Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Let's make it T2
Автор: vlex   
Дата:   23-10-09 17:30

Здраво,

понеже имам един канон фд обектив, който ми се ще да си ползвам на сони тялото стигнах до мъдрата идея да го пратя на Славей да ми смени байонета. Някой може ли да ме светне кои обективи могат да бъдат променени до м42, за да се ползват с преходник. Естествено говорим за МФ обективи. Трябва ми интервенцията да е усъществима и без лещово тяло.

Знам вече, че канон фд се поддава.
Знам също, че минолта мд става, но с припиляване на байонета (към 1мм), така че е опция само за старите роккори със стабилни масивни байонети.
Предполагам, че никонските не стават заради разлика в предзатворното пространство.

Как седи въпроса с останалите?![shtrak]

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borisyankov   
Дата:   23-10-09 17:52

Не знам да има зависимост кои обективи ще могат да се конвертнат. Дори от ФД към ЕОС само част от тях стават.

Най-добре си питай Славей по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vlex   
Дата:   23-10-09 18:32

Има общи кардинални разлики, които биха попречили на подобна трансформация, както примерно са обективите на никон. Там има да се компенсират 2 или 3мм, които много трудно ще позволят конвертиране. Аз за такива разлики и питам :)

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Let's make it T2
Автор: vlex   
Дата:   07-11-09 00:53

Ок, явно на тоя въпрос отговор не ще получа. Тогава друга въпроса се задава: В синтезиса видях пръстен преходник от т2 към м42. Идеята е, че си купих т2 обектив за добавка към м42 арсенала. Въпросът ми е има ли някаква загуба при употребата му, азщото доколкото виждам има промяна в предзатворното пространство:

http://magazin.photosynthesis.bg/img/640x480/240101030002_2643.jpg


И то няма как да е другояче, след като и двете са м42 резби, но просто с различна стъпка. Ерго ако губя фокус на безкрайност, тогава просто ще го пратя на Славей за смяна с м42 резба и ще решим въпросът. Идеята ми е да си спестя 20-тината кинта ако е възможно или по-скоро да ги дам еднократно...

Идеи?![shtrak]

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Let's make it T2
Автор: vlex   
Дата:   12-04-10 13:51

Имам нещо на ум и никой не може да ме светне - какви са последствията от слагането на един вид екстендер между тялото и обектива - губи ли се фокус на безкрайност, губи ли се от минималното предметно, печели ли се макро (макро екстендери енд шит енд стъф) и т.н. Инфото ще да бъде полезно.

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Let's make it T2
Автор: solar_sea   
Дата:   12-04-10 14:11

Последиците са същите като при макро тубуси :)

Губиш фокус на безкрайност, губиш светлина.

Печелиш макро.

Т2 обективи няма проблем да ги ползваш с директен преход, примерно Т2 за канон.

Отговори на това съобщение
 Re: Let's make it T2
Автор: waffen   
Дата:   12-04-10 15:35

с пръстена м42/т2 нищо няма да загубиш

Отговори на това съобщение
 Re: Let's make it T2
Автор: vlex   
Дата:   12-04-10 16:13

Идеята е до колко може да се екстендва разстоянието без да се загуби фокусът на безкрайност?

Отговори на това съобщение
 Re: Let's make it T2
Автор: solar_sea   
Дата:   12-04-10 16:26

Не може [smilie18]

Фокусът на безкрайност ти е при точно определена позиция на елементите на обектива комбинирано с точно определена позиция на обектива спрямо филма/сензора.

Някои обективи позволяват минимален толеранс поради климатични особености, но предполагам е недостатъчен за преходници.

Отговори на това съобщение
 Re: Let's make it T2
Автор: solar_sea   
Дата:   12-04-10 16:33

Никонските по спецификация са с едва ли не най-дългото разстояние (46.5мм) от 35мм системи (само лайка Р мисля, че е с 0.5 или с 1 мм отгоре), и съответно могат да се адаптират да се закачат на почти всички други системи.

Тази си особеност предотвратява и притежателите на никон да ползват пълноценно каквито и да е други обективи ..

(освен leica R и olympus OM с преработка)

Отговори на това съобщение
 Re: Let's make it T2
Автор: waffen   
Дата:   12-04-10 17:29

vlex на твойто тяло ако закачаш м42 обективи и имаш безкрайност, купуваш си тоя пръстен и си готов. Ако правилно си спомням т2 обективите са с работен отрязък около 56мм и преходниците ги правят около 11мм а смятайте всичко си идва на мястото.

Отговори на това съобщение
 Re: Let's make it T2
Автор: vlex   
Дата:   13-04-10 08:17

Всичко хубаво, само дето не съм в лагера на никон. Със сони съм, но не е това въпросът. А именно - каква е работната отсечка на системите
канон
сони
оли
пентакс
никон я разбрахме
за да мога да сметна преходници и екстендери до колко милиметра няма да имат пагубно въздействие върху фокуса на безкрайност, при сметка, че м42/т2 са с работна отсечка 56мм.

[beer]

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Let's make it T2
Автор: solar_sea   
Дата:   13-04-10 08:26

Т2 - 55мм, М42 - 45.5мм !!!

Това се опитваме да ти кажем от доста време насам. С тоя адаптер нищо не губиш. Той просто удължава, така, че с обективи проектирани за 55мм разстояние да имаш фокус където искаш!

Ако навиеш Т2 директно на м42 преходника ти един път дето ще му замине резбата, и второ - безкрайността ще е изместена.

Ако навиеш Т2 в/у правилната резба, но пак в/у тънък преходник - пак безкрайността ще е изместена.

-- ^ поправка на горното :)

Как да ти го обесня по-лесно ? :)

Купи си Т2 преходник с чип и не се занимавай с глупости други. / или си купи тоя адаптер и го навии на твой си м42 преходник с чип - и пак заспива и всичко е наред.



Публикацията е редактирана (13-04-10 08:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Let's make it T2
Автор: vlex   
Дата:   13-04-10 08:29

found it: http://en.wikipedia.org/wiki/Lens_mount

Демек да вземем примерно минолта аф - 44.5мм, а т2 - 56. Демек мога да екстендвам допълнително разстоянието между обектива и тялото с 11.5мм без това да повлияе по някакъв начин?[smilie11]

П.П. т2 и м42 с еднакъв BFD ли са?

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Let's make it T2
Автор: solar_sea   
Дата:   13-04-10 08:38

Демек трябва да го екстенднеш, тъй като обективите с Т2 резба са проектирани с работка отсечка от 55мм. Всяка разлика в това разстояние ще повлияе - или ще изгубиш безкрайност, или тя ще бъде някъде по-средата на скалата и след нея нищо няма да е на фокус.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »