Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за оксидация
Автор: jorro_z   
Дата:   15-10-09 09:36

Здравейте, колеги.

Има следния въпрос към знаещите:

Възможно ли е, сребрист метален обектив да бъде оксидиран в по-тъмен цвят (черен, тъмно син) и как? Става дума само за външна оксидация, на екстериора, така да се каже.

Питам за оксидация, понеже ме интересува траен, издържлив и дългосрочен резултат. Иначе, с боядисване - вероятно ще се обели/изтърка боята сред време....

Благодаря на отзовалите се!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ilcoin   
Дата:   15-10-09 10:20

След няколко минутно търсене в Гугъл - цък, цък, язък :)

Принципно в разните оръжейни форуми има информация, там проблемите с покритията са ежедневие и има доста народ дето се спасява сам. Нямам представа оксидацията как ще се отрази на сглобката после, също така дали ще хване върху покритието, с което е в момента обектива.

Най-добре пусни тема в някой оръжеен форум за това, ще има повече компетентни мнения.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   15-10-09 10:22

Anodizing

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mihayloff   
Дата:   15-10-09 10:40

Само незнам как ще решиш проблема с лупите - има два варианта или и тях да оксидираш или да ги демонтираш преди оксидацията [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tofo   
Дата:   15-10-09 10:44

Забрави. Снимай си така.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   15-10-09 10:49

защо искаш да правиш подобни неща върху обектива?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jorro_z   
Дата:   15-10-09 12:22

ами аз точно това питах - как да се анодизира/оксидира, без да се разглобява, понеже, след това сглобка/юстировка/настройка... не се знае как ще свърши цялото начинание.

@ synthy:
по принцип, не обичам интервенциите. Обаче, имам някакви причини.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   15-10-09 12:24

Няма начин за истинска оксидация или анодиране без да се разглобява.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jorro_z   
Дата:   15-10-09 12:26

Благодаря Ви, все пак...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matasel   
Дата:   15-10-09 12:48

asahi, а има, но след това обективът става само за сувенир щото гледането през него няма да е особено приятна картина.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bobihot   
Дата:   15-10-09 14:08

може да му се пробие дупка, ако ще се гледа през него

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pefoto01   
Дата:   15-10-09 14:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jorro_z   
Дата:   15-10-09 15:08

Можe би не съм използвал правилния термин - оксидация...

Мислех си, дали съществуват някакъв тип ецващи смеси или субстанции, при което се намазва (напръсква) повърхноста (с предварително изолирани лещи и други части, които не трябва да се обработват), и се оставя за известно време да действа сместта. След което се почиства, за да спре действието й.

Идеята е, освен да ецва микро релеф, също да оцветява повъхността (в смисъл при това ецване да се образуват някакви съединения или окиси, с тъмен цвят), и по този начин да се получи тъмен цвят на иначе лъскавата метална повърхност.

Или нещо подобно - не съм химик, не знам дали се изразявам правилно....



Публикацията е редактирана (15-10-09 17:39)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slav61   
Дата:   15-10-09 18:11

има разтвор за метал, но на дурал може и да не действа
http://shop.oragie.com/index.php?cPath=162&osCsid=ffc5a561505b3411ba60520a64a652b0



Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jorro_z   
Дата:   15-10-09 20:41

Слав, много Ви благодаря за информацията. Ще го потърся това...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tofo   
Дата:   15-10-09 21:16

Я една от простичките рецепти за оксидация.

Стопилка на равни части натриев и калиев нитрат в чист(не ръждив) съд. Загряваме до 500С, добавяме 1 обемна част манганов диоксид на 50 обемни части смес( ако сместта е 50г добавяме 1грам).Очистените предмети потапяме за кратко в стопилката(при 315-345С като после повишаваме до 500С).Държим ги 4-5 минути. Изплакваме в студена и гореща вода, сушим и смазваме.

Мисли за друго според мен.[beer]
или пък вярно това
http://shop.oragie.com/product_info.php?cPath=162&products_id=850&osCsid=ffc5a561505b3411ba60520a64a...

...мед,месинг,цинк,цам и др. знам ли...[smilie11]



Публикацията е редактирана (15-10-09 21:32)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   15-10-09 23:10

и оксидацията се бели, тънко покритие е

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kvasilev   
Дата:   16-10-09 09:37

оксидацията е филм ,не е покритие.
върху алумин не хваща.Прави се нитрат ,нитрит разтвор,загрява се до 130-140 градуса ,потапя се железния детайл за 20 минути.После се вади и се потапя в баня от разтворен сапун загрят ,после се мие с вода,после баня загрято масло машинно.
Ако детаила се барне с ръка преди да се постави във съда с разтвора по отпечатъка оксидацията не хваща.За това преди да се пусне в оксидацията се мие с газ ,не ацетон, и се подсушава с дървесни трици ,завурзва се със стоманена тел ,и така нататък.
Общо взето оксидатията е изкуствена ръжда.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »