Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Anketa: svetochuvstvitelnost na filmi/za snimashtite film
Автор: Travis   
Дата:   02-02-05 19:53

Kakvi, spored vas, sa ISTINSKITE svetochuvstvitelnosti na filmite, s koito rabotite?

Eto, spored men

Fuji Velvia 50 - 50
Fuji Sensia 100 - 100
Fuji Superia 100 - 80
Fuji Superia 400 - 500-600
Kodak HD 400 - 400



Публикацията е редактирана (03-02-05 02:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Anketa: skorosti na filmi/za snimashtite film
Автор: snooper   
Дата:   02-02-05 20:44

И как ги установи [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Anketa: skorosti na filmi/za snimashtite film
Автор: Travis   
Дата:   02-02-05 21:03

Ne sam gi ustanioviaval - tova e moeto mnenie sled dosta snimane s 3-4 razlichni tela/svetlomera.

Zatova pitam - drugite/ti kakvo misliat? Tochnata expsicia e do goliama stepen vapros na vkus - tova koeto za niakoi e tochno za men moje da e svetlo, za drug moje da e tamno i t.n.


Отговори на това съобщение
 Re: Anketa: skorosti na filmi/za snimashtite film
Автор: nrk   
Дата:   02-02-05 21:03

Аз след вездесъщата намеса на генийте във фотото мога да ти дам повече данни за пръстовите им отпечатъци отколкото за действителната чувствителност на филма.

Всъщност измерваш ли го някак или приемаш нещо за еталон :)

Отговори на това съобщение
 Re: Anketa: skorosti na filmi/za snimashtite film
Автор: Travis   
Дата:   02-02-05 21:21

Nishto ne meria tochno, gledam na oko. Smisala na cilata isotira e da probvam s drugi ISO nastoki na kamerata - da ne se glavobolia vseki pat. Imam 3 tela i znam che meriat ravno/ednakvo.

Za diapozitivite - razbira se, vijda se direktno. Za negativite - ami dosta e subektivno - skaniram negativite na dobre kalibrirana sistema Epson 3200/PS/LCD i gledam "braketiranite" exposicii - snimam parvata vinagi tochno kadeto sam reshil + edna dopalnitelna.

Za Superia 400 nai-dobrite exposicii sa 0.3-0.5 nadolu, dokato sas 100 nagore. Kodak 400 HD e vinagi OK.

Estestveno, moje nastroikite mi da sa takiva...zatova pitam.


Отговори на това съобщение
 Iasno...
Автор: Travis   
Дата:   03-02-05 00:23

vsichko snima digitalki...

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Anketa: skorosti na filmi/za snimashtite film
Автор: thor   
Дата:   03-02-05 00:40

Travis аз снимам с филми ,ама не ти разбирам въпроса/коментара какво искаш да разбереш/кажеш с тази тема ,диапозитивите си ги гледам на диапроектор ,останалите на хартия и това е .....[smilie6]
иначе експонацията на филмите някои можеш да ги експонираш под или над параметрите с които си идват по принцип и съответно да ги проявиш или да кажеш да ти ги проявят според начина по който искаш ,вече който си прави експерименти да сподели до какви резултати/изводи е стигнал според опита си ..[smilie6]

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Anketa: skorosti na filmi/za snimashtite film
Автор: murnau   
Дата:   03-02-05 00:42

be az snimam tri-x 400 kato 320.
kakto i BW c41 kodak.

po-dobri reuzltati :)
ma za cvetnite ne moga da ti kaja

Отговори на това съобщение
 Re: Anketa: skorosti na filmi/za snimashtite film
Автор: Travis   
Дата:   03-02-05 01:22

Thor, obiasianiavam

Vzimam kamera...da kajem Nikon F80, i slagam Superia 100 film. Kamerata si izchita DX koda i zapochva da meri kato za ISO 100 film.

Zapochvam da snimam na avtomatichno, kato meria ot siva karta - t.e. ne kompensiram po nikakav nachin. Na teoria, kogato promia filma, bi triabvalo vsiaka edna snimka da e tochno exponirana - t.e. da ima celia diapazon ot bialo do cherno.

Na praktika obache, vsichkite mi negativi izlizat leeeko nedoexponirani/tamni - t.e. lipsva nai-bialoto bialo. T.e. - ili svetlomera mi ne meri tochno, ili filma ne e ISO 100. Da kajem che na druga kamera go pravi sashtoto, na 3-ta pak i t.n. Togava problema ne e v kamerata, a vav filma - koito iavno ne e tochno 100 ISO, a po-malko.

Ta tova mi e vaprosa - na kolko da nastroivam (rachno) chuvstvitelnostta na razlichnite filmi, za da bade srednoto na kamerata bash srednoto sredno?

Az slagam Superia 100 na 80, Surperia 400 na 600 i t.e. Ti znam che snimash BW, kaji za tia filmi.

Merci

Отговори на това съобщение
 Re: Anketa: skorosti na filmi/za snimashtite film
Автор: msld   
Дата:   03-02-05 01:51

fotofilmite imat chuvstvitelnost,a ne skorosti

Отговори на това съобщение
 Re: Anketa: skorosti na filmi/za snimashtite film
Автор: thor   
Дата:   03-02-05 01:51

аз снимам ,най вече на Provia 100F тя ми излиза най евтина и нямам проблем до сега с експонацията на фотоапаратите ,проблем имам с Canon-а ,много ми се бърка на контражур ,затова и избягвам да снимам с него в такива ситуации използувам спот-а на Nikon-а ,имам няколко филма Velvia които съм щракнал на 40ISO за още по голям ефект ,но по принцип си го оставям на 50 ISO ,сега вече взимам Velvia 100 и с Nikon-а като снимам но проблемо ,не съм имал проблем до сега с филм който е бил в годност ,имал съм проблеми с филми ( диапозитиви -само )с изтекал срок ,но чак пък толкова не съм капризен ,иначе при чернобелите снимам най вече с 400ISO и просто го приемам малко за арт колкото са по зърнести толкова повече се кефя с две думи или не съм толкова претенциозен или не съм се случвал на скапани филми при които да не съм намерил обяснение за лошото качество което се е получило ,объркано нали ,но е така ...[smilie6] пък и честно казано за мен всеки момент който съм запечатал е уникален според моммента ,ситуацията и филма с който е сниман ..някакси го приемам като карман ..[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Anketa: svetochuvstvitelnost na filmi/za snimashtite film
Автор: volokin   
Дата:   03-02-05 03:11

Травис, има едно общо правило:
Диапозитивите се недоекспонират леко с около -0,3 бленди. Негативите обратно с +0,5 - +1,0 бленди.
По принцип, по модерните апарати са настроени точно на диапозитиви, т.е. леко недоекспонират -0,3.
Да повечето филми не са с такава чувствителност както е зададено, в момента се сещам за Кодак Пантер 1600 който всъщност е 800 ивъпреки че пише 1600 трябва да го обявиш как си снимал в фотото с него....за да ти го проявят коректно.
От горните посочени от теб филми, знам от личен опит че велвията е 40 ИЗО. Последния филм не снимам с него, не ми е позната, другите са така както си пише...
Но пак повтарям негативен филм е добре да се преекспонира леко за по-наситени цветове, диапозитива обратното, но апаратите са си настроени леко да недоекспонират а именно с 0,3 бленди. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 volokin,
Автор: opeldjia   
Дата:   03-02-05 09:21

Tova:
"Диапозитивите се недоекспонират леко с около -0,3 бленди. Негативите обратно с +0,5 - +1,0 бленди"
oznachava li che ako vzema edin moderen aparat (tuk mai mu e miastoto da mi kajesh kakvo spored teb e moderen) , za da eksponiram pravilno na negativ triabva da dam EV korekcia mejdu +0.8 i +1.3 ???

Отговори на това съобщение
 Re: Anketa: svetochuvstvitelnost na filmi/za snimashtite film
Автор: hose   
Дата:   03-02-05 10:31

travis az imam nabludenia che dori zavisi ot konkretnia film - t.e. iavno zavisi ot partidata ili moje bi po-skoro ot nachina na suhranenie, moje bi dori i kolko mu ostava do kraia na sroka na godnost

seriozno se e sluchvalo s edin i sushti film da rpavia chudesa i posle nishto

no sensiata e jelezna! do sega niamam proval s neia

Отговори на това съобщение
 Re: volokin,
Автор: volokin   
Дата:   03-02-05 12:44

под модерен апарат разбирам всички автофокусни апаратати с матрично мерене. А това значи че имат режими които автоматично избират меренето.
Значи всичко що е EOS и от F4 при Никон на горе, като

Значи всички апарати от по-ново поколение!
Така относно негатива +1 е сравнително сигурна величина, но все пак да не забравяме, че и в мерната система на всо едно устройство има отклонения, в немския стандарт например отклоненията приети за нормални на един светломер в апарата са +/- 0.3 бленди.
Което значи, че трябва да експериментираш първо, почни от 0,5 бленди над това което ти смята апарата, като съвет :-)[shtrak]

при останалите фирми нещата са същите :-)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна