Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: serjy   
Дата:   09-08-12 14:19

Мечо Пух е баси наркоманската история [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 14:20

Ами изрода от Червената Шапчица[smilie23]
Ще разпаря корема на животно от застрашен вид, докато спи[smilie23]

ЦЕНЗУРА[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 14:20

Не бе, Ежко.
Думата ми за "скандално" и "нормално" - как приемаме тия понятия заради детските си спомени, а не заради същността им.
Едни и същи по своята същност факти можем да интерпретираме по диаметрално противоположен начин, именно заради детството си, заради "образованието", което сме получили.

Идиамин Дада разчленява политичесикя си опонент - скандално!
Крум пие вино от черепа на Никифор - нормално!

Канадски Seal Slaughter убива с тояга тюленче - скандално!
Дядото от ръкавичката убива с тояга 5 животни - нормално!

Турци се вапцат с кръвта на убити българи - извратено, жестоко! (Записките на Захарий Стоянов)
Българи пият от кръвта на убити турци - велико, героично! (пак там)

Хитлер избива невинни хора в концлагери - мерзко, долно, престъпно!
Г. Димитров избива невинни хора в концлагери - целесъобразно, исторически обосновано!

Кондьо укривал данъци - скандално!
Андрешко укривал данъци - нормално!

Македонски учени говорят глупости по отношение на историята - супер скандално!
Български учени плещят подобни небивалици - аууу, как, невъзможно, всичко е 100% истина!


И т.н. и т.н. и т.н. - примерите могат да са безкрайни.

А интерпретацията зависи от това, което са ни набили в главите.
Ако примерите не са свързани с наученото, а са произволни случки от Парагвай и Уругвай, отношението ни в никой случай няма да е така противоположно. Тогава ще е принципно.

Значи има нещо сбъркано в образователната система, която ни кара да оценяваме нещата не принципно, а изкривено-пристрастно.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 14:23

J0R0

Честно, ако имах капка власт, бих ти дал абсолютната свобода да пренапишеш историята и литературата[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   09-08-12 14:27

@Смотансон:
Той няма да я пренапише, ама немуподобните ми вече са почнали... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: serjy   
Дата:   09-08-12 14:28

мани недей...Александрииската Библиотека явно е запалена от прадедите на Жоро

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 14:30

Жоро, изобщо не си прав.

Няма дете, което да приеме за "нормално" това,което си написал като примери. Напротив, прави му силно впечатление ,остава му в съзнанието като нещо НЕПРАВИЛНО и когато се сблъска с истинска житейска ситуация, тоя образ изплува и му напомня, че това " НЕ Е ДОБРО".

В момента разсъждаваш като вманиачен родител. Остави детето си да "диша" и гледай да го възпитаваш в ценността да разсъждава. Резултата определено ще ти хареса повече, отколкото ако му полираш мозъка.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 14:36

Уве, човек не може да пренапише нищо, нито историята нито литературата.

Но това което трябва да направи е, да се опита да погледне безпристрастно на нещата, като чужденец.
Да се отърси максимално от клишетата и да анализира фактите такива, все едно че за първи път ги чува.
Без наслоенията от възрастта, в която нямаме правилна оценка, в която нямаме стабилно изградена ценностна система, а възприемаме света повече емоционално и "на доверие".

На мен лично доста ми е навредило подобно възприемане на света "на доверие".
Години ми бяха нужни впоследствие, много работа и много четене, за да разбера кое в главата ми е ценното и кое са купчина пропагандни клишета за изхвърляне, които някой е напъхал там, заради неговите си интереси, възползвайки се от крехкото ми детско съзнание.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: lumix   
Дата:   09-08-12 14:39

Пияният Змей се прибира вкъщи и от вратата се провиква:
- Жена-а, какво има за вечеря?
- Тройка братя с гарнитура, а за десерт златна ябълка - отговаря Ламята тихо. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 14:39

Елриша, не знам за децата, но едно 80% от хората влизащи тук, смятат горе цитираните неща за нормални (тия които съм посочил като "нормални").
Дори и в тая тема - примери колкото щеш :))

А за моите деца, не бери грижа, определено разсъждават :))

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 14:53

А иначе и в "цивилизованите" общества си ги бива. Да не си помисли някой че това което говорих важи само за нашата система.
Ето какво са направили датчаните вчера, докато тук си хортуваме мирно и кротко.

150 черни делфини са убити вчера на Фарьорските острови по време на традиционното клане на китове, което организира автономната датска общност всяка година.

Предупреждавам, че снимките не са за хора с по-лабилна психика

Та децата може би разбират, драга Елриша, кое е хубаво и кое лошо, но възрастните - не винаги :)

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: serjy   
Дата:   09-08-12 14:57

е, ако ги изядат не е убииство, а прехрана.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 15:09

Сега, факт е, че информацията на ниво основно и средно образование е по-скоро селективна. В смисъл по интересното се случва на ниво висше образование, или поне някога беше така. Примерно Елин Пелин е бил добър художник, дори на ниво шарж, но не се е възприемал като такъв, особено в периода на първия и единствен по рода си вестник "Българан". Ангел Каралийчев, преди 1944 е бил прозаик при това доста талантлив, но след пристигането на другарите се прехвърля в света на приказките и сега с това е известен. Това са неща, които не се застъпват в основното и средното. Правилно или не, трудно ми е да преценя, но ако ги разгледаме тия две образователни степени обективно, по скоро съм склонен да ги възприема като някаква база и нивото на информация, като достатъчно. Или поне беше така. Към днешна дата нямам представа какви неща се случват, но това което достига до мен е, че масово нивото пада и в трите.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 15:09

Жоро, някак ми е странно когато в дадена тема се намесва съвсем друга?! Действията на един или група хора се определят от много съвкупности. Не може да се направи елементарен извод " Тези са чели кофти книжки и затова убиват делфини". Не си ли съгласен с мен?

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 15:14

Божкеееееееей, Божкеееееййййййй! току що попаднах на обява за продажба на " бебешки НАКОЛЕНКИ":


"бебешки наколенки имаме в цветове като бежаво и синьо. имат 5степени за регулиране,много са удобни за бебета които започват да пълзат или за децата които започват да прохождат.може да се поръчва и голямо количество"

Моля ви, спрете Земята! Искам да сляза!

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 15:25

Кофти книжки сме чели всички хора, навсякъде по света, ма не е там работата.
Проблемът го формулирах, мисля че достатъчно ясно: образователната система навсякъде е дефектна, защото ни кара да възприемаме ненормални неща ей така, по традиция, на доверие, свикваме с тях, те са си "наши" и значи са си нормални...

На чужденецът му правят впечатление тия делфини, но за местните това си е традиция, нещо съвсем в реда да нещата.
Както за нас си е традиция Андрешковото отношение към данъчните :)
На всеки чужденец са му смешни местните комплексари и мегаломани, но в съответната страна те се самонаричат "патриоти", независимо дали става дума за Македония или за Третия Райх.

За мен човек става личност, когато успее да надскочи тия клишета, традиции и всякакви набити в главата му глупости, в ранна възраст от "образователната" система.

Когато човек успее да погледне на фактите като чужденец, безпристрастно - тогава е личност.
Чужденецът има много по-правилен поглед за нещата в страната отколкото местните. Всеки местен е с промит мозък още от дете.
Това важи за навсякъде по света, не само за тук. И за това до голяма степен е виновна "образователната" система, която служи не за развитие на личността, а работи за интересите на държавната машина, на местната пропаганда.

Кое не е ясно?

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: tonitka   
Дата:   09-08-12 15:30

Ами Хъкълбери Фин? Амчи той с действията си е направо за ТВУ!

ЦЕНЗУРА!!!!!

[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: arakiss   
Дата:   09-08-12 15:38

всеки, който се е сблъсквал с образователна система в нормална страна, забелязва някои основни разлики с нашата и повярвайте ми, те не се отнасят до учебния материал.
това, което ми харесва на мен:
1. учителите се отнасят с децата като с личности.
2. насърчава се мисленето - независимо какъв текст се изучава, никога не се дават задължителни "правилни" отговори.

е, затова и там не преписват и зубрят готови литературни анализи....
нашенският класически пример с андрешко там няма как да съществува - детето ще пише каквото си иска, стига есето да е логично...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 15:38

Забравяш един много важен момент - Човек не става това, което е само и единствено от образованието в училище! Полирането на книжките и учебниците няма да накарат едно дете да мисли! Ти сякаш много опростяваш нещата, сливаш ги в една права линия, а тя определено не е такава,нито е само една.
За да се научи детето да гледа като "чужденец" най-важна роля играе РОДИТЕЛЯТ, а не учебника по родинознание! Личният пример, повтарям, личният пример е основното движещо в изграждането на един човек.

Да приемем ,че учебника по история са го излъскали така ,че там освен за ароматните рози на Казанлък и гроздоберачки,оболи се на трънче, нищо по-хард не пише. Детето ти чете този учебник, учителката не смее да му дръпне ухото,щото то "имало права" и може да я съди за "малтретиране",вкъщи чете книжки само за пухкави зайчета,които кротко си пасат зелената тревичка,забранено му е да играе на "стражари и апаши" щото е дискриминиращо,и т.н. ОБАЧЕ , ти, като баща по цял ден му набиваш шамарите, пиеш като смок с ортаците пред блока, скачаш да трепаш комшията щото ти е паркирал на мястото, как мислиш - твоето дете дали ще попие от книжките и учебника или ще реши, че твоят пример е най-важен и ще се стреми да стане същият голям мъж? Кое е по-силно?


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 15:40

Та затова, като извадиш един човек от познатата му среда, той е много по-адекватен.

Един австралиец ще е много по-адекватен по отношение на нещата, които се случват в България, защото му е през оная работа за комунисти и антикомунисти, кой прав и кой крив, за Вапцаров и Царо, за Балканджи Йово и Възродителния процес... не са му промивали тиквата с куп български клишета, няма емоционалните привързаности и ще разсъждава ясно и непредубедено. Нещо което е супер трудно за всеки един българин.

(По тая причина в съда избират независими заседатели, а не роднини на едната и другата страна.)

Мисълта ми е, че доброто образование е това, което ще те извади от контекста на местните митове и легенди и ще те подтиква към безпристрастни и обективни преценки.

(Знам че е трудно за повечето четящи да го разберат)
[smilie25] [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 15:42

Съгласна съм с arakiss !
Колкото и глупаво да изглежда отстрани, именно заради тази система не се дипломирах! Учих 6 години и накрая отказах да взема диплом в знак на протест. Ненавиждах да се зубри наизуст и ако имаш различно мнение и се опиташ да го кажеш,то да ти пишат двойка, както и да те късат на изпит защото не си учил от учебника на провинциалният преподавател , а си намерил странична литература!

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 15:45

На мен не ми е трудно да разбера за какво говориш, но не съм съгласна с него! Нали правиш разликата?

Само ,че това, което казваш е смесица от много различни неща - образование,народопсихология,личен пример,примера на групата..

Ако опростим казанато от теб излиза, че ние изобщо не трябва да учим БЪЛГАРСКА История и Литература за да не сме обременени и да сме "чужденци".
Пак казвам - нищо не е толкова просто!

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 15:54

JORO написа:

> А иначе и в "цивилизованите"
> общества си ги бива. Да не си
> помисли някой че това което
> говорих важи само за нашата
> система.
> Ето какво са направили датчаните
> вчера, докато тук си хортуваме
> мирно и кротко.
>
> 150
> черни делфини са убити вчера на
> Фарьорските острови по време на
> традиционното клане на китове,
> което организира автономната
> датска общност всяка година.
>
> Предупреждавам, че снимките не
> са за хора с по-лабилна психика

>

По повод това нещо, а и по принцип.
Не съм сигурен дали точно за това избиване става дума или за другото на китовете (ако не са едно и също нещо).
Понеже се надигна вой не само у нас, тъпунгерите от NG направиха специален филм за обичаите, при които има кръвопролитие. 5-6 материала обединени под една шапка и между другото стана дума за китовете.
Конкретно за тях се оказа не толкова традиция, колкото нужда на хората населяващи острова. Почвата там е скалиста. Отглеждат единствено картофи и реколтата не винаги е добра. Китовете им осигуряват оцеляването. Не го правят от варварски кеф.
Отново нещата не са само черни и само бели. Напук на толерастите и нео-модернистите.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 16:00

Уве, за китовете - аз пък гледах едно друго предаване, където се казваше, че от много години това избиване се прави не заради прехрана, а защото е останала някаква традиция.
Лично аз незнам каква е истината , но си мисля ,че при съвременото развитие на Пазарите, няма начин да останеш без прехрана до степен, че да избиваш изчезващи видове или видове със застрашително намаляваща популация!

Но, темата е за Образованието..все пак![smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 16:22

Уве, а тука за некво тричане на кучета, дето дори и не ги убиват, направиха ебаси проблема...

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Ел, аз не казвам че е просто.
Със сигурност нещата зависят и от семейната среда.
Но и от другото.

Ето ти един пример с мен.
В семейството ми никога не се говорило за политика, няма по аполитични хора от родителите ми и двамата - безпартийни.

Което не пречи на 16 години, главата ми да беше препълнена с Ястребинчета, Миткопалаузоци, Антонивановци, Павликморозовци и хилядите... не милионите - подобни.
На 19 в казармата като те вдигат в 2-3 ч. след полунощ под тревога а от високоговорителите кънти "Турски войски нарушиха границата с НРБ" - какво ще формираш в главата?
Един набор, пиян каза веднъж "Абе пичове, това е ташак бе, 'учебна' тревога, на ротния жена му не му е пуснала и се ебава с нас", познай какво му се случи! Собствените му набори го пребиха. Защото възприемаха тия глупости за 100% истина.
Представи си какви промити тикви!
Щом и днес, толкова години по-късно пак са тук и са почти същите, като начин на мислене и на възприемане на света.

Нещо радикално трябва да се предприеме.
Наистина радикално.

Не че семейната среда не е важна, ама в случая темата е за образователната система и затова акцентираме върху нея. Ако заменим "образователна система" с "пропагандна машина" - нещата ще са много по-точни.

Е, тая пропагандна машина е крайно време някой да я отмени/демонтира, а не само да подменя едни митове и легенди с други.
Та дори и цената да е да се откажем от Българската история и литература и да почнем да изучаваме на тяхно място Нубийска история и литература, които могат да се окажат и по-поучителни от родните.

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

(Това за братска Нубия е стара ТВ-смешка, казвам си, че някой от младото поколение може да не я е гледал и да не зацепи вица)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.