Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 
 Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   11-10-13 18:39

Здравейте приятели, искам да направя следващата крачка във фотографията. В момента имам Nikon D 3100 и съм се спрял пак на Nikon само че на моделите 5100 ili 7000. Кой от двата бихте ми препоръчали и защо?
П.П. Струва ли си разликата от парите за моделите 5200 и 7100...?
Благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: kvakioh   
Дата:   11-10-13 18:43

Всичко зависи от това, какви обективи имате, колко пари сте готови да отделите, какво ще снимате...
Така зададен начално въпроса е, все едно че питате: Имам Опел Корса бензин, сега искам зелена кола, пак Опел, по-голяма.
Така начално, може да се каже да си вземете модел с мотор, поне Д7000.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: estate   
Дата:   11-10-13 19:07

С какво новата камера ще подобри снимките Ви?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: burningice   
Дата:   11-10-13 19:16

Избягвай Д7100 и Д600, защото им е 'пукнат картера'.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   11-10-13 19:18

Имам китовия 18-55 и допълнително си купих 18-105, сега мисля да си взема един 50 мм и да снимам всякакви неща, портрети, пейзажи ит.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   11-10-13 19:20

estate написа:

> С какво новата камера ще подобри
> снимките Ви?

Именно, този отговор търся и аз, това е целта на "упражнението" (темата)..

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: gbdesign   
Дата:   11-10-13 19:29

Между Nikon D3100 и D5100 разликата е символична. Ако искате да направите по-сериозна крака към по-горен клас, то тогава Nikon D7100 е по-правилният избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   11-10-13 19:47

gbdesign написа:

> Между Nikon D3100 и D5100 разликата е
> символична. Ако искате да
> направите по-сериозна крака към
> по-горен клас, то тогава Nikon D7100 е
> по-правилният избор.

Мисля че между 7000 и 7100 няма фрапираща разлика, поправете ме ако се лъжа. Не претендирам за нищо, лично мое мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: gbdesign   
Дата:   11-10-13 19:52

volverine:
"Мисля че между 7000 и 7100 няма фрапираща разлика, поправете ме ако се лъжа. Не претендирам за нищо, лично мое мнение."

8 мегапиксела са си доста фрапираща разлика. Плюс различното поколение на матриците, ако правилно си спомням...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   11-10-13 20:09

gbdesign написа:

> volverine:
> "Мисля че между 7000 и 7100 няма
> фрапираща разлика, поправете ме
> ако се лъжа. Не претендирам за
> нищо, лично мое мнение."
>
> 8 мегапиксела са си доста
> фрапираща разлика. Плюс
> различното поколение на
> матриците, ако правилно си
> спомням...

Мегапикселите, не са за пренебрегване разбира се, но не са приоритет за мен, понеже няма да разпечатвам снимки на големи "площи", 16MP са ми достатъчни. Не мисля че, си струва разликата от 550 лв. Благодаря Ви за вниманието и времето, което ми отделяте.

Моля някои от колегите да споделят и лични впечатления.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: PhotoBo   
Дата:   11-10-13 21:42

И друг път съм го казвал - ако сега избирах DSLR с кроп сензор, то бих се насочил към D7100, но тъй като вече имам D7000, то не бих направил ъпгрейд най-вече поради финансови причини.
Ако парите не са фактора в избора ми, т.е. имам достатъчно и няма да се налага да се лиша от нещо, за да се сдобия с ново тяло, то определено бих взел D7100! Най-вече заради премахнати АА филтър, по-новата фокусна система, повечето фокусни точки, както и работещото автоматично ISO. Но лично за себе си не виждам смисъл в повечето мегапиксели, както и автора е споменал...
Не на последно място искам да кажа на автора, че обективите са от съществено значение, не само тялото! Ако вземеш Д7000/7100, то скоро сигурно ще пожелаеш да смениш 18-105, макар, че много хора си го ползват и са доволни от него. Моя го продадох на колега от форума, седмица след като го бях взел като китов на D7000. Иначе идеята ти за 50мм е добра, но ако вземеш D5100, ще трябва да се бръкнеш със 150лв отгоре за G-версията, за да имаш автофокус, но ако вземеш тяло с мотор, като D7000/7100, то може да минеш и с по-евтиния, както и други безмоторни обективи. Избора си е твой, а и сам си знаеш какви са финансовите ти възможности! Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: myphotos   
Дата:   11-10-13 22:05

Д 5100 има същата матрица като на Д 7000, но ако трябва да избирам бих се спряла на 7000 (поради финансови причини си взех Д 3100. Относно пикселите поне за мен до 16 мегапиксела си е нормално. Ако пък ти се дават пари вземи си 7100, но помисли и за обектив...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: borisu   
Дата:   11-10-13 22:09

Нема абцолютно никъв смисъл от тва упражнение. Нема що да се абиш!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: chepkata   
Дата:   11-10-13 22:48

borisu, е що така го резна?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: borisu   
Дата:   12-10-13 00:18

Никого не съм резнал, опитвам се да помогна на човека да не става роб на техниката и да си спести едни пари. Техниката рядко е ограничителен фактор, още повече че споменатите обективи си работят перфектно със споменатото тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: io_bs   
Дата:   12-10-13 00:34

Зависи от теб какво ти е необходимо, за да направиш „следващата крачка“. Моето мнение, е че е по-добре да си купиш някой обектив, който да ти разшири възможностите.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   12-10-13 08:55

Благодаря на всички за мненията. Ще помисля още малко и ще реша.

И като се спомена за обективи, дайте съвет за някой по-добър обектив от 18-105 и 50мм, но примерно да не е в пъти по скъп от сегашното тяло.
П.П. Решението ми ще се бъде или по добро тяло с моите обективи или моето 3100 с по-добър обектив и за напред живот и здраве Full Frame.



Публикацията е редактирана (12-10-13 08:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: georgivelev   
Дата:   12-10-13 09:13

Присъединямвам се към мнението на колегата. Щом снимаш още с китовия обектив, нов фотоапарат не ти трябва. Инвестирай парите си в обективи:

Портретен 85/1.8G
Нормален 35/1.8G

Има още много път да извървиш, докато апаратът ти отеснее, а и D3100 не е точно лош апарат. Единственото, което ме дразни при най-ниския клас на Никон, е че нямат достатъчно бутони на корпуса за по-лесно боравене с менюто.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: Valentin4000   
Дата:   12-10-13 09:35

D7000 със обектив АФ-С 16-85,АФ-С 70-300, АФ-С 35мм и спираш да мислиш за друго!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: taraymito   
Дата:   12-10-13 10:44

Автор: gbdesign
Дата: 11-10-13 19:52

volverine:
"Мисля че между 7000 и 7100 няма фрапираща разлика, поправете ме ако се лъжа. Не претендирам за нищо, лично мое мнение."

8 мегапиксела са си доста фрапираща разлика. Плюс различното поколение на матриците, ако правилно си спомням...

--------------------------------------------


И различния брой фокусни точки. :-))

Към автора на темата: Ако наистина искаш да направиш "следващата стъпка", по-добре инвестирай парите си в твърди светлосилни обективи. Сам ще се изненадаш от резултата. През един постинг нагоре са ти написали два много хубави, които са на цената на едно Д7000, ако аз пък правилно си спомням. А до Д7100 като пари, можеш да добавиш към тях и едни хубави 50мм. :-))

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: simon4o_bg   
Дата:   12-10-13 19:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: tzl   
Дата:   12-10-13 19:59

Младеж, не купувай нищо, а покажи 3 от най-добрите си снимки и разкажи тук, че ако си вземеш (да кажем) ново тяло на снимка 1 ще се подобри еди кое си, на снимка 2 еди какво си, а на снимка 3 - друго нещо.

Направи същото за обективите. Ако не можеш да направиш красива снимка с 50мм на китовия, няма да успееш и с 50мм/1.8. Единственото, което съм видял да правят хората като си купят разни "бързи" обективи е да си хвалят бокетата, обаче снимките им са едни и същи. Повечето просто не си го признават, но се самозаблуждават, че новите им обективи са голяма работа.

Повечето хора (клиенти/модели) гледат как изглеждат и чертите им спрямо осветлението (което не разбират), а не бокетата.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   12-10-13 20:00

Благодаря Ви за съветите, ще се добави още един обектив към комплекта и това ще е за сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   12-10-13 20:41

tzl написа:

> Младеж, не купувай нищо, а покажи 3
> от най-добрите си снимки и разкажи
> тук, че ако си вземеш (да кажем)
> ново тяло на снимка 1 ще се подобри
> еди кое си, на снимка 2 еди какво си,
> а на снимка 3 - друго нещо.
>
> Направи същото за обективите. Ако
> не можеш да направиш красива
> снимка с 50мм на китовия, няма да
> успееш и с 50мм/1.8. Единственото,
> което съм видял да правят хората
> като си купят разни "бързи"
> обективи е да си хвалят бокетата,
> обаче снимките им са едни и същи.
> Повечето просто не си го
> признават, но се самозаблуждават,
> че новите им обективи са голяма
> работа.
>
> Повечето хора (клиенти/модели)
> гледат как изглеждат и чертите им
> спрямо осветлението (което не
> разбират), а не бокетата.

Съгласен съм, но докато не съм пробвал да снимам с различни тела и обективи не мога да знам за предимствата и недостатъците на същите, затова се допитвам тук.
Отдавна съм разбрал, че не само фотоапарата прави снимката а и зависи кой стои за него.
Идеята ми когато пусках темата беше да разбера дали изобщо си струва да се дават "грешни" пари или си струва да се инвестира в нещо по-различно от сегашното.
Също така една снимка за мене лично не се изразява само с боке, а с куп други характеристики.
И пак повтарям искам да разбера точно това , което Вие сте споменал, ако си сменя сегашната техника със споменатата по-горе, а какво тя ще е много по-добра...?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: sky-fan   
Дата:   12-10-13 20:59

Отговори си колко често и какво снимаш повече. Пейзажи, портрети и т.н. След това ще си отговориш какво ти липсва в една техника. Дали е тяло, дали е обектив или и двете.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: taraymito   
Дата:   12-10-13 21:07

"Съгласен съм, но докато не съм пробвал да снимам с различни тела и обективи не мога да знам за предимствата и недостатъците на същите, затова се допитвам тук."


ами пробвай! :-))

вземи под наем или от познат съответното тяло, обективи - наснимай с тях стотина-двеста кадъра, или повече - пък виж.

иначе, колегата по-горе е прав, че докато не си изясниш КАКВО искаш да снимаш, купуването на техника е чиста загуба на пари.

от личен опит ти го казвам, а не за да се правя на тежък. [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   12-10-13 21:40

Снимам предимно пейзажи и хора

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: taraymito   
Дата:   12-10-13 22:46

хора - много общо казано. :-))

ако е за портрети - 85мм.

ако е за общи планове, кой знае колко... 24-70 - сватбарския обектив :-))


значи, ако питаш мен: 16-85 варио - и си готов! 1000 лева струва. :-))

ай, ши черпиш после! [smilie18]

[smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: PhotoBo   
Дата:   12-10-13 22:59

И понеже се заговори за обективи, предлагам на автора и още един доказан с качествата си обектив - Tamron 17-50/2.8, но трябва да е задължително версията с вграден мотор! Хем светъл, хем остър, хем с подобен обхват. Иначе харесвам 16-85, беше първия ми обектив и винаги ще остане в сърцето ми, но все ми беше тъмен в затворени помещения. С Тамрон-а 1 удар - два заека! [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: kvakioh   
Дата:   12-10-13 23:04

Kaкто вече казаха, купете си обектив някой приличен и светъл, отколкото ново тяло. По-добре ще е.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: tzl   
Дата:   13-10-13 00:36

За да прецените какво да си купите първо гледайте картинки и определете какво точно ви харесва.

Като си намерите стила, вижте как се снима такова нещо. Като видите как се снима, си направете сметката дали наистина може да си го позволите. Ако не може да си го позволите, тогава търсете по-евтини решения. Пак се попитайте дали изобщо трябва да правите това (защото повечето снимат само за кеф, а дават безумно много пари за техника). Като намерите евтини решения вече питайте за съвет, в който да си проличи, че се знае защо точно това се избира. В повечето въпроси се прокрадва едно "стреляне в тъмното", т.е. "дали с този по-евтин обектив/тяло ще мога да правя разни неща, за които дори не съм сигурен как точно стават".

Нека кажа как подхождат повечето (не визирам автора на темата, тъй като не се познаваме):
- Снимат със сапунерка, но снимките не са шедьоври;
- Купуват DSLR и пак снимат, но снимките са просто с малко повече рязкост и цветове, но пак не се и доближават до това, което искат да излезе;
- Обработват ги в разни софтуери, защото мислят, че това е решението. Пак нищо.
- Накрая решават, че трябва да вземат НЯКАКВА друга техника. Искам много да наблегна на думата НЯКАКВА, защото често конкретните въпроси за техника са просто случайно избрана НЯКАКВА техника, която се ПРЕДПОЛАГА, че може би ще свърши работа;

Изводът е, че мнозина просто не знаят как се правят снимките и произволно купуват техника и се вслушват в безсмислени (повтарям _безсмислени_) съвети за "портретни" и "пейзажни" обективи и накрая кярът е главно за производителите на техника и дистрибуторите. А това да не знаеш как се прави снимка не е нищо странно или лошо.

Аз нямам против темите за техника и обикновено не им обръщам внимание, защото не разбирам от техника. Обаче понякога се включвам в подобни теми, където се насърчава човек да купува и да купува, а дори не се знае къде се таи проблемът и нуждата на човека от нова техника.

Това някой да снима "пейзажи" или "портрети" няма НИЩО ОБЩО с това какви обективи ще ползва. Трябва човек да е наясно какво ТОЧНО иска да вижда на картинката като изкривяване. Повечето дори не знаят какво е това изкривяване, защото за мнозина "широк" обектив "показва повече работи", а "дълъг" обектив "показва по-малко работи и приближава".



Публикацията е редактирана (13-10-13 00:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: ivjordan   
Дата:   13-10-13 01:04

Принципно, авторът на горния пост е абсолютно прав, но все пак трябва да имаме едно наум.
Ако приемем, че авторът на темата е "израстнал" своето Д3100, което не е много вероятно, но все пак, според мен е редно да му се обясни какво би могъл да получи от по-високите класове.
Ясно е, че не е лесно, ама що пък да го отсвирвате така човека!?!
Най-малкото, в по-високия клас има горен дисплей. Евентуално, по-високо поносимо ИСО, евентуално, работа с безмоторни обективи, евентуално, мерене с ръчнофокусни обективи.
Разни такива неща...
В конкретния случай, май наистина не е дошло време за по-горен клас, но вземете му обяснете на човека. Изказвания от типа "Нема смисъл", едва ли помагат на автора, а и на развитието на форума като цяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: tzl   
Дата:   13-10-13 01:20

Пак се тръгва отзад напред. Пак се тръгва от това какво можела техниката и да я използваме за всичко, което може. Тя техниката, която има може толкова много неща, обаче човекът може би не го знае.

Нека му го кажа - с фотоапарата, който имаш и що-годе резки обективи в диапазона между 18 и 135мм мога да снимам почти цялото си портфолио при липсата на
- горен дисплей
- шум при високо ISO
- нужда от "моторни" обективи
- нужда от мерене при ръчнофокусни обективи

Каква роля имат тези неща към качеството на снимката, която всъщност тук повечето показват и търсят отзиви? Заради това, че имате горен дисплей ли са ви харесали снимката или заради 6 цифреното ISO без шум или от това, че сте ползвали обективи със или без мотори? Какво ако на човека никога не му се налага да ползва ръчнофокусни обективи? Какво като той си купува обективи само със или без мотор? Какво ако високото ISO го ползва само на снимки на събирания на роднини, за които въпросните снимки са светлинни години над телефонските им? Какво като няма горен дисплей и човекът е свикнал със задния и доколкото знам има разни копчета, които сменят най-често използваните настройки и задният дисплей е главно за гледане на картинките.

Примерно някой на мене да ми каже, че телата фотоапарати, които харесвам нямали вграден "hdr" или "timelapse" или не работели добре с ръчнофокусни обективи или високото им ISO било много шумно и други подобни - просто ще им кажа, че тези функции не са ми нужни. Но може ли да го каже някой, който няма опит? Не. И ако някой няма опит, тогава защо трябва да купува техника, която имала тези функции, които може би никога няма да му бъдат необходими?

Или може би ще са необходими 2 (два) пъти и то единият път резултатите няма да се получат?

Това са неща, които са свързани повече с УДОБСТВОТО при работа, отколкото с крайния резултат от работата.

Въпросът към автора е - ти удобство ли търсиш или не си доволен от качеството на текущите си снимки?

Който иска и двете, се предполага, че има пари за даване и има разбиране за правенето на картинки.

Има хиляди функции в тези фотоапарати, които аз никога не бих ползвал и не са ми били нужни. Защо трябва да купуваме техника, която да дикутива какво _трябва_ да правим и да ставаме роби на техниката? Не е ли по-правилно да сме в позиция на контрол на тези, които знаят какво искат и разумно избират инструментите, които да ги доведат до тази цел?



Публикацията е редактирана (13-10-13 01:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: ivjordan   
Дата:   13-10-13 01:35

^ Човече, започнах поста си с това, че си много прав. Продължаваш да си много прав.
По-скоро, изказването ми беше насочено именно към онези, които препоръчват скъпа техника, без да се обосновават. Защото вече на няколко пъти се предложи Д7100 и нам си кви обективи, без да се обясни какъв би могъл да бъде резултата.
Реално, Д3100 си е чудесна камера и едва ли в този форум има повече от 3-4 човека, които би ги ограничила, а и те вероятно снимат нещо специфично. Аз, заради удобството, никога не бих ползвал камера без горен дисплей, но това е въпрос на навик.

П.П. За да сме в духа на форума, вземи си някакъв НЕКС...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: sky-fan   
Дата:   13-10-13 03:56

tzl е прав за повечето неща, но не мога да се съглася, че примерно
Д3100, Д7000, Д700, Д600, Д800 правят абсолютно еднакви снимки с 50мм 1.4G. Говоря за цветопредаване, динамика в светлите и тъмните части и разработката като цяло.

Отделно Д3100 сигурно няма и защита против прах и влага.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   13-10-13 09:40

Към колегата tzl, първо искам да благодаря за това, че е изразил от малкото свестни мнения в моята тема и е абсолютно прав за 99% от нещата. В момента аз се уча и има да уча още много, искам да снимам пейзажи и портрети на хора, но за собствено удоволствие. Харесва ми природата като цяло и доволното изражение на хората от запечатаните им кадри, т.е. пак казвам снимам за собствено удоволствие.

Отговор на въпроса какво търся: Търся удобство и качествени снимки, с хубав изразен контраст с наситени хубави цветове и т.н

В момента снимам с 18-105 и съм доволен от него, но искам да постигна още с нещо по-добро било то обектив или тяло, и за това се допитвам до Вас, които сте с много по-голям опит от мен, това е всичко.

А относно софтуерните намеси предпочитам да не ги използвам или ако има нужда то да е нещо несъществено.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: emo1   
Дата:   13-10-13 11:10

volverine, като смениш Д3100 няма да видиш значителна разлика във хубавия изразен контраст и наситените цветове, удобството е субективен фактор.
Бих ти препоръчал да си калибрираш монитора и елементарно да обработваш кадрите си, програми има колкото искаш и със всички можеш да коригираш контраста и цветовете.
За пейзаж си имаш 18-105 но помисли за филтър и статив, портрети могат да се снимат със различни обективи във зависимост от това как желаеш да се получи портрета, основното е отделянето на обекта от фона със дефокус (да не се бърка със боке).
Има два вариянта за постигането на този ефект, първия е светлосилен обектив, един 50/1.8G ще свърши работа, втория вариянт е обектив със дълго фокусно разстояние, за Никон във базара се намират на добра цена запазени 55-300VR и 70-300VR.
По важно е какво снимаш, от това със каква техника го постигаш.

Дано съм бил полезен!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: imitev   
Дата:   13-10-13 11:20

Качи снимки волверине - да видим от какво не си доволен...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: tzl   
Дата:   13-10-13 11:57

До @sky-fan: Докато някой не може да направи красива снимка, нито брилянтното цветопредаване, нито разработка в тъмни и светли части, нито динамика няма да оправи нещата. Тези неща последните са просто подправката на яденето. Ако някой не може да готви, ако ще най-екзотичните подправки да сложи, няма да помогне.

Повечето винят подправките като не могат да готвят и си купуват нови подправки.

До @volverine: Виж какво ти е казал @emo1. Ако само се научиш да оправяш белия си баланс ще видиш огромна разлика. Ако ползваш цветна карта, ще видиш още по-голяма разлика. С тази техника можеш да направиш много неща, стига да разбираш какво да правиш със светлината.

Неразбирането за това как цифровата техника "отгатва" цветовете води до непрестанна смяна на техниките, защото "еди кой си фотоапарат снимал по-хубави снимки".



Публикацията е редактирана (13-10-13 12:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   13-10-13 19:16

Ето малко снимки, ако ми кажете какви са ми грешките ще ги взема присърце и ще гледам да не ги допускам повече.

https://photo-forum.net/i/1772731



Публикацията е редактирана (13-10-13 19:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: tzl   
Дата:   13-10-13 19:25

Снимките са ОК. Ти какво не им харесваш?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   13-10-13 20:00

Аз си ги харесвам, просто си мисля, че ако имам по-добри обективи или тяло ще станат една идея по-хубави.
П.П. Радвам се, че Ви харесват.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: io_bs   
Дата:   13-10-13 20:07

Е добре де, ако имаше D7100 и 50mm f/1.8 за тази снимка и ако беше снимал със същите настройки, как снимката би станала по-хубава? Щеше да имаш само малко по-висока резолюция на изходния файл и може би една идея по-остра картинка.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: hotsnail   
Дата:   13-10-13 20:11

АЗ съм ДРВЕН АПАРАТ

Не виждаш ли рекламата отгоре..... Гледай нещо друго. Дето или имат преводач за рекламите или поне не е дръвце като модерните никони

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: kjey   
Дата:   13-10-13 20:20

tzl [cool]
Горните му два поста трябва явтоматично да се слагат във всяка тема от рода"какъв апарат да си купя, щото сегашния не ме удоволетворява"[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: AKK   
Дата:   13-10-13 20:31

tzl, толкова си прав, че просто не мога да се съглася с теб. Явно е, че зад думите ти стои много опит и желание да помогнеш на автора на темата. Не оспорвам компетентността ти, напротив - винаги се изказваш много мъдро и на място, но понякога не е толкова важен крайния резултат - примерно "перфектния кадър". Понякога е важен пътя до там. В този смисъл, ако до "крайната цел" може автора да отиде с 7000 или д4 под ръка, защо пък не? Какво от това, че с 7100 снимките му няма да се подобрят, щом кефа от снимането ще е по-голям. Аз понякога си зареждам старата Смена 8 е така - за кеф. Фокуса почти никога не уцелвам, меренето със стар селениев светломер рядко е точно, но какво от това... важно е удоволствието, нищо че само съсипвам филмите.

Сега моето аматьорско мнение към автора, имал съм 3100, както сигурно си забелязъл - автофокусната система е слаба, тялото малко, пласмасово, неудобно и с малко изнесени бутони, визьора малък и кофти и т.н и т.н. Аз продадох моя и си взех д300 (предпочетох го пред д7000 и не бих го заменил за 7100 по мой си причини). Снимките не ми се подобриха, но кефа от снимането - значително. Примерно сега мога да си ползвам чудесните Аи/АиС с мерене (ползването на ръчнофокусни обективи е друг вид кеф, но много зарибяващ), безмоторните обективи и да си настройвам режимите на фокус и мерене само с палец и т.н и т.н.

Съветът ми към теб, volverine, щом се чудиш дали да си вземеш 7100 - взимай. Кефа от снимането ще е по-голям. Ако имаш възможност и за по-висок клас тяло като д700 или д3 - взимай и му се радвай. За някои това са инструменти за работа, а за други - играчки за пораснали деца.

Хайде и на добър път!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: tzl   
Дата:   13-10-13 20:50

@volverine, проблемът, както и на повечето, които си купуват нова техника е един и същ:

Липса на идеи и опит за да откриете красив ъгъл на снимане.

От всеки ъгъл на снимане не става шедьовър. Ако аз снимам с моята техника твоите снимки, ще се получи абсолютно същото нещо. Снимките са ОК, но не са толкова интересни.

Затова иди и намери интересни места и ъгли на снимане, а не търси по-скъпа техника. Дори от 1 място, което може да не е интересно на пръв поглед трябва да можеш да извадиш поне 1 интересен кадър. Дай си го като задача всеки път като снимаш.

Готвенето. готвенето му е майката. Накрая са подправките. Ако ги сложиш в началото може да загорят и яденето да се лиши от вкуса си. Затова първо готвенето, после подправките.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: sky-fan   
Дата:   13-10-13 21:20

С 2 думи tzl иска да ти каже, че на където отиваш, той от там се връща. Сега е модерно да се снима с GSM-и и те така.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: kjey   
Дата:   13-10-13 21:20

Аз бих посъветвал автора на темата да посети 2-3 курса по фотография, и тогава да сменя техниката[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   13-10-13 21:20

Приятели благодаря на всички за полезните мнения и съвети, бяхте много изчерпателни.
Живи и здрави и продължавайте да помагате на хора като мене.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: georgivelev   
Дата:   13-10-13 23:57

tzl, моите уважения, но прекалено много думи и витиевати фрази. Започнах с D40, после минах на D90, и в момента имам D700. Вероятно някой може да каже, че снимките, които правя с D700 могат да бъдат направени и с D40.

Понякога ми идват прекалено много тези обяснения от сорта на "с какво тази или онази снимка ще стане по-добра ако беше заснета с апарат Х вместо с У". Обяснението е много просто. Бивал съм на среща с аматьори музиканти в Англия, където 80% имаха тогавашния топ-клас кийборд на Ямаха Tyros 2. Някои от тях въобще не можеха да свирят, но това не им пречеше да си имат най-скъпата Ямаха. На въпроса ми "защо сте си купили толкова скъп инструмент, като не можете да го ползвате", отговорите варираха от "щот ме кефи" до "в гроба си ли да си нося спестяванията". В Българско му викаме "кефът цена няма".

Истината, която в тази тема не се спомена, е че по-скъпият фотоапарат отваря повече възможности за заснемане на дадена сцена, оттук се повишава любознателността на фотографа, оттук се повишава неговото желание за самоусъвършенстване. Никога нямаше да достигна на нивото на днешните си снимки, ако бях останал с D40, но сега мога да направя повечето си снимки и с D40. Бих си го купил пак, ако имах останали AF-S обективи, но пустото му, разкарах ги всичките преди време.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: mmjm   
Дата:   14-10-13 00:21

Суетата ти е пречила да се развиваш ли, или комплексите? Извинявай, но така разбирам думите ти Никога нямаше да достигна на нивото на днешните си снимки, ако бях останал с D40, но сега мога да направя повечето си снимки и с D40 .


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: DX   
Дата:   14-10-13 01:03

Пак го превърнахте в спор, а не е нужно, особено, когато и двете страни са прави ;)
Развитието на технологиите предразполага тяхното пълноценно използване и замяната на по-старите с по-нови такива. Тук причините вече са друго нещо, но всяка от тях си има своята обосновка! Ако човек иска да си смени техниката с по-нова, няма нищо лошо в това, стига да може, а пък това дали ще има смисъл и до колко - си е въпрос, на който само купувача е способен да отговори.
Мобилните телефони също са предназначени за говорене, защо тогава като всички модели, даже и най-евтините, могат да извършват основната си дейност за осъществяване и провеждане на обаждания, ние потребителите си купуваме такива с повече екстри, операционни системи, камери и т.н. струващи купища пари, като можем да използваме Нокия с фенерче за 20лв и да си вършим работата?
Защо, като основната функция на автомобила е да стигнем от едно място на друго - караме толкова различни марки автомобили, различни и по цена, и по комфорт, и по визия, и по бързина и т.н.

Хора всякакви! За това едни предпочитат да сложат подправките преди да сготвят манджата, а други да се научат да готвят, преди да сложат подправките. В случая няма лош и добър, стига целта да е еднаква, макар и резултатите различни. Доколкото знам тук целта е фотографията и страстта към нея, пък който както иска да я постига и гони. Едни ако искат да търсят техника за да постигнат добри кадри, други да търсят добрите кадри, без да се интересуват от техническите пособия... не може всичко да се сведе до строги правила и зависимости, това е изкуство!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: mmjm   
Дата:   14-10-13 02:29

С това Истината, която в тази тема не се спомена, е че по-скъпият фотоапарат отваря повече възможности за заснемане на дадена сцена, оттук се повишава любознателността на фотографа, оттук се повишава неговото желание за самоусъвършенстване. съм съгласен 100%, но следващото изречение е странно.
Мнението ми да не се взима особено сериозно, както тук, така и в предишния ми пост [beer] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: emo1   
Дата:   14-10-13 05:35

Любознателноста на фотографа и желанието за самоусъвършенстване, ще се повишат ако автора на темата инвестира във закупуването на твърд светлосилен и дългофокусен обектив, така ще има по-различна визия на кадрите от колкото на Д7100 да завие 18-105.
Не виждам нищо лошо със съвети да му спестим излишно харчене на пари, за пейзажи и портрети не се налага бърза смяна на настройки за това Д3100 ще му свърши работа докато не се самоусъвършенства достатъчно, тогава сам ще знае какъв модел апарат му е необходим и съответно няма да пуска подобна тема.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: AKK   
Дата:   14-10-13 08:24

emo1, пиша това по повод на мнението ти, че автора ще снима пейзажи и портрети. Съгласен съм, че за някой жанрове и 3000 е достатъчен, но определени жанрове може би снимат само протата, останалите наблягаме на всичкологията.

Примерно преди 2-3 седмици ходих да снимам демонстрации на карате клуба на братовчеда, т.е. спорт. По пътя до там снимах един трамвай, детето, няколко портрета на жената и малко стриит. Сигурен съм, че както автора, така и всеки друг любител снима "всичко", макар и да има някакви жанрове, които предпочита.

В този смисъл, през останалото време ми помагаха бързите настройки на тялото с палец, а на самите карате демострации следящия фокус и буфера на Д300 спасиха някои кадри, които 3100 не би могъл.

Щом автора се чуди дали да си вземе 5200 или 7100 - избора е ясен. Ако може и по-висок клас тяло от 7100 да си вземе - да взима. Пари ще спести достатъчно от разликата между Д и Г обективи. Светлите дългофокусни обективи, който препоръчваш с мотор са най-малко 2000 втора ръка, а 180 2.8 или 80-200 2.8 са по 750 - 850 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: PhotoBo   
Дата:   14-10-13 13:04

AKK, прескочил си мнението на emo1, където той написа:
за Никон във базара се намират на добра цена запазени 55-300VR и 70-300VR.
Обективи, които вървят много по-малко от 2000лв ;)
Не вземам страна, само пояснявам! Иначе и аз препоръчах D7100, най-вече заради премахнати АА филтър, по-новата фокусна система, повечето фокусни точки, допълнителните контролери, втория горен дисплей, възможността за пълноценно използване на безмоторни обективи, както и работещото автоматично ISO. Разликата ще е осезаема за автора сравнено с неговото D3100, определено! В крайна сметка човека си знае с какви възможности разполага и ако ги има - не виждам негативна страна от това да смени и тялото и обективите, все пак не взима тези пари от нас [smilie7]


ПП: И не мисля, че темата е скрита реклама на Nikon [smilie18]



Публикацията е редактирана (14-10-13 13:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: estate   
Дата:   14-10-13 13:24

Преди 4 години направих същата замяна от D60 минах на D300.Естествено във форума ме посъветваха да си взема D90 ,добре че ни ги послушах тогава.Трябваха ми 2 месеца да свикна напълно с камерата.Сега не искам да пипам тяло в по-ниския клас ,затова и се въртя около тези тела D200,300,700 сега имам Fuji S5Pro и си ми е супер.Имах за мaлко D7100 ,стархотна камера ,картинка та пее,фокус перфектен,държи на високо ISO.Обаче не ми е по-сърце и боравене тази ергономия.Сега само D800 или нещо от 2-ра или 3-та серия.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   14-10-13 15:23

Да допълним темата. Днес ходих и поснимах с 35, 50 и 85 мм и най-много ми допадна 50 мм и си го купих, от тук нататък ще видим какво ще се получи. За сега 3100, пък за напред може 7100 или Full Frame.
Благодаря на всички за мненията.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: da.fo   
Дата:   15-10-13 23:33

volverine,
фотографите се делят на две категории грубо казано - под фотоапарата и над фотоапарата. Когато почувстваш , че си изцедил всичко от една техника и тя ти е вече "тясна" - тогава инвестирай в ново тяло. Иначе обективите са истинското вложение - тялото е консуматив !!!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: georgivelev   
Дата:   15-10-13 23:59

Суетата ти е пречила да се развиваш ли, или комплексите?

Мамин сладък. Дерзай! За останалите да поясня: D40 има проблем с меренето и при едни и същи светлинни условия и зададени скорост и бленда и еднакъв обектив, ИСО и други настройки на фотоапарата, прави различни експонации на 1 и същи кадър. Освен това има само 3 фокусни зони. Това беше причината да се ъпгрейдна на D90.

Едната причина да се ъпгрейдна на D700 е че ми откраднаха D90. Другата причина е, че мога да си позволя D700 и не ми пука какво мислят за мен разни отворковци като горния. Това, че в момента мога да правя по-добри кадри и с по-нисък клас фотоапарати е следствие от уменията, които съм придобил с боравенето на техниката.

Съвсем не е нужно човек да е изчерпал докрай възможностите на един фотоапарат, за да оправдае покупката на друг. Не виждам тук някаква суета или комплекси, за мен фотографията е хоби и ми е кеф, че мога да изпробвам различни възможности. Явно тук има и такива, които ги е яд. Ми техен си проблем.

Единствените ми цели във фотографията са да направя възможно най-хубавите снимки на своите племеници. И тъй като това са снимки от семейния албум, аз не съм длъжен да споделям с вас, тъй като не можете да вникнете в емоционалната им стойност.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: da.fo   
Дата:   16-10-13 10:36

georgivelev,
фототехниката се развива с много бързи темпове и когато даден фотограф е под нея - докато и разучи всички тънкости то тя вземе , че остарее морално. След това скача на нова техника и така и така се превръща в една маниащина за най новото а ни убягва идеята. Всеки е минал по този път [smilie3]. Човек инвестирайки повече в знания и обективи и с що годе сносна техника ще направи по добрите кадри отколкото постоянно залитане по последния модел на фирмата.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: compur   
Дата:   16-10-13 12:17

da.fo [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: PhotoBo   
Дата:   16-10-13 16:11

volverine, честито за новата придобивка. Страхотен обектив си си избрал. Искам само да те питам (не се заяждам) - какво наклони везните за избора ти, т.е. с какво 50мм ти допаднаха повече от 85?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: da.fo   
Дата:   16-10-13 23:25

PhotoBo,
извинявам се за намесата предварително. Аз също избрах 50/1,4 пред 85/1,8. "Дългия" ми идва наистина дълъг на кропката а и 50сятката става все едно 75 + това е на 1,4. Когато си взема "Фулка" - ще заложа на 85тица, но навярно на 1,4 пак [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: PhotoBo   
Дата:   16-10-13 23:30

Значи моя 105/2.8 ще ти се види, като далекоглед на кропка :)
Аз питах просто от любопитство, а и съм в другата крайност - 35мм и 105мм са ми твърдите, но вчера снимах с 50/1.8G и съм впечатлен от бокето.... та в тоя ред на мисли викам да разбера, какво е наклонило везните. Иначе мерси за отговора!!! [beer]

А навън се сцепи да вали... [smilie5]

ПП: da.fo, сега видях в профила ти, че имаш и 60мм микро-то. Той не върши ли почти същата работа като 50-та?



Публикацията е редактирана (16-10-13 23:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: da.fo   
Дата:   17-10-13 00:02

PhotoBo,
60-сятката е любимия ми обектив [smilie24] Страхотната резачка - 50-сятката не може да се мери с нея [smilie2] Единия за рязкост , другия за боке ... идеален обектив няма [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: PhotoBo   
Дата:   17-10-13 00:21

С риск да оспамя още малко темата, искам да се върна на въпроса за 85мм. Ако 50-та не може да се мери с 60мм (това мнение получих и от друг уважаван от мен съфорумец на лично), както и 60-та се явява по-универсалния избор, а 50 е с хубаво боке, но не достатъчно остър, като 60мм, то къде се нарежда портретния 85мм из между тях по рязкост, цветоподаване и боке (като изключим, че за някой може да е прекалено дълъг)?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: da.fo   
Дата:   17-10-13 01:24

Ако въпроса е към мен [smilie11]. 85-тицата(1,8) се нарежда като най удачния за ФФ и то на достъпна цена спрямо тялото. Пък нека си кажат и колегите които имат 85-цата ... аз го нямам.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   19-10-13 17:26

написа:

> volverine, честито за новата
> придобивка. Страхотен обектив си
> си избрал. Искам само да те питам
> (не се заяждам) - какво наклони
> везните за избора ти, т.е. с какво
> 50мм ти допаднаха повече от 85?

Благодаря. Просто като поснимах малко със обективите от едно и също разстояние 50 мм ми допадна повече, пък при мене се равнява на 75, а 85 мм отива към 130 мм, което ми е много "близо", просто от самите кадри 50 мм ме грабна повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: PhotoBo   
Дата:   19-10-13 22:57

10x [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   31-05-14 20:57

Здравейте приятели, реших пак да се допитам до Вас за вечната дилема Nikon D7000 или 7100,, може би се е коментирало много пъти, но аз искам да чуя пак мнения и преки впечатления относно двете тела. Нещо по актуално около двете машини и т.н.
Имаме познати които имат 7100, които зацапват матриците си, кажете нещо за това.
Моля вашите мнения да бъдат ясни и аргументирани.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: paparak_ivi   
Дата:   01-06-14 09:18

Според мен разликата между 7000 и 7100 не толкова малка,колкото я изкарват.7100 убедително го превъзхожда по доста неща но 7000 е му диша в врата но 7100 е с по добра картинка, по добър дисплей, повече битове и няма лпф филтър дори,което при тестове не е си личи но теоритично би трябвало да вади повече детайл

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: Sentel   
Дата:   01-06-14 09:39

D7100 е склонен към banding при определени условия, потърси в Гугъл има много теми. Колко е реален този проблем не мога да кажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: Pavlov   
Дата:   01-06-14 10:07

За над 2500 снимки досега с D7100 не съм забелязал бандинг [smile] . Но пък съм виждал на D7000 и D5100, които са с една и съща матрица.
Към автора на темата - D7100 е чувствително по-добре от D7000, имал съм ги и двата. Няма да губя време да се аргументирам, ако не ми вярваш - взимай каквото ти хареса на теб [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: dashikov   
Дата:   01-06-14 10:45

Най-доволен от резултатите ти ще бъдеш ако си купиш филтри за обективите ( ND, CPL ),статив, светкавица ( други аксесоари по отношение на осветлението, също ) и се научиш да ги ползваш.

Ако остане и за ново, по-добро тяло, тогава евентуално и ново тяло.Но то няма да повлияе толкова на снимките ти, освен ако не си започнал да снимаш спорт и разчиташ на значително по-добрата фокусна система.



Публикацията е редактирана (01-06-14 10:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: georgivelev   
Дата:   01-06-14 11:28

da.fo
georgivelev,
фототехниката се развива с много бързи темпове и когато даден фотограф е под нея - докато и разучи всички тънкости то тя вземе , че остарее морално. След това скача на нова техника и така и така се превръща в една маниащина за най новото а ни убягва идеята.


И си прав, и не си прав. В момента ако искам да се върна на кропка и да снимам със същите приравнени фокусни дължини, трябва да си купя:

58/1.4G (на кроп еквивалентен на 85мм)
35/1.4G (на кроп еквивалентен на 50мм)
24/2.8 (на кроп еквивалентен на 35мм)

Които общо струват много повече, отколкото 85/1.4D, 50/1.4D и 35/2D. При това тук не говорим за разликите в принципното предназначение на изброените обективи. Никон пуснаха ли еквивалентен на 85мм/1.4 портретен прайм за DX? Имат ли еквивалентен на 35мм прайм за DX? Щото май нямат. Така че всичките критики по отношение на това каква техника съм си купил, струват колкото чаша студена вода.

Човек инвестирайки повече в знания и обективи и с що годе сносна техника ще направи по добрите кадри отколкото постоянно залитане по последния модел на фирмата.

Принципно да, но това не е основание човек да не си купува по-нови и по-хубави неща. В кои точно обективи смяташ да инвестираш? Както вече отбелязах, имайки DX фотоапарат се лишаваш от възможността да имаш класически портретен 85мм обектив, освен ако не се бръкнеш с 3300лв и не си вземеш 58/1.4G. За тия пари можеш D700+85/1.8G.

Има някои региони на света, където ако нямаш последния модел, си аутсайдер. В България, ако имаш по-новия модел, биваш оплют, наречен комплексар и суетен, и какво ли още не, и това не важи само за фотографията.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: Emoxide   
Дата:   01-06-14 13:27

D7100 си има доста "гъдели" в повече, но и разни сериозни предимства:
Фокусна система;
резолюция позволяваща преоразмеряване с 50% до задоволителните 6Мpix;
субективно, по-акуратни цветове DR и прочее;

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   01-06-14 21:23

А за зацапването на матрицата какво мислите, дали е само в първите модели. Може ли да се отстрани това...?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: Sentel   
Дата:   02-06-14 09:25

написа:

> За над 2500 снимки досега с D7100 не съм
> забелязал бандинг [smile] . Но пък съм
> виждал на D7000 и D5100, които са с една
> и съща матрица.
> Към автора на темата - D7100 е
> чувствително по-добре от D7000, имал
> съм ги и двата. Няма да губя време
> да се аргументирам, ако не ми
> вярваш - взимай каквото ти хареса
> на теб [smilie7]

Бърза справка в интернет показва друго. Аз се бях насочил също към D5200, а когато купувам техника изчитам всичко що намеря и чета със седмици.
Направих и няколко пробни снимки в магазина с D5200 и когато вдигна сенките в пост, дори при снимка в jpeg се вижда бандинг-а. Довечера мога да постна. Да не говорим, че при обстоен преглед видях, че има и два изгорели пиксела на матрицата, която е абсолютно същата като на D7100. Но да кажем това си е дефект, макар, че цели два...
Не случайно Nikon пуснаха D5300 след по-малко от година от предшественика му.
Не мога да си представя телефонът ми да няма такъв дефект, а DSLR на топ марка да има.
Дори и във видеото понякога се вижда бандинг /справка youtube/.
http://betterfamilyphotos.blogspot.com/2013/04/minimizing-nikon-d5200-and-d7100.html

http://www.dpreview.com/forums/post/50779738

И още десетки теми. И лошото е, че дори и при не много драстично обработване се проявява този феномен понякога.
А защо ми е DSLR с невероятен DR като друго ме ограничава в обработката?
Сигурно сега много хора ще наскачат, ама оставете фенщината настрана. След като други камери нямат и следа от бандинг, значи това си е пропуск и дефект. Няма какво да се заблуждаваме.



Публикацията е редактирана (02-06-14 09:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   03-06-14 07:38

Приятели при 7000 има ли го бандинга?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: Sentel   
Дата:   03-06-14 11:44

Не, в една от темите, които съм постнал точно собственик на D7000 и D5200 се възмущава. При D7000 няма и следа от бандинг, е освен ако не е някоя дефектна бройка, но не е специфика на матрицата, както при D7100. И пак зависи какво снимаш и как обработваш. Може никога да не видиш въпросното явление. В крайна сметка много хора си ползват камерите и са щастливи с тях. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: radosten   
Дата:   03-06-14 21:55

Абе големи разбирачи сте, снимам с D600 повече от година и е страхотен, колко опит имаш ти с такъв апарат, за да се изказваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: Sentel   
Дата:   03-06-14 22:29

Това към кой беше? Кой изобщо е говорил за D600??? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: volverine   
Дата:   04-06-14 16:52

Поръчах си 7100 приятели, от тук насетне на късмет е работата. Ще споделя впечатления.
Благодаря ви за съдействието.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: Pavlov   
Дата:   04-06-14 16:57

Така, по темата за "бандинга" ... Направих си малко експерименти.

ТОВА е снимка, правена с D7100. Силно недоекспонирана, и след това изсветлена в Lightroom. Да, виждат се линии, съгласен съм. Само че изсветляването е +5EV!!! ТОВА е оригинално заснетата снимка! В реални условия не виждам как може да се наложи такава корекция. Трябва фотографът да е сляп, или да си няма понятие какво прави. Меренето на D7100 си върши отлично работата, и при малки корекции няма проблем.
И не съм съгласен, че това е проблем само на D7100. Просто досега не е забелязван. Ето пример , направен по същия начин, само че с Canon 1100D. Има и бандинг, и шум, и какво ли още не.
Приканвам, ако на някой от колегите му се занимава, да покаже подобен пример и от неговия апарат. За сравнение.

ПП. volverine, добър избор [smilie24] , няма да съжаляваш.



Публикацията е редактирана (04-06-14 17:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: nevermess   
Дата:   04-06-14 17:31

Pavlov бандинг може да се появи и при +2ЕV и примерно над +70 сенки в LR-a в зависимост от снимката(имаше линкове към теми по-нагоре). Съгласен съм, че не е чак такъв проблем, но на фона на сензора на D7000/D5100 сензора на D7100 разочарова малко. За пример мога да кажа, че сензора на D5300 ми харесва повече.
И за друго не си прав хората снимат и могат да си позволят да снимат недоекспонирано до 2 (че и повече) стопа. Пример когато се снимат динамични и същевременно силно контрастни сцени. Никона не се оправя с прегорялото много добре и тогава нормална практика е да се снима силно недоекспонирано и после да се пушват сенките. При мене поне на старият сензор се получава много добре и пушване 2-3 EV и +70 в ЛР не води до никакъв бандинг.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: Pavlov   
Дата:   04-06-14 17:43

Автор: nevermess
Дата: 04-06-14 17:31
"на фона на сензора на D7000/D5100 сензора на D7100 разочарова малко"

Не съм съгласен. Имал съм ги и D7000, и D5100, и изобщо не съм разочарован от D7100 [smile] .
Ще покажеш ли пример от твоя сензор, както аз в предния си пост?...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: nevermess   
Дата:   04-06-14 19:59

Pavlov нямам постоянно D7100.Не си купих точно поради тази причина. Ползвам от време навреме такъв на колега. Ще потърся какви тестови кадри съм правил или ще го искам пак и ще направя.
Иначе ето ти линк към една тема, където има доста реални кадри както и RAW:

http://www.dpreview.com/forums/post/50779738

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: Pavlov   
Дата:   04-06-14 20:19

Не ме разбра. Покажи ми аналогични кадри от D7000, D5100, или с каквото там снимаш. Да видим дали и при тях има такъв проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: Sentel   
Дата:   04-06-14 20:25

Аз не мога да покажа в момента мои снимки, но ето тук, по-надолу има аналогичен пример с D7000 http://www.dpreview.com/forums/thread/3377555?page=4

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: Pavlov   
Дата:   04-06-14 20:38

Добре бе, хора, за какво ви служат апаратите? Да се подпирате на тях, докато четете ревюта в Интернет?
Вземете нещо, изснимайте 20-30 хиляди кадъра, покажете нещо стойностно в профила си, пък после обяснявайте кое не струвало. Щото така става малко "а бе уж хубава кола, ама като опитам да потегля на 4-та по баир, и гасне, как може да правят такива боклуци!" [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: nevermess   
Дата:   04-06-14 20:49

Pavlov бях тръгнал специално да ти подготвям снимки (дори няколко тестови такива), но след последния ти пост ще си ги спестя. Споделих наблюдения си от първа ръка и темата не е правим ли "стойностни" снимки, каквото и да значи това за теб, а какъв DLR Nikon да си взема => има ли бандинг в сензора на D5200/D7100... Как обърна обикновенна тема относно сензори/апарати на това, кой какво има в профила си не знам. Точно заради такива коментари не бих и качил снимки в профила си тук.....



Публикацията е редактирана (04-06-14 20:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за DSLR Nikon
Автор: Pavlov   
Дата:   04-06-14 23:41

nevermess, тази част от поста ми беше за Sentel, а не за теб. Ама - както и да е ...
Снимките ти щяха да помогнат на някой непознат за теб човек при избора на тяло. На мен не ми трябват, аз съм се ориентирал.
И отдавна съм разбрал, че по форумите всеки може да напише всичко, така че разчитам само на личен опит.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: