Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Преходник за Pentacon 2.8/135
Автор: vlado123456789   
Дата:   22-02-15 16:54

Здравейте!
Понеже имам един стар обектив Pentacon 2.8/135 mm: http://photo-cult.com/album.php?lns=1066, който използвах със стария си Zenit TTL и бях доста доволен, дали не бих могъл да го използвам на Olimpus E-520 чрез някакъв подходящ преходник. Интересувам се дали някой е запознат с резбата на Зенит-а и байонета на Олимпус-а и дали някъде може да се открие такъв преходник? Идеята ми е да се вдъхне нов живот на стария обектив, който така си лежи неизползван с години, а ми правеше много хубави портрети, грехота е да го захвърля. То е ясно, че забравям за автофокуси и другите там глезотийки, но дали изобщо ще мога да го фокусирам на тази матрица? Може би някой има опит с тази материя?
Благодаря предварително на отзовалите се!

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник за Pentacon 2.8/135
Автор: BXMarkov   
Дата:   22-02-15 17:15

Трябва ти този преходник ще имаш и потвърждение на фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник за Pentacon 2.8/135
Автор: Simbon4o   
Дата:   22-02-15 17:25

Има някои проблеми които ще възникнат.
Пентакона не е достатъчно остър за такава малка матрица и кроп фактора ще го направи 270мм дълъг, което е по-скоро птичарски обектив от колкото портретен. Та не знам струва ли си мъките. Ако нямаш лайфвю със зумиране на Е520 по тази шпионка визьора не знам как ще уцелиш фокуса. Потвърждението на фокуса е ... лотария.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник за Pentacon 2.8/135
Автор: vlado123456789   
Дата:   22-02-15 18:18

Мда, бях забравил че Олимпуса беше с кроп фактор две ... Все пак и 270 мм си струва да го има човек като опция. Практиката ще покаже приложението му. А виж колегата BXMarkov какво е предложил, което дава надежда за потвърждение на фокуса: http://www.gadgetinfinity.com/m42-adapter-ring-for-olympus-e-series-dslr-af-confirm.html На мен не ми пречи да фокусирам през визьора и без друго ми е по-удобен от live-wiev то, но не знам дали апарата няма да се шашне, ако няма потвърждение на фокуса? И този адаптор пише разба М42, но не пише стъпката. Аз намирам инфо за Зенит-а, че резбата е М42х1. Дали говорим за същата резба или има различни стандарти на 42мм? Б България дали може да се намери някъде този адаптор?

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник за Pentacon 2.8/135
Автор: вальо   
Дата:   22-02-15 18:22

Simbon4o написа:

> Има някои проблеми които ще възникнат.
Пентакона не е достатъчно остър за такава малка матрица и кроп фактора ще го направи 270мм дълъг, което е по-скоро птичарски обектив от колкото портретен. Та не знам струва ли си мъките. Ако нямаш лайфвю със зумиране на Е520 по тази шпионка визьора не знам как ще уцелиш фокуса. Потвърждението на фокуса е ... лотария.
<

Горното не е вярно.
Остротата няма по никакъв начин да се повлияе или да повлияе на качеството на снимката при сравнение между Зенит, Олимпус и всеки друг.
В сравнение с пълния кадър при Зенита(36 х 24мм), при Олимпуса ще имаш изрязване (отпадане) по периферията на кадъра заради по-малката площ на сензора на Олимпуса в сравнение с кадъра при Зенита. Ще спечелиш по-високо качество по целия кадър при Олимпуса в сравнение със Зенита. Това ще го виждаш във визьора и ще се съобразяваш при кадриране.
Фокуса ще постигнеш лесно с клин.



Публикацията е редактирана (22-02-15 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник за Pentacon 2.8/135
Автор: vlado123456789   
Дата:   22-02-15 18:46

Искаш да кажеш, че това което ще виждам във визьора няма цялото да бъде отразено от матрицата и ще трябва опитно да установя до къде се простира кадъра? А фокусирайки през визьора настроения фокус няма ли да бъде действителния, който ще падне и върху матрицата и само дълбочината му ще зависи от параметрите на експонацията? Доколкото разбрах онзи адаптор не гарантира автоматичните режими, но през визьора вероятно в ръчен режим ще са използваеми и потвърждението на фокуса, показването на блендата, скоростта или греша?


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник за Pentacon 2.8/135
Автор: Simbon4o   
Дата:   22-02-15 18:54

Това последното пък за мен не е вярно [smilie5]
Понеже пентакона не е остър обектив и олимпуса не е с рехава матрица. На такава гъстота матрица но 1.5х кроп съм пробвал 3 бройки такъв пентакон - 2 пресет и 1 ауто(дето е още по-мек) и резултата е - не е остър :) или поне на 2.8 където е логично да се снима портрет.
Зенита е филмова камера, дори при много добро проявяване и сканиране повече от 6-8мп реална информация от филма трудно ще се изкара и от там идва и по-доброто държание на зенита от колкото на олимпуса. 8мп на 36х24 са горе долу 2мп резолюция при 2х кроп, като го напънеш обектива на 10мп при същия кроп ще поувехне. Отделно визията на кадъра ще е тотално друга понеже обектива ще е с много по-малък ъгъл на снимане и ще трябва да се отдалечи човека повече от обекта. Всички оптични дефекти като аберации и цветен фриндж ще бъдат увеличени заради кропа...
Относно визията - ще се получи все едно да сложиш 270мм 5.6 бленда обектив на зенита - ето такава визия дава 135 2.8 на 4/3 матрица.

Относно фокуса - визьорите показващи оптично информацията могат да са много неточни, освен ако нямаш клин в центъра на кадъра и фокусираш само там. Дори с клин обаче няма гаранция, ако диоптъра на визьора не отговаря на зрението на снимащия. Тази архаична технология не е много точна.

Като приличен компромис лично за мен при снимане с подобни стари стъкла са камерите с 1.5х кроп фактор. Пак важат проблемите изредени по-горе от мен, но са по-слаби от колкото при 4/3 матриците.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник за Pentacon 2.8/135
Автор: вальо   
Дата:   22-02-15 18:57

това което ще виждаш във визьора ще бъде отразено от матрицата (може би без някой-друг %)
фокусирайки през визьора настроения фокус ще бъде действителния, който ще падне и върху матрицата
дълбочината му ще зависи от зададените параметри на диафрагмата при снимане (не при кадриране и фокусиране)

в горния пост на Simbon4o има две вярни неща - че Зенита е филмова камера и че ако диоптъра на визьора не отговаря на зрението на снимащия, ще има проблеми при фокусирането



Публикацията е редактирана (22-02-15 19:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник за Pentacon 2.8/135
Автор: Simbon4o   
Дата:   22-02-15 19:13

Визьора на Е520 е на същия принцип като на зенита.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник за Pentacon 2.8/135
Автор: vlado123456789   
Дата:   22-02-15 19:15

Като размисля, май наистина няма смисъл да се влагат пари в съживяването на този обектив, още повече че китовия ми ED 40-150 покрива 270 мм което ще ми даде Pentacon-а и го обезсмисля.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник за Pentacon 2.8/135
Автор: vlado123456789   
Дата:   22-02-15 19:18

Това за диоптъра на визьора щом има корекция мисля, че не може да бъде фактор в дилемата, защото се предполага че той поне веднъж ще бъде регулиран правилно и повече няма да се играе с него тъй като само аз го използвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник за Pentacon 2.8/135
Автор: Simbon4o   
Дата:   22-02-15 20:12

За визьора е почти така :) няма такъв прецизен метод да го настроиш правилно понеже начина за настройка е да видиш с око цифрите и др. елементи вътре, но дори минимално отклонение би дало голяма разлика при снимки с по-отдалечен от камерата обект, наблизо не толкова.

Относно китовия - той има 135мм, но вероятно на 5.6 бленда а пентакона е на 2.8, това са 2 стопа светлина. Ако имаш полза от тях - си струва, ако не... не си струва. Това, което писах за 270 5.6 е еквивалента на зенита като ъгъл на снимане и бленда за изравняване на ДОФ-а. С други думи дефокуса при пентакона ще е по-плитък от при китака 40-150, но все пак... нищо особено. 135 5.6(от китака) се равнява на 270мм бленда 11 на зенита като дефокус и ъгъл на снимане. Всичко това го казвам понеже стана дума за портрет и обикновенно там се гони максимално плитък фокус и повече дефокус на фона...

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник за Pentacon 2.8/135
Автор: vlado123456789   
Дата:   22-02-15 20:37

Е, при 270 мм вече трудно ще говорим за портретен обектив, вероятно предназначението му ще бъде променено, ако изобщо се стигне до там. А китака е 40~150 мм 1:4~5.6, което според мен би трябвало да означава 5.6 на 150 мм? На 135 мм няма ли да слезе под 5.6? Това не е ли сравнено с 5.6 на 270 мм на Пентакона по-добра светлосила или за Олимпуса нещата няма да изглеждат така? Относно дефокуса за такива дистанции предполагам няма да е от голямо значение. Мисля че като се съпоставят ползите и минусите от целия този цирк не е оправдано използването на този обектив към конкретните условия.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: