Лека нощ![beer] И погледни на това с леко чувство за хумор-т.е. нямам нищо против теб,може Узото да ми е дошло малко в повече[beer] Мачкан лак-направо ме застреля от упор!!!!!!!!!!!![smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ***** Стари филми за едро зърно*****
Автор: Canon   
Дата:   10-09-10 01:54

nelvis
Напълни ми душата със спомени, благодаря ти.[smilie24]

Само с дългото мокрене за набъбване на емулсията, нещо ми дава фира. Последователно в силно алкален и после киселинен разтвор е по-бързо, не е 10 часа.
А и събираш двете растерови структури на назърнеността и на ретикулацията, но втората е по-едра и със специфична форма от първата. Защо? Арт ли?

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ***** Стари филми за едро зърно*****
Автор: aliengg   
Дата:   10-09-10 08:03

nelvis, от снощи имаш лс

Отговори на това съобщение
 Re: ***** Стари филми за едро зърно*****
Автор: zizomir   
Дата:   10-09-10 09:07

ey i az iskam! [smilie5] pisah ti [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »