Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 проблем с лаптоп
Автор: nrk   
Дата:   05-05-10 19:34

Проблемът е горе-долу следния:
Преди около седмица докато си работех тихо и кротко (уърд, ексел, няколко прозореца на firefox) екранът на лаптопа угасна. Спрях го, изчаках минута-две, пуснах го отново и... началният екран (бял надпис VAIO на черен фон) излезе замацан с вертикални червени лини; следващият екран (Windows starting) линиите бяха сини и по целия екран; накрая за капак излезе един BSOD, системата се престартира, тръгна да оправя старта (не стана), после тръгна да търси по-стара rcovery точка (пак нищо) и накрая реши, че нама оправия.
Не можах да се справя с тази гадост, реших че е нещо софтуерно и преинсталирах уиндоуса (Vista) – поработи ден-два и после отново се скапа по същия начин.
Грешката която дава е тип 0х00000050 – търсих из нета що е то и изглежда проблем с драйвер или хардуер. Драйверите ги преинсталирах от страницата на сони, но това не реши проблема.
Пoсле почнах да ги махам един по един (през „safe mode”) – оказа се че след като разкарам драйвера на видео картата нещата се оправят. Уиндоуса си зарежда някакъв “generic VGA” драйвер или нещо подобно, естествено графиката отива по дявлите, но компютъра работи.
Та от горното заключих (може би погрешно, не знам) че е хардуерен проблем... според разните постинги по форуми в нета – РАМ, процесор, HDD, видеокарта, захранване...). РАМа, процесора и диска са наред според диагностиката на сонито. Но не знам как да пробвам видеокартата (GeForce 8400) и захранването. По най-простата логика би трябвало да е видеокартата, но пък от известно време оптичното устройство чете и пише само CD (не работи с DVD), a и живота на батерията разко спадна (от часове на 10на-20 минути) някак неусетно преди месец два (рядко ползвам батерия).

Има ли някакъв софтуерен начин да разбера какво не работи? За съжаление гаранцията изтече преди няколко месеца и подозрително точно след това са появиха първите малки (а после и по-големи) проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: loveforever   
Дата:   05-05-10 20:17

При мен имаше проблеми преди време с драйвера на видеокартата. Разни специалисти след диагностика се произнесоха, че трябвало ново дъно и пр.. Тъй като това не ми хареса като процедура, реших че ще работи така колкото може. След известно време преинсталирах всичко начисто след форматиране и проблема изчезна. Оказа се някакъв бъг в драйвера, който иначе не може да се отстрани.

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: doca   
Дата:   05-05-10 20:51

Отиди на сайта на NVidia и и си изтегли актуален драйвер за GeForce 8400 и Вистата. Гледай и колко битова е версията ти/32 или 64/. Вероятно е 32 битова.
Все пак прочети какво пише за OEM продуктите и поддръжката им. Мисля, че Сонито попада в тази категория.
Ето ДРАЙВЕРА за твоята карта при горните параметри.


Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: navy   
Дата:   05-05-10 20:54

Драйвери за сони - само от сайта на сони [smilie7]
Такива са... гадняри, ама какво да правиш [smilie7]

Иначе... не винаги става. Особено на различна операционна система от тази, която върви с определения модел вайо!

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: nrk   
Дата:   05-05-10 21:00

Благодаря doca. Всъщност пробвах го и този, след като видях, че другия от сайта на сони не върви... обаче и с него е същата работа. От друга страна... не знам дали не трябва да се чисти регистъра при смяна на един драйвер на Nvidia с друг... може и за това да не е тръгнал. Тази вечер ще го пробвам пак.

navy: да ама не, за съжаление. А висатата си е оригиналната ОЕМ версия



Публикацията е редактирана (05-05-10 21:01)

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: navy   
Дата:   05-05-10 21:05

Вайо си имат рековъри партишън на диска от където си възстановяват системата с необходимите драйвери вече инсталирани.
Ако проблема не е софтуерен остава да има дефекти в следствие на прегряване, някой филтриращ кондензатор се е надул, някой памет прави проблеми и т.н.
Паметите знаеш как се тестват? При натоварване, а не в началото дето ти я превърта, има си специализирани софтуери, които не съм ползвал отдавна, да чукна на дърво...

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: asahi   
Дата:   05-05-10 21:31

"началният екран (бял надпис VAIO на черен фон) излезе замацан с вертикални червени лини" - това означава, че драйверът, харддискът и ОС са невинни. Това всъщност не е добра новина.

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: lumix   
Дата:   05-05-10 21:35

....имах подобен проблем с насолен ПЦ, миналата година ....мислих че е вирус...!
Оказа се, че блокирал вентилатора на видео картата ....смених вентилатора и всичко се оправи! Преди това преинсталирах ...10-тина пъти Вина! :-)

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: asahi   
Дата:   05-05-10 21:39

Потърси нещо полезно за теб в тази тема.

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: NeDDRaG   
Дата:   05-05-10 21:43

Ако има от къде да намериш някакъв тест, пусни тест на видео рама, като и на компютърния.

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: navy   
Дата:   05-05-10 21:45

Аз предположих - кондензатори и видеопамети [smilie8]

Какво ще се окаже... нинам

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: asahi   
Дата:   05-05-10 21:47

Аз каквото и да предположа не мога да го отстраня, така че - пас.

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: netLady   
Дата:   06-05-10 18:51

nikoj не казва нищо по второто питане на nrk - що оптичното устройство чете и пише само CD (не работи с DVD)?!, че и аз имам същия проблем, та се чудя и чакам некой да даде акъл. Съвета за ново е известен. thx [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: doca   
Дата:   06-05-10 18:57

За оптичното- добре е да се закачи на друг PC и да се провери с презаписваем дали работи.
Така наизуст, мога да споделя само опит:
Имах случай, при който един Plextor не работеше при един пишман компютърджия и като го закачих на моя PC си тръгна нормално. Така, че не изключвам проблема да е софтуерен.
Пробвай с Nero 9, portable



Публикацията е редактирана (06-05-10 19:06)

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: mujimasa   
Дата:   06-05-10 19:13

nrk - преди няколко месеца имах подобен проблем с ПЦ."Замазване" на екрана и то в определени моменти.Пробвах всичко - преинсталирах драйверите,почистих компа,защото мислех,че прегрява,накрая дори преинсталирах с-мата,но пак нищо.Проблема се "реши" един ден,когато екрана тотално угасна и се наложи да сменя видеокартата.Оказа се,че тя е правила мизериите.
Успех.


Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: nrk   
Дата:   06-05-10 19:31

Благодаря за мненията и съветите.

Изглежда наистина е хардуерен проблем и май ще трябва да се ходи в сервиз. Но първо ще пробвам това с почистването, макар че не съм вдъхновен от мисълта да разглобя целия лаптоп.

И все пак, някой знае ли за софтуер за тестване на видеокарта (подобен на софтуера за тестване на паметта и процесора)?

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: doca   
Дата:   06-05-10 19:39

Ето софтуер за ТЕСТ на видеокарта



Публикацията е редактирана (06-05-10 19:48)

Отговори на това съобщение
 Re: проблем с лаптоп
Автор: lillia   
Дата:   06-05-10 19:56

на мен един от офисните компютри ми правеше такъв проблем и май беше нещо с видеокартата. Работеше под сейфмод

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.