Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Потребителски кредит в условията на кризата ... ?
Автор: air_nigga   
Дата:   12-02-09 18:10

Здравейте. Виждам, че тук има доста умни хора и да се допитам до вашия съвет.

Трябват ми средна сума пари и си мисля за потребителски кредит, обче няма как да не съм обезпокоен от постоянното тръбене за световни финансови кризи, нестабилна валута и прочее. (Даже сега като поглена клуба преобладават такива теми).

Какво ще ме посъветвате Вие ? Работя във фирма с преференциални условия към една банка и предлагат доста добър лихвен процент.И съответно във каква валута е по-добре да бъде кредита - Евро или Лева? В Евро процента е с една единица по-нисък.

Благодаря предварително и моля без много спам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Потребителски кредит в условията на кризата ... ?
Автор: likeduh   
Дата:   12-02-09 18:15

в такава криза...колкото и да изтеглиш все си е добре ...при липсата на работещи пари на пазара..../стига да не ги теглиш за купон/ , а за работа ....и ако наистина си решил да теглиш, тегли максимума, но инвестирай умно ...и смело....
кризата е ден до пладне,а живота е сега ....смело скачай ...лихвите били високи...е и ...утре като ги смъкнат предоговаряш....


лошото е че почти всички банки скачат на ипотечни кредити и то с лоша оценка

Отговори на това съобщение
 Re: Потребителски кредит в условията на кризата ... ?
Автор: likeduh   
Дата:   12-02-09 18:17

и при фиксирания курс /но докога ли...???/ няма значение евро или лева....съответно по-ниската лихва

Отговори на това съобщение
 Re: Потребителски кредит в условията на кризата ... ?
Автор: kkkolelo   
Дата:   12-02-09 19:37

Щом ти трябват парите и ще можеш да ги изплащаш (ще имаш работа) тегли. Сякаш по добре в лева, защото при промяна на фиксирания курс към еврото (малко вероятно все пак) ще връщаш по малко (прежали единия % по малко в евро). И при една евентуална бъдеща инфлация пак ще връщаш по малко. Аз така бих направил ...

Отговори на това съобщение
 Re: Потребителски кредит в условията на кризата ... ?
Автор: Vinsent   
Дата:   12-02-09 21:24

Тегли, ако можеш!
Но в никакъв случай не се прави на валутен брокер, щото най-вероятно ще сбъркаш!
Успех! [beer] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Потребителски кредит в условията на кризата ... ?
Автор: Lalinda   
Дата:   12-02-09 22:03

Има и кредити в швейцарски франкове, които малко преди кризата бяха с най-изгодни условия.

Така и не разбрах каква е ползата на банката точно от тях...

Имате ли идея?


Отговори на това съобщение
 Re: Потребителски кредит в условията на кризата ... ?
Автор: Julius...   
Дата:   12-02-09 23:41

Тоя последния въпрос не беше много умен! [smilie7]

Валутата няма никакво значение.

Банката печели от разликата между цената на която заема ресурса и на която го дава!

Значение има за кредитополучателя.

Правило е да се тегли кредит във валутата в която са неговите доходи!

В противен случай поема валутен риск... от промяна на курса!

А застраховката "валутен риск" хич не е евтина и доста оскъпява продукта.

п.с.
А това за теглене на кредит в лева с надеждата евентуална обезценка на лева спрямо еврото да обезцени кредита е хептен глупаво... едно че обикновено в общите условия има валутна клауза, при която кредита ще се преизчисли автоматично... друго, че пак в общите условия винаги има клауза, с която банката запазва правото си на промени при настъпването на форсмажорни условия!

Помислете си дали евентуално премахване на борда и отвързване на лева няма да се тълкува като такова! [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Потребителски кредит в условията на кризата ... ?
Автор: H.Kostov   
Дата:   13-02-09 00:41

Тъй като наскоро ходих по тези мъки мога да ти дам няколко съвета от личен опит.
В момента най лесно пари се вземат от ЦКБ.До 10 000 лева няма проблем да се вземат и без поръчител.Трябва само да имаш стабилен доход.Не е нужно и шефа да те осигурява на цялата заплата.Трябва само да се попълни декларация в която да се опише цялата вземана от теб сума(Данъчните това естествено не го виждат никога).Може даже малко да завишите няма да има проблем ако някой отговорен във фимрата потварди когато се обадят.За по ниска лихва поговори с началниците да ти превеждат парите (заплатата или поне това което се води по документи) в дадената банка.Лихвата пада с около 4 процента.А ако си намериш гарант също може да спасиш някой процент.
Аз лично теглих от ЦКБ.Точно за 3 дена ми оправиха нещата барабар с кашата която ми бяха забъркали малоумниците от НОИ(Оказа се че миналата година имам няколко месеца без осигуровки. Макар че всичко е платено).Лихвата в евро е с 2 процента по малка от тази в лева.Само че те имат и едно малко но съществено условие.Трябва да си прехвърлиш при тях пенсионният фонд за доброволно пенсионно осигуряване.Това ще ти струва 5 минути(зависи колко са мудни мен ми отне 2 минути) при нотариус и не повече от 4 лева.Такса за разглеждане на документи нямат.Райфайзен искат 50 лева само за това че подаваш документи и искаш разглеждане.Такса ще има ако вече отпуснат заема.За мен беше 300 и нещо лева на 10 000.Други банки с който имам опит са Пощенска и ОББ(Оле Бегаи Бързо)едните директно казаха не,другите ме мотаха.Си Банк също знам че дават кредити но те май искат гарант за каквато и да е сума.ДСК само не проверих но с тях не искам да се занимавам.Познати са имали проблеми и не мис е сториха удачен избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Потребителски кредит в условията на кризата ... ?
Автор: air_nigga   
Дата:   13-02-09 18:44

Мерси на всички за отговорите и съветите. Помогнаха ми малко или много при избора. Аз съм се насочил към Райфайзен банк, поради ниския лихвен процент, който отпускат на фирмата, в която работя. А и като добавим превода на работна заплата, лихвения процент спада на около 9% в български левове.

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Потребителски кредит в условията на кризата ... ?
Автор: Julius...   
Дата:   13-02-09 22:48

Райфайзен са кофти избор... нищо че там ти превеждат заплатата!

2 познати избягаха от там... трети е на път!

Започна с потребителски на 7. и нещо си - вече е на ~11%!

Дават ниски лихви на новите клиенти - след което ги дерат!

Ако влезеш на страницата на БНБ /ФИНАНСОВИ ПАЗАРИ => Индекси Софибид и Софибор => Котировки на банките за деня/ ще видиш кои банки дават най-високи лихви (купува/продава)!

Колкото е по-висока лихвата на дадена банка => толкова "по-къса" е откъм ликвидност!
(защото не искат да се лишават от ресурс на междубанковия пазар)

Най-високи са на Райфайзен и Юробанк И ЕФ ДЖИ /бившата Пощенска/ - те са най-зле откъм ликвидност!
А това рефлектира на техните клиенти... по един или друг начин... имай го впредвид!

Успех!

п.с.
И тегли не повече отколкото ти е абсолютно необходимо...
Осигури си максимален % самоучастие по някакъв друг път!

Отговори на това съобщение
 Re: Потребителски кредит в условията на кризата ... ?
Автор: dephil   
Дата:   13-02-09 23:20

Julius... [smilie24]

air_nigga,
Накратко - в текущите условия да се тегли потребителски кредит има смисъл само ако ти е абсолютно наложително.

Четейки как си формулирал въпроса си - препоръчвам ти да не се занимаваш с инвестиции и спекулации на тема "вкарване на парите в нещо, дето ще носи повече доход от лихвата, дето ще я плащаш".

Отговори на това съобщение
 Re: Потребителски кредит в условията на кризата ... ?
Автор: HopeSpringsEternal   
Дата:   13-02-09 23:33

както казва брат ми, кредита е твой проблем докато го изтеглиш, после вече е проблем на банката :-)
шега с 100% доза истина, за справка сегашната криза

накратко:
1. лихвите няма да падат скоро, не леж на тази кълка
2. кризата няма да е ден до пладне, в България дори още не е започнала, сега през март и април започва зарята и това няма да е като новините за запаления влак или удавените деца, т.е. за три дни. тази криза ще ни тресе години.
3. аз лично не бих взел кредит във валута щото не ми се хеджира (неутрализира с насрещна) позицията. по принцип еврото не е рисково заради борда, но проблема е, че сме питали над 10 пъти Искров за това дали ще има сценарий за отключване на борда, преоценка и ново заключване и той не каза "не". затова на мен и еврото ми е неудобно.
4. лихвения процент по кредити в различни валути се определя от цената на която този ресурс е купен и колко банката иска да се отърве от него. когато имаш дефицит на левове и излишък на долари през 2005 всички банки рязко свалиха лихвите на доларовите заеми за да се отърват от доларите.
5. едната банка от по-нагоре=ТИМ. аз не бих теглил от хора с непредсказуемо поведние ако недай боже не мога да си върна кредита за известно време.
6. стратегията на другата спомената банка е мощни зарибителни кампании и оферти, после следват истинските условия. не знам дали знаете, но теимат най-големия рекламен бюджет от всички финансови институции. кой мислиш го плаща този бюджет? :-)
7. аз бих взел кредит от най-голямата българска банка.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Потребителски кредит в условията на кризата ... ?
Автор: Julius...   
Дата:   14-02-09 00:01

Последен съвет:

Банките обикновено формират общия си лихвен процент като сбор от базов лихвен процент /Еурибор - за евро, Либор - за долари и Софибор - за лева/ + Надбавка!

Тези трите са лесно проследими /имат си история/ и донякъде предвидими... поне първите два!

В случай, че в договора, който ти предлагат общия лихвен процент е сбор от базов лихвен процент /който банката сама си определя/ + надбавка - БЯГАЙ НАДАЛЕЧ!

Такъв процент няма история... или най-малкото ти НЯМА да имаш достъп до нея...

Нито движението му е предвидимо!

Когато базовия ти лихвен процент е Юрибор/Либор/Софибор - си следиш движението му... защото обикновено има клауза при настъпването на какви пазарни условия банката би променила общия ти лихвен процент - обикновено е по-малък от надбавката! /Примерно: 3М Еурибор - 2.5% + Надбавка 5% за банката с клауза за промяна при увеличаване на 3-месечния юрибор с над 3%/

Миналия месец се опитаха да ми увеличат /без основание/ вноската по кредита и за малко да осъдя банката!

Нямаш си идея колко бързо не само че ми върнаха старото ниво на лихвения процент, но и ми възстановиха неправомерно удържаната надплатена лихва за периода!
(По "снимката" на онлайн-банкирането може и да се досетиш коя е банката!?)
Kотвата на кредита ми е 6-месечния Юрибор...

Бях пуснал специална тема в няколко форума и успях да помогна на няколко човека със същия проблем...

Забавното сега е, че имам кредит на 6.48% лихва... и депозит на ~8% лихва... и то в същата банка! [smilie7]
Не вярвах, че ще доживея банката да ми "плаща" за това, че съм нейн клиент...
И не знам да има друг с подобен случай!

Ако ще теглиш кредит не повече от 10 000 лв. и за не повече от 5 год. лукса да го теглиш в лева ще ти излезе между 800 и 1000 лв. по-скъпо /по груби изчисления/.


п.с.
Вместо да теглиш кредит в лева... по-добре се опитай да си "вържеш" заплатата в евро! [smilie3]

Oтдели най-голямо внимание на най-ситните букви в договора!

The Devil is in the details!


п.п.с.
HopeSpringsEternal написа:

> както казва брат ми, кредита е твой проблем докато го изтеглиш,
> после вече е проблем на банката :-)
> шега с 100% доза истина, за справка сегашната криза

Ти ТОВА видя ли го?



Публикацията е редактирана (14-02-09 00:45)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.