Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: IDA   
Дата:   13-10-11 14:02

И така, най-сетне реших да направя надстойка на домашния ми компютър, като му добавя

2х2 Gb RAM към наличните 2х1 Gb с идеята да станат общо 6 Gb и да ползвам

преимуществата на бързата Vista-64. Компютърът е с процесор Q6600 и интелско дъно

DP35DP, което има общо 4 слота за паметта и поддържа максимум 8 Gb RAM в двуканален

режим. Купих си 2х2 Gb RAM от абсолютно същия тип като наличната (Kingston

KVR800D2N5/1G), за да избягна несъответствия в честотата и латентността, поставих я в

двата празни слота според инструкциите, направих тест на цялата памет (6 Gb), който

премина без грешка, проверих и в BIOS-a, за да се убедя, че паметта се разпознава от

дъното и работи в двойноканален режим и накрая стартирах компютъра. Какво беше

учудването ми, когато установих, че Vista-64 се зарежда 5-6 пъти по-бавно от нормалното

и макар и да си разпознава всичките 6 Gb RAM, приложенията вървят с тях по-бавно и

накъсано, отколкото само с двете плочки по 2 Gb, с които направо лети.


Интересното е, че служебният ми компютър, който е със същото дъно и процесор и ползва

4х2 Gb А-DATA RAM със същата честота и латентност, върви много бързо и няма никакви

проблеми с Vista-64. Направих тест, като поставих 4-те плочки от служебния в домашния и

резултатът беше абсолютно същият - бавно зареждане на Vista-64 и бавна и накъсана

работа при фотобработка например. Като извадих две от плочките и оставих 2x2 Gb в

двуканален режим, направо литна, също както с Kingston-a. Също така искам да добавя, че

на втори дял на диска имам инсталирана WinXP-32 и с нея няма никакъв проблем. Стартира

си нормално с 6-те Gb RAM, ползва си само 3,2 от тях и всичко работи нормално.


Очевидно, единствената разлика между домашния и служебния ми компютър е, че когато

съм инсталирал Vista-64, и 4-те слота на служебния са били запълнени с памет, докато при

домашния само двата са били заети, а другите два са били свободни. Явно Vista-64

помни това и не иска да го променя. Опитах да заема само 3 от слотовете, но резултатът

беше същият - не се оправи. После се опитвах да пренареждам 4-те плочки по всякакви

възможни начини в слотовете. Пак не се оправи.


Въпросът ми е следният: Някой от вас сблъсквал ли се е с горния проблем и може ли да ми

посочи решение? Може ли да се очаква, че една чиста инсталация на Vista-64 с всичките 4

слота заети с 6-те Gb RAM ще реши проблема? Има ли някакво друго решение, за което не

се сещам? Честно казано, никак не ми се иска да правя чиста инсталация и след това да

инсталирам и настройвам целия си софтуер наново? Може ли да се направи нещо с

инсталационното CD и функцията "Repair", без да се повредят вече инсталираните

програми? Някой това опитвал ли го е?


Ще съм благодарен на всички, които могат да ми дадат полезен съвет. Всички останали,

най-учтиво ги моля да се въздържат от спам.


Благодаря.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: klez   
Дата:   13-10-11 14:05

Като цяло при такива проблеми винаги е хубаво да инсталираш на чисто операционна система и тогава да тръгнеш да търсиш проблеми.
Възможно е да се оправи макар и да не е 100% сигурно.

Repair функцията може да омаже положението ама едва ли да го оправи.

Също ако операционната ти система Не е лицензирана (нямаш стикер на Vista 64bit) Задължително си сложи Windows 7... Vista като цяло е една такава недоклатена операционна система... дето по принцип не става за нищо :) Така че със сигурност по добре е Win7.

Aко искаш само за пробата качи 7-ца преди да преинсталираш виста пак и ще се увериш сам.



Публикацията е редактирана (13-10-11 14:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: IDA   
Дата:   13-10-11 14:10

Вистата ми е лицензирана, затова не искам да инсталирам друга ОС. Пък и вече 4 години я ползвам без абсолютно никакъв проблем. Направо си е фурия! Това е първият проблем за сега.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: klez   
Дата:   13-10-11 14:14

Въпреки това, ако я ползваш вкъщи или за некомерсиални цели по добре си качи пиратска 7-ца... Щом вистата ти харесва как работи 7-цата направо ще си очарован от нея :)
Вистата не е толкова изчистена от бъгове... има една камара ей такива глупости като това дето ти се случва на теб в момента.
Склонен съм да вярвам, че с една 7-ца преинсталирана проблема ще се реши

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: imitev   
Дата:   13-10-11 14:21

Я остави само новите памети и виж само тях как ще се държи.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: IDA   
Дата:   13-10-11 14:32

"Я остави само новите памети и виж само тях как ще се държи."

Imitev,

Това го пробвах вече. Направо лети! Но те заемат само два слота, а аз искам да запълня и другите два, иначе старата ми памет оства излишна. Тогава обаче се сдухва.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: IDA   
Дата:   13-10-11 14:34

Klez,

Надявам се все пак да намеря решение без преинсталация на ОС и целия софтуер. Просто нямам време за това.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: klez   
Дата:   13-10-11 14:36

IDA, ок като не искаш да губиш програмите и уиндоуса пробвай следното
вземи някой друг хард дет не ти трябва или празен или от някой приятел
откачи твоя и качи на тоя един друг Windows може и пак виста... така ще разбереш дали проблема е софтуерен или хардуерен.

Ако нямаш друг хард правиш си бекъп (image) на уиндоуса и преинсталираш... ако не се оправи значи проблема е хардуерен и си връщаш Image без да губиш нищо

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: kjey   
Дата:   13-10-11 14:59

За да ползваш пълноценен двуканален режим, трябва и четирите банки памет да са абсолютно еднакви - 4х1гб или 4х2гб.Що не пробваш да изключиш двуканалния да видим кво ше стане[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: IDA   
Дата:   13-10-11 15:02

"Ако нямаш друг хард правиш си бекъп (image) на уиндоуса и преинсталираш... ако не се оправи значи проблема е хардуерен и си връщаш Image без да губиш нищо"

Това не съм го правил, но бих го направил като крайна мярка. Как става това с "image" на Windows и възстановяването му? Може ли да се ползва външен USB хард диск за целта?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: __SpOO__   
Дата:   13-10-11 15:04

Виж дали няма някой нов БИОС за дъното ти, не е гаранция, че ще помогне, но не пречи да се опита като възможност.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: IDA   
Дата:   13-10-11 15:04

Това с 4х2 Гб го пробвах вече. Не става. В BIOS-a всичко си е наред. И паметта си разпознава и двуканалния режим. Явно топката е във Вистата.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: klez   
Дата:   13-10-11 15:04

Може ама си е играчка, щом не си го правил.
Между другото и аз си мислех за това за което kjey говори... Не съм сигурен но и на мен ми се струваше, че за да работи добре двуканалния режим всичките плочки трябва да са еднакви... а не просто 2 по 2 да са еднакви.
Пробвай наистина да спреш Dual Channel както предложи колегата kjey

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: IDA   
Дата:   13-10-11 15:18

Двойноканалния режим в BIOS-a ли се спира? Питам, защото в момента пиша от служебния компютър и предложените от вас неща ще мога да ги изпробвам само след като се прибера довечера.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: klez   
Дата:   13-10-11 15:23

Би трябвало в биоса да може да се спре да.
Ако не.. извади едната плочка 1GB RAM и тествай как ще е така с 3 плочки само

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: IDA   
Дата:   13-10-11 15:32

"Ако не.. извади едната плочка 1GB RAM и тествай как ще е така с 3 плочки само"

И това го направих. Не работи, нито с 3, нито с 4 плочки! Само с 2 плочки по 2 Гб или по 1 Гб работи.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: klez   
Дата:   13-10-11 15:45

Пробва ли да разместиш 4-те плочки така, че да не са в Dual Channel (На канал А да са примерно 1х2ГБ и 1х1ГБ ... и на канал Б същата работа)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: didesignbg   
Дата:   13-10-11 15:48

Ъпдейт на биоса ти е първата отправна точка. Трябва да знаеш, де дъното ти ще поеме повечко натоварване като върви с 4 пълни рам слота. Двуканалната рам не че е лошо нещо, но не мисли че дава кой знае какво.
Ето ти го биоса - http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=17930&ProdId=2782
Ако не помага ще мислим други неща. Не си уточнил каква рам слагаш с какви тайминги и т.н. Но това е за по нататък, първо виж да си с последния биос.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: kjey   
Дата:   13-10-11 15:58

Виж и тази страница на Интел за различните конфигурации на паметта.
http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/CS-011965.htm


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: IDA   
Дата:   13-10-11 16:00

Didesignbg,

Всички памети са DDR2 800 MHz, с C5 латентност (5-5-5-18).

Сега ще изтегля последния BIOS от твоя линк, но, доколкото знам, подмяната на BIOS-a е много рисковано занятие и по форумите пишат, че им се е налагало след това да връщат стария. Пък и сегашният BIOS си разпознава идеално паметта, изписва си коя на кой слот е, изписва честота, латентности, капацитет, Dual Channel режим - всичко както си му е реда. Не мисля, че в BIOS-a e проблемът.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: didesignbg   
Дата:   13-10-11 16:04

Обнови го пък ще видим, ако толкова те притеснява ъпдейта, направи го на ups някъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: vinse   
Дата:   13-10-11 16:19

флашването на биос е пис ъф кейк, е някой път дъното може и да си замине след флаша, но рядко се случва и нема какво да му се плашиш [smilie5]

Може обаче просто да е несъвместима рам. Имал съм подобни проблеми, въпреки че гледах модела на рамта която добавам да е един и същ с тази която е в компа ударих греда - при мен обаче положението беше по-лошо защото на дисплея не се появяваше никаква картина. В същото време новата и старата рам си работеха безпроблемно ако са само по една монтирани в компа.
Трябва да направиш една преинсталация, за да видиш дали е суфтуерен проблем или паметите я правят мизерията. Дръпни един Acronis и си направи имидж на системния дял, за да не ти се налага да инсталираш всички програми наново. После удари един формат на C: и сложи Win 7 (зарежи тая Глиста, всеки пирадски Win 7 работи 100 пъти по-добре от лицензирана глиста) и виж какво ще е положението при теб.

Между другото проблема с паметите го реших като ги смених с различна марка [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: ivodam   
Дата:   13-10-11 16:23

Що не минеш през някоя компютърна фирма, да ти уедрят паметта, това две по едно, па две по две ич не ми звучи добре, без да имам претенции на специалист, ама от 1993 г, когато си купих първия комп, си сглобявам сам компютрите.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: didesignbg   
Дата:   13-10-11 16:34

Стига ги дробихте тея за рамта, за фотограф е важно да е колкото може повече, дали е дуал, или сингъл е все тая, поне за тази архитектура. И трипъл да беше все същата. Ако ще си мерите мандрахерците на синтетика вече работата е съвсем различна.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Vista-64 след добавяне на RAM
Автор: IDA   
Дата:   13-10-11 17:24

Колеги,

Вече писах, проблемът не е нито в паметта (от един същ тип са и 4-те плочки), нито в BIOS-a нито в дъното. Проблемът е във Вистата и по-точно в някоя нейна настройка, която е била запаметена при инсталацията с 2 Gb RAM и която сега трябва да се промени, за да работи с 6 Gb (при заемане и на 4-те слота). Пак казвам, служебният ми компютър, който е абсолютно идентичен с домашния и на който Vista-64 e инсталирана от същото инсталационно CD, с 8 Gb RAM (4х2) работи безупречно!

Предполагам, че става въпрос за нещо супер дребно, което трябва да се промени от командния ред на Vista-64 - или msconfig или PAE или нещо друго. Просто някой от разбирачите да каже.

На този етап не искам да преинсталирам Вистата и целия софтуер наново, а Win7 не е решение, защото се свежда до същото.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.