Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Thimotty   
Дата:   10-03-15 12:05

По закон у нас нямаме право да снимаме абсолютно нищо извън дома. Друг е въпроса, че тоя абсурд никой не го знае/спазва/следи!

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 12:08

Незнам в това дело дето Жоро го е посочил, какво точно е установено за чиновника от съда - просто се е движел по улицата в работно време, демек докато е публична личност или след работно време или в почивен ден??? Това е важното в делото.

Разбира се, тази тема колкото и да се дъвчи, повечето не искат, не могат, душа не им дава да се примирят, че не могат да правят всичко с апарата си..ами не можете сори, както и мъжете не могат да правят всичко с оная си работа както и когато им скимне..дори и на улицата където уж мъже, жени нямат личен живот[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: OIM   
Дата:   10-03-15 12:48

Тимоти - я кажи да видим кой закон забранява снимането на всичко извън дома ни


Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 13:04

"Публична личност" - няма такова животно.
Коя Златка е по-публична, Черната, Белата или Русата? [smilie18]
Никъде, абсолютно никъде не е дефинирано подобно нещо.
Кой е "публичната личност"? И с какво се измерва тая "публичност"?
Ако утре Сливенски отиде на площада да си размаха... шлифера, публична личност ли е или не е?
Значи, ако го снимат 20 репортери и излезе в 20 медии - одма е публична, повече от Йоло. Обаче пък тия 20 репортери нямат правото да го снимат, защото не е публична...
Ай стига ве [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 13:37

Не, Жоро, ако си размахам "шлифера" на площада, няма да съм публична личност, а най-вероятно арестуван за нарушаване на обществения ред. Разбирам желанието ти да омаловажиш това, което казвам, но то не го прави по-малко валидно. Бъди здрав!

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Thimotty   
Дата:   10-03-15 13:45

OIM забранено е за обекти от национално значение в един закон, а после в друг има списък кои попада в тази класация. Списъка е супер общ и на практика обхваща всичко. Например пътищата. Сега нямам време да го търся, но по късно може да се опитам. Има го и по темите тук във форума.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 13:54

Не, опитвам се да кажа, че за правния свят "публична личност" не съществува.
"Публична личност" е медиен термин.
Синоним на известен.
А известен може да си с всичко, с това че си гадже на някой футболист, примерно. Или че си роднина на някого.
Публичните личности ги създават именно фотографите и операторите, като насочат обективите си към този или онзи. Така е по цял свят.
И става малко "Параграф 22", твърдението че ако не си публична личност не могат да те снимат. Защото именно снимането те прави "публична личност".
Което пак казвам е жаргон, а не правен термин.
В правния свят има физически и юридически лица, които по конституция са равноправни.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 14:00

Фотографията е да запечатваш моменти. В същото време фотографията има и морална страна.

Има много условности, но в общи линии, ако не извършвам престъпление в момента, ако не съм на публично събитие в качеството си на обществена личност или изпълняващ служебните си ангажименти в момента на снимането, за мен не е морално да се навират обективи в лицето ми. Това е грозно и папарашко. Цитираните черни, бели и пембяни златки са точно измислени медийни герои, които са станали такива именно благодарение на папарашкото снимане.

За мен да се навлиза в личното пространство на човек, без негово желание, е неприемливо. Да не кажа, че има нещо дълбоко перверзно и дори патологично в това.


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 14:02

Дори ще отида по-далеч, като сравня снимането на някого без негово желание с изнасилване.

Това е вид изнасилване. Акт, който не е доброволен и за двете страни.


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 14:29

Не очаквай да те разберат, сега ще започнат да ти обясняват за свободата на изразяване, сакаш това е единственото конституционно право на гражданите[cool] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 14:36

Този въпрос, доколко е морално е изключително спорен и аз не смятам че можем да го разрешим.
От гледна точка на индивида е възможно и да си прав.
От гледна точка на обществото - не си.
Снимките са информация.
Също както и думите, но по-концентрирана.
Дали Елин Пелин ще опише Гераците с думи или Петър Божков ще заснеме Гераците с фотоапарата си - на практика ние следващите поколения получаваме информация за живота през тия години, за социалното битие на хората, за поминъка им, нравите, дрехите и всичко останало.
Независимо от това дали на Гераците им е кеф или не им е кеф да бъдат герои на снимка или на разказ.
Та в това отношение хора като Бресон и целия екип на Магнум, хората снимащи и разпространяващи информация или най-общо казано - щракачите с апарати, са хората които пишат историята.
На просяка на улицата може да не му е кеф че го снимаш или на някоя Златка или мутра. Може да го смята за изнасилване, както ти смяташ.
Но тези снимки носят повече информация за времето в което живеем, отколкото сводките на финансовото министерство.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 14:40

Да, и ти си прав - от гледна точка на обществения интерес е оправдано почти всяко нещо, включително и снимането на някого.

Но ако кротко стоя в някоя кръчма и си пия бирата, и някой дойде да ме снима, само защото съм някаква златка, да кажем, това не е от обществен интерес.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 14:58

Лошото е, че в случая това не го решаваш ти.
А този, който натиска копчето.
Ти може да си пиеш кротко в някоя кръчма, а фотографа да те издигне до символ на цяло едно поколение.
До метафора на обществото.
Чрез твоя образ да разкаже изключителна история, да напише свидетелство на времето.

Голямата награда на Уърлдпрес фото за 2011.
Никой от тия хора не е "публична" личност, нито е питан дали може да го снимат.



Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 15:15

Темата очаквано се завъртя в логичния си кръг - ще продължава да има нагли фотографчета, които смятат, че света е задължен да им даде право(морално, обществено и законово) да си врат обектива където и когато си поискат. Света от своя страна понякога ще им показва съвсем недвусмислено границата чрез счупване на въпросния обектив или по-лошо - локирането му в някой от анатомичните отвори на притежателя й [beer] Като съвет мога да дам към въпросните фотографи - просто бъдете еволюирали хомо-сапиенси и когато видите, че някой не желае да бъде сниман, просто го подминете. А към хората, дето не искат да ги снимат - не скачайте веднага с рогата напред - може пък този дето иска да ви снима да е пич и културно да се съобрази с желанието ви да не бъдете снимани :)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 15:27

"Автор: J0R0
Дата: 10-03-15 14:58

Лошото е, че в случая това не го решаваш ти.
А този, който натиска копчето.
Ти може да си пиеш кротко в някоя кръчма, а фотографа да те издигне до символ на цяло едно поколение.
До метафора на обществото.
Чрез твоя образ да разкаже изключителна история, да напише свидетелство на времето.

Голямата награда на Уърлдпрес фото за 2011.
Никой от тия хора не е "публична" личност, нито е питан дали може да го снимат."

Сега гледам през прозореца една готина мацка, сигурно е студентка и..реших, че вече ми е жена. Отивам да си я прибирам, къде ми е тръгнала по това време...ще напишем история, дето ще е символ за поколения наред[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 15:30

Автор: J0R0
Дата: 10-03-15 14:36

Този въпрос, доколко е морално е изключително спорен и аз не смятам че можем да го разрешим.
От гледна точка на индивида е възможно и да си прав.
От гледна точка на обществото - не си.
Снимките са информация.
Също както и думите, но по-концентрирана.
Дали Елин Пелин ще опише Гераците с думи или Петър Божков ще заснеме Гераците с фотоапарата си - на практика ние следващите поколения получаваме информация за живота през тия години, за социалното битие на хората, за поминъка им, нравите, дрехите и всичко останало.
Независимо от това дали на Гераците им е кеф или не им е кеф да бъдат герои на снимка или на разказ.
Та в това отношение хора като Бресон и целия екип на Магнум, хората снимащи и разпространяващи информация или най-общо казано - щракачите с апарати, са хората които пишат историята.
На просяка на улицата може да не му е кеф че го снимаш или на някоя Златка или мутра. Може да го смята за изнасилване, както ти смяташ.
Но тези снимки носят повече информация за времето в което живеем, отколкото сводките на финансовото министерство.


Така е, всичко е инфо щом си на улицата, това под бикините на жените също, пък и на улицата няма лични неща, така че да живее итфото[cool]

Жоро, защо след толкова спорове все избиваш в посока, че света се върти около фотографите и като видиш такъв губиш всичките си права[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 15:41

Между другото компютърното пиратство също почива на парадигмата, че всичко обществено-достъпно е общо, включително информацията. Т.е. подкрепящите въпросната свобода не би трябвало после да пищят тук когато им крадат снимките и дори ги надписват като свои собствени - нали са обществено-достъпни - значи всеки може да прави каквото си иска с тях. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 15:46

Е, защо да си губиш правата, не мога да разбера. Да си снимаш на улицата е най-естественото нещо, хиляди ако не и милиони хора всеки ден го правят. Това не е престъпление и не пречи на никого. Аз като изляза на улицата за час виждам поне 20 човека с апарати и телефони да снимат нещо или някого. Не го смятам за ненормално. Напротив.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 15:52

Разбира се - никога не съм казвал, че е ненормално човек да снима каквото му душа иска. Ненормалното, от обществена, морална и културна точка е когато някой ти направи забележка, да не се съобразиш с него. Защото той също има право да не бъде обезпокояван и не дължи обяснения защо. Подобни казуси много трудно се дефинират в законова рамка, защото се предполага, че в еволюирала цивилизация, човешките й представители са достатъчно добри в социалната и мисловна дейност, за да се съобразяват един с друг. Един вид, говорим за човещина и общество, не за закони. Системите и режимите, опитващи се да опашат цялостното държание на обществото в законови норми са се проваляли в историята. Това е нещо като в автобуса бременна жена да те помоли да седне на твоето място - няма закон, който да те задължава, а и никоя майка не е пометнала от седене права в автобуса. Но обществото е приело, че е правилно да й се направи път. По същия начин, аз може да си имам лична причина да не искам да ме снимат и приемам за задължителна част от морала на един фотограф да се съобрази с тази моя позиция.



Публикацията е редактирана (10-03-15 15:56)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 16:07

Жоро, ами лесно ще ме разбереш, ако намеря интерес да снимам теб и семействието ти на улицата. Бързо ще се сетиш, че имаш и други права, освен да вадиш фотоапарата[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 16:26

Този въпрос досега не е решен със закон, защото не може да бъде решен със закон. Просто трябва да се изброят хиляди хипотетични ситуации.

Но едно невинно снимане и после публикуване на дадена снимка, може да има тежки последици. Това е толкова пренебрежимо рядко, че законодателите са преценили, че не си заслужава да се квалифицира, но е напълно възможно.

Затова са си измили ръцете с текста в основния закон, че никой не може да бъде снимам без негово съгласие, освен в изрично разрешените от закона случаи - което са СРС-тата, най-вече.

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 16:33

Falcon и поддръжници, моля, обяснете ми какъв е проблемът, че някой ме снима на улицата?
Ще ми вземе душата? Ще ми разбие семейството? Ще ме докладва на шефа, че ...? Просто, не мога да разбера тази реакция. Стои ми като "гузен негонен бяга" или като екоактивист, борещ се за личната си неприкосновеност.

П.П. И изобщо, защо включвате в обсъждането момент, когато някой покаже нежелание за снимане? Това е ясно и категорично - фотографът трябва да си изключи камерата. Разговорът е за всички останали случай, когато не е показано нежелание или забрана за снимане.



Публикацията е редактирана (10-03-15 16:37)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 16:36

MarinY, хората имат личен живот. Той е лично право на всеки от нас. Една такава снимка може да доведе до всевъзможни последици за някого - от проблеми с половинката, през уволнение от работа, до заплаха за живота му. Снимащият понякога може да е в неведение какво и кого точно снима, но това може да има последици.


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 16:39

Личният живот е в къщи. Ходиш ли по улицата си един от многото социални индивиди. Безименен. Ако имаш нещо да криеш, не го разнасяш по тротоарите.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 16:41

Ще дам пример, за да не съм голословен.

Виждате млада, красива, влюбена двойка в парка или в кафенето. Те се прегръщат и целуват.

Решавате, това е страхотен момент и "открадвате" няколко кадъра.

После публикувате снимката във фотографския си профил тук, във Фейсбук или другаде.

Оказва се, че реалната "половинка" на единия от двойката е ваш фен и вижда тази снимка.

Последствията може да са скандал, раздяла, побой, убийство или самоубийство.

Това е напълно възможна ситуация.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: