Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: acnapyxcku   
Дата:   20-07-10 10:58

От Солун през Аушвиц до Тел Авив: Шмуел Наар си спомня
(превод от немски)

Неотдавна по ерусалимския канал infolive.tv е излъчено интервю с 84-годишния Шмуел Наар, един от последните ни съвременници, лично преживели Шоа и намерили убежище в Израел. От половин век Шмуел Наар държи малък дюкян за химическо чистене в центъра на Тел Авив.

Записът е направен на 28 април 2008 г. Пред репортера Оливер Рафовиц Наар си спомня родния Солун, разказва за депортацията от Македония, за смъртта и оцеляването в Аушвиц и Берген-Белзен и за това как се живее с такъв товар на плещите.

На 15 април 1943 г. 19-годишният Шмуел заедно с петте си сестри, с майка си и баща си е натоварен на влака за Аушвиц. От там се завръща само той.

Шмуел Наар е обикновен, не кой знае колко образован, преминал през тежки изпитания човек. Транскриптът на интервюто му не е гладък, не е редактирана за печат статия. Но за мен това свидетелство е важно и преводът му нужен. Както заради непряката си връзка и с българската съдба чрез родния му Солун, така и заради автентичното му свидетелство на очевидец, изобличаващо всякакви спекулации на ревизионисти и отрицатели на Холокоста.

Същевременно с горест трябва да признаем, че вярата на Шмуел Наар, че "онова, което се случи в лагерите няма никога да се повтори" се дължи вероятно на недостатъчна информираност на уважаемия страдалец.

Геноцидалното, планирано изтребление на големи маси от хора, обявени от властниците за незаслужаващи пощада врагове, вредни за здравословния живот на обществото, превърнати от пропагандата в "нечовеци" се е случвало и преди национал-социалистическите лагери. То се е вършело и по тяхно време в страната на победилия социализъм и жертви са ставали десетки милиони нещастници. То се повтаря неведнъж в следвоенните десетилетия и до наши дни — в Босна и Херцеговина, в Чечения, в Руанда, в Конго и Сомалия...

Средствата за унищожение са други, резултатите - сравними.

Бездействието на т.н. "световно обществено мнение" - също.

М.Р.

- Питах те веднъж дали говориш идиш. Отговори ми - съвсем малко.
- Да, учих малко идиш, за жалост в концентрационния лагер, в Аушвиц. Там имаше много полски евреи, които говореха идиш. Исках да науча този език, ако не мога да науча полски, поне на идиш да разговарям с хората, които бяха там заедно с нас.
- Попитах те за идиш, защото видях номера, който носиш на ръката си.
- Той ми е от германците, поставиха ми този номер като политически затворник или по-точно казано като еврейски затворник. И така си остана. Цялото време. Какво да правя?
- Как се живее, Шмуел, с номер на ръката?
- Малко е, така... събужда емоции. Но, както се казва, в живота се свиква на всичко. Свикнах и с него. Не съм си го търсил - поставиха ми го защото бях евреин. Не бях престъпник, не бях рецидивист или разбойник. Бях само евреин, затова ме арестуваха и пратиха в концлагер. Там ми казаха, вместо име получаваш този номер.
- Обикновено се чуват историите на евреи от Румъния, от Полша, от Русия, попаднали в лагерите на смъртта. Рядко се среща човек, изпратен там от Гърция, от Солун. Разкажи ни за това.
- Да, за жалост. Катастрофата на евреите от Солун е като трагедията на всички евреи в Европа, само че още по-страшна. Първо — откараха ни в Полша. Въобще не бяхме привикнали на студения климат, а бяхме облечени с нещо като пижами. Мнозина станаха жертва. Освен това не знаехме езиците, които се говореха там. Не говорехме нито идиш, нито полски, нито немски. Нищо не разбирахме какво се командва и всяко неразбиране завършваше за нас с побой или със смърт. Това е една от големите трагедии за евреите от Гърция, сравнено с другите европейски евреи. По-малко от 10 процента от депортираните от Солун оцеляха. Завърнахме се като по чудо всичко на всичко 600 до 650 души.
- Разправи ни малко за живота на евреите в Солун преди войната?
- Солун беше по онова време град на евреите, това може да се прочете във всички книги за стария Солун. Например публичните учреждения, включително прочутото солунско пристанище, където се стоварваше стока от и за целия Балкански полуостров, затваряха за Шабат. Евреите в Солун бяха относително заможни и бяха доста културни. Може да се каже, че солунските евреи бяха издигнали този град; цялата търговия беше в техни ръце.
Докато дойде трагедията, когато германците окупираха Гърция и унищожиха всички.
- А какво беше отношението на гърците, на не-евреите? В някои страни като Украйна, Латвия, а и Франция, местното население сътрудничи на нацистите срещу евреите. Как се държаха гърците?
- Доколкото мога да кажа за Солун, те не бяха настроени против евреите. Но и не помагаха на евреите да избягат. А си спомням много добре и нещо друго, внимавай сега, като ни откарваше под строй от къщи германският конвой, се обърнах за последно назад и видях как от нашата къща, която току що бяхме напуснали, гърците вече изнасяха покъщина и дрехи. Когато след две години в концлагера се върнах, за да видя какво е останало от дома ни, не намерих нищо, даже паркета го нямаше. Всичко бяха плячкосали. Така че не изпитвам кой знае каква симпатия към гърците.
- Разкажи какво точно се случи на деня, в който ви арестуваха в Солун през 1943 година?
- Това беше в края на април, да... Ами на този ден… Всъщност подготовката беше почнала от по-рано. Накараха ни да носим жълти звезди с надпис "Jude". Като евреи ни беше забранено да пресичаме определени улици. Бяхме разпределени в две гета, които нямахме право да напускаме. Всички евреи, които бяха арестувани по други места бяха доставяни в гетото край гарата, което се наричаше "Барон Хирш". Точно преди началото на депортацията там бяха докарани много евреи от цялата страна. Е, естествено, ако някой се опитваше да се измъкне, го залавяха и го обесваха на едно дърво посред гетото, за да видят всички евреи, че е безсмислено да се бяга.
- Знаеше ли, какво ви очаква?
- Не. Нищо не подозирахме. Знаехме, че ще ни карат на работа. Така ни казваха - че ще ни транспортират в Полша, че там ще ни дадат да работим, че там се строят специални жилища за нас и други подобни лъжи. С такива психологически трикове успяха да ни убедят.
Освен това нещо друго трагично се случи в Солун. Главният равин тогава беше д-р Цви Херман Корец. Беше дошъл на този пост от Берлин, още преди войната и сътрудничеше на германците. Всичко, което ви казвам сега е 100 % вярно. Беше сътрудник на нацистите. С голямо усърдие съставяше списък на всички евреи, с имената им, адресите им и т.н. И предаде на германците тези данни. Той помогна на германците да бъдем събрани на едно място, без съпротива от наша страна и съвсем пасивно да се натоварим на влака.
- Пристигнахте в Аушвиц-Биркенау?
- Пристигнахме в Биркенау, точно пред крематориума. Там се извършваше селекцията. Видях с очите си как отделят младите мъже от старите, от децата. Изведнъж сграбчиха майка ми и сестрите ми и ги отделиха настрани в друга колона.
- Кой вършеше селекцията?
- Германци с по едно куче до тях. Така беше организирано психологически всичко, че на никой и през ум не му минаваше да окаже някаква съпротива.
- Как си обясняваш това, как може човек да си го обясни?
- То не може да се обясни, защото онова, което германците вършеха в лагерите, беше нещо, което никога преди това не го е имало и мисля, никога вече няма да го има. Човешкият ум просто не може да си го представи. Нещо планирано до най-малкия детайл - селекцията, убийственият труд, цялото страдание...
Като видях, значи, как германците с кучетата продължиха да разделят и отбират хората, използвах един момент за да скоча там, където беше майка ми. Внезапно отзад ме просна ритник и един германец с удари ме отпрати назад в моя строй. Което се оказва, че е било за мое добро, защото благодарение на него съм жив до днес. Иначе щях заедно с майка ми и сестрите ми да вляза в крематориума.
След селекцията отделените от нас бяха поведени към крематориума, а ние, останалите потеглихме към лагерния сектор Аушвиц. Там почнаха нашите мъки.
Още с пристигането ни закараха под душовете и ни остригаха косите. Там видях за пръв път един от помощник-надзирателите, т.н. "капо" с голям кожен камшик, който без всякакъв повод биеше наляво и надясно - просто за да всее ужас сред хората. На другия ден почнахме да свикваме.
А през нощта видяхме да се издига пушек и усетихме миризма на изгоряла плът. Питахме по-старите лагерници "Какво става, каква е тази работа?" - А те ни отговарят "Горят вашите родители".
От цялото ми семейство - имах пет сестри, майка и баща - и от всичките ми роднини, не остана жив нито един.
Свикнахме да оцеляваме по всякакъв възможен начин. Задигахме например по нещо от кухнята – ако те хванеха, загиваш без изключение.
Открих случайно един мой "патент" … Имаше хора, които бяха готови да заменят дажбата си хляб за цигара. Организирах някак по няколко цигари и като пиехме чай, онова, което оставаше от чая го слагах на слънце да съхне, отварях цигарите, смесвах ги и от две-три цигари, навъртах десет. Продавах ги след това за хляб или чорба. Така се оправях криво-ляво. Имаше много възможности за оцеляване, но всички бяха нечовешки.
Като ни освободиха се върнах нарочно в Гърция с надеждата да срещна някои от роднините. Преди това обаче се случи следното: излязох от концлагера Берген-Белзен и някой ми каза, че наблизо имало женски бараки.
Помислих си, че може някоя от сестрите ми да е там. Вървяха някакви слухове, че най-голямата ми сестра Рахел Венеция, която имаше италианско гражданство, е още жива. А тя била арестувана от германците, когато те поеха командването в Атина, след като италианците се оттеглиха. Тогава са я убили. Но аз това не го знаех и отивам в женския лагер в Берген-Белзен и питам: "Да има тук някоя на име Рахел Венеция?"– Казват ми "Има. Ето онази, която се тътри по пода".
Отивам при нея и виждам жив скелет. Казвам на момичето "Рахел! Познаваш ли ме?" - Отговаря: "Не!" - Аз й казвам "Аз съм Шмуел, брат ти". - А тя ме пита "Да не би да имаш сестра на име Рахел Венеция?" – "Да". - "Не съм аз", казва "Познавах я, но германците я убиха в Атина..."
Това ме подтисна, естествено...
Но тогава си казах, каквото ще да става, ще се върна в Солун, може там да срещна някого. Върнах се значи - и никого не намерих.
Имах много предложения да замина нанякъде - в Съединените Щати, в Швейцария. Но си казах "Ако пак напусна Солун, то ще е само за Израел".
Имаше тогава една организация, "sheerit ha-plita", която която прехвърляше бежанци в Израел. Разбира се, че не беше позволено. Закараха ни, значи, нелегално до Израел, защото англичаните забраняваха това след войната. Като наближихме израелския бряг и взеха да ни наобикалят британски военни кораби. Бяхме в една дървена гемия и едно от момчетата на борда, той беше от "Хагана" казва: "Не сме далеко от плажа, който може да плува, да скача във водата и да е опита да стигне до брега. Там ни очакват. Военните кораби не могат да стигнат до плажа".
Беше декември, 12 часа през нощта. Скочих в морето и с плуване стигнах до плажа. Там ме посрещнаха израелците и ми помогнаха да се скрия.
- Имаш ли желание за отмъщение?
- Не. Не искам отмъщение. Но също така не искам да ги видя. Нямам причина да искам отмъщение, пък съм и много слаб за това … Но знаеш ли какво? Няма да го забравя. Няма да забравя, че избиха цялото ми семейство. Но откакто оставих всичко онова зад себе си, откакто съм тук в Израел и живея добре, не искам отмъщение.
- Какво би казал днес на някого, който те вижда за пръв път, който не те познава и слуша твоя разказ. Какво искаш да кажеш на света, на евреите, на хората след такава история като твоята?
- Виж сега, макар че изминаха 50 години и аз съм жив да свидетелствам, все още има хора, които отричат Шоа, нали така? Това значи, че това може да се повтори. Казват: "Това е мит, измислен от евреите, както са си измислили толкова други неща". Клевета, но се намират хора да я вярват. И почват да разправят: "Нищо такова няма, това не се е случвало". Щом толкова хора вярват на тези клевети, това може и да се повтори, защо не?
Щом уж толкова цивилизован народ като германците беше способен на това... Щом те бяха способни на това, което извършиха, тогава може да се допусне, че и други народи...
Виж ги арабите, изтребват се безмилостно помежду си. Представяш ли си какво би станало, ако попаднем в ръцете на арабите? Сигурен съм, че ще е по-страшно от Шоа, която дължим на германците.
- Шмуел да те питам на края нещо. Преди малко някой каза тук, че ти даваш сила, кураж на хората от квартала. Как го правиш?
- Хм, може и така да е. Но не знам откъде идва. Може да е нещо като "gracia", как се казва на иврит? Божия благословия, навярно.
Опитвам се да се разбирам с всички, защото обичам хората, обичам еврейския народ.
Може ли да се каже, че съм ционист? Ционист съм и не ме е срам да го призная. Откакто съм в Израел се справям сам, без чужда помощ. Слава Богу, днес живея добре. Не мога да се оплача. Горд съм, че съм евреин. Горд съм, че оцелях от онзи ад и че мога да разказвам на хората, какво беше тогава.

Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: tofo   
Дата:   20-07-10 11:06

Хапчетата са за пиене, не за гледане...[ezik]


Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: invoke   
Дата:   20-07-10 11:20

Очакваме сега, Иво да се включи[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: snoopoff   
Дата:   20-07-10 11:35

Любопитен разказ...

Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: snoopoff   
Дата:   20-07-10 11:36

...особено частта в който имал много предложение - САЩ, Швейцария... все бедни страни... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: tofo   
Дата:   20-07-10 11:42

И глейте хитреца как си докарвал по нещо отгоре. Разреждал цигарите с отработен чай. От една правел три...https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonROFL2.gifhttps://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonROFL2.gifhttps://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonROFL2.gif


Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: danvan16   
Дата:   20-07-10 11:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: kkkolelo   
Дата:   20-07-10 11:46

Автор: tofo
Дата: 20-07-10 11:06

Хапчетата са за пиене, не за гледане...[ezik]


Автор: invoke
Дата: 20-07-10 11:20

Очакваме сега, Иво да се включи[smilie5]


Един човешки разказ и два неадекватни за мен коментара, особенно втория [smilie11]

invoke, това че Иво е говорил за някои исторически факти, които ти тълкуваш превратно, не го прави антисемит. Нещо да кажеш за първия коментар, че може би не го разбирам ...

Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: Adno   
Дата:   20-07-10 11:47

acnapyxcku написа:


> - А какво беше отношението на гърците, на не-евреите? В
> някои страни като Украйна, Латвия, а и Франция, местното
> население сътрудничи на нацистите срещу евреите. Как се държаха
> гърците?

> - Доколкото мога да кажа за Солун, те не бяха настроени против
> евреите. Но и не помагаха на евреите да избягат. А си спомням
> много добре и нещо друго, внимавай сега, като ни откарваше под
> строй от къщи германският конвой, се обърнах за последно назад
> и видях как от нашата къща, която току що бяхме напуснали,
> гърците вече изнасяха покъщина и дрехи. Когато след две години
> в концлагера се върнах, за да видя какво е останало от дома ни,
> не намерих нищо, даже паркета го нямаше. Всичко бяха
> плячкосали.
Така че не изпитвам кой знае каква симпатия към
> гърците.

Не случайно има една приказка - Когато се ражда грък и евреина плаче!
Като прочетох това веднага се сетих за сцената със старицата на смъртно легло във филма "Зорба гъркът", как след като жената склопи очи и оплаквачките се спуснаха като хиени да грабят имуществото и.

Сцената от филма започва в 6:00 мин. Zorba on life and death


Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: tofo   
Дата:   20-07-10 11:54

kkkolelo,
Не иде реч за разказа, а за съжденията по темата и представянето му едва ли не като научно доказателство. Инак няма спор за това, какво са преживели хората.[beer]

"автентичното му свидетелство на очевидец, изобличаващо всякакви спекулации на ревизионисти и отрицатели на Холокоста."
?!?!?!



Публикацията е редактирана (20-07-10 11:59)

Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: invoke   
Дата:   20-07-10 12:06

kkkolelo, имам наблюдения.
Все още очаквам Иво, знам, че бди наоколо[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: lipostok   
Дата:   20-07-10 12:07

Тъжен разказ!

Но едно нещо ми направи впечатление, като говори за германците, дядото казва: Щом уж толкова цивилизован народ като германците беше способен на това... Щом те бяха способни на това, което извършиха, тогава може да се допусне, че и други народи...

А той не знае ли, че днес неговия народ извършва същото по отношение на друг един народ - палестинците? Не знае, не иска да знае, не може да повярва, пропагандата го е заблудила, не му пука за палестинците, защото те така или иначе се "изтребват се безмилостно помежду си"? Коя точно е "истината" в този случай?!?


Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: kkkolelo   
Дата:   20-07-10 12:09

tofo [smilie24]

[beer]

.........
Казват, че били добри търговци евреите [smilie5] , но има една случка в рода ни, с която на шега, на майтап се гордея [smilie18]
Било е някъде преди около 150 год [smilie7] [smilie3] на пазар в Панагюрище. Дядо ми от Оборище бил продал преди дни кожи на пазара. След няколко дни пак на пазара го среща сърдит евреин с думите: А бе Иван, Стоян, Драган ... ти ли ми продаде кучешка кожа с лисича опашка ... [smilie5] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: kkkolelo   
Дата:   20-07-10 12:11

lipostok, доколкото знам евреи и палестици по исторически корени са брат'чеди ...

Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: Стефан   
Дата:   20-07-10 12:12

Мда, само мога да се радвам, че българите през 1943г. не са били развратени от конспиративни теории и други такива дивотии, а са гледали на своите съграждани от еврейски произход преди всичко като на човешки същества и като на сънародници макар и малко по-различни... Щом един такъв човешки разказ го посрещате така, няма спасение за вас...

Интересно ако тогава, през пролетта на 1943г. имаше интернет форуми какви ли щяха да са коментарите когато се чуеше че ще пращат евреите (и българските) в Полша да работят (тогава дори и разузнаването, нито съюзническото, нито нашите служби като съюзни на Оста и Третия Райх са били съвсем наясно какво се случва в лагерите, поне не и в пълните му мащаби).

Хайде да си направим един експеримент. Представете си че е пролетта на 1943г., някъде далеч се води война, но в Царство България е сравнително спокойно, е имало по горите и планините някакви шумкари, но даже и планинарите не са ги много срещали (все още, 1943г. партизаните са се брояли на пръсти). Обаче има интернет форуми, и един ден някой тогавашен спамер пуска тема "Абе чухте ли, че щели да пращат евреите в Полша?". Какви щяха да са ви коментарите на тази новина/слух? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: юнга   
Дата:   20-07-10 12:16

Първо.
Иво ще дойде.
Той Годо дойде,та Иво ли няма да дойде.

Второ. Вървят си грък и евреин и намират медна монета. Така е открита медната тел.

Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: lipostok   
Дата:   20-07-10 12:29

Стефан, не познаваш историята, българските евреи са тормозени "законно" и законово по доста начнини, преди да решат да ги натоварят на ешелоните и да се активира в последния момент общественото мнение. Били са интернирани от големите градове, задължени са били да носят регламентирани отличителни знаци, не им се е позволявало да упражняват определени професии. Много си в грешка ако мислиш, че в България по онова време е било оазис на толерантността към тях. А и спасението им не се знае и до ден днешен на какво се дължи точно - на обществената реакция или на заплахата към Борис от страна на Запада, че съдбата на неговата династия ще зависи от това!


Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: Стефан   
Дата:   20-07-10 12:50

Ами именно, де, аз не твърдя че много са ги обичали евреите тогава, но им е стигнала човещината да се замислят, че едно е да ги задължават да носят жълти звезди и да им налагат разни ограничения и съвсем друго е да ги интернират от родното им място на другия край на Европа и че нещо не им е чиста работата на германците с тези трудови лагери в Полша... [smilie8]
Да може би трябваше да допълня идиличната картина която описах, с това че евреите вече нямат право на много неща и са задължени да носят жълти звезди, така че всеки да ги разпознава като такива. И понеже е трудно постфактум да ви карам да си представяте как бихте реагирали, който иска може да си репдстави, че се е случило невъзможното (дали?) арабите са превзели Израел, какво се е случило с евреите там никой не знае, напират към Европа, България се е включила доброзорно в оста ъъъ нека да е Багдад-Дамаск-Техеран (или Прищина ако щете [smilie18] ) и нашите нови съюзници ни натискат да предадем наште 2000 (колкото май официално са останали) евреи да работят в трудови лагери в Генералгубернаторството Афганистан за благото на Третия Халифат [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: tantris   
Дата:   20-07-10 12:57

Ми то и Мусолини не изпрати италиянските евреи в концлагери. А е бил къде по-съюзник на Германия от България.

Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: lipostok   
Дата:   20-07-10 13:05

Автор: tantris
Дата: 20-07-10 12:57

Ми то и Мусолини не изпрати италиянските евреи в концлагери. А е бил къде по-съюзник на Германия от България.



Toва доколко е истина? Защото този филм казва друго!


Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: CanoniO   
Дата:   20-07-10 13:10

Мммм, каква прочувствена история....


няма да коментирам евреите, просто ми е чудно защо се пускат такива теми във форума... просвещават ли ни, облагородяват ли ни..... провокация ли се търси? ....тестват се реакциите на админите ли?....

Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: tantris   
Дата:   20-07-10 13:14

lipostok, тоси филм сигурно засяга съдбата на италиянски евреи в зоните на германска окупация след падането на Мусолини 1943-та.
Италия се води страна неизпращала евреи в концлагери.

Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: tantris   
Дата:   20-07-10 13:17

PROTECTION OF JEWS

Five countries, including Hungary, initially resisted German demands to deport their Jews but when the Arrow Cross assumed power the round up of Jews increases. On December 28, 1944, the Hungarian provisional government declared war on Germany. Finland, only eight Jews were deported before a public outcry resulted in the Finnish Cabinet stopping all further deportations. In Denmark, King Christian X urged all Danes to help save their Jews. Before the deportations were carried out, Danish fishing vessels ferried 7,906 endangered Jews to the safety of neutral Sweden. Sadly, around 80 of these Jews were caught sheltering in the church in the fishing village of Gilleleje and were transported to the concentration camp at Theresienstadt. Almost all survived the war. Jewish homes in Denmark were not looted by their neighbours as in other countries but in fact were taken care of. Some 686 of these Danish citizens were Christians married to Jews.

In Italy, no Jews were deported while Mussolini ruled the country but after the armistice, when Germany occupied the country in 1943, the round-up and deportation of Jews commenced. At 5.30 am on October 16, 1943, a forty-four man SS unit under the command of SS Captain Theodor Dannecker, rounded up 1,259 Jews in Rome. Many of these were baptized Christians and following a protest from Pope Pius X11 some 218 were released. The other 1,041 were put on a train to Auschwitz and at war's end only fifteen survived to return home to the Holy City. Others, around 4,238, were in hiding in hundreds of monasteries, convents, private homes and church institutions in and around Rome. To protect other Jews from the same fate the Vatican opened its doors and gave shelter to 477 men, women and children. In the whole of Italy some 32,000 Italian Jews and about 12,500 foreign Jews lived in fear of their lives. Before the Italian surrender a total of 8,369 of these had been arrested and deported. Only 979 survived the death camps. The majority of Jews who survived in Italy were saved by the Italian people themselves who risked their own lives in helping them hide or flee across the border into Switzerland.

In Bulgaria an agreement between the Bulgarian Commission for Jewish Affairs and the Reich Security Office had already been signed for the deportation of 48,565 Bulgarian Jews. Thousands had already been interned in March, 1943. The Bulgarian people and the church leaders raised such a protest against the deportations that the interned Jews were released and the deportation order rescinded. When the war ended, the Jewish population of Bulgaria was larger than it had been before the war.


интересен сайт :

http://members.iinet.net.au/~gduncan/massacres_axis.html



Публикацията е редактирана (20-07-10 13:54)

Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: novi4ok   
Дата:   21-07-10 03:38

Аман от простотия. 'Що не си намерите някой ционистки форум, за да си пускате въдичките и манипулацииките?
[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: От Солун през Аушвиц до Тел Авив
Автор: realnoncho   
Дата:   21-07-10 07:56

Да, сърцераздирателна история, но нищо повече. Същите могат да разкажат и оцелелите от Белене, които не са много повече.
А добре се знае, че точно висшите евреиски фамилии с много пари помагат за възхода на Хитлер и с цената на много човешки животи(евреите съвсем не са най-много) увеличават влиянието и състоянието си и изкарват себе си най-прецакания народ в света [smilie19]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.