Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Стативът ли прави фотографа?
Автор: dd   
Дата:   23-02-05 18:23

Искам тук накратко да споделя наблюдението си,според което за някои институции стативът обуславя професионалното фотографиране,независимо какъв апарат се поставя на него.Живея в САЩ за кратко,опитвам се да видя колкото може повече и снимам за личната си колекция.Фотоапаратите ни са дигитални,съвсем непретенциозни.И ходейки тук-там,понякога снимам в църкви,музеи,изложения...но винаги се съобразявам с това,дали е разрешено фотографирането.И какво установих-ако снимам с апарата в ръка,никой не обръща внимание.В момента,в който реша да включа статив в общата картина,настава тиха паника.Започват да ме преследват с разни книжа и бумаги,с договори и споразумения...На едно място се стигна дори до изискване да изпратя копия от всички направени от мен снимки:)Исках да помоля съфорумци-понеже са попиляни по целия свят-да споделят:така ли е навсякъде?


Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: J0R0   
Дата:   23-02-05 18:30

Ц, тука е важен размерът на обектива и сенника отпред.
Колкото по-голям го извадиш, толко по подозрително те гледат.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Извод: Купете си Панасоник ФХ2 - хем е малък и не бие на очи, хем със стабилизатор, няма нужда от статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: explorer   
Дата:   23-02-05 18:36

В Щатите на някои мероприятия (мачове примерно) разрешават фотоапарат само ако обективът не е по-голям от юмрука ти.
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: Junior   
Дата:   23-02-05 18:50

има различни закони навсякъде бре....

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: kirilius   
Дата:   23-02-05 19:09

На мен ми се е случвало да ме питат дали предишният ми апарат - Samsung V3 - е професионален. Попитаха ме в момента, в който му завинтих един статив, а до тогава си мълчаха.

За който не знае Samsung V3 е съвсем джобен формат сапунерчица.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: MisterX   
Дата:   23-02-05 20:42

:) DD pak si dobre :)
na men sa me zaplashvali s arest samo zastoto snimam iz Chicago Downtow... ima mesta kadeto sa mi davali da snimam s kakvito lesti si iskam no bez stativ... ha sega de.. edna vecher si snimah nostni snimki iz Downtown i na edno krustovishte pone 20 min.. v momenta v koito se kachih i zapalih kolata zad men nqkude se poqvi edna kuka i pochna da ticha sled men... vednuj daje i FBI doide da me vidi kak sum dokato snimah Sears Tower (tova ostana nai-visokata sgrada v US) ne mi vzeha aparat samo zastoto po tova vreme raboteh v Sears i se okaza che idinia go vijdam vsqka sutrin... a inache po ulicite mnogo chesto si me pitat kakvo snimam i za koi.. po plaja sa me spirali da me pitat kolko iskam za snimka :) taka che moga da ti kaja... SVIKVAI :)

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: explorer   
Дата:   23-02-05 20:49

Трябва да си малко по-нахален. Помни че:

- можеш да снимаш всичко, което минава за "newsworthy" (а това е почти всичко, в зависимост от гледната точка).

- можеш да снимаш всичко, което е държавна собственост, всички държавни служители - вкл. полицаите. По закон, полицаят докато е на работа няма право да ти откаже да го снимаш.
[smilie7]

Друг е въпроса че напоследък откачиха с тая "война с терора". На photo.net имаше описан случай с един фотограф, който бяха опандизили, защото снимал човека някакви полицаи... а то се оказало че те местели вицепрезидента Чейни към поредното "тайно място". Звучи като виц, ама не е.

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: dch37   
Дата:   23-02-05 21:18

mda.. w shtatite sa mnogo zle.. tuk w kanadsko e malko po-dobro.. no i si izpolzwam wartiashtia displei na Canon-a... e wchera snimah malko iz metroto... edna madama me zabeliza, che ia snimah i da#e wze da si oprawia kosata i da pozira.. ama edna druga lelka.. deto da#e ne mi beshe interesna kato wze da se krie, kato wze da se mesti che da ne ia wi#dam.. mai i policiata wikna ama weche biah duhnal.... losha rabota.. zatowa kakto JORO kaza edno malko kato creditna karta i towa e.. a dslr-ite za peizashcheta iz niwiata che tam pone gargite niama kak da wiknat policia :)



Публикацията е редактирана (23-02-05 21:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: LTG   
Дата:   23-02-05 22:06

[smilie18] То и в София е тъй... преди 2 месеца изкарах охраната на една бизнес сграда като снимах на дървото пред нея една сова, въпреки, че бях без статива и се бях залепил на един пътен знак, за да имам опора и беше явно, че не държа някой калашник.[smilie18] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: psychonaut   
Дата:   23-02-05 23:19

explorer, всеки гражданин на РБ (в частност) е неприкосновен и има право да не бъде сниман :) същото важи и в щатите верятно :)
LTG, къде сова в градски офис-условия??? то си е заслужавало снимката: )

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: dch37   
Дата:   23-02-05 23:23

psycho.. w shtatite i kanada.. ako choweka e na publichna sobstwenost mo#e da go snimash kolkoto si iskash :)... w niakoi sluchai ako ti si na publichna sobstwenost mo#e da si snimash kakwoto iskash.. stiga da mo#esh.. tochno po tozi nachin bachkam papracite... kato prichakwat tozi i onzi pred restoranti hoteli ipodobni... na ulicata.. koiato e publichna sobstwenost.. pri moia sluchai s metroro mai naistina mo#eha da me sgashtiat zashtoto to se wodi chastno mai.. ama ne sam siguren...

inache w sewerna amerika ako ne si si w kashtata ili na druga chastna sobstwenost snimai i se radwai.. drug e waprosa che parwo shte te opandiziat posle shte pitat ama imashe li prawo :)

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: Travis   
Дата:   23-02-05 23:30

Da, stativa pravi fotografa. Az lichno obojavam stativi, polzvam gi, i mnogo gi haresvam - edno che ti uvelichavat vazmojnostite (i rezultatite) s pati, drugo che te uchat na tarpenie - da si chistish ramkata, da si chakash momenta, da si tarsish nai-dobria agal.
VR/IS i stativ ne e edno i sashto.


Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: psychonaut   
Дата:   23-02-05 23:38

абе никога не съм уважавал американския начин на живот :) много са смахнати... като минавам покрай сградата им в южния парк (софия) направо тръпки ме побиват - прилича на сграда от апокалиптичен фентъзи филм и всичко е осветено като за снимка, чисто като за посещение... ужасно стерилно, както и самата american dream

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: Стефан   
Дата:   23-02-05 23:49

В Турция, в Истанбул, освен че са им скъпи музеите, освен че за снимане на много места се иска допълнителен специален билет (например в двореца Долмабахче), ами и снимането със статив е забранено навсякъде. Няма нужда да казвам, че и със светкавица е забранено, но аз и не се натискам за светкавица [smilie18].
Като влизахме в Топкапъ си носех статива с раницата и като мина през скенера естествено предизвика подозрения и се наложи да го оставя на охраната.
Когато ме питаха защо е тази практика, моето обяснение беше, че макар че си плащаш за снимките, се застраховат да не би да направиш прекалено добри снимки [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: ivo80   
Дата:   23-02-05 23:51

Мен ме държаха 2 часа за проверка във всички антитерористични организации когато щтракнах снимката с моста от профила ми. Мисля, че едната от 4те патрулки които ни изкараха от магистралата, ми занесе цифровия апарат за експертиза до Washington, което е на около 100 км от моста. И това след като ми разгледаха снимките на място 4те патрулки.
Голямо приключение беше...

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: dd   
Дата:   24-02-05 00:11

Значи,положението на повечето обществени места (в частност музеи и катедрали)според видяното е:или е забранено снимането изобщо(само със специално разрешение),или е позволено-без условности,защото-повярвайте-чета и написаното с най-дребен шрифт.Никъде не се споменават стативи,светкавици и т.н.
Kirilius споменава за Samsung V3...Аз ги пробвах с един Ахат-от тези,дето могат от нормална 35 мм лента да извадят 72 кадъра,то даже и на играчка не прилича.Вързаха се.
MisterX ,и аз съм около Чикаго.На открито не съм имала никакви проблеми досега.Но последните ми спохождания на Градския Музей и църквата "Св.Павел" в Милоки направо ме разбиха.


Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: ivo80   
Дата:   24-02-05 00:16

Аз във Washington D.C. съм снимал в 2-3 музея, дори в единия питах дали е разрешено и ми казаха, че няма проблеми (след като ми прировиха и сканираха раницата).

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: dd   
Дата:   24-02-05 00:37

Да,няма проблеми със снимането-това казвам и аз.До момента,в който поставиш апарата на статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: ivo80   
Дата:   24-02-05 00:44

аз затова искам да си взема един монопод с подвижна плочка

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: GuruMMX   
Дата:   24-02-05 09:24

ebati svikvaneto...

posle v BG bilo kofti hahahaha :)

.... moite vpechatlenija ot snimaneto iz South Africa sa che ne e mnogo zdravoslovno da go pravish, osobenno v down town-a :)
Naburzo shte budesh robnat a moje i da ne ostanesh jiv...

tupite tumnozeleni sa tolkova drogirani i tupi izlezli ot hrastalaka, che chak uma ti nemoje da go pobere...


[beer] [beer] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: asahi   
Дата:   24-02-05 09:31

Стативът ли прави фотографа?
Не, не го прави, но спомага за имиджа му.
Препоръчително е ако ще правиш снимки за много пари да изглеждаш малко по-ангажиран с техника и професионални похвати. Все пак е важно не само каква снимка ще направиш, а и какво впечатление ще оставиш у клиента. За това стативът не е излишен, а даже задължителен.

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: jumbo   
Дата:   24-02-05 09:39

големи идиотщини са се наговорили гледам
статива не прави фотографа
статива е мерило за човек искащ качествено снимане на някой стенопис например (щом снимаш в църква) от това може да се извади смело заключение че може да направи репродукции с търговска цел...
елементарно е
комерселизацията е навсякъде под всякава форма
пример: бях в пловдив да снимам античния театър на видео и ползвах една полу професионална камера приличаща много на любителска никой не ми направи забележка още повече снимах от ръка като пълен дебил гледайки голям цветен дисплей
след два дена обаче се домъкнах с един дигитален бетакам и статив милер (дето само статива струва колкото ново рено клио) и щяха да ме изядат с парцалите
ем същия чичка да беше там и да ме помнеше щото бяхме говорили 2 дена преди това като снимах с другата камера
разправяше ми за луди пари и тем подобни
кротна се като го метнах че снимам за БТВ щото имаше една тяхна кола наблизо
а после тези снимки си ги ползвахме за едно предаване...
така че статива е черта на сериозно снимащия
дори и репортерите ползват монопод понякога

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: plamennk   
Дата:   24-02-05 10:48

леле, то, цяла поема може да напише човек с всичките перипетии които се сблъсквате бе хора, ама напълно ви вярвам. То и аз имам подобно преживяване дори без статив. и то в родния ми Шумен. Лятото се качихме компания на паметника 1300 г България за да се поразходим и аз бях помъкнал Канона със сите му обективи да снимам, каката ка то ме видя, изкочи от бърлогата си и вика вход еди колко си пари, Викам и откога това, аз за толкова години един лев вход не съм дал та сега ли. А тя ама вие не сте ли туристи, нали ше снимате и други подобни. като и казахме че сме си от града и паметника няма да го снимаме миряса и ни пусна бе пари.
та съм съгласен с вас че дали статива дали големия обектив правят впечетление и хорада гледат да изкарат някой лев или почват да ти правят други проблеми.
сега докато пиша това се сещам за журналиста на нощтен труд Томчев какво разправяше на една среща с него. Докато бил в Ирак, как ходел с фотоапарата за да не го гръмнат , апарата вдигнат на нагоре и напред за да се вижда от далече какво е и да не го помислат за гранатомет. разправи и за една история дето го арестували американците ама е дълга за разправяне. Абе накрая го пуснали да си ходи по живо по здраво ама голям тараш му направили. Обаче той каза че е много доволен като цяло от отношението на американците към него.

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: stefancho   
Дата:   24-02-05 19:58

Абе хора, за какви стативи говорите бре... за какви големи обективи?
Миналата година бях в Пловдив за 2-3 дена (инак съм си от родна Варна). Та влизам аз в един магазин за хранителни стоки на главната улица, лъскав един такъв.... и тъй като имам навика да си колекционирам правописни грешки, видях една на един етикет, извадих апарата си (SONY DSC-V1) и го снимах.... А един от опашката като се развика - "Какво правиш бе? Как може да се снима в магазина? Какво е това нещо? Къде е охраната? Спрете го! "..... Голяма олелия... А охранителят го изгледа ама толкова странно и само поклати глава. BTW на вратата на магазина нямаше картинка със зачеркнат фотоапарат (защото примерно на Пикадили-тата има).
Ей такива работи... :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът ли прави фотографа?
Автор: explorer   
Дата:   24-02-05 20:07

Като беше паднал снега бях излязъл да поснимам със старото Ролай ТЛР, което изглежда доста екзотично. Та снимам аз един "Плод-Зеленчук" и някакъв идва и се разиграва следния диалог:

- Какво снимаш, магазина ли?
- Да, защо?
- Ще го купуваш ли?
- Не, защо?
- Ами продава се...

https://photo-forum.net/i/88361&USER_ID=4752

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна