Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: ceco   
Дата:   10-03-04 15:10

Какво е мнението ви по този въпрос по принцип?

Повод да отворя такава дискусия ми дава леко пренебрежителното отношение на някои от най-изявените фотографи в този сайт, което долових в мненията им по други теми. Не крия, че конкретен повод ми даде и дискусията по темата на конкурса "Панасоник", но ще ви помоля да не обсъждаме тук този конкурс, темата и регламента му. Има си спонсори и организатори - те решават. Доколкото съм имал някакви претенции към тях, то е било само да си кажат ясно изискванията, които ние сме длъжни да спазваме (защото различните тълкувания на темата водят до неравнопоставеност на участниците).

И така, абстрахирайки се от конкурса, какво е вашето отношение към пейзажната фотография? Ето някои популярни аргументи и контрааргументи, които можете да доразвиете, подкрепите или опровергаете, и, естествено, да добавите нови.

1. Какво толкова художествено има в един пейзаж? - Бил си на подходящото място в подходящия момент и с подходяща техника, щракнал си ...

2. Горното може да се каже и за всеки репортаж.

3. При репортажа има значимо събитие, велики хора ...

4. Никой не е по-велик от Природата! Пренебрежителното ни отношение към нея води до твърде негативни, а не рядко и до трагични последици ...

5. Изкуството не трябва да отразява пряко действителността, колкото по-замазано и абсурдно, толкова по-арт изглежда! Нито в пейзажа, нито в репортажа има изкуство.

6. Да не забравяме, че и Ван Гог е рисувал пейзажи, и не само той ...


Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: junior   
Дата:   10-03-04 15:18

Преди време имаше дискусия на тази тема и Жоро доста добре защити тезата, че фотографията може да бъде всичко, фотографското изкуство (като всички други изкуства) може да се интерпретира по всякакъв начин и да използва всякакви изразни средства и идеи....

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: boni   
Дата:   10-03-04 15:27

Az ne vijdam da ima niakyde prenebrejitelno otnoshenie kym peizaja.
Prosto se kaza che ne mu e miastoto v konkursa na Panasonic ,a po - skoro v tozi na Odisei

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: asahi   
Дата:   10-03-04 15:29

Абстрахирайки се от конкурса имам положително отношение към пейзажната фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: arien   
Дата:   10-03-04 15:43

Пейзажната фотография ми е най- любимата форма на фотографията- величествена, показваща съвършенството на природата и т.н.
Примерът с Ван Гог е може би най- хубавия за това.[smilie24] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: junior   
Дата:   10-03-04 15:48

Все пак, като си мисля, пейзажната фотография се прави най-лесно.... Според мен най-трудно се снимат очите на човек (портрет), а при репортажна/спортна фотография изпуснеш ли момента - край... Пейзажа обикновено си седи мирен, не тича насам натам и не е с претенциии...

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: arien   
Дата:   10-03-04 15:54

Junior- точно обратното е. Тук е най- трудно, защото при останалите теми знаеш какво да снимаш, а тук, за да направиш наистина впечатляваща снимка трябва да помислиш доста. Просто твърде сме свикнали с такива гледки и си е усилие да хванеш на веднъж перфектната светлина, точната позиция и т.н. , та да успееш да впечатлиш някого.[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: junior   
Дата:   10-03-04 16:01

Arien, всяка снимка искка много мислене и подготовка - затова аз не говоря... за конкретните условия става дума... (освен това си изразявам личното мнение, което не мога да променя - голем инат съм) :))

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: arien   
Дата:   10-03-04 16:04

Не си намерил с кой да се състезаваш на инат.[smilie18]
Иначе уважавам всяко мнение, но пък имам правото и да не съм съгласна с теб, нали?[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-04 16:21

Цецо, не знам откъде ти хрумна, че има пренебрежително отношение към пейзажната фотография.
Аз лично смятам себе си за пейзажист.
Издадох диск със снимки с пейзажи.
Харесвам тая фотография, да предаваш настроенията на природата не е по-малко трудно или по-малко значимо от това да търсиш настроенията в едно човешко лице.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: Mesechina   
Дата:   10-03-04 16:21

По принцип мисля, че най-важното на една снимка, назависимо от жанра, е излъчването и, въздействието и върху зрителя (разбира се и техническото изпълнение).
Ако си бил на подходящото място в подходящия момент и с подходяща техника, щракнал си и си успял да направиш снимка, която да впечатлява - какво значение има, дали тя е пейзаж, потрет или репортаж?


Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: arien   
Дата:   10-03-04 16:27

Именно![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: aya   
Дата:   10-03-04 16:29

При пейзажа на пръв поглед няма творчество- щрак и готово... Каквото седяло, такова излязло. Природата такава, каквато е. Намесата на автора, "творческия" елемент е като че ли минимален. Тогава това творчество ли е? Обикновено се счита, че колкото повече "моделиране" има в една фотография, толкова по-"висока" художествена стойност може да търсим. Но това е нищо повече от "експониране" на самия човек върху реалността! Заедно с позитивното и негативното в него. И при пейзажа естествено е същото - колкото повече "човешки" изглежда един пейзаж, толкова повече има шанса да бъде високо оценен. Но оценяваме отново себе си! :)) Експонираме себе си върху действителността около нас и после си ръкопляскаме колко велики сме!!! Това е "изкуството" в днешно време във всички жанрове, не само фотографията. Ако се придържаме към гледната точка, че една творба е толкова по-"истинска" и "велика", колкото е по-непреходна тогава 99% от творбите, които създаваме не струват, защото третират преходни и тривиални неща. Това е факт. Упражненията и експериментите наричаме изкуство и се самозалъгваме, че правим нещо велико и "страхотно" :)). Но си оставаме в рамките на собствените си ограничени умове, заинтересовани основно от себе си... В такъв тип "творчество" няма свежест, няма красота, няма ЛЮБОВ - само преповтаряне ден след ден на едно и също - нас самите. Естествено нямам нищо против всекидневните творчески експерименти. По скоро става въпрос за гледната точка, за това да не се омайваме и самозаблуждаваме в това, което правим. Пък и най-важното все пак си остава удовлетворението от творческия акт.
Природата е вечна. Нейната красота и хармония са резултат от безкрайни експерименти и са съвършени сами по себе си. Самия акт на съзерцание на природата е сам по себе си най-висшето изкуство, на което е способно човешкото съзнание. Колкото повече то се "намесва" /претендирайки за творчество :))/ толкова повече се отдалечава от... изкуството!!! Но всичко това е въпрос на гледна точка естесвено :)) Дзен изкуството трудно се разбира от западния тип ум.
aya

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: arien   
Дата:   10-03-04 16:38

За съжаление съзнанието ни е ограничено от човешката гледна точка, но пък и критериите ни за красота също- така че се примиряваме и даваме нататък, докато не дойде прекрасния(или ужасен) ден, в който осъзнаем и възприемем реалноста от всички гледни точки и всички измерения.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: kirilius   
Дата:   10-03-04 16:45

Не съм съгласен, че пейзаж се прави по-лесно от другите видове снимки. Аз тъй-като често ходя по планините, снимам доста пеизажи, но много малко от тях стават за гледане. Просто пейзажът, както всяка друга снимка иска да уловиш момента, светлината... Има моменти, когато облаците си променят формата всяка секунда, когато трябва да изчакаш слънцето да се покаже или скрие...
Дори на моменти е по трудно, защото не можеш да разчиташ на изкуствена светлина, отражатели и т.н.
Простото щракане, далеч не е достатъчно да се направи хубав пейзаж.

На мен обаче ми е по-трудно с репортажните снимки. Не знам защо е така, може би се стеснявам да завирам апарата в непознати хора, дано някои ден се науча как става ;-)



Публикацията е редактирана (10-03-04 16:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: Mesechina   
Дата:   10-03-04 17:25

Това е едно от предимствата на снимането на природа - не искаш разрешение от дървото,за да го снимаш, не се притеснявяш, че му досаждаш, не се страхуваш, че можеш да го снервиш и да те погне. Може би за това някои смятат, че е по лесно.
Но пък човек (особено ако е артистична душа), можеш да го накараш да покаже конкретни емоции, да застане така, така... А я се опитай да накараш мрачното небе да се усмихне. Или сенките да се обърнат, че нещо не ти седат добре от тука.
Май не толкова просто да се издебне подходящия момент.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: robi   
Дата:   10-03-04 18:59

Говорим си за все пак за изкуство - за да създадеш една творба - картина, снимка или стихотворение се иска нещо повече от задължителните умения и технически средства (бои, четки или фотоапарат..), с които трябва да разполагаш. Трябва на имаш ТВОРЧЕСКАТА ИСКРА. Тя прави от това, което виждат всички, нещо ново, изкуство. А всички ще се съгласим, че една празна паница, снимана от майстор, може да внушава ,много повече емоции и чувства от снимка на най-екзотичното място, дори и изпълнена технически добре, но правена без тръпка.А относно техниката - то е само средство, което ни улеснява, но другото е по-важно - великият Картие - Бресон е снимал голяма част от своите шедьоври с апарат модел 1928 г.

Тъкмо си отварям една студена Загорка - [beer] Наздраве!


Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: feon   
Дата:   10-03-04 20:35

Aya, в това, което написа, има много истина. [smilie24]



[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: ceco   
Дата:   10-03-04 21:49

Аз харесвам много пейзажната фотография и съвсем не мисля, че тя се прави по-лесно от другите жанрове. За да не подведа някого, дадох в началото по равно аргументи и за двете тези. Радвам се, че повечето мнения защитиха по достойнство пейзажната фотография, моето се приближава най-вече до тези на aya и kirilius. Все пак има и още един малко спорен момент, който като че ли никой освен aya не посмя да засегне - за его-то на твореца.

Човек по принцип (и особено т.нар. творческа личност) е суетен и се стреми да прави творчество по свой собствен (или заимстван от някого) калъп. Гради собствен стил и на определен етап се привързва към него до такава степен, че той от предизвикателство се превръща в ограничение за по-нататъшното му развитие (някои за щастие успяват да го преодолеят, но не всички). Конкретно за фотографа - той вижда (и иска да покаже) преди всичко себе си в своите снимки, затова и с анонимността тук нищо не се получи (а не поради техническите и други трудности, изтъквани обикновено). С избора или аранжимента на ситуацията и хората, с позата и грима на модела той изразява най-вече собственото си АЗ! https://photo-forum.net/forum/smileys/smiley25.gif Трудно му е дори за момент да се освободи, за да види и усети онова, което е красиво само по себе си - без да го е докоснал дори.

Може би това е един от проблемите при фотографирането на пейзажи и природа въобще - трудно можеш да я подчиниш на някакъв определен стил без да загубиш от многообразието и красотата й. Не можеш да я манипулираш, да я гримираш или аранжираш, за да я покажеш такава, каквато на теб ти се иска, а не такава, каквато в същност е.

Е, с photoshop всичко може, ще каже някой, но аз спирам до тук, защото оттук нататък навлизаме в съвсем други води.


Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: ceco   
Дата:   10-03-04 22:15

JORO, ето това:
> "... в който нещо се СЛУЧВА.. А не идилично пейзажче."
ми прозвуча леко пренебрежително. Извини ме, ако грешно съм те разбрал.

И друго - за да не спорим на теория за темата, дадох пример и те питам: снимката на emmmo "Един миг от живота на вселената" вписва ли се според теб в тематиката на конкурса? А каченото там торнадо на nsirakov?


Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: stranger   
Дата:   10-03-04 22:51

proba

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: feon   
Дата:   10-03-04 23:00

Според мен, това дали някоя снимка се вписва в "един миг от живота" ще покажат мненията и гласовете под съответния кадър! Колкото до пейзажа - аз така и неразбрах кой изобщо тук го смята за не-фотография и за насочи-щракни[smilie11] [smilie11] [smilie11] Вижте за макро-фотографията една по-интелигентна дискусия би ми била интересна[smilie3] [smilie3] [smilie3] [smilie22]

Лека нощ!

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: ivo   
Дата:   10-03-04 23:05

Според мен пейзажната фотография е по-трудна за разбиране и постигане на желания ефект от много други жанрове във форографията. Умението да прецениш правилния момент, подходящото място и светлина, подходящият филм или филтър, както и познаването на някои чисто географски особености на мястото, което снимаш, прави цялата задача доста по-трудна и сложна, отколкото изглежда на пръв поглед. Да не говорим за тоталната зависимост от капризите на времето. Случвало се е да бия 200 км път за 2-3 читави кадъра само заради непредвидими обрати във времето. Отделно поставям необходимостта от пълно себеотдаване на идеята за перфектен кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: stranger   
Дата:   11-03-04 00:10

Aya, priemi iskrenite mi pozdravleniya, ti yavno si purvoto choveshko sushtestvo koeto e uspyalo da izleze ot mozuka si i da vidi deistvitenostta takava kakvato e. Ura!!! :)))))))))) Purvo stupihme na Lunata, a sega i tova….!!! :)))))))))

A nie, ostanalite neandertaltzi, oshte si zhiveem sus zabluzhdenieto che realnostta e idiosinkratichna konstruktziya na choveshkiya mozuk i na optikata v nego, hahaha.

Ako byahme snabdeni s mikroskop vmesto s toya staromoden 50 milimetrov obektiv shtyahme da vizhdame v ogledaloto trite molekuli v praznite si glavi, ako Gospod si beshe napravil zlobna shega, shteshe da ni instalira i po nyakoi teleskop, za da razberem vednuzh zavinagi kolko sa grozni otblizo zvezdite i da sprem da vuzdishame :))))))))

I da se napasem s psihotropni gubki ili da povtaryame “OM” do pozelenyavane, pak nyama da uspeem da vidim nishto drugo osven realnostta konstruirana ot promenenoto nivo na nevrotransmiteri v sobstveniya ni, CHOVESHKI MOZUK. Haide molya te, izdai tainata si, razkazhi kak uspyavash da ne proektirash sebe si vurhu sveta, hahaha.

Budizmut i povecheto iztochni religii sa yunoshesko, sophomorsko hlenchene za zavrushtane kum bebeshkoto spokoistvie na nebitieto, a nebitieto, kakto znaesh, e smurt. :))))))) Izkustvoto e opit da se otlozhi tazi smurt, a ne rezultat ot napuni za intelektualno ili duhovno samoubistvo. :)))))))))


‘ “Writing in order not to die” , as Maurice Blanchot has put it.’

John Lechte


Pisah pod edna ot snimkite ti, che mi prilicha na Rothko, no ne suvsem. Dori i toi, s bolniya si mozuk, vupreki vsichkite si horizontalni compozitzionni referentzii kum prirodata, e uspyal da ya pochuvstva takava, kakvato e – edin kurvavocherven CHOVESHKI SUSIREK :))))))))))

Tova ne e zayazhdane, a opit za spor:))))))))
Shte se radvam, ako mi otgovorish :))))))))))

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажът - второ качество фотография ли е?
Автор: junior   
Дата:   11-03-04 00:17

...И в сетния час се появи МЕСИЯТА като от нищото и каза: "Не сте прави", но със сложни думи. И всички се заслушаха в мислите си в очакване на отговор. Но мислите спяха...

(Stranger това не е заяждане, шега...[smile] Ше се радвам да и отговориш по добава... Отдавна не се беше включвал по този начин в някоя дискусия...[smilie24] )

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна