Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13     всички  напред  последна
 Полемика за шистовия газ в България
Автор: IDA   
Дата:   04-10-11 17:40

На 19. 07. 2011 г. по повод на намерението на Правителството да подпише договора с Шеврон "до броени дни":

Договорът с Шеврон

заместник-директорът на Геологическия институт (ГИ) на БАН доц. д-р Радослав Наков направи следното изявление в медиите:

"Евентуалното намиране на шистов газ е голям шанс за нашата икономика, който не бива да изпуснем. Това мнение изрази заместник-директорът на Геологическия институт на БАН доц. д-р Радослав Наков, цитиран от БТА.

Шистовият газ образно казано се намира в "кирпичена тухла", за да го извадим трябва да я напукаме, това е основната разлика с природния газ, извлечен от порьозни скали, иначе по състав двата газа са идентични, няма допълнителна опасност, обясни Наков.

Според него трябва да свикнем със сондажите и изкопите, независимо че те са "рани" върху ландшафта, и трябва да намерим начин за минимални нарушения върху околната среда.

Нашата земя се оказа не много богата на конвенционални находища на нефт и газ и понеже в природата всичко се компенсира с нещо друго, защо да не се окаже, че сме много богати на шистов газ.

Ами нали, ако се открие шистов газ, тогава няма да има повишения на цените на парното и на газа, аргументира се Наков."


Прочитайки това изявление, аз бях удивен от светкавичната реакция, с която експертите от ГИ подкрепиха правителственото решение, игнорирайки факта, че то се взима без оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) и в грубо нарушение на законите на Р. България.

Това ме подтикна да напиша лично писмо до г-н Наков, надявайки се да получа отговор, от който да добия повече яснота относно мотивите на ръководството на ГИ за тази светкавична и безрезервна подкрепа на правителственото решение. В интерес на истината, г-н Наков ми отговори, изказвайки куп меко казано смехотворни тези, (общо 11 на брой), които не само че нямаха нищо общо с каквато и да било научна обосновка, но и явно имаха за цел да манипулират хората, разчитайки на това, че те не са специалисти в областта на геологията и поради това, са готови да възприемат всяка "експертна" теза за чиста монета. Този номер, при мен разбира се, няма как да мине, затова аз направих едно доста задълбочено проучване за шистовия газ и методите за неговото добиване и реших да напиша едно подробно писмо до Наков, в което с множество аргументи и данни от авторитетни проучвания и изследвания по въпроса, се опитах да опровергая всичките негови 11 тези, тъй като ги считам за абсурдни, както като учен, така и като гражданин.

И тъй като в момента въпросът с шистовия газ в североизточна България отново е на дневен ред и вълнува голяма част от хората, особено тези, които живеят там и пряко ще бъдат засегнати от правителствените решения по този въпрос, предлагам на вашето внимание моя отговор до експерта Наков:

Отговор до Наков

Материалът съдържа множество факти и доказателства събрани от научни публикации, задълбочени изследвания и правителствени документи и макар и да отразява на места и личното ми мнение по част от тезите на Наков, съм се постарал да бъда максимално обективен. Надявам се, написаното от мен да помогне и на тези от Вас, които се колебаят, да си изработят обективно мнение относно проучванията и добива на шистов газ в България с всичките произтичащи от това последици за страната и населението от засегнатите региони.


Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: CanoniO   
Дата:   04-10-11 17:47

Ами нали, ако се открие шистов газ, тогава няма да има повишения на цените на парното и на газа, аргументира се Наков."


като прочета такива доводи, после и да искам не мога да продължа да чета... На такива малоумници трябва да им се забрани да дават мнения.

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: IDA   
Дата:   04-10-11 17:53

Канонио,

Точно това абсурдно твърдение беше една от причините, поради които реших да пиша на Наков. В писмото ми има още доста по въпроса. Познай, дали получих отговор.


Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: Tekumze   
Дата:   04-10-11 17:54

Трабва местните хора да си решават.....

Благодарение на това, че никой не искаше боклук близо до себе си, в момента няколко Италиански градчета благоденстват....

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: CanoniO   
Дата:   04-10-11 18:08

IDA,
той е геолог.
С какво право и с какви познания дава прогнози за графиката на цените. Това не е в неговата компетенция. Личи си, че някой му дава зор, да навива по-простата част от народа....

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: nrk   
Дата:   04-10-11 18:12

Прочетох файла на IDA и без да искам да засегна някого, не видях "множество аргументи и данни от авторитетни проучвания и изследвания по въпроса". Единият говори с общи приказки (но пък е авторитет по темата), а другият с общи приказки, цитати от Уикипедия и Шпигел...
От малкото достоверна информация която имам, съм по-скоро "против" добива на шистов газ в сегашния му вид. Но подобни писания в никой случай не спомагат за каузата на противниците на сондажите в България... поне не и сред средно интелигентните индивиди, свикнали на спокоен и аргументиран диалог.

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: J0R0   
Дата:   04-10-11 18:23

Защо пък само местните да решават.
Аз и още двама форумци си купихме преди време по едно лозе край Шабла.
Аз поне го взех с идеята като се пенсионирам да си туря една каравана и да гледам морето. А не да гледам изкопи и помпи.

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: IDA   
Дата:   04-10-11 18:27

NRK,

А защо не си направиш труда да отвориш следния посочен от мен материал, нищо че е от Wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hydraulic_fracturing

После иди в края на материала и разгледай списъка с литературните източници - общо 55 на брой. Повечето от тях са достъпни в оригинал директно от горната статия. Прочети ги и ако след това все още си на мнение, че:

"подобни писания в никой случай не спомагат за каузата на противниците на сондажите в България",

тогава, съжалявам, но не бих могъл да те възприема на сериозно. Като "средно интелигентен индивид", да казваш на черното бяло ... , аз просто нямам думи.



Публикацията е редактирана (04-10-11 18:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: krist   
Дата:   04-10-11 18:28

Такъв гьонсуратлък и наглост видяхме и от доста експерти по темата ГМО преди време[smilie4] Иначе наистина би било хубаво да има повече аргументи "против" в такова писмо, като емоциите останат по-назад, но разбирам автора - срещу такава наглост е трудно да си сдържиш нервите. И, не мисля, че е работа само на местните, щото не се знае проблемът какви мащаби може да добие.. Чистата питейна вода ще става все по-скъп, търсен и труден за намиране ресурс. Като съсипем водата на 1/4 България, нали ще трябва тия хора все от някъде да взимат вода - от къде мислите ще дойде тогава?


Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: abc.xyz   
Дата:   04-10-11 18:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: IDA   
Дата:   04-10-11 18:56

ABC.xyz,

Никога, никъде и по никакъв повод не съм "отсъждал в полза на проекта за добив на злато в Крумовград" !!! Винаги съм бил и продължавам да съм категорично против. Не ти прави чест да вменяваш лъжи по мой адрес.

Някои хора в този форум направо се самозабравят !


Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: abc.xyz   
Дата:   04-10-11 18:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: nrk   
Дата:   04-10-11 19:11

Тонът на писмото Ви, IDA, не спомага на каузата. От Вас като учен (а вероятно и преподавател) бих очаквал анализ на литературата цитирана от уикипедия а не "разгледай списъка". Стилът който сте използвали пасва за митинг и сигурно става за улицата, но не е подходящият за сериозен спор в писмена форма (не че тонът на опонента Ви е по-друг, жалко за което също). Само давате повод на противниците си (към които не принадлежа) за квалификации от рода на "еко-терористи". Съжалявам ако не носите на градивна критика!

Прочее, прочетох два от документите на ЕПА. Според тях, към момента все още няма категорични доказателства за замърсявания, макар да има достатъчно предпоставки; в ход са проучвания. Което е жалко, защото ако имаше такива, нямаше нито да се спори, нито да се перфорира Добруджа.

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: IDA   
Дата:   04-10-11 19:13

Хайде тогава, бъди така добър да я изровиш и да ми покажеш мои постове, в които съм подкрепял добива на злато в Крумовград.

Аман от наглеци!

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: asahi   
Дата:   04-10-11 19:36

Освен горецитираното "изявление в медиите" има доста по-подробно Интервю на доц. Радослав Наков, отделно той участва в колектива, написал Десет неща, които трябва да знаем за шистовия газ , участвал е в пресконференцията в София Прес, участвал е в организираната от МИЕТ дискусия по проблемите на търсенето, проучването и добива на шистов газ в България и техните екологични аспекти

Ако искате четете, но имайте предив, че горецитираният заместник директора на Геологическия институт на БАН няма само едно изявление, върху което се е концентрирал доцент ИДА. Подобно е и мнението на ректорът на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ проф. Милев. Българските учени, специалисти в дискутиранаат област, казват: Проучване и добив трябва да има, но трябва да се спазват технологичните изискеания и мерките за безопасност. Точно детайлните проучвания ще предначертаят безопасния път към добива на шистов газ.

Ама четете, при това не научно-популярни или журналистически писания, а показаните по-горе експертни оценки и мнения. Нещо повече - намерете още такива, на които това им е работата и може да им се вярва.

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: IDA   
Дата:   04-10-11 19:37

"бих очаквал анализ на литературата цитирана от уикипедия"

Писмото ми е написано до ЕКСПЕРТА Наков. Най-малкото на него трябва да му правя анализи на научната литература. А един "средно интелигентен индивид" винаги може сам да си изработи обективно мнение въз основа на това, което експертите са направили и публикували, нали? Не е нужно някой друг да му прави анализи!

"Съжалявам ако не носите на градивна критика!"

А след толкова недвусмислени доказателства и след тонове фактология да казваш на черното бяло, това ли е градивна критика?

Има една много показателна българска поговорка:

ДОКАТО УМНИТЕ СЕ НАУМУВАТ, ЛУДИТЕ СЕ НАЛУДУВАТ

Именно защото считам, че има сериозна опасност някои "луди хора" да се налудуват, вземайки решения, които могат да доведат до непоправими последици за цели региони на България и нейното население, положих всичките тези усилия. Затова писах и на Наков, затова пуснах и тази тема. Повече от всичко на света бих искал да се окаже, че не съм прав и съм сбъркал. Но ако се окаже, че не съм, Господ да ни е на помощ! Затова е и по-острият ми тон в писмото.


Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: Diandimov   
Дата:   04-10-11 19:38

Само факта че госпожа IDA е от БАН ми стига...

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: abc.xyz   
Дата:   04-10-11 19:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: promis   
Дата:   04-10-11 19:46

"Нещо повече - намерете още такива, на които това им е работата и може да им се вярва."

Дали може? Това е въпросът. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: asahi   
Дата:   04-10-11 19:46

Женя, твоето мнение е доста по-леко от това на експертите.

Колко струва мнението на авторите на Газланд? Даже и експерти не са.

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: krist   
Дата:   04-10-11 19:48

Димов, а фактът, че г-жа Наков е от БАН не ти ли стига?[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: abc.xyz   
Дата:   04-10-11 19:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: asahi   
Дата:   04-10-11 19:59

Няма да е зле да намериш моето мнение и да се запознаеш с него. Може пък да ти хареса.

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: abc.xyz   
Дата:   04-10-11 20:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Полемика за шистовия газ в България
Автор: krist   
Дата:   04-10-11 20:03

колко търсих да намеря мнението на асахи по най-различни теми, а все на мнението на ББ попадам![smilie11] [smilie8]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.