Автор: danbi
Дата: 16-01-10 23:30
Доста легенди тук
Смисъла да се "форматира" картата памет във фотоапарата е, той да си направи правилната структура от директории. Доколкото ми е известно, нито един фотоапарат всъщност не форматира картата.
Форматирането на дисковете като термин съществува от доста години. Означава, нанасяне на маркери върху магнитната повърхност, по които (маркери) главите се позиционират. По онова време имаше и дискове с "хардуерно" форматиране, при които маркерите не могат да се нанасят от записващата глава на диска, а се нанасят при производството му (тая тема е дълга). Принципно, теорията е доста сложна както и разликите при различните типове дискове много големи.
Затова, в модерните времена, под форматиране се разбира записване на нова директория на диска. Някои разбират ново логическо разделяне на диска и т.н.
Ако нямаш проблем с файловата система, нужда от "преформатиране" в модерния смисъл няма.
Обаче, съвременните дискове са дори по-сложни. Масово ползвания IDE диск се представя пред операционната система като перфектна поредица от сектори. За да прави това, той периодично маркира секторите които не са му таман (дават повече от дефинирана грешка при четене). Би трябвало да го прави винаги, но някои дискове го правят само при запис.
Това означава, че ако на диска има записани данни, и магнитното поле на плочата отслабне (колкото по-голяма плътност на записа, толкова по-често се случва) ако не ги презаписвате дълго време, може да не може да ги прочетете! Най-честа жертва са програмите, които пишеш веднъж при инсталацията и после само четеш.
Случвал ми се е подобен проблем дори при флаш (CF) памет. Колкото и невероятно да е -- при презаписване се оправя -- а масовата логика е друга.
Та в този ред на мисли, има смисъл да се преформатира периодично диска НА НИСКО НИВО.
Общо взето, повечето "фирмени" програми които форматират на ниско ниво, просто записват на целия диск от първия до последния сектор 0-и.
Правил съм експерименти с дискове, които спроед SMART информацията си са за боклука, като ги презаписвам с нули и те стават след това "като нови".
Има още един проблем -- съвременните дискове имат вече доста кратък живот (ширпотребата поне, със сигурност) и като се има предвид големите обеми (дълго време за архивиране и възстановяване на данните) и все по-ниската им цена --- по-скоро има смисъл да си купуваш нов диск от време на време, да прехвърляш на него информацията а стария ... в кофата.
|
|