Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 16:22

То по тази логика - в този форум знаеш ли колко страхотни пейзажи има с D90?

А да ти е известно, че D300 е на 11 години и е 12 MP?

Ще ти го подеветя - дай сравнение на пейзажна сцена със сензори от едно поколение. После викни и Елена да си каже мнението.

Няма как да биеш физиката.

При едни мегапиксели, XTrans има по-ниска цветна разделителна способност, нужно му е поне двойна процесорна мощ за обработка на файла, и за сметка на намаленото моаре, прави доста цветни артефакти и фалшивицветове при сцени с дребни детайли (най-вече jpg от апарата).

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 16:26

Ombre - ти натякваш личното си мнение от впечатленията ти само с една система на хора, които искат да снимат коренно различни неща от теб. Това, че теб те кефи да ползваш тирбушон за отваряне на бутилки не означава, че можеш да го препоръчваш като инструмент на хора, които си търсят бинокъл. Не правиш услуга никому по тази начин!

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 16:36

Казах ,че май беше д300,а не че е точно такъв.Говорех по спомен.Ти си държиш на пейзажа,а аз говоря като цяло,че марката се е доказва като качествена с-ма,която се използва и от хора които си вадят хляба с нея.Това е.Пак погледнах снимките на Стилиян,ако има някакви дефекти,не знам с каква лупа трябва да ги търся,щото не ги виждам.Това с двойната мощ,еми сори и така да е,ако обработката ти е калпава,все тая дали си с байер или екс-транс.И не на последно място,предполагам твоите заключения са като гледаш кадри обработени с лр,а всеизвестно,че там все още има неща за доискусуряване,и че нямат нищо общо с такива като нинджа,иридиент или к1.Знам сега,ще ми кажеш,че едното е платено,а другото не,ама карай.Няма нужда да викам никого,просто жената в фб сподели за тези две марки и нищо повече.Снима в пъти по добре от мен и от теб ,та ако я викаме е да ни покаже нещо и да научим,а не да слушаме колко калпав е екс транс сензора.Да понякога го има това акварелното при високо исо,но пък го няма онова жълто-зеленото каквото илиза при някои марки/говоря за jpeg/.Различни са....:)Одеве показах портрет правен от мой френд-къде е акварелното,че не мога да се сетя и то е правена с лр тази снимка?Искам да кажа,че ако си търсиш под вола теле,ще го намериш.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 17:00

Аз ти говоря за физика, ти пак си измисляш някакви неща.

Тук питането е за конкретно пейзажен апарат за пътуване.

Ако марката се е доказала и толкова много хора я ползват, защо в темата за X-H1 пък се говори точно обратното - че е нишова система с малък пазарен дял.

Пак ти казвам - генерализираш много лошо и без необходимите знания и опит, с което можеш да подведеш хората. Това, че ти харесваш нещо, не значи, че то щесвърши работа на някому.

Хубави пейзажи са се правели и преди X системата. Това, че един човек снима с нея не променя нищо. За всеки про пейзажист с Fuji, има 10 снимащи с Olympus, Sony, Canon и 100, снимащи с Nikon.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: Pac   
Дата:   20-03-18 17:11

Ако бях пейзажист, щях да си купя Пентакс К1 марк 2 с 15-30.

...Или Fujifilm GFX :)



Публикацията е редактирана (20-03-18 17:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 17:21

Да, с него трябваше да почна. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: LeniS   
Дата:   20-03-18 17:25

Понеже се намеси името ми ще споделя само няколко неща..
Няма да се опитвам да влияя на нечие мнение, особено когато нещата опират до лично усещане, още по малко да влизам в спорове.

Не съм маняк на тема марки, не съм и "в религията" на никоя марка. Снимам архитектура, която е конфликтно нещо по отношение на детайл и ако една камера не е добре си проличава.
Не съм пейзажист (макар понякога да снимам) но и в единия и в другия жанр нещата наистина са деликатни опре ли до динамика, детйал и т.н.


Да действително бях споделила, че съм доволна от Фуджи - конкретно модела X Pro - 2 - видяла съм го на принт 50х70см и 70х100см, както и от Олимпус - 50х70.. и с двете камери имаме изложби - поне последните които сме правили 2017. Тема - архитектура - цветно и Ч/Б и наистина се държаха чудесно по отношение на детйал, острота, динамика - аз съм човек който е мързелив по отношение на ретуша като цяло, корекциите при мен са леки.

но мнението ми за което Омбре говори беше в една тема, в която плюеха безогледалните камери, и просто се намесих да кажа, че много много не са прави хората в такива крайности.

Принципно съм печатала и продължавам редовно да печатам, защото работата ми е свързана с това, и доста изложби минават през ръцете ми за предпечат - та от тази гледна точка съм се нагледала на печат от доста различни камери..

Като цяло факторите които влияят са много - не са само възможностите на камерата, но и умението как е заснето, после ретуша и не на последно място предпечата. Ако знаеш как да си подготвиш файла за печат няма да има проблеми - после и на каква медия да го отпечаташ. Аз не съм имала проблеми, поне до сега, независимо от марката с която съм снимала... [shtrak]

Фуджи и Олимпус не са единствените камери с които снимаме и с които сме правили изложби, и сме били доволни от принта. Но както казах - камерата е само средство - след нея има куп фактори които влияят на изображението.
За това за мен този спор е малко безмислен, защото весеки работи по различен начин ..

За пример наскоро правих предпечат на изложба заснета със Сони (не моя на клиент) - доста стар модел и обекетив, снимана в jpg - доста си чесах главата дали ще са ок нещата, защото човека искаше и ретуш, а на jpg ретуш не е препоръчитело, но в крайна сметка принта си е принт и няма нищо общо с това което виждаме на монитора (визирам в сл. детайлност) - и най-конфликтните снимки в изложбата си излязоха ОК.

С уважение :)

[shtrak] [shtrak]



Публикацията е редактирана (20-03-18 17:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 17:26

Не правя никакви заключения пак си ме разбрал погрешно.Питането на автора е едно,ама ние отдавна не говорим по неговия въпрос,а и не само ние.За знания и опит,ако се видим някога,че наистина оспамихме темата на момчето за което аз лично му се извинявам от мое име.Никой не казва,че не е нишова,макар и да се ползва много хора вече ,собено след като излезе т1 а селед него и т2.Да в проценти е по малко от сони,канон или никон,ама да ми даваш за пример тема в фф,че е критерии за това дали тази марка се е доказала и дали се ползва по света е смешно.Хубави пейзажи са се правели преди ь с-мата,съгласен,но същото важи и за каникон ,сони и т.н.
ПС-сега научавам,че един човек снима с нея...:)Споко,разбрах какво иксаш да кажеш-нормално,малко е по скъпа,макар и да не важи това в всички случаи,а и е от по скоро на пазра при безогледалките-2 фактора налъпно основателни да се снима по малко с фуджи към момента.
ПС2-Авторе игнорирай ми мненията,те са казани с цел да разбереш,че ако слушаш Ширкан,ще имаш чуството,че си прецакан с тази марка,даже виждам и че се орентираш към сони,в което няма нищо лошо.
Ширкане чети :
Пентакс-KR ,K5,K5II,K01 /KP/

SONY-NEX3,A7M2,A77M2,A57,A700 NEX6,A6000,/A900/-НА МОЙ ФРЕНД/

CANON-D650

NIKON-7000,7100,610

FUJI-E2,T20/T10,PRO2,E3/НА МОЙ ФРЕНД
Сега знаеш колко камери съм имал,според теб дали съм фен на нещо/фанатизиран/,или не.Дали мненията са ми максимално обективни или не?Дали искам да подведа автора и защо ми е да го правя.Харесвам Фуджи,точно толкова колкото и никон да речем,или сони.....:)
Не ми отговаряй,мисля,че ще бъде излишно.
Спирам по темата,желая на автора успех с избора,прекрасни кадри и да му служи вярно техниката и на фокус.
Аз казах.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 18:02

И аз снимам с Фуджи, но за пейзаж няма да го препоръчам като първи избор. Ергономията е чудесна, има позитиви, но за конкретното питане, има поне 4 марки, които са по-подходящи, в зависимост от бюджет, обективи и т.н.

За печат - аз съм печатал 70х50 от 40D и 50х30 от 5мп Sigma DP. В днешно време, не вярвам, че има 4/3 и нагоре апарат, който няма да се справи. За архитектура особено, където няма много вариации в цвета, XTrans може и да е по-добър от еквивалентен Баер сензор.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: LeniS   
Дата:   20-03-18 18:19

Ширкан
"В днешно време, не вярвам, че има 4/3 и нагоре апарат, който няма да се справи."

Не само 4/3, последните камери не само безогледални са все по-добри, поне по наблюдения от това което виждам на принт. Иначе от К30 съм вдигала и 70х100см и се е държал перфектно - а камерата си е доста стара вече... но както казах има си тънкости за предпечат ;)

Иначе бюджета е много водещ при избора, не знам Фуджи имат ли нещо бюджетно в момента, но Олимпус доста настъпват в тази посока. Аз специално миналата година посветих много интнезивно да снимам с тази марка и няколко обектива.. но сърцето ми е в 7 -14мм, който е колкото камерата ако говорим за PEN F, но и последното поколение на OM-D EM10 MK3 се справя чудесно. Често като ме питат "какво да си взема ново, но да е до 1000 и малко лв" това е моят избор.. говорим за нов. Втора ръка могат да се намерят прекрасни камери, но там зависи колко съвестен е бил стопанина ;)

изчетох ви с интерес, наистина доста сте се отнесли от първоначалното питане, но ще предпочета да не влизам в мнение по този въпрос, не ми е любима тема за разговор, защото за мен камерата винаги е била просто средство, с което е важно да знаеш как да боравиш и в това е тънкостта на добрата снимка. Нещата са много индивидуални, за да има "това е по-добро от онова"



Публикацията е редактирана (20-03-18 18:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 19:08

LeniS, благодаря за изчерпателния отговор.

Аз също бих предпочел Olympus за пътуване и пейзаж.

И вярвам, ча фотоапаратът е инструмент.

Да обясня защо започнах да опонирам на определена група потребители, които говорят едни и същи деща във всяка тема:

Трябва да можем да се сложим в обувките на питащия, което многа хора във форума не го умеят. Така се получава, че конкретни потребители, от гледна точка на своя опит, генерализират личните си наблюдения във всяка дискусия и може да заблудят питащия. Например аз снимам сватби с Canon, доволен съм, влизам в темата на някой нов потребител, който пита за апаратче за екскурзия, и му казвам да си купи Canon, щото са върхът! И започвам да давам напълно неадекватни примери в собствената си правота.

Конкретно, цветният филтър на Fujifilm може да създаде доста главоболия, разочарования и разходи на потребител, който хваща апарата веднъж в месеца. Опитният потребител може да си намери начин да се справи с това, но това, че някой снима добре с даден апарат не може да е меродавно. Най-вероятно добрият фотограф ще прави добри снимки и всякаква техника...

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 19:16

Ширкане по добре спри,тук няма човек който да дава неадекватни отговори-не обиждай,понеже и ти ще получиш същото.Жалко,че не си разбрал намека ми от изброяването на камерите които съм имал.И в други теми ти пишат,ама ти си знаеш своето.За да си полезен на момчето,вместо да дъвчеш едно и също нещо,че става банално вече,по добре му покажи нещо такова:

https://mailchi.mp/fbc522b1dd54/landscapephotographycomposition

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: Pac   
Дата:   20-03-18 20:24

Казваш за Фуджи и в частност х-транс сензора, че трябва повече опит. И да и не. Начинаещият най-често снима jpeg, а там Фуджи е сила.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 21:06

Да ви имам логиката издишаща.

Ами телефоните имат Instagram филтри, които са по-лесни за ползване от Fuji, значи телефонът е по-добър от Fuji

Евгени Динев снима с Canon. Евгени Динев е по-известен от Стоян. Значи Canon е по-добър от Fuji.

Разберете го най-накрая:
* XTrans е оптимизиран за фотография, която изисква повече монохромна резолюция, отколкото цветова, например Портретна и улична фотография. Поради тази причина, XTrans не може да достигне същата цветова резолюция като сензор с Bayer CFA
* Sony продава сензори на всички марки. Апарати от едно и също поколение най-вероятно ще имат еднакви сензори, но с различен цветен филтър.
* Начинаещият потребител ще прави повече грешки, поради което апаратът трябва да има по-добър толеранс към компенсирането им с пост-обработка. С XTrans ще има по-малка възможност за компенсация за разлика от съизмерим апарат с Bayer сензор.

Защо ви е толкова трудно да разберете, че тук не става въпрос за това дали на ВАС ви харесва Fujifilm, а че това не е най-добрата марка за пейзажна фотография? Ако питам цветята вкъщи, и те съм сигурен, че са го разбрали вече, само болните Fuji фенове не могат да преглътнат този прост факт, обусловен от законите на физиката...

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: farushko   
Дата:   20-03-18 21:12

Време е да дойдат хората с бели престилки и да си приберат пациента.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: lamerko   
Дата:   20-03-18 21:18

sirkhann: недей да правиш генерални заключения - доста мешиш нещата... Да, има някои конкретни проблеми с демозаичния софтуер за X-TRANS в конверторите - това не е тайна за никой, но ти пишеш доста глупости представени като факти, а не като лично мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 21:21

Я да видим няколко човека на случаен принцип с какво снимат

Daniel Kordan - Nikon

Sean Bagshaw - Canon

Callum Snape - Canon

Max Rive - Nikon

Vincent Favre - Canon

Joshua Cripps - Nikon

Lars Van De Goor - Sony/Hasselblad

Къде са всичките великани, дето снимат с Fujifilm? Защо, след като Fujifilm X е уникално добрата система, толкова малко хора снимат с нея?

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 21:25

lamerko - кое е глупост? Съотношението между зелени и червени/сини сензори глупост ли е или е факт?

Това, че демозайкването при XTrans е много по-сложно и изисква поне двойно процесване, т.е. двойно по-бавна конверсия за стандартно качество- глупост или факт?

Някои странни поведения с шумопотискане/контрол на цветните артефакт в XTrans процесора на апарата - глупост или факт?

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: lamerko   
Дата:   20-03-18 21:26

Не казвам кой с какво снима, а просто че пишеш глупости. Като например от трите ти точки в последния пост - три броя неверни твърдения :)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: farushko   
Дата:   20-03-18 21:30

Ширкан е отворил 20 браузера и 5 енциклопедии в очакване на следващия коментар. В немалко форуми съм писал, но такъв дебил рядко се среща/

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: Pac   
Дата:   20-03-18 21:39

Със сигурност принципът е случаен, когато целата е да изтъкнеш, че не са с Фуджи :D
Фуджи е млада система, тепърва ще се появяват имена там.
Но да, ок, пейзажът не е типично приложение на Фуджи.
А иначе всички изразяват просто свои мнения. Каквото казва Ширхан, пак е негово мнение... или вече си е повярвал, че е последна инстанция и говори само неоспорими истини. Физиката е доста по-сложна от 2 на 2 срещу 4 на 5.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 21:47

Като гледам, всички снимат с доста нова техника, ако са искали, е можело да минат отдавна на Fujifilm.

Но няма да го направят, защото нещата, които казвам, са истина. Fujifilm XTrans не е проектиран за пейзажна фотография. OOC JPG е с явно шумопотискане и мазане на детайл. Аз използвам настройка -1 на NR и пак имам хало и липса на дефиниция. При RAW с сложни сцени, цветните артефакти избиват много лесно.

OOC JPG 100%


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-03/1521574631_DXTS3472OOC.jpg



RAW RawTherapee 3-pass 100%


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-03/1521574631_DXTS3472RAF.jpg



Истината е, че вашата подводница не лети, господа.



Публикацията е редактирана (20-03-18 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: farushko   
Дата:   20-03-18 21:59

Лети на баба ти хвърчилото.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: lamerko   
Дата:   20-03-18 22:59

Нямам никаква идея какво точно искаш да покажеш с тия два кадъра, дори не са в една пропорция. Ето пускам 4 варианта на един и същи кадър, правен с старото ми X-T10 и 18-55 китака:

без шарп

https://www.shumen.org/upload/not-sharpened.jpg



приложено шарпване

https://www.shumen.org/upload/sharpened.jpg



приложено голямо шарпване

https://www.shumen.org/upload/mega-sharpened.jpg



приложено безумно шарпване

https://www.shumen.org/upload/giga-sharpened.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 23:03

Това е компресирана снимка от близко, а слънцето ти е зад гърба, най-вероятно е рано сутрин или следобед. Дай 100% кроп на клоните.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: