Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 При Olympus E420, може ли успешно да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: pifakiz   
Дата:   17-07-09 15:43

Здравейте колеги.

Всички знаем, че визьорите на олимпус са малки, и да фокусираш с ръчнофокусни обективи, без адаптер с потвърждение на фокуса е една доста трудна, и в повечето случай невъзможна задача.

Имам следното питане към вас.

Възможно ли е при Олимпус Е-420 да се фокусира с ръчнофокусен обектив през дисплея в режим LiveView с contrast detect AF?

Аз досега при канон 40Д не съм имал проблеми с фокусирането, но както знаете, там визьора е "слънце", в сравнение с този на Олимпус.[smile]

Както знаем, при 40Д фокусирането при режим LiveView е съвсем различно, и не се осъществява с т.н. contrast detect AF.

Отправям това питане от имато на мой приятел, който тепърва има мерак да снима на своя Оли Е-420 с ръчнофокусни обективи на М42.

В момента все още не му е дошъл ападтера (М42/Олимпус 4/3) , затова няма как да пробва дали е възможно подобно фокусиране.[smile]

Затова реших да питам тук във форума.

Според мен, по пътя на логиката, няма да има проблеми с подобно фокусиране, след като е възможно при АФ обективи, но нека и вие затвърдите мнението ми.

Благодаря на всички, отзовали се на питането ми.
[smilie24]
Поздрави[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   17-07-09 15:56

Да.

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: pifakiz   
Дата:   17-07-09 16:07

cicomanco - Благодаря.[smilie24]

П.п.И още едно питане имам.[smile]

След като е възможно подобно фокусиране, резултата добър ли е?

В смисъл, има ли голяма опасност да не уцелиш точно фокуса, заради самия дисплей примерно, или поради друга причина?

Все пак си е дисплей, а не е като да гледаш директно през огледалото, или всичко си зависи от майсторлъка.[smile]



Публикацията е редактирана (17-07-09 17:40)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   17-07-09 16:09

Ако снимаш от статив , няма голяма вероятност да не Уцелиш фокуса.Нищо че е малко огледалцето - ако имаш око снимай си през визьора.

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: tofo   
Дата:   17-07-09 16:13

Малко туткаво става /ама за 410/ и докато си гласиш фокуса може и да избяга.
Иначе откъде вчера си намери преходника, ако не е тайна?[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим Live
Автор: cicomanco   
Дата:   17-07-09 16:16

Ако е от ЗЕД - нищо чудно!

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: pifakiz   
Дата:   17-07-09 17:43

tofo - Колегата Зед ми предложи преходник, но преди това вече си бях намерил.Така, че пиши му.Би трябвало да има.



Публикацията е редактирана (17-07-09 22:52)

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: lizaastar   
Дата:   17-07-09 20:59

защо не сложиш платка- 50 лева /4 поколение/

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-07-09 21:03

Трошиш си главата с безмислици :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: pifakiz   
Дата:   17-07-09 21:03

Ами и аз си помислих да препоръчам т.н. "глухарче" на моя познат, но иска да пробва първо без него, и ако е безнадежно, чак тогава.[smile]

А иначе, може ли да ми дадеш повече инфо за платката /4 поколение/, от къде да се купи и т.н.?

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: pifakiz   
Дата:   17-07-09 21:07

pd - "Трошиш си главата с безмислици :)"

Ами не точно аз, мой познат е мераклията, и питам за него.[smile]

Относно снимането с качествени ръчни обективи, доста народ му е фен, включително и аз.[smilie5]



Публикацията е редактирана (17-07-09 21:10)

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим Live
Автор: arriah   
Дата:   17-07-09 21:27

при по-светлосилните обективи (ненативни) Оли-тата имат проблеми с меренето - ако обективът е по-светлосилен от f1.8 - аз снимам поне с EV-1.0 - резултатът е възпроизводим - Е300, Е410, Е510 - не ми се вярва на Е420ката да са го оправили.

Иначе - ако не е за репортажно или спортно снимане - през визьора се фокусира съвсем прилично - аз вадя 7-8/10 успешни (фокусът е там където искам) кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: pifakiz   
Дата:   17-07-09 21:44

arriah - благодаря.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: lizaastar   
Дата:   17-07-09 21:49

аз мога да го доставя за толкова, другия вариант- търсене в ибей

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: cicomanco   
Дата:   17-07-09 22:10

С Е-30 и Сигма 30/1,4 нямам никави грижи с фокуса.В момента се тъкмя на 50/1,4.
Пидито не пропусна да вземе ръка и на това раздаване , но то си е за негова сметка....[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: pifakiz   
Дата:   17-07-09 22:18

"С Е-30 и Сигма 30/1,4 нямам никави грижи с фокуса."

Доста добри отзиви има за тази Сигма.
Ти на ръчно ли фокусираш с нея?
Нямаше ли я и за Олимпус байонет?

Или просто си фен на ръчния фокус.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: Magnifico   
Дата:   17-07-09 22:40

Възможно ли е при Олимпус Е-420 да се фокусира с ръчнофокусен обектив през дисплея в режим LiveView с contrast detect AF?


С ръчнофокусен обектив не виждам как ще стане този contrast detect AF [smilie3] Все пак е ръчнофокуснен, фокусираш на ръка [smilie3]
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: cicomanco   
Дата:   17-07-09 22:54

pifakiz , не съм толкова луд , че да фокусирам ръюно с автофокусен обектив! Сигмата беше с 2см. фронтфокус и имах възможност да си пробвам корекцията която е в апарата.Сцепи косъма след това!
Искам да пробвам Сигмата 50/1,4 за да видя как е.Много ме блазни.
Между другото да питам , има ли някой с обектив на 1,4 над 30мм. и ако има дали би го дал за един следобед или за яколко кадъра за да видя как е държи?
Лайчица ...нещо?

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: pifakiz   
Дата:   17-07-09 22:56

Magnifico - така де.[smilie24]

Благодаря ти за "корекцията".[smilie24]

Ама и аз как съм задал въпроса, чак сега се осъзнавам.Нямах точно това в предвид.[smilie18]

Правилния въпрос e, дали през дисплея на Олимпуса /при режим LiveView/ се вижда добре къде се фокусира, и в крайна сметка дали може да се разчита на него, а не на визьора, защото е малък?

Ясно стана, че може.[smile]

П.п.Даже леко промених и заглавието, за да е по-ясно.



Публикацията е редактирана (17-07-09 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: cicomanco   
Дата:   17-07-09 22:59


http://photo-zona.net/images/user29230/album18161/large/1247860614_phcf2472_-6278066.jpg


Ето нещо на 1,4[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: pifakiz   
Дата:   17-07-09 23:00

cicomanco - [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли успешно да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-07-09 23:27

Реално според мен през дисплея би било трудоемко поради ред причини.
Забавянето с което виждаш в/у дисплея.
Не толкова добрия дисплей на е-420 като резолюция.
На тъмно според мен е практически невъзможно да уцелиш какъвто и да е фокус на дисплея...
При слънчево ,когато дисплея започва да бленднее и ттнт също ще ти е невъзможно...

Да не говорим че докато гледаш дисплея не можеш да държиш апарата стабилно (както ако гледаш през визйора)... от там на бленди 1.8 2 не виждам какъв ти е шанса за фокус...

Имаш треперещо тяло,гадна резолюция,проблеми с контраста в предвид оконлата светлина и гледайки дисплея и накрая имаш плитък доф...

Успех [beer] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли успешно да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: pifakiz   
Дата:   17-07-09 23:32

pd - ето на това викам мнение по въпроса.[smilie24]

Понеже досега аз лично не съм пробвал подобно фокусиране /както казах по-горе, 40Д има прекрасен визьор, и изобщо не ми е минавало и пред ум да ползвам дисплея/, и затова реших да питам във форума.

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли успешно да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: Magnifico   
Дата:   18-07-09 00:38

[smilie18] Признавам си, всеки път в който прочета нещо написано от PD, се чувствам безсилен... не мога просто, колко пъти падам от стола вече [smilie2]

На автора на темата само ще му кажа, че щом си е харесал това апаратче, да не се притеснява за фокусирането с механичти обективи през лайв-вю. Супер прецизно е и най-хубавото е, че можеш преди да направиш снимката, за да имаш абсолютно 100% прецизен фокус, може да увеличиш образа на екрана 7х или 10х и да виждаш изображението на ниво пиксел. По-прецизно от това няма на къде!
Разбира се, не е приложимо за спорт примерно, но за спокойно снимане е незаменимо.
На тъмно, олимпус си има една благинка, наречена Live-View Boost [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: При Olympus E420, може ли успешно да се фокусира с ръчнофокусен обектив в режим LiveView през дисплея?
Автор: cicomanco   
Дата:   18-07-09 08:45

Да пидито успя този път да накара глупостите си да звучат дори убедително за хора нямащи си представа...[smilie18] [smilie18]
НИкой не снима на лайв вю репортаж на тъмно с ръчен фокус!!!!
Не виждам като толкова си зле , защо въобще държиш да се изложиш!?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »