Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 кръстите ли се?
Автор: captainProton   
Дата:   22-10-07 01:19

[smilie11]

[beer]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: captainProton   
Дата:   22-10-07 01:32

когато прекрачвате прага на църква/православен храм/

оти, на мен ми идва преко сили. макар и да съм покръстен навремето. множество морални, емоционални и етични апликации не ми го позволяват, макар и да предполагам, че тва е просто етикет


Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: Снежанка   
Дата:   22-10-07 01:59

Да, кръстя се. Когато е в голяма църква, ми е като на тръни. А като е в някое параклисче в пущинака-напротив.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: ALBIREO   
Дата:   22-10-07 03:22

Не, не съм вярващ и дори традицията да го повелява - не го правя.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: pileshtar   
Дата:   22-10-07 07:29

ALBIREO: и аз така:)

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: тьма   
Дата:   22-10-07 07:57

Кръстенето не е просто етикет, то трябва да идва отвътре, иначе е подигравка със самия себе си.

Не се кръстя, просто уважавам богомилите[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: Kindlifresser   
Дата:   22-10-07 09:00

Аз пък се кръстя, без да съм религиозен по никакъв начин. Това ми е жест за обръщение към Бог, когато искам да го помоля за нещо. И Бог ми помага в много от случаите, когато молбата е искрена и дълбока.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: overflow   
Дата:   22-10-07 09:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: Todd   
Дата:   22-10-07 09:42

Кръстенето като жест или като състояние ????

Май на много люде им е трудно да познаят дали са го направили в правилната посока даже .
Дори когато го правят се услушват ....Куртоазията е голема болест !!!!

На мене ми се случва - даже чат пат кога се занимавам с идиоти също да се кръстя - белким ми прости дядо Господ нещата които ще направя с идиота!!!
[smilie5]

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: tutttifrutti   
Дата:   22-10-07 10:01

не, би било лицемерно[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: tan4o   
Дата:   22-10-07 12:35

В черква, когато влизам и излизам, да!

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: Cristinel   
Дата:   22-10-07 12:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: dobria_starec   
Дата:   22-10-07 12:45

не, причини много, основната невярвам в бог[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-10-07 13:20

не се кръстя никога , освен на майтап [smile]

и причината не е , че не вярвам . според мен кръстенето идва от кръст. просто не се кланям на кръст. все пак е инструмент за мъчение.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: ALBIREO   
Дата:   22-10-07 13:36

Ако Исус не беше рАзпнат, а беше прободен с кол (примерно), какво щяха да правят поповете? Да се пробождат с пръсти и да наричат "колене" вместо "кръстене"? [smilie18]

А ако е бил хвърлен от висока скала, поповете сигурно щяха да се мятат по земята... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: black_swans   
Дата:   22-10-07 13:46

Да, но за твое голямо огорчение е бил разпнат, което пък от своя страна ти дава възможността да се правиш (и считаш) за извънредно оригинален [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: slivenski   
Дата:   22-10-07 13:49

ALBIREO, Иисус Е бил прободен също... [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: XiZoR   
Дата:   22-10-07 13:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: black_swans   
Дата:   22-10-07 13:56

Ян Хус го е казал по-мааалко по-различен начин [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: _alice_   
Дата:   22-10-07 14:01

темата не ви ли се струва прекалено лична, за да я обсъждаме в зоната [smilie8] [smilie8] [smilie10] [smilie10]

п. с. нищо лично, просто мнение [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-10-07 14:16

kakwo е имал пред вид ях хус като го е казал??[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: slivenski   
Дата:   22-10-07 14:19

Автор: kaiser.soze
Дата: 22-10-07 14:16

kakwo е имал пред вид ях хус като го е казал??
---------------------------------

сигурно е имал предвид, че онова ходи по хората, а не по говедата... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: ALBIREO   
Дата:   22-10-07 14:21

black_swans - просто анализирам, хора умират по всякакъв начин... [smilie8]

XiZoR - от пръстите [smilie5] [smilie18]

Добре де, да погледнем фактите.
Смъртта на Иисус е била в ръцете на тълпата. Императорът е бил претиснат, затова е заповядал да го рАзпнат.
Та... можело е да поискат да го пребият с камъни.
Е, тогава поповете щяха да мятат камъчета ли? Просто задавам въпроси... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: dobria_starec   
Дата:   22-10-07 14:23

[smilie8] кръста като символ няма общо с разпването на Христос

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: g06ky   
Дата:   22-10-07 14:25

Винаги когато влизам и излизам се кръстя и искам да отбележа 4е не недоумявам мненията на доста от форума по тази тема, но все пак нали живеем в свободна държава...


Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: _alice_   
Дата:   22-10-07 14:25

добрият_старец, [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]
а от къде идва според теб?

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: dobria_starec   
Дата:   22-10-07 14:26

уффф четете бе хора[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: Amigo   
Дата:   22-10-07 14:26

ALBIREO, ти убо задаваш въпроси, ама смислени религиозни отговори не очаквай [smilie19] [smilie19] [smilie6] [smilie7] Религията разчита на вяра, а не на разум и смисъл [smilie3] [ezik] [ezik] [smilie25] [smilie25] Иначе самият кръст е много древен символ. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: dobria_starec   
Дата:   22-10-07 14:27

[smilie8] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: dobria_starec   
Дата:   22-10-07 14:28

и свастиката и петолъчката и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: Amigo   
Дата:   22-10-07 14:29

мдааа, дали ще е петолъчка, кръст, полумесец или шестолъчка... все тая [smilie25] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: slivenski   
Дата:   22-10-07 14:30

Пребиването с камъни е еврейска традиция. Тъй като те не са могли да налагат смъртното наказание поради факта, че по онова време там е било Римска империя, евреите са поискали от кесаря той да изпълни смъртното наказание... И той го е изпълнил... Според римската традиция, чрез разпъване на кръст...

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-10-07 14:32

Автор: slivenski
Дата: 22-10-07 14:19

Автор: kaiser.soze
Дата: 22-10-07 14:16

kakwo е имал пред вид ях хус като го е казал??
---------------------------------

сигурно е имал предвид, че онова ходи по хората, а не по говедата... [smilie3]

това не е отговор[smile]
по точно ще задам въпроса. към кого се е обърнал, кого е визирал с тези думи?? м?

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: black_swans   
Дата:   22-10-07 14:37

ми към стара баба, обладана от горепосоченото качество [smile] Е, и?

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: slivenski   
Дата:   22-10-07 14:39

kaiser.soze, една бабичка донесла наръч съчки и ги хвърлила в кладата, на която е горял Ян Хус... От там идва "О, свещена простота"... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-10-07 14:43

а кой го е изгорил ? и за какво ?

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: slivenski   
Дата:   22-10-07 14:46

ЯН ХУС


Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: black_swans   
Дата:   22-10-07 14:47

т.е., обобщено това значи:
1. да вършиш нещо, без и имаш и понятие защо и
2. да говориш нещо по същите причини - лаф да става [smile]

ALBIREO, ще прощаваш ама "просто питането" ти, е някак съвсем, хм.... да го наречем ирелевантно към темата.
Все едно аз да те питам, дали щеше да радваш цял един фото форум, ако баща ти беше роден в Диарбекир, Западен Кюрдистан в семейство на беден обущар [smile] "Умността" на двата въпроса е очевидна [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: black_swans   
Дата:   22-10-07 14:51

Господин Созе, а кой и за какво е изгорил 26-те монаси в Зографския манастир?[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-10-07 14:53

Ян Хус - "Затова търсещите спасение християни не се нуждаели от свещенослужители и особено от висша църковна йерархия. "

Три години по-късно той бил призован да се яви на съд пред църковния събор в град Констанц, Швейцария. Там той бил осъден като еретик. Присъдата му била прочетена на 6 юли 1415 г. Като всеки еретик, той трябвало да бъде изгорен на клада, която вече била приготвена на централния площад в града.

----------------------------------------------

мъчех се да ви накарам да кажете че църквата го е изгорила на кладата ама [cool] беше ясно че няма да го кажете [smile]



Публикацията е редактирана (22-10-07 14:54)

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: nice   
Дата:   22-10-07 14:54

Amigo [smilie18] всеки "вярва" в нещо!

Твоята "невяра" във "вярата" също е вид вяра,базирана на твой или нечий убеждения (вярвания)

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: nice   
Дата:   22-10-07 15:00

[shtrak]



Публикацията е редактирана (22-10-07 15:00)

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: black_swans   
Дата:   22-10-07 15:05

"Затова търсещите спасение християни не се нуждаели от свещенослужители и особено от висша църковна йерархия."

Това са думи, по всяка вероятност на автора във википедията, но не и на самият Хус, с чиято еклесиология съм се запознал (почти) в детайли. Та чиято еклесиология е до 99 на 100 православна такава. И вероятно по тези причини, Сръбската православна църква, незнайно (за мен кога) ги е канонизирала за свещеномъченици на вярата - Ян Хус и Йероним Пражки. Николай Велемирович има една брошура - "Св.Ян Хус" се вика. За съжаления съм я срещал само като рускоезично заглавие в мрежата.
Така че, по кротко като боравиш с поянието "църква", щото папистите в него време, имат толкова общо с църквата, колкото албирео със западен кюрдистан, предполагам [smilie5] Също така, не пробутвай старата маркс-ленинска и болшевистко-атеистична пропаганда, че когото са унищожили и убили папищашите и инквизицците им, то той автоматично става знаме на атеизма. И Хус, и Галилей, и Коперник са били хора дълбоко и искрено вярващи в Христос и в Църквата Му. И заради това са страдали...

Та.. не си отговорил на моя въпрос?

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-10-07 15:10

Господин Суонс , не знам кой и за какво ги е изгорил, но пък знам , че църквата на Христос не е сграда или институция.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: black_swans   
Дата:   22-10-07 15:18

Това по какъв повод ми го казваш, че не намирам връзка? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-10-07 15:35

поводът е,че църквата го е изгорила на клада и , че ми казваш по кротко да боравя с понятието църква..[smile]

не съм против вярата, вярващ съм, християнин,
но съм против всякакви църкви и деноминации..

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: ALBIREO   
Дата:   22-10-07 15:49

black_swans - интересна гледна точка.
А ако ти беше извънземно от Марс, щеше ли да ми я споделиш? [smilie8]
Хипотетичните случаи имат ли нещо общо с темата?
От къде идва "кръстенето"?
Защо именно се "кръстите"?
Отговори ми на тези въпроси, ако можеш. Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: dobria_starec   
Дата:   22-10-07 15:59

[smilie8] отца сина и светия дух или триосновието или както там се наричаше

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: ALBIREO   
Дата:   22-10-07 16:04

"Отца и сина и светия дух, амин!"

Да, това ясно, но защо кръстене?
Защо точно кръстене?

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: dobria_starec   
Дата:   22-10-07 16:16

ми триъгълника е запазена марка на египтяните като окултен знак така че ко друго като символ дали не беше триединство баси кви ги плещя освен кръст

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: slivenski   
Дата:   22-10-07 16:16

"... и Аз ти казвам: ти си Петър, и на тоя камък ще съградя църквата Си, и портите адови няма да й надделеят..." /Мат. 16:18/

С тези думи Христос се обръща към Петър, един от светите апостоли... С тях Той разкрива създаването на Църквата.

Църквата не е сграда, не е имот, не е някаква група хора. Тя е обществото на вярващите в Христос, който е глава на Църквата.

Църквата е богочовешка организация. Тя има свои свещенослужители, своя йерархия и свои правила и закони.

Ако някой каже, че вярва в Христос, но не вярва в Църквата и не я признава, то той изпада в абсолютно противоречие.

В Символа на вярата, който е основната вероизповедателна формула на православното християнство или по-просто казано - описание на това, в какво вярваме като християни, специално се обръща внимание на Църквата.

" Вярвам... В едната, света, вселенска (съборна) и апостолска Църква."

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: Amigo   
Дата:   22-10-07 16:22

ALBIREO, виж ся ква е схемата. Седи си там горе дедо ти Боже, плюнчи калема и отбелязва в тефтерчето: тоя днес се прекръсти в църквата - отличен 6, оня се нагъзи три пъти вместо 5 - значи 4-, третия пък му обещал, че ще утрепа 50 неверници - 6, и т.н. И накрая тегли чертата и ти пише крайна оценка - тоя в рая при девиците, оня в геената огнена и прочее... [smilie8] [smilie8] [smilie6]

Ето ти иначе за кръстния знак [smilie8] [smilie8] [smilie6] [smilie25]



Публикацията е редактирана (22-10-07 16:23)

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: dobria_starec   
Дата:   22-10-07 16:23

един от даскалите ми с една камара звания казваше че христос е краля на мениджмънта и с бюджет от три риби и един хляб е създал мега корпорация дето има офис във всеки град, село и паланка.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: n1x0n   
Дата:   22-10-07 16:29

Ако някой каже, че вярва в Христос, но не вярва в Църквата и не я признава, то той изпада в абсолютно противоречие.

Тоест признаваш Църквата за абстракция, така ли да разбирам?

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: slivenski   
Дата:   22-10-07 16:29

Кръстният знак се прави с дясната ръка. Трите пръста — палецът, показалецът и средният, се съединяват в едно, а останалите два - безименият и малкият, се свиват в дланта. С трите съединени пръста докосваме най-напред челото, след това гърдите, дясното и лявото рамо. По този начин изобразяваме кръст над себе си.

Докосването на челото ни символизира небесата, гърдите - земята, а двете рамена - че Светият Дух обхваща всичко - открай докрай.

Съединените три пръста означават вярата в Света Троица - Бог Отец, Бог Син и Бог Дух Свети. Двата свити в дланта пръста означават вярата ни в Иисуса Христа, с Неговите две естества — божественото и човешкото, Бог и Човек.

Когато се кръстим, ние изповядваме своята вяра. Кръстният знак е най-краткият символ на вярата — безсловесен и абсолютно достъпен за всички.


Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: slivenski   
Дата:   22-10-07 16:33

Автор: n1x0n
Дата: 22-10-07 16:29

Тоест признаваш Църквата за абстракция, така ли да разбирам?
----------------------

Църквата е съвсем реална.

Тя съществува чрез вярата и общуването ни с Бог и общуването ни с Бог се осъществява чрез Църквата.



Публикацията е редактирана (22-10-07 16:33)

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: n1x0n   
Дата:   22-10-07 16:36

Да, това което описваш е абстракция. Мерси.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: Amigo   
Дата:   22-10-07 16:37

slivenski, това си е живо магьосничество [smilie3] [cool] [smilie5] [smilie5] маговете също го правят, както и други подобни движения и ритуали [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: slivenski   
Дата:   22-10-07 16:37

Щом тази дума ти харесва, нека да е абстракция... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: slivenski   
Дата:   22-10-07 16:39

Амиго, за човек, който не вярва, проявяваш завидна любознателност по отношение на вярата [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: n1x0n   
Дата:   22-10-07 16:43

Аз не питам за да се заяждам, slivenski, макар като гледам как си се напърчил срещу всеки, който не ще да се кръсти - едва ли има значение за теб.

Интересуваше ме мнението на вярващ по въпроса: как вярващия реагира в случаи на явна недобросъвестност и подигравка с вярата, от страна на религиозни сановници.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: Amigo   
Дата:   22-10-07 16:45

slivenski написа:

> Амиго, за човек, който не вярва, проявяваш завидна
> любознателност по отношение на вярата [smilie25]




Както веднъж отбелязах в разговор с Mobby_Dick, аз съм минал по този път [cool] [smilie7] Доста години, като междувременно съм изчел хиляди страници каква ли не религиозна литература на различни вероизповедания и съм общувал с вярващи или не толкова вярващи[smilie3] от различни религиозни общности.[smilie8] [smilie8] И си направих изводите за себе си. [smilie8] [smilie25] И за пореден път го казвам: няма по-зомбираща доктрина от "вярата"! [smilie6] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: slivenski   
Дата:   22-10-07 16:46

n1x0n, не се опълчвам против никого, а просто споря, тъй като намирам мотивите на някои за едностранчиви и тенденциозни.

а в случай на явна недобросъвестност от страна на църковни служители, повярвай ми, аз бих реагирал още по-остро спрямо тях... [smilie3]



Публикацията е редактирана (22-10-07 16:47)

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: dobria_starec   
Дата:   22-10-07 16:48

никсън опортюнист[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: papi   
Дата:   22-10-07 16:48

Естествено,не ставай глупав

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: n1x0n   
Дата:   22-10-07 16:54

а в случай на явна недобросъвестност от страна на църковни служители, повярвай ми, аз бих реагирал още по-остро спрямо тях

Това ми беше въпроса - как? Тоест какви права и задължения ти делегира твоята вяра, за да се справиш с подобно нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: Amigo   
Дата:   22-10-07 17:06

nix0n, то си има йерархия там [smilie3] да не мислиш, че ей така ще отидеш и ще му кажеш на дедо ти владика това и онова [cool] [smilie19] [smilie19] мдааа... [smilie7]


Между другото знаеш ли какво се случи с папата преди Йоан Павел II - Йоан Павел I? [cool] [smilie7] Човекът тръгна да следва Исус и каза, че Ватиканът трябва да раздаде на сиромасите имуществото и капиталите на католическата църква и да се реформира. [smilie3] Познай какво му се случи до 1 месец от встъпването му в длъжност [smilie3] [smile] Взе, че посети св. Петър скоропостижно. [smilie8] Самоотрови се някак без да иска [smilie3] [smilie7] Мдааа... така ли се пуска златен кокал! [smilie3] [cool] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: dobria_starec   
Дата:   22-10-07 17:07

[smilie8] миго аз мога да ида при владиката

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: Amigo   
Дата:   22-10-07 17:13

dobria_starec написа:

> [smilie8] миго аз мога да ида при владиката




ами оди, като си нямаш друга работа [smilie5] [smilie5] помоли го да се застъпи пред Всевишния за тебе, че да те постопли - гледам нещо доста зъзнеш напоследък [smilie8] [smilie8] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [ezik] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: slivenski   
Дата:   22-10-07 17:24

Автор: n1x0n
Дата: 22-10-07 16:54

а в случай на явна недобросъвестност от страна на църковни служители, повярвай ми, аз бих реагирал още по-остро спрямо тях

Това ми беше въпроса - как? Тоест какви права и задължения ти делегира твоята вяра, за да се справиш с подобно нещо.
-------------------------------------

Е, не бих забъхтал свещеника по килимяфката, естествено...

Цивилните хора в църквата, миряните, също имат права и те могат да бъдат ясно упражнявани според Устава на Българската Православна Църква.

Един енорийски свещеник може да бъде отзован от служение, ако не изпълнява задълженията си и се докаже, че е недобросъвестен и петни името на Църквата.

Миряните от съответната енория могат да подадат жалба до епархийския архиерей или до негов наместник.

Но както в цивилния съд преди да пратят някого в затвора има процес, така и в църквата не може да лишат свещеник от сан и отлъчат, само защото някой се е оплакал. Трябва да има солидни доказателства за нарушението и хора, които да се изправят и да потвърдят пред църковния съд.

Говорим за чисто църковната страна на въпроса, а не за криминални престъпления. За тях има друг съд.

Но, ако не си вярващ, а псуваш, че свещеникът карал еди каква си кола или имал еди какъв си телефон, или не знам какво, как това те засяга? Нали не вярваш? За теб свещеникът е обикновен човек.

Не разбирам, след като не вярва някой, защо толкова го е грижа Църквата, а не хабитата на воднопрелетните птици край Дунава, например...



Публикацията е редактирана (22-10-07 19:27)

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: slivenski   
Дата:   22-10-07 17:34

А по темата:

20 март 2006
Източник: БГНЕС

Изследване, проведено в лаборатория за медико-биологически технологии в промишлената и морската медицина, предизвика истинска сензация, съобщава руският вестник "Живот".
Учени доказаха експериментално, че кръстният знак убива микроби и променя оптическите свойства на водата. „Потвърдихме, че древният обичай да се прекръства храната и питието на трапезата има дълбок мистически смисъл с практическа полза: храната се очиства буквално за един миг и това велико чудо се случва всеки ден“, разказва физикът Ангелина Малаховская.

Изследванията на силата на кръстния знак Малаховская и нейният екип провеждат почти 10 години. Сериите експерименти многократно препотвърждават едно и също – налице е научен феномен: открити са уникални бактерицидни свойства, появяващи се във водата от нейното освещаване с молитва и кръстен знак.

Открито е и ново, досега неизвестно свойство на Божието Слово да преобразява структурата на водата, значително повишавайки нейната оптическа плътност в късата ултравиолетова област на спектъра. Самата възможност за провеждането на тези изследвания е цяло чудо за Ангелина Малаховска и нейните колеги от Перетбург – проектът нито е финансиран, нито влиза в програмата за научни изследвания.

Учените обаче се справят с огромния обем научна работа безвъзмездно– само за да дадат възможност на хората да усетят целителната сила на Бога. Физиците проверяват действието на молитвата ”Отче наш” и кръстния знак върху патогенните бактерии. За изследване са взети проби на води от различни водоеми - кладенци, реки, езера. Всички изходни проби съдържат златист стафилокок.

След прочитането на молитвата ”Отче наш” и прекръстването на пробата се оказва, че количеството вредни бактерии намалява 7, 10, 100 и даже повече от 1000 пъти!По условие на експеримента – за да бъдат изключени влияния на възможно мислено внушение – молитвата е четена и от вярващи, и от невярващи хора. Броят патогенни бактерии в различните среди всеки път намалява в сравнение с контролния образец. Благотворното влияние на молитвата и кръстния знак се отразяват и върху всички участници в експеримента – при всички се стабилизира кръвното налягане, подобряват се и кръвните показатели. Интересното е, че при хипотониците кръвното се повишава, а при хипертониците се понижава.

Експериментът показва и още една особеност – когато участникът не е толкова съсредоточен или дори е небрежен при осеняването с кръстен знак (средата на челото, центърът на слънчевия сплит, ямките на дясното и лявото рамо), положителният резултат от въздействието намалява или дори съвсем отсъства. Учените измерват и оптическата плътност на водата преди и след осеняването с кръстен знак.

Резултатите сочат, че оптическата плътност се повишава в сравнение с изходната. Според Ангелина Малаховская, това означава, че „водата сякаш ”различава” смисъла на произнасяните над нея молитви, запомня това въздействие и го съхранява под формата наувеличена оптическа плътност. Тя като че ли се ”насища” със светлина. Човешкото око, естествено, не може да улови тези целителни изменения в структурата на водата, но спектрографът дава обективна оценка на явлението“.

Кръстният знак променя почти мигновено оптическата плътност на водата. Оптическата плътност на водопроводната вода, над която е извършен кръстен знак, се повишава по различен начин при извършване на кръстното знамение от мирянин или от свещеник – при кръстен знак от мирянин оптическата плътност се повишава почти 1,5 пъти, а при освещаванеот свещеник – почти 2,5 пъти! Тоест, водата ”различава” степени на освещаването. Интересен е резултатът при осеняване на водата с кръстен знак от човек, приел свето Кръщение, но невярващ и не носещ кръстче.

Оказва се, че водата ”различава” даже степени на вярата – оптическата плътност при тези хора се променя едва с 10%! „ Две трети от човешкия организъм е вода, което означава, че при сътворението Бог е заложил у нас такава система от физически канали, регулираща всички биохимически процеси в организма, която”познава” името Иисус Христос!“, разсъждава ученият. Може да се каже, че кръстното знамение е генератор на светлина. При никакви други позиции на пръстите на ръцете няма никакви изменения в оптическата плътност на водопроводната вода, категорични са участниците в експеримента.


Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: n1x0n   
Дата:   22-10-07 17:37

Но, ако не си вярващ, а псуваш, че свещеникът карал еди каква си кола или имал еди какъв си телефон, или не знам какво, как това те засяга?

Мен честно казано хич не ми дреме, че 75% от хората, на които ВИЕ целувате ръка са рушветчии, лъжци и далавераджии.

Чисто теоретично ме интересуваше начина за борба с тези явления. Като гледам - бюрокрация като светската.


Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: Amigo   
Дата:   22-10-07 17:39

Мдаааа, те затова поповете и другите, дето се кръстят, все едни пращящи от здраве [smilie5] [smilie5] [smilie7] И никакви епидемии не е имало едно време, нали?! Това е само защото са се кръстили. [smilie3] [smilie5] [smilie5] Ако само с кръстене ставаше тази работа, т.нар. християнски свят досега да се е възнесъл в рая [smilie3] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: n1x0n   
Дата:   22-10-07 17:47

След прочитането на молитвата ”Отче наш” и прекръстването на пробата се оказва, че количеството вредни бактерии намалява 7, 10, 100 и даже повече от 1000 пъти!

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Ясно... тука е момента, в който спирам да взимам насериозно цялата дискусия.

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: Amigo   
Дата:   22-10-07 18:14

За архонтите, вярата и още нещо... [smilie8] [smilie8] [smilie3] [smilie7]

Архонти са още бившият зам.-министър на енергетиката Илко Йоцев, Йордан Соколов и шефът на вероизповеданията проф. Иван Желев

Набиращата скорост новобългарска “аристокрация” се сдоби наскоро с още един член - мастития бизнесмен Слави Бинев. Той вече ще бъде “щит и меч на вярата и ще наказва всяка лъжа, мръсотия и скверност”. Защото такива са постулатите за носещия титлата “архонт”, която се дава за заслуги към църквата и хората. За да се сдобие с тази титла, човек трябва или много да е заслужил към човечеството, или да е много богат и да е направил изключително щедро дарение.

Слави Бинев не е първият архонт в България, но покрай него изплуваха безброй други недоразумения в обществото ни и най-вече в Българската православна църква (БПЦ). Понеже, както стана ясно, архонтите всъщност са светската власт на църквата. Този път разгорещените спорове между синодалните старци извадиха на бял свят отдавна тлеещи вътрешноцърковни интриги за изместване на църковния геостратегически център. Последният акт втрещи не само българските християни, но и висшата църковна власт, която до момента си затваряше очите пред проблема.
Всъщност идеята хрумнала преди 3-4 години на Западноевропейския митрополит Симеон и най-вече на викарния му епископ Тихон. Той е ключова фигура в Западноевропейската епархия на БПЦ и замества болния и възрастен владика. Когато през май 2003 г. покойният папа Йоан-Павел II в знак на добра воля дари на БПЦ храма “Свети Викентий и свети Атанасий” в Рим, за предстоятел бе назначен именно Тихон. Храмът, известен още като Светото сърце, понеже в него са погребани сърцата на 25 римски папи, се намира в центъра на Вечния град, срещу прочутия фонтан “Ди Треви”. Още с встъпването си Тихон започва да се подписва с титула Римски владика, а седалището си нарича Света Римска православна епископия, пред чийто вход се вее флаг със собствен герб. Сред енориашите Тихон пропагандира силно дарителството и ктиторството, като срещу всяко дарение се издава грамота-индулгенция. И към новоучредената епископия потичат реки от финикийски знаци. Върхът на богоугодната идея обаче е Римската архиепископия да раздава на най-щедрите дарители като духовна награда титлата архонт. От Синода на БПЦ първо е приобщен престарелия 94-годишен Силистренски митрополит Иларион. Тихон създава и свой юридически щаб, в който влизат Христо Минков, съученик на Тихон, живеещ постоянно в Берлин, иподякон Димитър Бобчев и младичкият женствен отец Дионисий, епархийски дякон на дядо Иларион, сега сътрудник в културно-просветния отдел на Светия синод. Той е твърде близък с епископ Тихон и се говори, че бил “мозъкът” на операцията. Юридическите спънки са, че според традициите правото на “офикии” (раздаване на църковни почетни титли) принадлежи в ортодоксалния свят на Константинополската (Вселенската) патриаршия.
През 2004-та Тихон с благосклонното съгласие на Светия престол успява да издейства изключителното право на Римската православна архиепископия да удостоява българи с архонтство. Под носа на клира за 2-3 години той провъзгласява за архонти трима българи. Първият е Димитър Велков, гражданин на света с американски паспорт, който притежава огромни територии на Канарските острови, има високи политически и икономически връзки из цял свят и е личен приятел на Симеон Сакскобургготски. Димитър (Джон) Велков подарява терен на остров Тенерифе за български храм, чиято по-нататъшна съдба не е известна.
По-странно е архонтството на бившия зам.-министър на енергетиката от кабинета “Сакскобургготски” Илко Йоцев. Освен че е спонсорирал издаването на книгата “Цветя за България” на дядо Иларион, която старецът подари на папа Бенедикт XVI, и раздаде няколко офиса в София на екипа на Тихон, какъв е размерът на дарението му, знае само Римският владика.
Усещайки, че нещо значително им се изплъзва, владиците от Светия синод отзоваха през лятото на 2005 г. Западноевропейския Симеон и за негов заместник бе временно избран Старозагорският митрополит Галактион, близък авер на Иван Славков. А в Рим беше изпратен стипендиантът на Русенския владика Неофит - отец Виктор. Епископ Тихон пък избра по-добрия за себе си вариант - да се върне в София и да дава обяснения пред Синода, пред по-лошия - да отиде в Берлин (той е немски гражданин), където го чака съдебно решение за финансови искове от германската му съпруга.
Скоро обаче се оказа, че дядо Галактион е още по-напорист от своите предшественици, защото се опира на старите си връзки от времето на специализацията си в църковния институт в Регенсбург, Германия. Там е учил и сегашният папа Бенедикт. И въпреки че скоро от Светия синод осъзнаха грешката и върнаха стария статут, нещата набират сила. Владиката Галактион започна да страни от събратята си и да не се явява на заседанията на Синода, като непрекъснато пътува извън България. Изглежда, светиня му самостоятелно си е издействал разрешение за офикии от базирания в САЩ Орден на архонтите на Вселенската патриаршия, провъзгласил наскоро папата и Вселенския патриарх за “апостоли на мира”. За това говори и присъствието на офикията на Слави Бинев на монсеньор Бърнард Лоу, кардинал на САЩ. (Според западната преса разследван за педофилия.) А като ревностен привърженик на сближването на БПЦ и Светия престол митрополит Галактион беше приветстван от Конгрегацията за единство на християните и Опус Деи и по изключение от канона му бе разрешено да се появи в папската катедрала “Санта Мария Маджоре” с регалиите на църковната власт. Изненадващо обаче беше отсъствието от церемонията на владиката Симеон и епископ Тихон. Впрочем последният е в списъка на кандидатите за Пловдивски митрополит.
Синодалните старци изпаднаха в ярост, след като се разбра, че архонтството на Бинев е било оценено на 400 000 евро. Галактион даже искал да “пре-архонисва” по-рано въздигнатите “князе” - тоест, отново да извърши ритуала, тъй като не можело да ги посвещава “прост” епископ. Разбира се, срещу ново яко “дарение”.

Ангел ПОПОВ

ДОСИЕ
• Титлата архонт има елински произход и означава “велик пазител”. Свързана е с елинската демократична система на управление. В Еклезията (Народното събрание на полиса Атина) имало 9 архонти. По времето на византийския император Юстиниян I архонт се наричал предстоятелят на императорската катедрала “Света София”. Постепенно титлата от чисто религиозна се превръща в светска благородническа титла, предавана по мъжка линия, присъждана за добротворчество. Архонтството изчезва след превземането на Цариград от султан Мехмед II през 1453 г., но през XX век патриарх Атинагорас (1948-1972 г.) го актуализира, макар че среща съпротива от официална Анкара. И за да запази за църквата най-силното финансово перо - ктиторството и симониите, първият акт на сегашния Вселенски патриарх Вартоломей е основаването през 1991г. в САЩ на “Братството но носителите на офикии на Светата Христова църква”. Създадено първоначално на чисто ортодоксална основа, то постепенно се отваря за всички християнски деноминации. А още през 1965-а на Втория Ватикански събор Атинагорас дава разршение за офикии на Рим.
• Вселенският патриарх е провъзгласил за архонт сегашния шеф на Дирекцията по вероизповеданията проф. Иван Желев. Титлата му е дадена за заслуги като преводач на редица православни събори и срещи. Вселенската патриаршия има набор от над 20 възходящи подобни звания за миряни и духовници - книгопазител, нотар, протекдит...
• Друг нашенец с подобно рицарско звание е бившият председател на НС Йордан Соколов. Преди 7 години той получи от Йерусалимския патриарх Диодор титлата “Рицар на Светата гробница” по случай 2000 години от Рождеството на Христос. Такива титли тогава се дадоха и на държавни глави на всички православни държави, включително на Михаил Горбачов и Борис Елцин.
Най-прясната клюка гласи, че няколко български хайдами имали намерението да се сдобият с титлата архонт, след като се разбра, че тя може да се дава и на жени. Спрягат се имената на Весела Барбукова, на вдовицата на разстреляния топбанкер Емил Кюлев - Весела Кюлева, и дори това на социалната министьрка Емилия Масларова.
[smilie8] [smilie8]


мдааа...[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: apollo   
Дата:   22-10-07 18:15

Не правя неща в които не вярвам [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: кръстите ли се?
Автор: admiralProton   
Дата:   23-10-07 03:22

хубава тема се е получила - знаци, алабала

litemotive-a беше "праг", ма ние кога сме били педанти?

leitmotif де



Публикацията е редактирана (23-10-07 03:25)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.