Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Bilbo   
Дата:   18-03-05 12:43

Следващата седмица сигурно ще си купувам фотоапарат, по-конкретно Pentax *ist DS. Нямам голям опит с фотоапарати до момента, особено пък с цифрови, затова не съм сигурен какво е най-важно да се провери дали е наред в момента на покупката.

Имам предвид, че има различни, сравнително често срещани фабрични дефекти, за които може да ви сменят апарата впоследствие, но може и да не ви го сменят, и да ви пратят да се разправяте със сервизи, което в общия случай си е неприятно, а и с неясни последици. Затова от опита си с други покупки знам, че най-добре е, ако човек може да елиминира максимален брой от възможните проблеми още в момента на самата покупка.

Така че... Кои са най-важните неща, за които е добре да проверя, че работят (и как), и за какви възможни дефекти да се огледам?
Благодаря на всички предварително! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Bilbo   
Дата:   20-03-05 15:29

То стана като партизанин на разпит... [smilie8]
Като гледам, ще разчитам на късмет.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: zinoviev   
Дата:   20-03-05 15:36

Единственото което мога да те посъветвам ако си се спрял точно на този апарат е да го купиш от сигурно място.Или по точно от магазин .иначе има доста по добри .Зависи колко пари си си приготвил[beer]



Публикацията е редактирана (20-03-05 15:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Bilbo   
Дата:   20-03-05 15:43

Благодаря, zinoviev, купувам го от вносителя - ВИП Трейдинг - така че едва ли ще намеря по-сигурно място. Иначе, разбира се има по-добри, но парите ми са точно като за него (с малко ентусиазъм), така че засега - толкова. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: zinoviev   
Дата:   20-03-05 15:54

ок.успех[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Bilbo   
Дата:   20-03-05 15:58

Благодаря още веднъж! [beer]

Разбира се, ако някой друг има специфичен опит по моя въпрос, ще съм му много благодарен, ако сподели.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   20-03-05 17:02

Виж дали е наистина нов, защото има и такива , които ги ползват за демо и после ги продават. Да ти го извадят от кутията и да не е снимано с него, иначе ще трябва да има отстъпка. Успех ![shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Bilbo   
Дата:   20-03-05 17:18

Вярно, бях чел по форуми и такъв случай. Човека едва изснимал няколко кадъра и батериите от комплекта угаснали. А пък като се замислил, когато купувал апарата те не били запечатани, както би трябвало. Добре, че ме подсети, благодаря! При мен не би трябвало да има такъв риск, но пък и никога не се знае.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: papi   
Дата:   20-03-05 18:19

ами най важното е да бръкнеш в джоба и да провериш дали имаш достатъчно парички:)[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Bilbo   
Дата:   20-03-05 18:53

papi, не ме стряскай сега точно за това, че вече веднъж бях попарен. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: mad_rad   
Дата:   20-03-05 19:10

Хубаво, продължавайте с темата, та и аз да понауча нещо [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Bilbo   
Дата:   20-03-05 19:31

mad_rad, здравей отново! [beer]
Не знам ти как си, но мен вече треска ме тресе предпокупкно, ако мога така да кажа. Само дето не го сънувам апарата все още, но може и това да стане.
[shtrak]

А иначе за въпроса ми - ясно ми е, че до голяма степен е въпрос на късмет - може най-внимателно да си избереш нещото, а на другия ден то да даде фира. Но пък има и такива неща, които, като ги откриеш, си казваш "Ех, как не се сетих да погледна за това, като го купувах". Така че и аз се надявам нещо полезно да науча.

Всъщност да споделя малко мой опит (потвърден между другото от отговори на подобен въпрос в други форуми) - добре е преди да си купуваш нещо, да намериш инструкцията му предварително. Например на Пентакса я има в интернет, и вече почти съм я прочел цялата (200 страници!). Ако не друго, поне ще знаеш предварително какво трябва да съдържа кутията.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: mad_rad   
Дата:   20-03-05 19:34

Аз вече от толкова четене на такива работи по Интернет му се нарадвах на Канона, защо да го купувам-има ли вече смисъл?[smilie5] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Bilbo   
Дата:   20-03-05 19:47

С теб май наистина много си приличаме. И на мен за три месеца, през които умувах, радостта ми сякаш поизтля предварително, и сега ми е малко тъпо, честно казано. Дано машинката се окаже хубава, че да се зарадвам отново. Същото и на теб ти го желая, разбира се. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Stoevmobile   
Дата:   20-03-05 19:52

Аз като купувах 20Д-то бих една шайба на ТРЕСНАТ, защото нямах опит с ДСЛР.
Той ме попита, дали да носи обективи, батерии и джунджурии, необходими за тестването на "тяло".
И дойде на срещата за покупката с "подкрепление" даже [smilie3]
Като ще харчиш пари, а не си сигурен какво купуваш, потърси приятели със знание и практика [smilie24]
А за ТРЕСНАТ-ия - длъжник съм му за жеста [smilie24] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: mad_rad   
Дата:   20-03-05 19:54

Радостта е когато видиш машината, кажеш си-тя е моя, похвърчиш в облаците и се усетиш че трябва да го купуваш някой ден [smilie18]
Сега ти е тъпо, защото просто не издържаш повече, защото си избрал нещо, заделил си пари и какво остава-просто да идеш да го купиш. Мен питаш ли ме, ще има да тлея още цяла пролет [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Bilbo   
Дата:   20-03-05 20:08

@Stoevmobile: Така е най-добре наистина, но в случая ще трябва някак си да се справя сам. Е, все пак не е втора ръка. Там опитното око е абсолютно задължително.

@mad_rad: Напълно те разбирам и ти съчувствам. И аз доскоро броях седмиците и даже не знаех кога ще мога (и ще мога ли въобще) да си го купя. Но гледай от хубавата страна. До лятото цените ще паднат още повече. Може би ще можеш да си вземеш и някой обектив още.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: mad_rad   
Дата:   20-03-05 20:16

Аз лично си правя сметката така: Взимам юни месец тялото с EF-S (китовия) и заедно с това едно телеобективче Canon или някоя Сигма, Тамрон или пък дори някоя 30 годишна стъклария. Това май ще е перфектият старт за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Stoevmobile   
Дата:   20-03-05 20:23

Иначе синтезирано от нета - като купуваш ново фотощрак:
1. Провери дали наличното в кутията отговаря на описаното. Не се стеснявай да питаш за дреболии дори, за да не те прекарат с липсващо кабелче, CD с програми, книжка с упътване (както ме извозиха COMPUTER 2000 [smilie23] [smilie23] [smilie23] )
2. Всеки купуващ е в треска и може да пропусне някой детайл - ако си запишеш, какво да правиш, дори и да изглежда тъпо, няма да е лошо - не забравяй, че адреналина се качва и можеш да се убъркаш или да забравиш нещо, дето ще се окаже важно!
3. Снимай с апарата и картата. Снимай в различните режими. При различни бленди. Фокусирай близки и далечни обекти.Пробвай светкавицата. Пробвай колкото може повечко. То си е и удоволствие, с ново и мечтано фотощракче.
Разгледай менютата и поръчкай из тях.
4. Свържи апарата с компютър и свали снимките, за да провериш дали работи връзка с компютър. В същото време ще си провериш и картата, дали записва добре и дали чете добре.
5. Виж си снимките. Гледай за фокуса и цветовете. Според Thor [smilie24] [smilie24] [smilie24] (благодаря му за съвета и си позволявам да цитирам част от него тук, надявам се да не ми се разсърди): "...например дали фокусира добре с обектива с който си го купуваш ,например вземи една линийка сложи я по ъгъл така че когато си отворил обектива на макс-диафрагма да можеш да виждаш добре да речем цифрата която си фокусирал най добре а другите цифри преди нея или след нея естествено да са замъглени запиши си коя цифра си фокусирал и щракай ,после погледни дали това което си фокусирал точно е излязло на фокус ,ако не е
значи имаш проблем със съвместимостта между фотоапарата и обектива ,което естествено лесно се коригира ,това
според мен най лесно можеш да го разбереш още с първите снимки ..е повтори теста няколко пъти за да си сигурен че грешката не е твоя ...всъщност ...то май само това дали фокусира пред или зад целта можеш да разбереш веднага и то може с даден обектив да няма проблем докато с друг да има такъв проблем ..."(със мои съкращения от оригинала)


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: mad_rad   
Дата:   20-03-05 20:30

Стоев, благодарности от мен, предполагам и от "колегата" Bilbo. Когато купуваш такава сериозна машина наистина може да се изпусне някой момент, затова като купуваш не бива само да ти е в главата това как ще си отнесеш играчката вкъщи и как ще и се кефиш.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Bilbo   
Дата:   20-03-05 20:35

mad_rad, не знам има ли с какво да го замениш, но съм чувал не много хубави работи за китовия на 300D-то. Иначе за телеобектив, както вече май писах не веднъж, ще си взема Сигма 55-200/4-5.6 DC. За скромните си $139 в САЩ казват че била много добра. Може и на теб да ти хареса.
[shtrak]

Stoevmobile, много ти благодаря! Това със записването особено е много важно. А явно първите дни след покупката ще трябва сериозно да го изтествам, докато е още съвсем нов.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Bilbo   
Дата:   20-03-05 20:39

То аз може и да се вманиачавам малко (даже сигурно е така). Още повече пък, че за ВИП Трейдинг, от които ще го купувам, съм чувал добри отзиви досега. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Stoevmobile   
Дата:   20-03-05 21:37

моето не е втора ръка[smile]
ти си пробвай на място, преди да броиш парите, че после наистина ще имаш много време.....ако нещо не е наред[smilie3]
Аз си влачих лаптопа на покупката даже[smile]
Успех[smilie24]
[shtrak] [beer] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Bilbo   
Дата:   20-03-05 21:51

@Stoevmobile: Мда, ти съвсем сериозно си подходил, но като имам предвид колко пари е 20D, много правилно даже. Е, аз лаптоп нямам, но май наистина няма да е зле да пощракам още на място, както казваш. Благодаря ти!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е важно да се провери при покупка на апарат?
Автор: Stoevmobile   
Дата:   20-03-05 21:54

сваляй снимките на компа на продавача - не вярвам да няма компютър в магазина [smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна