Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Митът за батериите
Автор: dikimee   
Дата:   15-01-11 20:22

Помня че като малък се налагаше специално отношение към батериите в къщата - и по-специално, към презареждащите.
Първият път, извадени директно от опаковката, трябваше да се разредят до макс, след това да се заредят до макс.
Освен това беше много вредно да се зареждат наполовина, на пресекулки, или ако не са изтощени напълно.
А също и не биваше да се оставят вътре в устройството, с което се ползваха.

Изобщо, ползването на презареждащи батерии си беше цяла философия.
Тези препоръки така са ми се набили в главата, че ги спазвам и до днес, но въпросът ми е:
Подобрени ли са днешните Li-Ion батерии?

Ще се прецакат ли, ако ги зареждам когато се сетя, а не само напълно изпразнени?
Ще стане ли нещо, ако ги оставя в зарядното за през нощта, а не ги извадя веднага, щом светне индикацията че са готови?


Въпроса ми се отнася за всички батерии - тези във светкавицата, във телефона, в лаптопа. Колко да очаквам да изтраят при "небрежно" отношение и дали ще доживеят поне две години вярна служба?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: alsash   
Дата:   15-01-11 20:23

отдавна нещата не са такива каквито бяха....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: asahi   
Дата:   15-01-11 20:26

"Въпроса ми се отнася за всички батерии - тези във светкавицата, във телефона, в лаптопа. Колко да очаквам да изтраят при "небрежно" отношение и дали ще доживеят поне две години вярна служба?"

Няма единен отговор за всички батерии. Общите изисквания са написани в ръководството на уреда, който ползваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: dikimee   
Дата:   15-01-11 20:27

Те дори и там препоръчват първия път да се разредят и после да се заредят на макс.
И да ги изключваме от зарядното, когато са готови "за пестене на енергия". Обаче само за пестене на енергия ли, или защото и се прецакват, като са под напрежение?

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: alsash   
Дата:   15-01-11 20:31

...верно ли мислиш, че конструкторите са малоумни?...а? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: Славов   
Дата:   15-01-11 20:31

Това за първото разреждане и после заряд не е мит....
Ама за да не си мъча акъла съм си взел интелигетно зарядно... то да мисли ... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: sir_sky   
Дата:   15-01-11 20:36

А мерси че ме подсети да си заредя батериите че сутринта имам да снимам[smilie24] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: steeens   
Дата:   15-01-11 20:44

Ами и аз си взех такова, уж интелигентно. Ама днес го пробвах колко е интелигентно и се разочаровах. Не разпозна че съм му бутнал алкални батерии и почна да ги зарежда. [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: ivenchev   
Дата:   15-01-11 20:47

Автор: steeens
Дата: 15-01-11 20:44

Ами и аз си взех такова, уж интелигентно. Ама днес го пробвах колко е интелигентно и се разочаровах. Не разпозна че съм му бутнал алкални батерии и почна да ги зарежда. [smilie10] [smilie10] [smilie10]


а как свърши? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: pif   
Дата:   15-01-11 20:51

Стенс: ами то е интелигентно и очаква и ползвателя му де е интелигент. От къде горкото да знае, че си има работа с малоумник дето не знае, че алкалните батерии не се зареждат [smilie18]

По темата: литиевите не трябва да се разреждат до край. Вредно им е. Също така не бива да се оставят на студено. Няма проблем да стоят на зарядното и с години. Те се зареждат обикновенно за 3 часа на 100%. Първия час на 60-70% втория на 90 и третия до 100. Ако са нови става по бързо.

Никел метал хидридните искат пълен цикъл заряд разряд но не е критичен. Нямат ясно изразен мемори ефект като никел кадмиевите. Макар, че и новото поколение никел кадмиеви и те са добре направени.
Зареждането на никел метал хидридните е доста сложен процес. Ако се ползва "умно" зарядно то трябва да се самоизключи.
Правилното зареждане е когато се заредят да се оставят да позагреят, особенно ако се зареждат в серия. За да се изравнят зарядите от неравномерния разряд.
Цяла наука си е.

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: NeDDRaG   
Дата:   15-01-11 20:56

https://photo-forum.net/static/forum/2011-01/egmi2696.JPG
http://www.mahaenergy.com/store/catalog/mhc9000.jpg

[thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: ivodam   
Дата:   15-01-11 21:10

asahi: Аз винаги като си взема нещо ново внимателно чета какво пише за зареждането на батериите, колко неща ми минаха през ръцете последните 4-5 години - фотоапарати, лаптопи, телефони - никъде досега не видях черно на бяло написано това, дето е много разпространено, че първите един-два пъти било добре батериите да се оставят за се зареждат една нощ (12 часа примерно).

Понеже темата е за митове, това за мен е най-големият мит.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (15-01-11 21:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: IvoZafirov   
Дата:   15-01-11 21:15

С батериите на фотоапарата съм внимателен, но с тези на телефоните хич - зареждам когато ми падне, по колкото ми падне и както ми падне. Пък джаджата докадето изкара. За това си купувам само телефони евтинджос, да не ги мисля. Па и за кво са ми други.
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: dikimee   
Дата:   15-01-11 21:17

pif [smilie24] [smilie24] [smilie24]
Готино обяснение.

Аз доста често си сменям джаджите но тъй като нямам паричния ресурс, продавам старата, доплащам и взимам "нова" (но 2ра ръка) и т.н. Досега не съм задържал устройство на батерии повече от година, че да забележа някакви ефекти.
Но сегашния ми GSM съм го взел на изплащане и 2 години ще си седя с него, може и повече (ако ми мине мерака да съм на "върха" на технологичния сладолед), та затова ми беше питанката на първо време.

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: steeens   
Дата:   15-01-11 21:29

ivenchev , бързо свърши. Свалих ги веднага от зарядното. Просто се оказа , че не трябва да се доверяваме напълно на инструкциите за употреба или моето зарядно е без една от защитите които пише че има.
[smilie5]


pif , май си пропуснал нещо важно от днешната дневна програма?[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: IvoZafirov   
Дата:   15-01-11 21:32

Е и батериите на вибраторите ли така?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: dikimee   
Дата:   15-01-11 21:53

те да, но на винтовертите - никакъв проблем [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: IvoZafirov   
Дата:   15-01-11 21:57

Сега вденах защо в онова филмче бяха надянали изкуствения чеп на винтоверт.

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: Нели   
Дата:   15-01-11 22:05

Може най-лесно да се ориентираш по препоръките на производителите. Ако не дават гаранция на продуктите си и не пишат в упътването да се зареждат първите 2 пъти по 12 часа, значи трябва да се зареждат по 12 часа.[smilie5]
Ако дават гаранция - се следват инструкциите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: Нели   
Дата:   15-01-11 22:07

Ако аз бях собственик на фирма канон, и една батерия ми струваше 200лв, нямаше да давам гаранция и нямаше да давам правилни и точни инструкции, с надежата да им се развалят по-бързо, за да спечеля още 200лв.

А. Ама те и канон не дават гаранция, какво съвпадение! [smilie5]



Публикацията е редактирана (15-01-11 23:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: Todd   
Дата:   16-01-11 00:54

https://photo-forum.net/static/forum/2011-01/yqsd1403.JPG


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: bobihot   
Дата:   16-01-11 01:08

Забелязах, че и при литиевите им пада капацитета при неспазване правилото заряд/разряд, но по-малко. По-ново изследване им дава по-дълъг живот (цикли) ако заряд/разряд е 80%/20% от капацитета. Ама кой ще го следи?[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: dikimee   
Дата:   16-01-11 01:13

Мене ми трябва да издържа на един ден яко натоварване и след 2 години.
Сега телефона се справя перфектно със задачата и с кратки почивки издържа 12-тина часа тотален тормоз, дано и след 2 години е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: ivodam   
Дата:   16-01-11 09:48

Добре де, някой ше каже ли сега за първоначалното зареждане 12-15 часа, мит ли е, или какво?


[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за батериите
Автор: Navy   
Дата:   16-01-11 10:18

Мит

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.