Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: thomas   
Дата:   15-06-09 14:51

Преди близо 2 месеца във Вертикал-7 организирахме промоция за представяне на нашата нова машина за голямоформатен фотографски печат - ZBE Chromira 50. Акцията беше обявена в най-популярния фотографски форум у нас - www.photo-forum.net, във форума за реклама www.yvox.net и във форума за предпечат и печат www.prepressbg.com. Нашето предложение към всеки професионален фотограф, запален любител и специалист по реклама и предпечат, беше да качи на нашия сървър една своя снимка с формат до 42/60 см, която ние да отпечатаме напълно безплатно за първите 100 души, предоставили ни своите файлове, за да може да се уверят бъдещите ни клиенти в страхотните възможности на истинската фотографска технология на нашата машина (базирана на стандартен химически процес RA4) за печат на голямоформатни изображения (до 127 см ширина и практически без ограничения в дължината).

Последваха десетина вълнуващи дни, в които по цял ден приемахме и разглеждахме файловете на участниците в безплатния тест, уточнявахме с техните автори евентуални проблеми, както и начина на получаване, и печатахме. На практика отказахме отпечатването на тестовете само на 1-2 кандидати, и в двата случая защото това, което бяха подали като файл за печат, беше просто нещо взето от интернет, при това с резолюция, абсолютно недостатъчна за репродуциране във формат 42/60 см.

Още по-интересни бяха дните, в които фотографите идваха да получават своите тестове. Само около 40% от тестовете изпратихме по куриер до техните собственици из цялата страна, докато останалите около 60 души ни посетиха на място в нашия офис. Почти никой от тези, които идваха при нас, не пропускаше да разгледа освен своя тест, и нещата, които сме отпечатали за останалите участници в промоцията, имаше много въпроси, коментари и благородна завист.

Сега, когато всичко това отмина, а междувременно много от участниците в теста вече са наши клиенти - кой с няколко снимки, кой с цяла фотоизложба - аз смятам да изпълня своето обещание и да коментирам някои от по-интересните снимки, които бяха изпратени за този тест. Разбира се, нямам никакво намерение да коментирам художествени качества на една или друга снимка, защото нашата работа е да печатаме, не да оценяваме кой става за фотограф, а ще гледам да се придържам само към техническите качества и параметри на отделните файлове, както и към по-нестандартните приложения, за които някои от тези тестови снимки дават идеи.

Всичките 100 изображения в намалена резолюция можете да намерите на адрес:

http://www.yankov.info/gallery/v/V7Stuff/chromira_tests/

В крайна сметка уважихме труда и на двама неуспели да ги качат навреме по технически причини, така че общият брой тестови отпечатъци стана 102, но две от тях не са публикувани в албума, защото не получихме разрешение за това от техните собственици. Ще коментирам само тези от тях, в които има по нещо интересно и могат да служат за пример (добър или лош) на всички наши бъдещи клиенти за голямоформатен фотографски печат. Ако кликнете върху името на всеки файл, ще влезете на страницата в албума, където се намира той, от там можете да влезете и в по-голяма версия (1280 пиксела по по-дългата страна).

Благодаря на всички участници в теста и за предизвикателството, което ни отправиха, и за купищата положителни мнения, които дадоха за нас след това във photo-forum.net, и за това, че почти без изключение (както казах, само с изключение на двама) се съгласиха кадрите им да бъдат използвани в намалена резолюция за коментиране и обсъждане на техните особености.

Анализът и коментарите ми относно голяма част от отпечатаните по време на теста изображения можете да намерите в моя личен блог на адрес:

http://www.yankov.info/2009/06/15/chromira-test-comments/



Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: джъмбо   
Дата:   15-06-09 15:33

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jokevcv   
Дата:   15-06-09 15:47

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   15-06-09 16:08

аз както винаги бях единия от заблялите се, за това благодаря за жеста който направи г-н Янков, да отпечата моята снимка, въпреки че беше извън 100-те обявени!

[smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: hose   
Дата:   15-06-09 16:21

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: varushev   
Дата:   15-06-09 16:22

слава богу, че моят беше платен, та да не се излагам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: nasko76   
Дата:   15-06-09 16:48

Благодаря, за разбора :)

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: Second   
Дата:   15-06-09 16:53

[smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: nevmi   
Дата:   15-06-09 16:53

[smilie24] [smilie24] [smilie24] thomas мисля скоро да ви посетя в софия с няколко файла за печат [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: thomas   
Дата:   15-06-09 16:56

@nevmi
Файловете спокойно могат да дойдат преди вас на FTP-то и когато ни посетите, да си ги вземете :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: BirdOfPray   
Дата:   15-06-09 17:08

БРАВО,много хубави кадри - съжалявам че не изпратих за теста - но това не пречи да изпратя и сега за печат - очевидно цената си заслужава качеството [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: n1x0n   
Дата:   15-06-09 17:52

Като сме го ударили на коментари и препоръки... [smilie3]

Вземете направете една страница за тази Chromira - с подробна информация за нея, за хартиите с които работи, с цветни профили, с ценова листа, с изисквания за подаваните файлове, с FTP или някакъв модул за качване и т.н.

За да прави добър оборот тази машина - задължително трябва достъпа на фотографите до нея да е лесен и бърз: ъплоуд на сървър, получаване с куриер и т.н.

Не допускайте грешката допусната от някои ваши колеги: да трябва да се разкарваме 2 пъти до офиса ви за всяко копие - един път за подаване на файла, един път за получаването на копието.
Много "отказващо" изживяване е.

Успех в начинанието! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: thomas   
Дата:   15-06-09 18:21

@n1x0n
Не само не искам да ви разкарвам по два пъти, ами и по един път бих ви спестил с удоволствие, ако предпочитате така. Но поне за получаването на файловете по всякакъв начин опитвам да откажа хората да ми носят флашки - най-малкото защото така се губи време и за двете страни. Въпреки това някои настояват - може би страх от интернет, знам ли! :-)

В предишната тема за Chromira-та бях дал подробни инструкции за ползването на FTP-то, включително и за това как да си защитавате файловете от чужди посегателства, ако ползвате общия акаунт (при това в два варианта), а на всеки с достатъчно сериозни обороти с удоволствие ще направя и собствен акаунт. Имаме скорост от 30 мегабита в секунда за български трафик и 10 за международен към нашите сървъри, така че никой няма да има проблеми да ползва този метод дори и ако има да качва много файлове - наскоро един фотограф от Враца качи над 90 доста големи файла за една изложба, които бяха повече от гигабайт като общ обем.

Така че системата съществува и работи - все пак печатът на Chromira е просто последната услуга, която пускаме за последните 18 години. Съгласен съм, че може би трябва да го опиша още малко по-ясно и на едно място, ама... времето все не стига, а и промените по сайта са ми свързани с намеса на външни хора, което допълнително ме демотивира. Но за въпроси винаги съм на разположение.

Планирам скоро(пак въпрос на време обаче) да напиша и едни подробни съвети за това как да се подготвят файловете за печат при нас - цветни пространства, размери, резолюции, файлови формати и т.н.

Що се отнася до цветните профили, при нашата машина това е скрито дълбоко навътре и не е достъпно нито за вас, нито за нас - просто машината редовно се калибрира, за да може да възпроизвежда цветовете точно, а по какъв начин си изчислява компенсациите в мощността на светлината, с която рисува, за да се получават след проявяването точни цветове, се счита, че не е наша работа.

Идеята е вие просто да си подготвите файла в AdobeRGB цветно пространство (или sRGB, за който иска да вижда верни цветове на екрана дори и въоръжен само с един браузър) на добре калибриран монитор и тогава ще получите точно каквото трябва.

С хартиите нещата са още по-прости: FujiColor мат и гланц на 76.2, 106 и 127 см и Tura Life Premium гланц и лустър на 76 см.

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: thomas   
Дата:   15-06-09 19:39

Ето още един път инструкциите за качване на файлове по FTP за печат на Chromira 50.

1. Ако си нямате FTP клиент, инсталирате си такъв, ние препоръчваме FileZilla, който е един от най-добрите и е напълно безплатен, надежден, безопасен и т.н. Подробни инструкции как да стане това, ако са ви нужни, можете да намерите на http://www.vertinet.com/contacts/ftp.html.

2. Настройвате си връзка към нашата Chromira директория на FTP-то, която има следните параметри:

адрес: ftp.vertinet.com
user: chromira
password: chromirav7

3. Свързвате се със сървъра и си качвате файловете, като за ваша собствена сигурност е желателно да обедините всички файлове от поръчката си в един ZIP или RAR файл, кръстен на вашето име и евентуално датата на поръчката (примерно dimitar_ivanov-2009-04-22.rar), и защитен с парола, която после ще ни напишете в email-а с вашата поръчка.

4. Изпращате ни мейл на vertical7@vertinet.com, в който ни обяснявате колко снимки и в какъв размер искате да ви бъдат отпечатани, както евентуално и други подробности, които искате да знаем във връзка с вашата поръчка, плюс минимално смислено количество контактна информация.

А за тези, на които не им се занимава с архивиране с парола, имаме следното предложение:

Когато влезете по описания по-горе метод в нашето FTP, вече ще видите и една папка Private. Ако искате нещата ви да са недостъпни за друг, освен за нас, слагайте ги там. Няма нужда от пароли, но все пак препоръчвам архив, кръстен с името на клиента, който да съдържа всички файлове от текущата поръчка - и за да ни е събрано всичко от този клиент на тази дата на едно място, и защото архивът има в себе си контролни суми, които могат да ни покажат, ако при трансфера някой байт е минал накриво. Да не говорим, че ако вътре има TIFF файлове, все пак и файлът ще стане по-малък и ще се качи по-бързо.

Каквото и да сложите в папката Private, става невидимо, но се намира там и ние можем да го видим и изтеглим, естествено - с друг user. Не можете да го триете, не можете да го свалите (и никой друг не може). И разбира се, отново трябва да ни драснете един email с информация какво искате да направим и с кой файл, който сте качили :-)

Естествено, който предпочита, може да ни дава линкове към собствени места, на които си държи файла (tranzit, свое FTP или каквото друго си поиска).

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: thomas   
Дата:   15-06-09 19:53

А ето я и ценовата листа в PDF (горната половина е посветена на печата на ZBE Chromira 50:
http://www.vertinet.com/static/V7_Promo_Price_List_2009-06.pdf



Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: Canon   
Дата:   15-06-09 23:18

thomas
това как да го разбирам


29 Gencho Petkov - _MG_5965_DxO_300_raw BW1_copyR.jpg
Това беше истинският тест за възможностите на ZBE Chromira да възпроизведе разработките в най-тъмните зони (както виждате, в този кадър друго, освен най-тъмни зони, почти няма). Всъщност точно при него разбрахме и за малкия проблем с калибрацията на спектрофотометъра, с който калибрираме машината, “благодарение” на който много тъмните тонове ставаха още по-тъмни и тъй-като най-тъмните надхвърляха границата на възможностите на самата хартия да възпроизвежда черно с оптична плътност над 2.30, част от разработката се беше загубила. Sorry, Генчо Петков, друг път всичко ще е наред


като във вица "...тати каза, че ще ми купи колело, ама друг път..."

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: e.StaneV   
Дата:   16-06-09 00:02

Хаха мен ме няма в коментарите [smilie5] Иначе копието е станало страхотно [smilie5]


http://www.yankov.info/gallery/d/125137-3/99B+Emil_Stanev.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: thomas   
Дата:   16-06-09 02:28

Ами точно както съм го и написал - че след това и още 1-2 особено тъмни като цяло изображения, които бяхме отпечатали в рамките на безплатния тест, проучих въпроса защо най-тъмните зони излизат малко по-запушени, отколкото изглеждат на екрана, и след прекалибриране на уреда, с който се калибрира машината, проблемът се отстрани. Но това стана едва след като тестът беше заминал към своя собственик.

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: thomas   
Дата:   16-06-09 02:51

@e.Stanev
Както казах, коментирам само тези изображения, по които имам да кажа нещо във връзка с каквато и да е тяхна особеност - техническа, интересно приложение или нещо подобно. Не само вашето е останало без коментар - по спомени те са около двадесетина.

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: n1x0n   
Дата:   16-06-09 12:08

Ето още един път инструкциите за качване на файлове по FTP за печат на Chromira 50.


Оставам с мнението, че ако искате тази машина да прави оборота, който, предполагам, искате да прави - трябва да направите поне една страничка с инструкции в сайта си.
Тази тема ще потъне тук със същата скорост, с която потъна и другата и още след седмица ще има пак въпроси "ама къде да им нося файловете?!".

Просто това е машина, която се цели в един по-масов пазар, отколкото повечето ви други услуги, а масовият потребител обича удобствата.
Vranos си загубиха голям процент от клиентите си /мен включително/ с небрежното си отношение по въпроса - няма сайт, няма ъплоуд... тотална конспирация. Пък тя конкуренцията не е малка в този сектор - 3 Дурст-а Тета, Хромирата, Епсъните.

Ще спечели онзи, който даде най-голям комфорт на потребителите си.



Публикацията е редактирана (16-06-09 12:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: thomas   
Дата:   16-06-09 12:21

Къде са пък тези три Durst-а!? Аз знам само за една Theta на Вранос, който по собствените му думи не се интересува от българския пазар (и може би с право, като гледам, че на запад цените на услугата са 5-7 пъти по-високи). А епсъните... извинявай, ама няма много база за сравнение - все едно да сравняваме "натурални сокове" с фреш... И все пак, очаквай скоро нещо и на сайта. Не че някой го чете, нали... виждам, че половината клиенти си качват на общата папка за всичките ни поръчки на FTP-то, вместо на специалната за Chromira, въпреки че изрично съм им пратил инструкции.

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар на безплатните тестове със ZBE Chromira 50
Автор: n1x0n   
Дата:   16-06-09 13:04

Къде са пък тези три Durst-а!?

Две 76-ци в София съм виждал с очите си, за третия ми каза форумец, на когото мога да вярвам. Детайли не споделям, защото хората тепърва си почват бизнеса и мисля, че е коректно те да си кажат, когато почнат.

Иначе нечетящи/неразбрали - винаги ще има, мисля обаче, че е по-важно да уважите четящите.[smilie3]
В крайна сметка една прилична информационна страница може да се напише и вмъкне в сайта ви за по-малко от час.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »