Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор на 1-ви DSLR
Автор: Photom   
Дата:   17-11-11 18:37

Пред избора на първи DSLR съм.
За тази цел, искам да се допитам, до хора, минали през този път, като ми дадат, някой съвети, къде си заслужава да дам малко повече парички да взема, нещо качествено и кое точно да гледам .

Като за начало, нека започна с цената и да спомена, че тя не е от решаващо значение, понеже ще купувам на лизинг. Мога да отделя до около 2000лв.
Главното за което ще ползвам фотоапарата, е за снимки за спомен(портрет) и евентуално пейзажи.
Ще се снима в Jpeg или поне така мисля, защото снимките който правя ще имат единствено емоционална стойност за мен.
Мислех си за алфа65, но по-разумно се оказа канона 550 или 600 + един 50/1.4, или пък 18-200/3.5-6.3, като предпочитам да закупя само тялото и след това някой хубав обектив.
Мислите ли че тези обективи са подходящи?
Поне аз мисля че с тях се изчерпва всичко, което описах по-горе.

Я кажете кое е по-практично, в смисъл такъв да не купувам излишни неща, които после да се чудя как да продавам?
Бих се радвал на обективни мнения [smile]
То апарат не се купува всеки ден, поне аз така гледам на нещата. Пък и най-разобеждаващото при евентуална покупка на алфата, с която ще мога да си позволя 50/1.8 е в това че незнам дали си заслужава парите за целите който ще я използвам. Става въпрос да не ми омръзне много бързо, или да разбера че фотографията просто не ме влече толкова колкото сега си мисля.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: tzl   
Дата:   17-11-11 19:08

Значи не знаеш за какво ще ти трябва (по-точно не ти трябва, за да не умреш от глад) и ще си сложиш камък на врата, сиреч борчове?

Изобщо не е разумна постъпка.

С какво мислиш, че ще подобри текущите ти снимки един DSLR?

Отиди и разгледай галериите и виж снимките. Има хора, които снимат с невероятно скъпа техника, но снимките им са същите като на тези, които снимат с телефоните.

Въпросът е — какво очакваш от един DSLR?

Снимки "с боке" можеш да правиш и с турбо сапунерка, стига да знаеш как. Снимки "с боке" може и да не можеш да правиш с DSLR ако не знаеш как. Снимки на пейзажи можеш да правиш достатъчно добре с турбо сапунерка, стига да знаеш как. Снимки на пейзажи може и да не можеш да направиш с DSLR ако не знаеш как.



Публикацията е редактирана (17-11-11 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: h_bio   
Дата:   17-11-11 19:18

Колегата е казал "..снимки за спомен(портрет) и евентуално пейзажи."
За тези цели наистина не е най-добър вариант да мъкнеш ДСЛР с два обектива и т.н.
Според мен по-удачен вариант е ултра зуум (при този вариант има значение марката и модела - т.е. трябва съветите да се насочат в тази посока) или нещо безогледално от типа на SONY NEX, OLYMPUS PEN, EP и т.н....но каквото и да купиш, това, което казва tzl е в сила.



Публикацията е редактирана (17-11-11 19:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: Photom   
Дата:   17-11-11 19:22

Мисля че писах за какво ще ползвам апарата.
Доста от приятелите ми разсъждават като теб. Не знам може би сумата им се вижда голяма и че едва ли не, ще дам парите и до там. Нищо няма да излезе. Е вярно аз и нямам амбиции с това да се занимавам. Но пък нали все от някъде се тръгва. Едва ли някой се е родил научен.
Аз не го виждам така за мене това просто е едно скъпо хоби - ето това е за мене фотографията. За някой може да е всичко, начин на живот, но за мен е просто хоби.
Да за мен не са малко пари, що се отнася до лизинга ако искаш да кажеш че с това се обвързвам, искам да кажа че го правя, защото наведнъж немога да я събера тази сума. Събираш, събираш, но все изкачат някой странични работи и накрая нищо.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: prisonbreak   
Дата:   17-11-11 19:28

Пъровото нещо което трябва да направиш. Разгледай цените на обекитвите в Павилиона или Синтезиса. Имат си сайт пичовете.Тва е най-важното.
Защото след няколко поста ще започне вечното дерби Канон<>Никон.И тук таме Сону. Ще преминат през безогледалните тела, Оли,Некс.......

За обективите, 18-200 е супер. А 50мм с времето може да си вземеш.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: Photom   
Дата:   17-11-11 19:36

Ее стига бе хора, всички ли мислите така. Явно аз не ги приемам така рязко нещата може би... или впрочем вече не знам и аз какво да мисля...
Вярно dslr че се води професионален тип апарат, но не мога да приема че всички имащи такъв апарат се занимават професионално с фотография, или поне имат такава амбиция с това да се занимават и че всички тук правят изложби и незнам още какво.

Иначе да се върнем на въпроса.
Много мислех за 1 некс 5ца, но пък колкото повече го мисля толкова повече се разубеждавам.
1. Идеята на малко и практично тяло ми допада, но с обектив отпред някак си се обезмисля.
2. Ръчния фокус при фиксираните обективи мисля че много трудно ще свикна.
3. Няма визьор - от тук допълнителни разходи за закупуването на такъв. Отделно че монтиран на 5ца някакси ми изглежда странно, но това се свиква.
3. Отделно малко по-скъпи обективи, пък и не знам до колко са качествени в смисъл че 50/1.8 e-mount, който се монтира на некса, не го хвалят много, в сравнение с 50/1.8 за сони.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: tzl   
Дата:   17-11-11 19:41

Те като изскачат различни работи, няма да можеш да си платиш и лизинга.

Но отново, какво очакваш, че един DSLR ще ти помогне?

Това е нещо, което съм забелязал при повечето, които смятат да си купуват DSLR — очакват, че ще "прави по-хубави снимки". Не знам каква е дефиницията на "по-хубави снимки", но ако става въпрос за "технически по-ясни и по-чисти", просто турбо сапунерката върши тази работа. Но ако става въпрос за "добре осветени снимки", тогава проблемът не е във фотоапарата.

Повечето хора купуват DSLR и снимат и гледат, че няма особена разлика с турбо сапунерката, обаче ги е срам да си го кажат. И поради тази причина ходят и свалят пиратския фотошоп и почват да мажат върху снимките и просто приемат, че "така стават нещата".

Чудих се какъв пример да дам със "стар фотоапарат", който прави "технически по-шумни" снимки и намерих снимка на Dave Hill, но от тези, които са снимани с черно бял филм:
http://www.davehillphoto.com/bw2/#23

Как е правил тази снимка? Със скъп фотоапарат? С най-новия DSLR?

Не. Със стар филмов фотоапарат и 3 (три) светкавици. Приблизителната сума, която е хвърлена за осветлението тук е генератор + 1 светкавица + 1 светкавица + голям октабанк + рингова светкавица. Долу горе сумата за осветлението е $1000 за генератор + $430 x 2 (за светкавиците) + $400 за ринговата светкавица + $200 за октабанка + 2х$100 за стативи + scrim ($300), който ползва за тази снимка. Излиза общо около $3000 само за осветление за тази снимка + стар филмов фотоапарат.

С това искам да кажа, че не е правилно да се очаква, че DSLR-ът ще "освети хубаво" това, което снимаме, тъй като светлината е там, навън. Тя не е в обектива, тя не е във фотоапарата. Обективът помага ако светлината е твърде слаба, но ако не е разположена правилно, никаква файда няма и от най-скъпия обектив.

С това искам да кажа, че снимките се правят с осветление и се запечатват с фото техника, каквато и да е тя. Осветлението или се намира или се създава. Ако се почне от осветлението, това ще спести много пари на болшинството от хората във форума (и не само).



Публикацията е редактирана (17-11-11 19:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: Photom   
Дата:   17-11-11 19:45

Разгледал съм цените, направил съм си сметката че ще нахвърли бюджета ми тяло + хубава 50ка, особено 18-200.
Гледам съм и по магазините, интересувал съм се, говорил съм с продавачи. Всички са ми казвали на теб ти трябва безогледалка, от това което описваш и казваш че ще го ползваш.
Все си мисля, че с купуването на такъв апарат оставаш до там(не че е лоша система, нищо подобно), нямаш опция за надграждане, предвид различните байонети, пък и не само.

Явно е имало доста такива теми, като гледам си запознат на къде отиват нещата :D

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: h_bio   
Дата:   17-11-11 19:53

Каквото и да вземеш, едва ли ще е последната ти фото-камера или обектив. Не избираш съпруга, а апарата. Взимай нещо и снимай...след време сам ще разбереш кое ти липсва и кое ти е в повече в дадената камера и няма да питаш във форума. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: MarinY   
Дата:   17-11-11 21:04

ДСЛР-ът си е друга манджа.
Може и да се правят "подобни" снимки с турбосапунер, но те само приличат на другите. Имаш ли парите и те са отделени за личния ти кеф - купувай. Другото е мислене, основано на икономията, а тя е майка на ... [smilie3]
След време ще откриеш и РОУ-то. Тогава джипегът ще изчезне от програмата ти.
Всяко нещо идва с времето си.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: mihajlov2   
Дата:   17-11-11 21:58

Не лъжете човека. Турбосапунерът няма нищо общо с DSLR-а като качество на картинката. И най-добрият турбосапунер е доста по-зле от произволно избран DSLR с приличен обектив. А човек и добре да живее, някой ден открива РОУ формата. И тогава вече идва истинският кеф[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: radi_nrj   
Дата:   17-11-11 22:46

tzl написа:

> Снимки "с боке" можеш да правиш и с
> турбо сапунерка, стига да знаеш
> как. Снимки "с боке" може и да не
> можеш да правиш с DSLR ако не знаеш
> как.
>

Бокето на моя турбосапунер [smilie5] .

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/223636_1457797740687_1705701595_748486_4155945_n.jpg



http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/282503_1457799460730_1705701595_748487_734651_n.jpg



Колкото и да е добра моята турбо сапунерка (тя и RAW си има) като стане тъмно и трябва да се снима си викам: "Ех, сега да имаше нещо с голяма матрица!". При положение, че няма да купуваш FF апарат за 10 бона иди по магазините и пробвай ентри левъл DSLR-и на Canon, Nikon, Pentax и Sony и все един трябва да ти пасне на ръката. За един начинаещ фотограф нямат кой знае колко фрапантна разлика и според мен е по-добре да ти е удобен за употреба. Като се понаснимаш и наличната техника ти утеснее продаваш и минаваш на по-висок клас.



Публикацията е редактирана (17-11-11 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: ivo_pld   
Дата:   17-11-11 22:53

Май го мислиш повече от колкото трябва.При положение,че ти все още нямаш опит с огледално рефлексен,как очакваш да ти повлият мненията тук.Знам какво ти се върти из главата,защото всеки е бил на това дередже,когато е минавал от сапунер/турбосапунер на входящо ниво огледално рефлексен,после пък идва умуването за по-горния клас,защото пак са непознати води и т.н.В общи линии ти просто трябва да вземеш нещо,тъй че да придобиеш собствена представа за нещата и за това,какво ти трябва и какво не.Избор като 550Д или 600Д е перфектен.На мен първия ми огледално рефлексен е 550Д и съм доволен.Имай предвид обаче,че за хубави снимки (не зависимо какви) нещата зависят повече от теб.Това което ще държиш в ръцете е просто инструмент.Казваш че това ще е просто хоби,надявам се обаче,че освен да снимаш имаш намерение и да четеш литература и да посетиш някой курс,иначе ако снимаш само на автоматични режими,няма да усетиш кой знае какво от него.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   17-11-11 22:59

Обектива е по-важен от апарата.
Ако сега за първи път правя избор за обектив, бих си взел 50/1.8 или 1.4, тялото каквото и да е, все тая, дори най-евтиния апарат да е.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: jarjar_   
Дата:   17-11-11 23:29

Виждам, че се чудиш между Сони и Канон. Въпреки това, ще ти дам едно предложение, което аз лично бих избрал - ТОВА , плюс една 50 1,8, щом искаш петдесетица, и си готов за около 1800 лева, ще има и за карта и за чанта/раница, та даже и за някоя бира. Успех!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: Sky_Knight   
Дата:   18-11-11 08:48

Не преставам да се учудвам, как хората, които никога не са снимали с DSLR за по-дълъг период от време се хвърлят директно на нещо струващо няколко месеца живот у нашата малка държавица, вместо да направят няколко малки крачки за проба.

Колега, вземи си нещо втора ръка. Нещо старо и евтино. Има сума ти DSLR-и в момента из базара. Вземи си добрия за парите си китов обектив на Канон 18-55IS, забрави за манията по 50-ките на този етап.... Ще изхарчиш най-много 500 лв за нещо, което ще бъде DSLR и ще бъде с пъти по-добро от сегашния апарат, с който снимаш. Да, няма да е най-новото на пазара, но както колегата по-горе обясни - техниката е много малък процент от крайния резултат. Важното е какво се прави с нея.

Но успех в избора, ако си решил да изхарчиш 2000 лв за нещо, което за теб като начинаещ ще бъде идентично с друго но 4 пъти по-евтино... [smilie24]

P.S. Причината да си взема DSLR, беше удобният за мен размер и ергономичност при снимане, бързият автофокус, удобният ръчен фокус, както и наличието на оптичен визьор... Но ако целта са ти само по-добрите снимки...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: дедко   
Дата:   18-11-11 09:30

Ейййй българската черта.. Погледнаха на човека в чинийката и в джобчето. А не се сетиха, че той може и добре да си е направил сметката и да си има възможност да си купи фотоапарат и обектив без затруднения. Почна се.."Няма да можеш да си платиш лизинга .. Ама за какво ще даваш еди колко си пари. Ама не ти трябва ....."

Аз мнение няма да дам, защото не съм и някакъв спец. Снимам си с DSLR вярно снимките ми може и да не струват ама мен пък си ме кефи ...., което в случайа е най-важното за мен.

Така че отивай във Павилиона или СИнтезиса. Хвани едно тяло и ще усетиш дали ще ти пасне. Ако до сега си снимал с някаква определена марка погледни първо техните DSLR-и.
Каквото и да вземеш е вярно, че няма да ти е последното :-) Замисли се за добри обективи ..
Ще се наслушаш на идеи и размисли от типа "Телефона снима по-добре". Хич да не ти пука :-))

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: stanislavkos   
Дата:   18-11-11 09:39

DSLR + стабилизиран китак, мощна светкавица, статив-това за доста време ще те задоволява като потребности за начало. После нещо твърдо и по-късо за вътрешни снимки. На мен така и не ми потрябва дълъг обектив(не, че не ми се е искало)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: ilcoin   
Дата:   18-11-11 09:53

@дедко - мисля, че ако 2 бона за него са като 20лв за мен нямаше да прави теми във форума и драми за нищо.

Абсолютно мисля като Sky_Knight. Освен това сега времената са трудни и вземането на кредит за подобно нещо е тъпо (меко казано). Втора мотика камера, няколко книжки и до година макс ще си разбрал дали това е за тебе или не.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: KuKumicin4e   
Дата:   18-11-11 10:00

Не съм професионалист,а етнусиаст.Точно колкото и автора на темата.
Лично мога да ти кажа,както и в по-горни мнения,отиваш и хващаш по един апарат от посочените марки в ръката.Който ти пасне и ти е най-удобен за държане и за опериране с разните там копчета и врътки взимай него.Все пак който и да било ДСЛР си тежи и ако не ти е удобен кефа се губи.
В случая нещата наистина опират до кеф,а кефа цена няма.Така че не го мисли.


п.п.
Според мен е добре да помислиш и за една допълнителна светкавица,пък било то и китайска.Вградената такава много бързо ще ти отеснее.Това от опит ти го казвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: bvsmp   
Дата:   18-11-11 10:16

.



Публикацията е редактирана (21-04-15 16:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: borkond   
Дата:   18-11-11 10:59

Вземи си 550 -600Д със стабилизиран китак и 85 1.8 от базара и това ще покрие 95 % от нуждите ти.Можеш да направиш аналогичното с никонска система разбира се, но не съм наясно там как е 85-цата , при другите системи не знам как вървят цените.85-цата е чудесен портретен обектив с който можеш да постигнеш и най-високо качество много по-добро от 50 на 1.8, а за останалото стабилизирания китак е напълно дотатъчен!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: Photom   
Дата:   18-11-11 15:29

Еее хора първо благодаря за мненията.
Не знам, мисля че най-важното нещо при 1 покупка било тя техника или какво да е, щом се допитвам до други хора е да спомена цената която бих отделил за самата покупка. Не мисля че има нищо нередно в това.
Вариянта за турбосапунер, отпада, знам какво ще стане след известно време.
За сега се спрях на 600д с 50/1.8, но ще поогледам и за нещо 2 ръка.



Публикацията е редактирана (18-11-11 15:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: ilcoin   
Дата:   18-11-11 15:50

Комплект с китов обектив + 50-ката е идеална комбинация за начинаещ. Още след първата екскурзия ще ти писне да снимаш глави и бокета и ще разбереш колко добра идея е да имаш и китак [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 1-ви DSLR
Автор: tvk75   
Дата:   19-11-11 09:53

няма никакво значение какъв ще е първия,важното е да се хванеш [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »