Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Националните идеали - кои са?
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-09 11:30

Автор: Lalinda

Преди време ми се искаше да питам КОИ ПЪК СА НАЦИОНАЛНИТЕ ЦЕННОСТИ, тъй като на Трети март непрекъснато говореха за национални ценности, БЕЗ ДА ГИ НАЗОВАВАТ.

Трябвало да ги възраждаме, видиш ли.

Дали бихте могли да посочите тези ценности?

Не би ли било по-добре за нас, а и за останалото "прогресивно човечество", да се приобщим и към универсалните ценности и позарежем малко националните?



[smilie24] [smilie24] [smilie24]


България - на три морета!
Ако навремето това е било националния идеал то днес е постигнат.
Ходя на Егейско море, така както ходя на Черно море, само с личната и дебитната карта в джоба.
Предпочитам Егейското, по ми е близо до София, по-уредено е, обслужването е по-добро, маймуноподобни не форсират на всяка крачка двигателите си. Цените са същите, а мастиката не е менте.

Ама ще кажете че там е Гръцко, демек не се управлява от нашата а от гръцката администрация, не може това да е национален идеал, за това ли се бориха Ботев и Левски.

Ами по-добре е че не се управлява от нашата администрация! Ако се управляваше от българска администрация, това
(Созополи - Халкидики)
https://photo-forum.net/static/forum/2017-03/gvgs9880.JPG
http://joro.photo-forum.net/images/gr.jpg


щеше да изглежда така:
(Нестинарка - Царево)
https://photo-forum.net/static/forum/2017-03/toys7183.JPG
http://joro.photo-forum.net/images/bg1.jpg


Та кое е по-добро - да можем да ходим свободно на "три морета", които макар и чужди са добре стопанисвани и уредени. Или да са "наши", под нашата власт, да си ги заградим и да ги съсипем?

(то това с моретата е само частен случай, логиката е подобна и за останалите неща)

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   10-03-09 11:41

Жоре, имаш едно пломари от мен за горния пост. Понеже постоянно ходя из северна гърция много често разсъждавам над това дали щеше да е хубаво да са български тия земи. Додтигнах до извода, че не, защото щяхме да си съсипем.

[beer]


А кои са националните ценности? [smilie8]
Да си призная честно трудно ми е да измисля дори и една....

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: Todd   
Дата:   10-03-09 11:50

Ценност ???

В България ???

Всичко тук може да се купи с пари !!!

И то не с много !!!

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: livinginchaos   
Дата:   10-03-09 11:51

Аз съм на 22 и мога да ви кажа, че не мога да дам правилен отговор. В това ежедневие не мога точно да изчистя някаква ценност, която е общобългарска! Е вярно е направиха си хората ПР поклониха се пред паметника на Левски! Миналата година на рожденната му дата само ВМРО се сетиха /пазарджик/...

Не мога да се сетя за нещо в България, което някой не си прави ПР с него! Зад всяка благородна кауза, някой зад камера винаги казва някоя глупост...

Не мога да се сетя за нито една и да кажа с чисто сърце - ей го - това не е опетнено!

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: Lalinda   
Дата:   10-03-09 11:56

Преди много години бях за първи път в Македония и забелязах, че одеялото в хотела бе съвсем ново и с български етикет... Казах го на спътницата си по стая, а тя ми отвърна: "Тук всичко е... българско!"

В началото не схванах какво точно иска да ми каже, после усетих иронията...

Честно казано, ужасявах се още тогава при мисълта как би изглеждало Охридското езеро, ако Македония бе останала българска (роднините ми преселници от Крушево, но от влашката махала)...

***

Това за трите морета го писах, сещайки се как, когато бях в Косово, и работех в международна група от наблюдатели, албанецът казваше, че нямало опасност косоварите да искат да Велика Албания, тъй като и сега си ходели да си пият кафето оттатък...

Не разбирам разните национализми, особено като видях и как изглежда, преди години, Страната на баските - не разбирам за какво й било да се отделя от Франция, като си живеят прекрасно, а не зная защо, винаги съм мислела, че едва ли не са някоя от най-бедните провинции. Просто не са...

***

Значи и тук се затруднявате с националните ценности?

Съсредоточете се върху тях, не върху идеала, щом е постигнат.

Не зная дали сте били в Драма и сте видели църковния музей, на цели четири или дори пет етажа, с иконите с избодените очи?
Да не навлизам/е обаче в историческите подробности какво е ставало в Северна Гърция...

***

Национален идеал ли бе да сме държава-членка на Европейския съюз или... интернационален, знам ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: black_swans   
Дата:   10-03-09 12:09

В събота гледах новото любимо предаване на патриотичната част от българското общество. Водещият, Росен Петров, беше поканил багатур багаина Х и син му, боритаркана У. Они, с физиономии на Винету пред лошите, думаха, че трябвало да се върнем към хилядолетните си корени, за да бъдем такива и онакива. Аз съм съгласен! Докато не възстановим националната ценност да пием вино от кратуните на сите душмани - нема да се оправим [smilie24]



Публикацията е редактирана (10-03-09 12:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: cicomanco   
Дата:   10-03-09 12:10

Не се карайте!Националният идеал в момента е да живееш в София.....[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: ivodam   
Дата:   10-03-09 12:16

Жоро, не е съвсем, така, цените в Гърция и на Халкидики в частност са горе-долу същите за хотелите, но в кръчмите определено е значително по-скъпо - около 1,5 - 2 пъти.

Иначе, и аз обичам да ходя по Северна Гърция, наистина е много спокойно, но гърците са си византийци и най-вече са невероятно стиснати хора. И са доста зле с чуждите езици, а с Интернета са направо трагедия. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: юнга   
Дата:   10-03-09 12:18

За голяма част от населението на тази територия националните идеали са основно 3.
Ракийката, туршийката/салатката/ и бахура/кебапчето/.
На по- заден план е комшийката, че е по-трътлеста от неговата и нивата на комшията, че сме навлези само на 1 метър в неговата,а я искаме цялата.

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   10-03-09 12:24

Адаш, ми понаучи гръцки бе [smilie5]

Юнга, и каруцата на комшията

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: ecobo   
Дата:   10-03-09 12:26

юнга написа:

> За голяма част от населението на тази територия националните
> идеали са основно 3.
> Ракийката, туршийката/салатката/ и бахура/кебапчето/.
> На по- заден план е комшийката, че е по-трътлеста от неговата и
> нивата на комшията, че сме навлези само на 1 метър в неговата,а
> я искаме цялата.


Хахаха! Много точно казано!

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ChiTsuJo   
Дата:   10-03-09 12:27

ivodam, че къде по нашите курорти са добре с езиците? [smilie11] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: slivenski   
Дата:   10-03-09 12:31

Националните ни идеали трябва да са Десетте Божи заповеди на първо място.
От тях произтича и всичко останало. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: equinox   
Дата:   10-03-09 12:33

Не мисля, че песимизма ви е напълно оправдан. Вижте снимки на София веднага след освобождението и няколко десетилетия по-късно. Същата картинка може да се наблюдава и в редица други градове. Едва ли другите балкански държави в този период могат да се похвалят с подобен напредък, за толкова кратко време. Строителните безумия в България са от по-нова дата.


https://photo-forum.net/static/forum/2009-03/qorf7459.JPG
http://www.stara-sofia.com/lomska2.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2009-03/nycs4760.JPG
http://www.stara-sofia.com/mdvorec.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2009-03/mmki4437.JPG
http://www.stara-sofia.com/sfobshtuni.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2009-03/qgpv7359.JPG
http://www.stara-sofia.com/tyrgovska_3.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   10-03-09 12:37

Автор: ChiTsuJo
Дата: 10-03-09 12:27

ivodam, че къде по нашите курорти са добре с езиците?
..........................................

Ти имала ли си проблем с разбирането по нашите курорти? Не, нали? А я иди по гръцките и ще те питам. Не говорят нормално тея гърци и това си е [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-09 12:43

Дали са били чак идеали не знам, но мечтите на повечето хора в България през 1989, когато излизаха по площадите бяха в две основни посоки:
1. Повече свобода
2. По-висок стандарт

По-интелигентната част от населението тогава мечтаеше за първото. По-ниско интелигентните просто искаха и те да носят маратонки Адидас и да пушат Кент, като западняците.

Първото се сбъдна - днес ги няма телените огради на концлагера, всеки може свободно да пътува, да живее и да работи където иска по света. Не съществува понятието "невъзвращенец" - демек човек напуснал страната с риск за живота си, без позволението на Партията, което означава че никога повече няма правото да се върне в България и да види роднините си, а роднините му са преследвани до девето коляно от властта, уволнявани от работа, изключвани от университетите...

Днес никой няма да те тикне в затвора, защото не харесваш Станишев и си разказал публично виц, който го осмива.

Не е малко! [smilie24]

За съжаление икономическия просперитет не се сбъдна, или поне не се сбъдна за по-голямата част от хората.

Но е абсолютно примитивно да се реве "върнете си ни концлагера, ама си ни върнете и кюфтетата по 20 стотинки".

Други са пътищата към икономическия просперитет, няма как да се върне "онова време".

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: djogata   
Дата:   10-03-09 12:49

Боба, леба и да е.а [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: ivodam   
Дата:   10-03-09 12:52

IvoZafirov: Взел съм си един разговорник, колко му е! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   10-03-09 12:52

Джога, кат каза боба и ме подсети, че отдавна не съм хапвал бобец [smilie5]

Ето какво ще мезна за обяд.... с наденичка

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: djogata   
Дата:   10-03-09 12:54

Мда, бобеца не е лошо нещо (и аз трябва да спретна една чорба в близко бъдеще), но не му е мястото и в националният идеал [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-09 12:59

Бе, и към леба не виждам голямо уважение...

https://photo-forum.net/static/forum/2017-03/fkjz4422.JPG
http://joro.photo-forum.net/images/BG.jpg


Това го заснех в български ресторант.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   10-03-09 13:22

Дзафе, ти прави сушита, че няма... бобец колко щеш! [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ChiTsuJo   
Дата:   10-03-09 13:31

IvoZafirov, ама като съм била с иностранци в БГ все аз трябва да им обяснявам, менютата на повечето места не са преведени дори на английски език, аз не мога да обяснявам чак толкова добре за хранителни продукти, особено пък има места, където менюто е особено богато и има и манджи, които и аз не съм яла, а и далеч не на всичко пише какво се съдържа. В такива моменти сервитьорите ме гледат мен, а после ако има недоволни пак мен [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: slivenski   
Дата:   10-03-09 13:34

Пълната трапеза и възможността „да види човек свят” би следвало да са следствие, а не предпоставка за изпълнението на идеалите. Общочовешките идеали.

Докато поставяме боба и еХането на първо място, то тогава и държавата ни ще е такава – ще мирише на пръднало и ще е неприятно като след кофти секс…

[smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: ka   
Дата:   10-03-09 13:42

Моето мнение е, че националния ни идеал е да сме част от либерално-демократичния свят. Или както Жоро добре го е казал - свобода в две измерения:
- политическа/на изявлението
- икономическа/на личната инициатива

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: cicomanco   
Дата:   10-03-09 13:44

Какво е "кофти секс"????[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: slivenski   
Дата:   10-03-09 13:47

И политическата изява, и икономическата инициатива се крепят на личния морал преди всичко. Точно това липсва твърде често по нашенско… [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: falcon   
Дата:   10-03-09 13:47

национален идеал трябва да ни е по-малко да говорим и повече да вършим...това ако спазвахме всичко щеше да е наред[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: cicomanco   
Дата:   10-03-09 13:49

...ъъъ...аз за секса питам....



Публикацията е редактирана (10-03-09 13:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: djogata   
Дата:   10-03-09 13:52

СливенскиЙ, като гледам си оптимистиЙ, щом смяташ, че мирише само на пръднало, а не на насрано на места [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: Lalinda   
Дата:   10-03-09 13:57

falcon,

Откакто от три-четири години насам събирам боклуците, никой не се е навел да ми помогне, въпреки че МНОЗИНА СПИРАТ ДА МЕ ПИТАТ ДАЛИ СЪМ ЧУЖДЕНКА, КАКВО СЪБИРАМ И ДОРИ КОЛКО МИ ПЛАЩАТ.

Национален идеал е и да седиш насред насраното, предполагам...

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: юнга   
Дата:   10-03-09 13:58

Автор: ChiTsuJo
Дата: 10-03-09 13:31

IvoZafirov, ама като съм била с иностранци в БГ все аз трябва да им обяснявам, менютата на повечето места не са преведени дори на английски език, аз не мога да обяснявам чак толкова добре за хранителни продукти, особено пък има места, където менюто е особено богато и има и манджи, които и аз не съм яла, а и далеч не на всичко пише какво се съдържа. В такива моменти сервитьорите ме гледат мен, а после ако има недоволни пак мен [smilie18] [smilie18] [smilie18]



А толкова е лесно. Казваш "Шкембъл бай чор" докато и им пълниш купичката с чесън и лют пипер и готово.
Е след това бягат и не искат да те погледнат със седмици, ама какво ти пука.

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: stzz   
Дата:   10-03-09 14:20

Това нещо подобно на "американската мечта" ли е?
Амиии, в някои държави предпочитат да навиват пружинките, докато в България да ги развиват-въпрос на стратегия.
[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: Lalinda   
Дата:   10-03-09 15:34

Шкембе чорбата я има в повечето европейски национални кухни.

Чета сега една шотландска книга, и в нея се споменават и шкембета, и сърца със стърчащи от тях вени и артерии, че и овчарски пай...

И на френски, и на английски шкембе е tripe.

Дори баските нагъват шкембе, пробвала съм шкембе на керемида! Приготвят и наденици с боб! Баските, които съм водила тук на шкембе, много го харесват, че си слагаха и повече лют пипер и от нас!
[smilie24]

Наздраве.

Е, имахме известен проблем при Яфата, където уж заекът в стомна бил див (според менюто на английски и келнера), та специално викахме готвача да обясни див ли е или питомен - келнерът твърдеше, че бил див, но на баска не му се вярваше! Оказа се, разбира се, че е питомен!
[smilie24]
Пробвайте, не е зле.

А гъмза се е продавала едно време и в парижките бутици за вино, питайте, въпреки че у нас не се води за висококачествено вино... Не е нужно да превеждаш какво е гъмза![smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Националните идеали - кои са?
Автор: djogata   
Дата:   10-03-09 15:40

Лалинда, ако баските, които си водила в БГ, не са били председатели на дружества, генерални секретари на организации, президенти на фирми, или поне неофициални ръководители от баската сепаратистка организация ЕТА, изводите ти не се броят [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.