Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: shtukov   
Дата:   15-12-10 10:46

Тия дни съм понастинал, натискам леглото и се ровя из форума. Теми разни и разнообразни. За радост повечето написани грамотно.. Но има и едни други..
Обикновено обясненията на пишещите по този начин във форума / български език на латиница, наричан за по-кратко от някои (шльокавица)/ е липсата на подходяща клавиатура и качен софтуер за кирилица. Подобно обяснение звучи донякъде логично, поне на хората, които са се сблъсквали с този проблем. От тази гледна точка, сякаш е простимо /поне за известно време/. На четящите остава възможността или да подминаваме с безразличие подобни писания, или да порицаем по някакъв начин авторите им, или старателно да се трудим над прочита им, надявайки се скоро време автора да реши проблема с клавиатурата и кирилицата.
Но докато за този начин на писане съществуват някакви обяснения, как да преглътнем равнодушно, теми написани на родния ни език с по няколко правописни грешки в едно изречение. Грешки, които със сигурност не са технически, нито плод на невнимание.
Вярно, че тук е форум за фотография, вярно, че нямаме претенциите на български филолози и повечето дори не сме били отличници по български език, вярно, че често не знаем къде да поставим запетаята, вярно, че на всеки от нас се случва да допуска грешки, включително и правописни, вярно е , че и ние понякога си общуваме с приятели с латинските букви, но сякаш ..всичко си има граници.
Толерантни ли да сме? Докъде..и докога..?

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: __SpOO__   
Дата:   15-12-10 10:52

Не е нужно да сме.

Не трябва да сме.

Не бива да сме.

Не!

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: headcharge   
Дата:   15-12-10 10:55

Еми аз не съм никак толерантен... Времената на неподдържащата кирилица първа масова "социална мрежа" mIRC отдавна отминаха... А към днешна дата вече всички популярни операционни системи имат вградена кирилица. Така че няма оправдания вече...

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: IvoZafirov   
Дата:   15-12-10 10:56

Не. Много ме дразни шльокавицата. Особенно като гледам разни кифли из ФБ как смело пишат на нея.

[smilie23] [smilie23] [smilie23]


Но има моменти когато няма как - например като чатя едновременно с някой чужденец и някой нашенец. Отнася го нашенеца щото на чужденеца и да му пиша на английски с кирилица файда много няма.


За сведение не сме само ние дето пишем на шльокавица - и на гърците им се налага понякога :)

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: джъмбо   
Дата:   15-12-10 10:59

най-ме дразни 6 и 4.... мега простотия е

4стит 6сти сняг

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: georgivelev   
Дата:   15-12-10 11:07

Не съм толерантен. Неползването на кирилица, когато се пише на български, е неуважение към националните ценности. В момента всички операционни системи имат вградена кирилица, а ако потребителят не знае как да я активира, фотофорум разполага с транслитерираща система.

Освен това, бих следната точка от правилата за ползване на фотофорум:

11. Желателно е използването на кирилица във форумите и коментарите, когато се изписват български думи.

да се промени на
11. Задължително е използването на кирилица във форумите и коментарите, когато се изписват думи на български език.



Публикацията е редактирана (15-12-10 11:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: shtukov   
Дата:   15-12-10 11:12

В някои теми има впечатляващи попадения, чак ми е неудобно да ги пусна тук, да се порадваме..

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: satyno   
Дата:   15-12-10 11:17

Шльокавицата я подминавам без да я чета.

Но два типа правописни грешки ме дразнят много:

"Й" при използване на множествено число:
единствено - множествено
някой - някои ( а не някоЙ")
опция - опции ( а не опциЙ")

в българския език няма дума, която да завършва в множествено число на "Й"

сливането на "НЕ" с глагол
не мога ( а не НЕмога)
не зная ( а не НЕзная)

От всичко ми е най-странно, че има форумци явно над тридесет години, с големи фотографски претенциЙ, коЙто показват изумителна неграмотност.



Публикацията е редактирана (15-12-10 11:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: Батко   
Дата:   15-12-10 11:19

И мен ме дразни "шльокавицата", но ако е в някоя интересна тема си чета, даже не я и забелязвам.

IvoZafirov, защо го отнася нашенеца? Има си [ALT]+[SHIFT] - не е нужно да търкаляш мишката до таскбара.

На мен най ми е мъчно когато пиша нещо от сорта ( пример ):

"DSLR-ът Canon EOS5D е с full-frame сензор."

В такива случаи много честo пиша нещо, виждам че не е на кирилица, връщам се, пак пиша, пак не сработва [ALT]+[SHIFT]-a...

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: antonio.caro   
Дата:   15-12-10 11:35

При мен го отнесе чужденеца...
Писах на английски с български букви...
И се смяхме после цял ден...
Ма се разбрахме без проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: tziko   
Дата:   15-12-10 11:36

Abe kwa e taq tema be? ne moga da razbera kvo pi6ete tuka. q pi6ete kato horata![smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: KuKumicin4e   
Дата:   15-12-10 11:42

Ми то е въпрос на култура и възпитание това.
Както си уважаваме писмеността,така си уважаваме и народа!

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: clipse   
Дата:   15-12-10 11:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: CTEHATA   
Дата:   15-12-10 11:49

>На мен най ми е мъчно когато пиша нещо от >сорта ( пример ):

>"DSLR-ът Canon EOS5D е с full-frame сензор."

Е ТОЧНО за такива izrечениq съм си настроил Windows клавиша, този между alt и ctrl, да сменя временно кирилица-латиница докато е натиснат. Става като шифт, но не за главни/малки а за кирилица/латиница.

А за толерантност - близка е до нулата. Дори някои приятели ми се цупят, защото като ме зачатят на латиница им се карам.
Компромис само за студенти в чужбина, които знам че не могат да пипат НИКАКВИ настройки по компютрите.

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: clipse   
Дата:   15-12-10 11:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: CTEHATA   
Дата:   15-12-10 11:56

Аз визирах "чатенето". Kлиентите на skype, ICQ и MSN нямат такива вградени кирилизации.

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: shtukov   
Дата:   15-12-10 11:56

Често си пиша с роднини и приятели живеещи извън страната ни, най-вече в САЩ. Не съм забелязал да имат проблеми с кирилицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: CTEHATA   
Дата:   15-12-10 12:06

И аз, често.
Но тези, седящи на университетски компютри в някои университети НАИСТИНА не могат да барат.
Админите там се борят с изобретателни студенти от ИТ специалности, та затова и за "нормалните" няма съвсем, ама съвсем никакъв шанс да кирилизират.

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: fotoloop   
Дата:   15-12-10 12:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: pif   
Дата:   15-12-10 12:11

Тая кирилица тука на форума работи на джава и не тръгва на мобилните телефони. Я да ви видя как ще кирилизирате някой тъп джиесем, а ?

А писането на кирилица е разхищение на природните ресурси. За всяка буква се изпращат 2 байта вместо един за буква на латиница. Следователно хабите мрежови ресурс, хабите ток, тоя ток е въглища, а те въглищата изпускат парникови газове от ТЕЦ-а като горят и ... както и да го погледнете си е неекологично.

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: neuromancer   
Дата:   15-12-10 12:16

Вградената кирилица не работи с Chrome, за съжаление. Иначе и аз живея в чужбина, пък пиша на кирилица. Другото е мързел.

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: tziko   
Дата:   15-12-10 12:17

Едно време като чатехме в mIRC и такива грешки ставаха с таз шльокавица, че не е истина, всеки пише както знае ia - q , sht - 6t -st, y -a кой разбрал, кой не.... и беше модерно да пишеш бързо, ако пишеш бавно значи си задъстеняк дето има компютър от вчера[smilie3]. Аз не знаех още за съществуването на фонетичната подредба и заради досовските команди бях много по-бърз с латинските от колкото с БДС-а. Сега е просто абсурдно да пишеш с латински букви, при всичките възможности за отстраняването на проблема с клавиатурата. Обикновено не чета постове на шльокавица и оставам в блажено невидение за кво става въпрос.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: adutsov   
Дата:   15-12-10 12:27

Добре, но ако се наложи писане в движение, мойта Нокия не подържа никаква кирилица и браузъра е с ограничени възможности. Иначе на всички приятели на запад съм пратил фонетика за служебните уинбози за да не ми пишат на шльокавица, че дразни.

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: clipse   
Дата:   15-12-10 12:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Толерантни ли сме към chljokavica и..
Автор: CTEHATA   
Дата:   15-12-10 13:06

>С win7 става ли? И ако да, как?

Ами не знам, на Линукс е лесно, ама за Win не знам...
Като знам каква мания им е на майкрософт този клавиш и колко различно го обработват, като нищо може да се окаже адски трудно написването на подобна програма за Windows.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.