Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: ALBIREO   
Дата:   07-03-10 04:00

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: ALBIREO   
Дата:   07-03-10 04:00

Темата не е фотографска, но касае точно тази част от сайта.

Преди няколко дни се запознах с Петър Стойков - един от най-известните блогъри в България (та си направихме и фотосесия, за която ще пиша тези дни в блога си, ама това е друга тема). Коментирахме разни теми и той ми сподели нещо, което лично аз намирам за нормално, но явно повечето собственици на форуми, блогове и медии в България ги е страх да направят (все още).

Първо ще кажа защо пускам темата.
Причините са две. Едната е, че проблемът е многократно разискван, но без решение към момента. Втората е, че Бони с репликата си по-долу ме провокира отново да повдигна въпроса.

Цитирам:
"Пак заорахте във фотошопа и се заговори за това кой бил "изтрещял" и кой не. Кой е този, който ще определя какво точно е фоторгафия и кой точно е изтрещял.
Липсва толерантност в общуването и елементарен опит да бъде разбран по-различния.
Това е типично за общуването в България и БГ форумите в частност за съжаление."

Цитатът е от Фотографи и Художници.

Та - какво си говорихме с "кака сийка".
Това, че БГ медиите като цяло, ги е страх да модерират. Някак си вярват, че по този начин ще отблъснат хората да коментират материалите им. Или да пишат във форумите им.
Е, да, ама не. Положението е следното.
С кретени е пълно. Не само в България. Интернет дава отлична възможност на всеки малоумник да си покаже простотията по най-безцеремонния начин. Разликата между българските онлайн медии, форуми, блогове и чуждестранните (визирам по-развитите държави), е че там се МОДЕРИРАТ мненията на тъпаците и по този начин се създава една благоприятна среда за коментари от ИНТЕЛИГЕНТНИ хора. Докато тук, оставяйки сульо и пульо да си пише глупостите, точно тези интелигентни и здраво мислещи хора, губят интерес да взимат участие в дисксиите. И така - реплики като тази на Бони стават неизбежни.

Кой има силата да промени нещата? Ако внимателно сте чели, значи сте разбрали отговора.

Тук битува схващането, че ако искаме форумът да е посещаван и масов, то не трябва да се модерират снимки и теми (освен в редки случаи, когато грубо се потъпчат правилата на сайта). Един вид - да не стреснем посетителите, та те да се врътнат и да изчезнат завинаги.

Ако искаме полезен и смислен фотографски форум - трябва да има адекватна модераторска намеса. Както за снимки, така и за теми/коментари във форума. По този начин много бързо всички ще се научат да спазват един по-приличен тон на общуване.

Но - модерирането трябва да се осъществява безпристрастно. Познат, приятел, гадже - няма значение. Прекрачи ли се прагът - шамар зад врата.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: pefoto01   
Дата:   07-03-10 04:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: never_there   
Дата:   07-03-10 05:14

[smilie24]
dobre si go napisal; dano ima polza.

(ne mi zarejda kirilicata, pak i otnovo [smilie2])


Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: lumix   
Дата:   07-03-10 05:25

ALBIREO [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: Diandimov   
Дата:   07-03-10 05:43

Така е, събрание без председател е като папагалска говорилня.

Трябва повече контрол върху форумите, иначе сайта ще се разболее от чалга.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: sen_shui   
Дата:   07-03-10 07:06

Лично аз съм забелязвал, че например ГенаДП, си е позволявал доста грубо и дръзко отношение към съфорумци.... Но също така съм забелязал, че за него май не важат правилата на форума.

ALBIREO[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: steeens   
Дата:   07-03-10 07:50

Албирео, идеята ти е тъпа.Абсолютно е сигурно че модераторите ще оплескат нещата много повече с присъствието си.Имам наблюдения върху няколко сайта, простака от модератор се не бои, оттеглят се точно свестните хора след неадекватни модераторски действия.

Едно браво получаваш за това, че си се запознал с най-известния блогър и ни го показа!

Като толкова искаш да те модерират - в култа с удоволствие ще го направят.[smilie18] [smilie18] [smilie18] Както се случи с мен примерно.За което получиха доживотен бан и сега мога да се хваля, че съм потербител баннал сайт.[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: lipostok   
Дата:   07-03-10 08:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: mitku   
Дата:   07-03-10 09:03

Аз понеже също съм модератор в голям форум, мога да кажа, че написаното от АЛБИЕРО са просто "хубави пожелания", НО неосъществими.
1. "Безпристрастни" хора в пълния смисъл - НЯМА. То туй все пак са човешки отношения и няма как да не е субективно. Но бих казал като препоръка за тукашния форум, че по принцип не ли било лошо правилата тук да се "позатегнат".
2. Модераторите все пак не "живеят" във форума - то не е като Слънце, което да огрява навсякъде (а и то не може навсякъде). Просто няма как всичко да се модерира и логично в крайна сметка за до има все пок някаква безпристрастност в крайна сметка се модерират само най-"изтрещелите" неща. А и обикновено модераторите са на добра воля и не получават НИЩО (освен псувни) за ТРУДА си (макар че не знам тук точно в тоз форум дали е тъй, но предполагам, защото из всички форуми, освен няколко фирмени, е тъй).
И в следствие на тез 2 точки - няма как да се измодерира всичко... въпрос и на български манталитет на потребителите е, че се "сваля нивото". И във всички форуми обикновено в началото нивото е високо, но с малко потребители... с течение на времете, обикновено става обратното - увеличавот се потребителите и пада нивото. Няма как - просто туй ни е средното ниво на Бай Ганьо и все още няма как то да се повиши. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: boni   
Дата:   07-03-10 09:19

Albireo, ние модерираме форума умерено и сме доказали, че в нашите условия само тази схема работи ако искаш да имаш жив, а не умрял форум. Доста народ сме блокирали до сега дори само за систематичен спам, доста народ сме баннали за груби обиди и т.н. В същото време има бутон за спам и всеки посетител може да го използва.
Не е толкова и до модериране, а до манталитет.
В дпревю примерно модерирането е много слабо, но културата на общуване е различна. Установил съм го с теми, пуснати едновременно и там и тук. Не че няма просташки изпълнения и там, но хората просто ги игнорират.

Често, много често, съм имал желание да модерирам дадена тема, но просто е невъзможно. Самия автор на темата е заложил провокативно мнението си и предизвиква ответни реакции. Като погледнеш в темата - трябва да баннеш всички вътре от първия до последния:)
Всички проблеми в общуването идват от някакъв стремеж за себедоказване, от липса на толерантност, от неприязън, от завист, от егоизъм и чувство, че "моето мнение е единствено вярното" и т.н.
В резултат на това съм бил свидетел как добри автори не могат да се понасят и се плюят, в същото време добри автори плюят наичнаещи, начинаещи пък плюят напреднали и изобщо всеки срещу всеки.
Разбира се има много културни и интелигентни хора, които не влизат в подобни разправии.

Надявам се постепенно да се оправим:)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: serjy   
Дата:   07-03-10 09:35

мен пък фотофорум ми харасва точно щото не е тежко модериран форум. мисля, че баланса е на добро ниво [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: мара   
Дата:   07-03-10 09:57

аз мойто мнение отдавна съм го казала. НИКВА цензура. поначало човек се научава на толерантност(или не се научава[smilie5] ) още в семейството си. на западняците най-големият плюс са им първите 7 години и умението да бъдат учтиви. НИЩО друго. което за едно виртуално общуване наистина е донякъде важно...ама па колко време за опознаване ти спестява нашенскио дивак с прямата си приказка......[smilie18]


макар че един привиден простак често е далеч по-мислещ от един любезен мазник.
подчертавам - правило няма. фф се модерира относително добре. аз ако бях(ама не съм!), даже повече свобода щях да пусна.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: the_shooter   
Дата:   07-03-10 10:48

Когато някой имащ претенциите, че е творец стане застъпник на цензурата - [smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie23]
И защо не се използва истинската дума - цензуриране? Модериране звучи някак си по - приемливо май!


Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: dinkoff   
Дата:   07-03-10 10:59

Автор: boni
Дата: 07-03-10 09:19

"... Не че няма просташки изпълнения и там, но хората просто ги игнорират..."
[smilie24]
Аз правя така.


Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: asahi   
Дата:   07-03-10 11:03

Темата се вмирисва от заглавието. Ако авторът си води темата умело нежеланите взаимоотношения се парират в зародиш. Не говоря за модериране, а за игнориране. Същото е и в живите разговори.

Моята позиция е, че пускащият темата най-добре може да я води и съответно да носи отговорност за хода на дискусията. Админите могат и трябва да помагат.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: geokar   
Дата:   07-03-10 11:23

Защо, на мене са ми трили постове във форума, макар, че бяха аргументирани и на приличен език написани. Просто защото се отнасяха до някои правила на сайта.



Публикацията е редактирана (07-03-10 11:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: markiza   
Дата:   07-03-10 11:25

Казвал съм го веднъж и ще го кажа пак... браво на Асахи, ей тоя човечец се изказва и винаги води смислени дискусии, никога не обижда и не се подиграва. Иначе тук е пълно с "богове" на фотографията!!!
Има си определени хора които само чакат да попиташ нещо (което е нормално, нали идват и нови, искат да се научат) и те почват да се подиграват... защо това - купи онова, това е дърво и т.н.
Според мен в България е пълно с гений, които сами си се определят за такива... тук е проблема!

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: asahi   
Дата:   07-03-10 11:31

Кой, аз ли? Ей сега сипах на Жоро в музикантската тема, та се наложи да ми се плези.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: jivkojj   
Дата:   07-03-10 11:37

asahi e [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Но има и няколко други елемента, които ми направиха и на мен писането тук неприятно и поради това напоследък съм общо-взето основно читател във форума.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: J0R0   
Дата:   07-03-10 11:44

Няма как модераторите да ви направят по-приятно общуването.
Трябва вие сами да си го направите по-приятно.

Хората могат да се обиждат не само с ругатни и груби думи.
От дългия ми престой тук съм забелязал, че имо хора, които се обиждат не толкова, ако ги наругае някой, колкото ако някой изрази и аргументира мнение противно на тяхното.
Това ги кара да стават заядливи и предизвикателни, което пък довежда до ответна реакция от другата страна, оформят се групи... и накрая - модераторите виновни, че не вземат страна в спора.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: nice   
Дата:   07-03-10 11:49

Според мен,точно това е крсотата в интернет че всеки може да изрази мнението си по разни въпроси който го вълнуват.. и по този начин да се почувства част от едно глобално интернет общество.. разбира се глупаци винаги е имало и ще има но,винаги един интелигентем човек ще направи разликата м/у глупостта и интелигентността...
а и по този начин с "интернет полицайстване" не се ли отсява и толерира само определен кръг от хора така нар. "интелигенция" по този няачин не се ли дискриминира диверсията....(красотата от различието на хората) (според мен 1 от най-голените ползи от интернет)

Аз мисля че трябвя да се модерират само остри, груби,обидни... постове на потребилели

Според мен в този саит са постигнали определен баланс.. поздравления за което... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: darksorrow   
Дата:   07-03-10 11:54

ако е такава красотата, аз лично защо се чувствам омерзен (че не мога да намеря по-точна дума) след 10мин в този форум от някакво солидно време насам, в следствие на което умишлено гледам да си ограничавам престоя тук?

защо огромната част от сериозните, работещи фотографи у нас имат едно такова.. специално отношение към него?

нека не се тълкува като опит за обида или нещо такова... просто си се чудя. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: bozata   
Дата:   07-03-10 11:57

Границата между модериране и цензура е доста тънка. Аз участвам в доста чуждестранни форуми и ми прави впечетление че в БГ форумите липсва толерантност и желание да се помогне. Аз например никога не бих казал че нечия идея е "тъпа" - това е все едно да кажеш че човекът предложил идеята е тъп. По-скоро бих обяснил защо смятам че е трудно приложима.
Що се отнася до предложението на ALBIREO: Напълно разбирам откъде идва, но за съжаление няма добро решение на въпроса; толерантност не може да се възпитава със силни ограничения. Аз имам и обяснение защо хората са толкова нападателни, но това е друга тема...
Може би най-доброто което може да направим в момента е да игнорираме такива хора и да се опитваме да си помагаме. Аз бях наречен лъжец и некадърник само за 10 мин. от хора които въобще не ме познават (във въпросния пост за Фотографи и Художници) но ги игнорирах защото просто няма смисъл от ескалиране на конфликта.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно начина по който общуваме във форума (и изобщо - онлайн)
Автор: hebros   
Дата:   07-03-10 12:06

darksorrow, защото много от вас са забравили от къде са тръгнали. Дразните се на понякога наивни въпроси и се нервите, когато някой спори без да е толкова наясно с материята, колкото сте наясно вие. Забелязал съм как точно някои от "сериозните" фотографи се държите надменно и снизходително, оправдавайки фразата "пази боже сляпо да прогледа"

Хубавото е, че има много добри фотографи, които са достатъчно умни, за да не се самозабравят[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »