Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За фотографията и приятелството
Автор: charm   
Дата:   20-10-11 14:42

Предлагам ви една статия, която ме настръхна....

http://www.peterlanephotography.com/blog/

Написана е от фотографа Peter Lane, който в момента живее и работи в Лондон, но снима сватби по цял свят. Ако трябва да го представя по друг начин, това е второто ми братче Пешо, което израсна пред очите ми и безкрайно много обичам.

Извинявам се, че статията е на английски, но мисля, че повечето от вас ще се справят с разбирането й.

Приятно четене!
[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: IvoZafirov   
Дата:   20-10-11 15:16

Хм.... може би аз не разбирам, но за мен приятелите са по-важни от един хонорар. Независимо дали е за снимане, леене на плоча или пренасяне на мебели.

Така, че не никога не съм го разбирал това оплакване от фотографите (Чарм не се обиждай не е конкретно към твоето братче :)) как някои хора не им ценяли труда и ги карали да им намалят цените.

Да, фотографията е умение, което не всеки го има и аз също се прекланям от него, но е смешно как "преуспелите" фотографи мрънкат и се оплакват от приятели и роднини.

Това с приятелите го има във всяка една професия, но досега най-много оплакване съм чул от фотографи, което не им прави чест.
Това, че е някой е дал 20 000 долара за техника нищо не означава. И аз толкова съм дал (ако не е и повече), но не отказвам на приятели и не се оплаквам от тях. Ще каже някой ама той с това си изкарва парите. ОК, но по тая логика ако едно такси е нов мерцедес, а другото стар опел, тогава единия трябва да ме воли за 100 евро, а другия за 5 ли?


А пък като се замисля фотография си е едно чисто щракане на снимки. Всичко опира до чуство и умение, а много често и до голяма доза късмет.


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: charm   
Дата:   20-10-11 15:30

Иве, тук не става дума за пари, а за приятелство. Ако един човек не може да оцени това, че и ти както него си нормален човек, който се храни облича, гледа деца и т.н., какъв приятел е това.

става дума и за "приятели", които се сещат за теб, ласкаят те и величаят само тогава, когато имат нужда от теб.

да, и аз много рядко се е случвало да вземам пари за снимане /на мен това не ми е професия, нито съм толкова добра!!!/. Приятелите ми, които са до мен винаги, естествено е, че няма да ми плащат за това. Тук иде реч точно за онези приятели, които са само приятели в нужда - тяхната....

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: IvoZafirov   
Дата:   20-10-11 15:36

Чармче, с това мисля всеки се е сблъсквал :)

Но си мисля, че точно на фотографите им отива най-малко да се оплакват. Те би трябвало да са хора с големи сърца защото виждат и запечатват красивото така, че и ние обикновените хорица да им се порадваме. А един човек, който умее да вижда красивото и е изминал сериозен път нагоре не би трябвало да обръща внимание на дреболии.

Между клиенти и клиенти има огромна разлика. Както и между клиенти и близки.

Може пък и аз да разсъждавам грешно, знам ли..
[beer]

ПП: редакцията е защото днес виждам, че пиша изключително неграмотно.



Публикацията е редактирана (20-10-11 15:42)

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: Mick   
Дата:   20-10-11 15:40

всичко опира до дефиницията на думата 'приятели' май... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: charm   
Дата:   20-10-11 15:48

Ивче, вероятно хората, които снимат бебета, семейства и сватби знаят по-добре за какво говори статията. Наистина е много болно.
От всички "приятелски" сватби, които съм снимала, тези хора, които са ми били най-близки, само те са ми предлагали пари. Естествено не съм ги вземала и после ми подарияваха такива подаръци, от които ми стана крайно неудобно.

А всички останали, дори не са ми толкова близки - хора, които ми кимват за здрасти или просто познати, които когато се заженят изведнъж ми се превръщат в най-близките приятели...

Или "приятелка" ми се обажда да ме "покани" на рождения ден на дъщеря си, но ако може да си взема и апарата. Аз имам бебе на възрастта на нейното и още две деца. А тя кани само мен с апарата... ?!? разбираш ли? правя го, защото не мога иначе, но откровено казано боли.

Няма да ти разказвам за Пит, защото не съм го питала може ли, но той има проблеми, с които може да се "похвали" 1 на 10 000 души, и това число е медицински доказано. Живее с това, защото не може да си плати, за да ги няма. И в същото време тези негови "приятели", знаейки всичко това, искат да ги снима без пари...

Извинявай, ако звуча прекалено високопарно, но е наистина болно. И може би темата е повече да до "приятелите", отколкото до фотографите


Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: CanoniO   
Дата:   20-10-11 15:54

Сори чарми, не искам да му правя психо портрет от една статия, но човекът е комерсиално повреден... Мозъкът му толкова много се лута между липсата на свободно време, развод, плащане на сметки и т.н., та чак не му стига на акъла да отреже някого по телефона с "не мога, имам ангажименти"...

Цитира Кубето, дрто отрязал някакъв, щото му казал "щракни ми тези неща".. Ми ти не можеш ли да отрежеш някой, който те прав на глупак? Моите приятели не ме правят на глупак, сериозно....
Това момче, поради носталгия или поради някаква друга причина, смята всичките си познати за приятели...



Публикацията е редактирана (20-10-11 15:55)

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: elrisha   
Дата:   20-10-11 15:56

Аз пък не мога да се съглася с Иво!
Когато изкарваш прехраната си ЕДИНСТВЕНО с фотография и нямаш никакви странични доходи,то приятелите ти е редно да се съобразят,че и ти имаш нужда да си купиш ядене от магазина,защото магазинерката може също да ми е приятелка,но едвали ще ми даде без пари папкане.
Аз съм от оплакващите се! И не ме е срам ! Трябва да ги е срам тези,които ми се правят на приятели и ми се обаждат непрекъснато да им снимам (и то спешно!)какви ли не неща и дори не отварят дума за плащане!!!
Без пари снимам само родителите и роднините си! Писна ми да ме използват![smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: IvoZafirov   
Дата:   20-10-11 15:57

Тук не става въпрос да си разказваме истории защото ако се замисля сигурно и аз съм имал много подобни случаи. Но тези хора НЕ СА ПРИЯТЕЛИ, а просто се опитват да изкярат нещо.

Виж сега... Познавам много хора с медицински проблеми, които и с пари не се оправят. Но да не издребняваме.

Не го познавам лично Пит, но написаното не ми прозвуча добре.

Извинявам ти се на теб ако съм те засегнал. Просто споделих моето мнение.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: imitev   
Дата:   20-10-11 16:00


То на едни приятели като не можеш да кажеш че не можеш, на кого ще можеш [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: elrisha   
Дата:   20-10-11 16:00

Чарм, тук няма да срещнеш разбиране..тук всички са ВЕЛИКИ![smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: pif   
Дата:   20-10-11 16:02

Тъй като аз съм високоплатен специалист в своята област и също съм се сблъсквал с подобни проблеми съм му намерил решението.
Когато някой поиска да му снимам нещо но той е приятел имам два избора. Да не му взема никакви пари и да му свърша работата или да му откажа да му свърша работата. При отказването предлагам да му обясня как да го направи, да му дам техника и той сам да си снима или да ми пратя мой човек който евтино ще му свърши работата макар и не толкова качественно колкото мен. Не си губя времето с нискоквалифицирана работа за малко пари. По добре това време да го прекарам в спане отколкото да се моря и като ми дойде добре платената работа да съм неадекватен. Затова търся само високоплатена работа. Хората са казали - 20% от усилията докарват 80% от приходите. Останалите 80% усилия докарват останалите 20% приходи.
Затова правилното е да се концентрираш върху първите 80%.
Е, ако някой е лаком за 100-те процента и е нещастен, че останалите 80% труд не му носят толкова пари колкото първите 20% труд - това е друга тема.
А това за детския рожден ден - аз лично бих забравил, че познавам тези хора.

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: IvoZafirov   
Дата:   20-10-11 16:03

Ел! Моите уважения, но човек затова има уста и мозък за да води разговор с хората. Когато ми поискат нещо безплатно и на мен не ми отърва и не става аз си го заявявам без да ме е срам, но след това не мрънкам защо хората искат от мен такива неща. Светът е шарен и аз не очаквам от останалите да разбират моите проблеми и да се съобразяват с мен, ако не съм им обяснил каква е ситуацията.

Не виждам нищо лошо някой да ме пита дали ще му свърша нещо без пари, както и не виждам нищо лошо в това да му откажа ако на мен не ми отърва.

Лошото го видях в оплакването и то най-вече на фотографите. Пак повтарям на фотографите!
Има десетки професии, които са не по-малко социални и чиито представители сигурно би трябвало да вдигат врява до бога, но не го правят. Но от фотографи го чувам постоянно...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: boni   
Дата:   20-10-11 16:04

Нещата стоят различно при различните хора.
Всъщност е просто - когато става въпрос за снимки на истински приятели, няма как да им взема пари :)
Ако говорим за псевдоприятели, както каза Канонио - имам ангажимент на тази дата или аз съм бил и по-директен, казвам - "ОК, искаш да се свърши работата на 1/2 цена, това означава, че аз трябва да доплатя разликата, защото ще трябва да откажа ангажимент на тази дата за пълната цена"
И последно - да си спомним приказката на професора за буркана с камъните, пясъка и бирата. Няма как да наредя обективите и железата наравно със семейството и приятелите:)
За близките хора и за истинските приятели винаги ще жертвам свободното си време и спокойно мога да отменя ангажименти. Пари се печелят:)

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: imitev   
Дата:   20-10-11 16:25


На рожденни дни, на които не искам да снимам, си нося сапунерката. Даже им давам и сами да си се снимат.

И на детските рожденни дни, на които ходя, снимам каквото аз искам.

Е - не си изкарвам хляба с фотография де...

И обикновено отказвам да снимам сватби и подобни мероприятия, независимо на кого са.

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: black_swans   
Дата:   20-10-11 16:37

А какво да кажат тогава лекарите, или юристите? Дето пред, на и зад всеки ъгъл, са причаквани или случайно срещани от близки, познати, далечни роднини и всички комшии в радуис до следващия доктор, примерно. "А-а, докторе, така и така те вижам, абе едно лекарство дего го пия не ми понася май, а и нещо ме сърби ей тука, а ей тука ме боли, а по-надолу ми цъфти, кажи кво да правя сега, та и до 100 да стигна?", или "абе, я ми кажи сега, имам една нива в Уйчовци, ама и учинайко ми вика, че е негова, пък аз посадих картофи, а той ги разкопа и сега гледа прасета там - мога ли да го осъдя, да ми плати 20 бона обезщетение и да извадя натурален акт, ама при нотариус дето взема тънко?" [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: lillia   
Дата:   20-10-11 16:50

Ами аз си снимам от удоволствие. Нося апарата когато аз реша. Естествено съм само любител на снимането.

В другите професии също има много приятели. Например аз правя данъчни декларации на познати. Съставям им разни молби и други документи за каквито се сетят. Това ми отнема от времето.
В ресторантите пък правят отстъпки -10%, 20%, 30% в зависимост от приятела/клиента[smilie5]
Или пък за приятели честа практика подаръкът да е десерта.

Но всичко е пито -платено. Всеки труд е труд.

Моя съвет към фотографите е да правят мними отстъпки на мнимите си приятели или да им подаряват бонус по няколко снимки към платените останали.

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: sunnyshot   
Дата:   20-10-11 16:56

Е какво сега: на приятелите няма да вземаме пари, но ще компенсираме от НЕ приятелите като ги дерем двойно, така ли? Какъв друг избор имаме, когато от някъде трябва да идват левчета, за да си плащаме сиренето от боядисани в бяло палмови масла [smilie11]


Само че тогава клиентите няма да ни харесват и ще останем само с приятелите [smilie5]

Според мен, обявяваш си цените и те са за всеки. На клиента, който ти прави по-голям бизнес, предлагаш намаление 10% или 20% или 25% и т.н. Предлагаш същото и за да събереш клиенти...и изобщо, когато решиш.

Горното се отнася и за фотографа, и за водопроводчика, и за продавача... само за доктора не се отнася... [smilie10]

Успешните бизнес връзки, казват, се базират на уин/уин (и аз печеля/и ти печелиш) правило



Публикацията е редактирана (20-10-11 16:59)

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: charm   
Дата:   20-10-11 16:58

Ел, хора всякакви, мнения всякакви. Далеч съм от мисълта всички да мислят еднакво. То затова и по-горе написах, че тази тема май не е много за тук [smilie11]

Ивчо, какво значи фотографите най-много мрънкат? Ето, и Марин се обади от гледна точка на юрист [smilie25]

Пак казвам, темата е за фотографията и ПРИЯТЕЛСТВОТО. Затова и Пит е написал в статията - Фотографите са хората с най-много приятели :) Май май и лекарите и юристите, а често и счетоводителите :)

Принципно ми прави впечатление, че у нас интелектуалния труд никак не се цени. По-лошото е, че не си го ценим и ние самите [smilie11]

Канонио, той ги е отрязъл, болно му е просто, че така става. Няма да коментирам изобщо опита за психологичен аналлиз [smilie3]

Пиф, подкрепям мнението ти за всичко. С изключение на това, че май не е много добре да му дадеш техниката си [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: Mick   
Дата:   20-10-11 17:06

Бони: "да си спомним приказката на професора за буркана с камъните, пясъка и бирата" [smilie24][smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: CanoniO   
Дата:   20-10-11 17:15

Не става въпрос за "лекарите и юристите, а често и счетоводителите :)" Става въпрос за принципна услуга, която може да се поиска от всякакви хора. В най общият случай, могат да се поискат пари на заем. Без да съм фотограф, лекар или юрист, ми е писнало "приятели" да ми искат пари на заем. Ама не ми е "болно", както на това момче, ами ми е писнало и отказвам без да се обяснявам много...
Дали ще искат от някого да снима безплатно вместо срещу 1000$, или директно ще ти поискат 1000$ - каква е разликата? Няма такава. Използвачи и псевдо приятели има навсякъде... И вместо да му е болно, и да си мисли, че само при фотографите е така - кажи му, че не е. Един приятел продава коли и пред офиса му, с мозайка е написано "Пари на заем не давам"...
Кажи му на Peter Lane, че това се случва във всички професии... И му кажи да преосмисли разликата между приятели и познати...

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: lillia   
Дата:   20-10-11 17:15

Според мен, обявяваш си цените и те са за всеки. На клиента, който ти прави по-голям бизнес, предлагаш намаление 10% или 20% или 25% и т.н. Предлагаш същото и за да събереш клиенти...и изобщо, когато решиш.

Човек трябва да е гъвкав. На прители не се дава очет за цените в договора или обратното да давам отчет на клиентите за отношението към приятели. Всичко е относително.

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: imitev   
Дата:   20-10-11 17:26

Те приятелите ако не те разберат - баси и приятелите.

Ако ме викат само да снимам, само да правя предпечат или сайт, само да им оправя компютъра - ами да яхват чайките и да отлитат.

Какви приятели са ми те ?

Такива приятели мога да си намеря още 100 на следващият ден.

Както и приятели за маса - влизаш в една кръчма - черпиш по едно тия дето са на бара и ето ти приятели за маса.

Да ви имам дилемите и проблемите...

Приятелите са тези, за които моментално ще оставя каквото правя и ще отида и до Бургас, ако трябва за да им свърша услуга. Без значение какво ще ми струва и колко ми струва колата и бензина.

Другите не са ми приятели - те са просто познати. Хора с които се виждаме от време на време. Правим си лаф-моабет и от време на време си вършим дребни услуги.

Знаете ли кои са най-гадните, в аспект вършене на услуга, познати - работещи в полицията, общински служители, служители в съда, военни и др. от сорта. Досаждат до дупка. Това разбира се не праща всички в тоя кюп - има и много свестни хора от тях.



Публикацията е редактирана (20-10-11 17:30)

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: CanoniO   
Дата:   20-10-11 17:34

Точно това е imitev...

Обаче не само при фотографите. Във всички професии се случва, винаги има някой, който има нужда от безплатно и бързо
преинсталиране на ОС
изчукване на калник
пренасяне на мебели
ремонт на жилище
вересия в селската бакалия
копаене на лозе
уреждане на шурея на работа
анулиране на актове
прескачане на бюрокрацията в общината
митничарска услуга
лекарска услуга
счетоводна
юридическа
детективска...

На всеки в областта му му е писнало от молби, които не носят пари... И хората са стигнали до там, че да си го пишат по праговете и на челата...

П

Отговори на това съобщение
 Re: За фотографията и приятелството
Автор: sunnyshot   
Дата:   20-10-11 17:35

Лиле, един софийски фризьор, някакъв Иван май беше, реши да бъде прекалено гъвкав с мен и си разду цената нечувано, когато подуши, че може и да съм отдалеч. Аз обаче се съгласих, защото неговата нечувана цена ми беше малко смешна. За съжаление, услугата и резултата не струваха и една трета от претенциите му.

Та този Иван спечели еднократно, но загуби завинаги и мен, и моите приятели. Или, образно казано, заради една измама от 100, загуби 1000. А щеше да спечели много повече, ако действаше по обявени цени.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.