Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 B&W
Автор: LeikaM   
Дата:   03-09-20 11:54

za6to pretanahme da snimame na lenti

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: Gecata   
Дата:   03-09-20 12:03

Защото дигиталката дава много по-вече. Прави ме по оперативен. Камерите с много пиксели позволяват голям качествен кроп, имам свободата да експериментирам (ефтино), да виждам резултзта още преди да съм го заснел тн. Лентата е скъпа, постпроцесингът също и може да ми "окъка" резултата, бавна във всеки смисъл на думата и не ми дава нищо по-вече от дигиталката. И да, преди да ми се нахврлите искам да спомена, че съм минал през всички етапи и формати на лентата, включително обработка на диапозитиви и дори копиране върху обратима хартия (копиране на позитив от позитив) по процеси РА4, Цибахром и т.н.



Публикацията е редактирана (03-09-20 12:04)

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: nyamago   
Дата:   03-09-20 12:22

Казват му прогрес [smilie8]

Носталгията е от онези би-полярни емоции: хем отрицателни, хем положителни. От една страна тъжим задето "не е каквото беше", от друга страна е приятно да си го спомняме и да казваме "друго си е"...

Дигиталният звукозапис е по-прецизен и качествен, но някои се връщат към грамофонните плочи (нищо, че пропукват) и даже към магнитните ленти (нищо, че съскат), защото... 'друго си е' [smilie3]

Има музиканти и ансамбли, които свирят само старинна музика (или нова, композирана в старинен стил) само на старинни инструменти от съответната епоха. Имат си и почитатели дето това ги топли.

Бях виждал документален филм за художник, който дялкаше дървени скулптури с... каменна брадва. По-автентично някак си,'друго си е'...

Та ще продължава снимането на лента, но не заради някакви особени предимства на лентата, а защото... 'друго си е' [smilie6]
= = =

Но заглавието на темата подвежда, защото не е за лента, а за черно-бяло, каквото масово се снима и с дигитални камери (или по-често се обръща от цветно заснети кадри). Та - да попитам:

Защо се правят толкова много черно-бели снимки в дигитално време? (И защо се ценят като по-висша класа фотография? (Поне в някои кръгове)[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: Synthy   
Дата:   03-09-20 12:25

Сред толкова много шарения и цветове, като видиш нещо черно бяло и ти е като мехлем за очите. Черно-бялото може да покаже същината, без излишни цветни детайли.

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: Slivenski   
Дата:   03-09-20 12:26

Ч/Б се снима не заради лента или не-лента, а защото се търси определено внушение, а също и защото понякога един кадър Ч/Б просто изглежда по-добре от цветно. А иначе по темата: ми много по-лесно е дигитално - за снимане, за обработване, за представяне и така нататък.

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: Djoro   
Дата:   03-09-20 13:00

Снимането на B&W филмова лента е коренно различно и голямо удоволствие,защото крайния резултат е съвкупност от много контролирани действия, проявяването на негатива определя крайния резултат. Както има и голяма разлика дали ще снимаш в B&W или в colour. При единия случай в B&W търсиш обемни решения с камерата , при colour търсиш хармонични цветни тонови решения, ненадминати като краен резултат в класическата филмова фотография. Но и при двата случая трябва да се копира ръчно позитивно копие, заслужава си. Но мине ли филмовия негатив или диапозив през сканер,след това през лазарен принтер, каква е ползата? Само загуба на време, като рзбира се не се забравя удоволствието от лабораторната работа.

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: kvakioh   
Дата:   03-09-20 13:10

Хубаво е на лента. Даже най-красивия и точен тест е как на професионалисти, снимали само и винаги с дигитални апарати, разни и арт доказани фотографи им се дава един апарат на лента и не могат да изкарат от 36 кадъра нито един читав...От 5-10 ленти по 36 не могат да изкарат! Макар че това е малко до усещане, но го нямат на лента.
Харесва ми премного, минах от началото на годината на голям формат и там е доста забавно, несравнимо по-добро качество до 80-90Мпикс на дигиталките, но това хич не е интересно или важно.
Не е чак толкова лесно с дигиталното- има заснемане, след това обработка, след това може да настъпят (възможни) корекции и т.н. Има в пъти повече недотам изпипани на лента, но са супер кадри, а дигиталните доста често са толкова изфинени, преработени, че чак натоварват.
Всъщност, не е добре да се сравняват двете. Всичко дойде от някакви никакъвци, които видели, че на лента преди са ставали грешки, разни филтри са се ползвали и т.н. и хоп стана Инстаграм с филтърчета и ефектчета. Изкелефенчи се работата с дигиталното един вид. First of the roll с хабенето на първия кадър и половинки става мазало и така погубват лентата.
Едни от най-добрите снимащи на лента (все още живи) в България и по света, които познавам са ми дали един съвет- каквото снимаш, на лента или дигитално(по-малко за него) снимай така, че да изглежда добре на хартията.
ЛЕнтата и апаратите им се управляват простичко- бленда, скорост, фокус. Дигиталните натоварват с прекалените си настройки, може и да помагат малко срещу забравяне (кое в менюто къде беше?), също обработката изисква повече, после пространство да ги пазим и т.н. Не са толкова и дълготрайни, има винаги риск от изгубване. Лентите спят някъде на приятна среда в класьорите.
Не е толкова скъпо на лента, един приличен апарат с обектив (доста често не се налага да се купуват различни) е 100-200лв и лентите са изгодни. ЗА среден формат нещата са малко повече, но недотам. ЗА голям формат също, само там малко по-скъпи са плаките, но не е толкова тежко. Химия има, нескъпа.
Лично за мен, от дигиталното 99.999999998% е брак и лоши кадри, при лентата 99-99.9%, там по-варира.

https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-08/1598699947_dsc07233.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: Slivenski   
Дата:   03-09-20 13:17

Абе, 40 години.

След 40-50 години на никого няма вече да му е мъчно за лентата, защото никой няма да е снимал на нея.

Е, ще има изключения, разбира се. Както и сега има файтонджии, примерно, но всички карат коли и не им е мъчно за файтоните.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: compur   
Дата:   03-09-20 13:26

Самото заснемане на лента е само част от цялостния процес.

Колко от вас проявяват и копират снимките си сами?

Ако не си проявавате и копирате снимките сами, това значи ли, че изпитвате половин удоволствие!

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: мара   
Дата:   03-09-20 13:31

огромната част от плявата нямаше да я има.
мераклиите щеха да вложат поне нужния минимум от усилия, за да произведат нещо, различно от тор.
при лента 36 кадъра...или пенти - 72 - бая ще си помислиш, преди да офлякаш 87642754 кадъра с една и съща сластна мома в произволни пози....

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: ipolit   
Дата:   03-09-20 13:33

Има и по-тъжни неща от дигитализацията на фотографията. А дали не е по-резонно да се запитаме "Защо забравихме да пишем?" Или никога не сме можели.
По принцип в специализирани форуми не обръщам особено внимание на правописа, защото търся друг тип информация, но специално за тая тема, която предполага емоционални разсъждения и скубене на космито (по Васил Друмев) е срамота някой да си пилее енергията в обяснения, които вероятно няма да бъдат разчетени от питащия.



Публикацията е редактирана (03-09-20 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: Slivenski   
Дата:   03-09-20 13:39

Автор: ipolit
Дата: 03-09-20 13:33

Има и по-тъжни неща от дигитализацията на фотографията. А дали не е по-резонно да се запитаме "Защо забравихме да пишем?"

-----------------------------------------------------

Шегата настрана, но напоследък откривам, че наистина съм позабравил да пиша, дееба! Не говоря за правопис - на ръка. От това писане на компютър, много рядко ми се налага да пиша на ръка. И това е проблем! Май трябва да седна с една тетрадка и като в първи клас да се упражнявам в писане на ръка. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: мара   
Дата:   03-09-20 13:50

аз пиша. и като пиша на ръка, винаги си слагам главни букви.
пиша доста. идеите ги записвам с думи, по-радко рисувам скица до тях.

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: asahi   
Дата:   03-09-20 14:27

Защо дядо продаде воловете? Толкова хубаво вадеха картофите с ралото.

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: stukloplast   
Дата:   03-09-20 14:39

И аз ръчно пиша - понякога с длетото върху камък, понякога с пръчицата по пясъка в сандъка...

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: quazimodo   
Дата:   03-09-20 14:45

LeikaM написа:

> za6to pretanahme da snimame na lenti


Za6toto ne stava za facebook i Instagram[smilie5][smilie5][smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: mitpis   
Дата:   03-09-20 14:51

ipolit този въпрос относно писането постави в друг сайт като "Откровения" например. За писането си има литератори и хора учили за такова нещо, на мен ми се вижда досадна работа. Завършилите журналистика и филология не винаги пишат добре, справка Дир.бг, Спортал и т.н. пък ти искаш другите да пишат добре, няма как да стане. По тази логика трябва да попиташ защо някои не могат да си сметнат квадратурата на помещението или да решат елементарно квадратно уравнение.



Публикацията е редактирана (03-09-20 14:55)

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: Djoro   
Дата:   03-09-20 15:11

При много професии се изисква писане на ръка върху хартия. Например при снемане на данни обичам да ползвам молив от дърво с графитено сърце, защото като се работи с омазнени ръце, цапа се хартията и химикалката не пише, а при молива няма грешка. Дори имам плосък дърводелски молив с плоска графитна сърцевина в колекцията ми. А има и страни, където не се признава подпис с химикалка, признава се подпис с перо и мастило или подпис с графитен молив! Извинявам се за отклонението!

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: mitpis   
Дата:   03-09-20 15:25

Djoro човека има питане към съдържанието, а не към писането на ръка, не си му прочел внимателно въпроса.



Публикацията е редактирана (03-09-20 15:25)

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: lord_kik   
Дата:   03-09-20 15:43

Защо престанахме да пишем на кирилица?

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: MikeDimit   
Дата:   03-09-20 16:34

Снимат си хората на филм. Както и рисуват ръчно. Някои и с пръсти. Все пак да делим нещата. Има хоби. Има и професия. На филм професионално отива вече в сферата на бутиковите услуги.
Тия дни обяснявах на сина ми какво е химически молив и къде се ползва. Трудна работа...пак добре че не ме бъзикна за калем и глинени плочки...

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: мара   
Дата:   03-09-20 16:48

imam известно количество химически моливи :)
и всичко почти правя аналогово...ама снимането...след кат бастисах на щерката неколко филма от бебенце със стара химия, отказах се да висим по баните. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: MikeDimit   
Дата:   03-09-20 16:52


Ама от ония , които боядисват езика в червено и синьо?! Пълно щастие :-)

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: geokar   
Дата:   03-09-20 17:27

За музикантите е друго, старинните инструменти имат друго звучене и тва е звука, който са искали да запишат и да чуят старинните композитори, така, че е интересно и ние понякога така да го чуваме, а не "усъвършенстван" от революцията в механиката, изобщо в музиката това е сравнимо с електронните инструменти и компютризирането, но то, въпреки безкрейните технически възможности, не замести и няма да замести никога "аналоговото" музициране, а просто се обособи като съвсем различен, самостоятелен вид.

Отговори на това съобщение
 Re: B&W
Автор: geokar   
Дата:   03-09-20 17:33

Така си мислеха, като излезе киното, за театъра, като излезе телевизията - за киното, като излезе компютърната музика - за оркестрите и т. н. Има работи, дето се оказват по-жилави, отколкото можем да си представим и то не поради носталгия или някаква вманияченост, а просто, защото миришат на истинско и изикскват някаква доза майсторство, човекът присъства в тях повече. Вярно че намаляването на търсенето оскъпява процесите, ама това ги прави още по-интересни сред ценителите.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Албум преди 6 часа
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: