Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 въпрос за картите памет
Автор: thumper   
Дата:   16-01-09 04:24

Може би малко невеж въпрос,но нещо не ми е съвсем ясно.
При Continuous Shooting снимките се записват първо в т.н. Buffer и след това в картата памет. Та въпросът ми е тук каква роля играе скоростта на записване на картата - дали с по-висока скорост на записване буфера се освобождава по-бързо и можеш да продължиш с continuous shooting по-дълго или просто чакаш по-малко преди да можеш да започнеш от начало с продължителното снимане (за втория случай прочетох,че има значение дали има паралелен image processing).
Та както казах,въпросът е как точно влияе скоростта на записване на картата.
Блгаодря предварително.


Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за картите памет
Автор: ALBIREO   
Дата:   16-01-09 04:51

Буферът при различните фотоапарати поема различен брой кадри (в jpg и RAW формат).
Ако камерата ти не е професионална, много е вероятно този буфер да поема от няколко до около десетина кадъра в RAW формат (в jpg по-голям брой). Момента в който запълниш този буфер, започва да играе съществена роля скоростта с която АПАРАТЪТ записва информацията върху картата. Много често тази скорост е по-ниска от скоростта с която би записвал информацията, ако използваш компютър и четец.
Т.е. от значение не е скоростта на писана на самата карта, а скоростта с която даденият апарат има възможност да записва върху нея.

Виж примерно как се справя новото 5Д:
http://www.robgalbraith.com/bins/camera_multi_page.asp?cid=6007-9784

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   16-01-09 08:32

Само най-евтините фотоапарати нямат паралелност на снимане/записване.
При всички други, правиш снимката, тя отива в буфера, започва да се обработва от процесора на камерата, ти през това време правиш другите снимки. Когато кадъра е обработен, се нарежда на опашка за записване на картата. Може да снимаш в серия, докато имаш място в буфера. След това темпото се забавя до скороста, с която мястото може да се освободи от буфера.

При малки серии, размера на буфера е достатъчен.

При големи серии, колкото по-бърз ти е записа на картата с памет, толкова повече кадри можеш да заснемеш с високо темпо. Някои камери с достатъчно бърза карта могат да снимат докато я напълнят.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за картите памет
Автор: thumper   
Дата:   16-01-09 09:32

Конкретен пример:
Апаратът е Canon 450D - 3.5fps или 6 row файла. Не знам дали тези 6 роу файла могат да се направят за една секунда,но при средна големина на файла 14-16МВ и скорост на записване напр. 20МВ/сек (Sandisk Extreme III) пак няма шанс да снимам докато картата се напълни. И предполагам няма да направя МНОГО повече снимки ако скоростта на запис е напр. 6МВ (обикновена карта Sandisk).
Или нещо бъркам?

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за картите памет
Автор: ogich   
Дата:   16-01-09 15:38

Най-малкото с по-бързата карта буфера ще се освободи по-бързо и по-скоро ще можеш да направиш нова серия снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за картите памет
Автор: thumper   
Дата:   16-01-09 16:03

ogich,като си купуваш даден продукт търсиш максимум полза от него,а не "най-малко" [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   16-01-09 16:18

thumper, тези скорости на запис на картата са оптимални. С подходящ "хост" и при линейно писане на много данни (снимките са си такъв тип, но се пише и директория и FAT).

В дадения линк по-горе, където има тествани скоростите на запис на различни карти от различни фотоапарати може да видиш, че 450D не е от най-бързите и със сигурност не покрива възможностите на модерните карти. В добавка на това, Extreme III не е UDMA карта, което ще рече, че при 'натоварен процесор' производителността и пада драстично.

Та там е дадена скорост за запис от 10-14 МБ/с за тия карти. Бих предположил, че като се напълни буфера с първите 6, следващите се пишат по-бавно от кадър в секунда.

Производителите всъщност не лъжат, но потребителя често чете това, което му се иска (в което се състои и маркетинга).

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за картите памет
Автор: thumper   
Дата:   16-01-09 16:33

danbi,благодаря много. Таблицата много ще ми помогне за избора на карта. За xалост няма някои евтини модели,но пък ми отговори на въпроса дали си заслужава Extreme III.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за картите памет
Автор: Vuc   
Дата:   16-01-09 16:34

"Апаратът е Canon 450D - 3.5fps или 6 row файла. Не знам дали тези 6 роу файла могат да се направят за една секунда"


thumper, как си написал, че апаратът прави 3.5fps /кадъра в секунда/, пък не знаеш дали може да се направят 6 роу файла за една сек?

[smilie21] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за картите памет
Автор: asahi   
Дата:   16-01-09 17:58

Някаква картечница ли обсъждате тук? Какви са тези ненормални очаквания от любителския ентри левъл ДСЛР Канон 450Д? Не стига, че фокусира и снима добре с 14 бита в РОУ, ами и да трака безпирно искате. Ми няма.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за картите памет
Автор: pepopepo   
Дата:   16-01-09 18:16

thumper написа:

> danbi,благодаря много. Таблицата много ще ми помогне за избора
> на карта. За xалост няма някои евтини модели,но пък ми отговори
> на въпроса дали си заслужава Extreme III.

Ето ти линк за евтини карти - аз от там си поръчах и съм много доволен.
http://photo-cult.com/forum.php?c=3&t=74477

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за картите памет
Автор: thumper   
Дата:   16-01-09 19:22

Vuc,пиша каквото съм прочел за апарата. Не съм тествал continuous shooting,защото още не ми е трябвало. Вече ми трябва и за това повдигам темата за паметта.
pepopepo,благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за картите памет
Автор: asahi   
Дата:   16-01-09 21:12

Евтини карти ли търсите?
www.reset.bg
www.most.bg
Пазарувам от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за картите памет
Автор: thumper   
Дата:   17-01-09 14:00

Явно представите ни за евтино се различават. Ако някой иска Sandisk Extreme III 8GB за 90лв или Sandisk 8GB Stanadrt с card reader за 32лв,ще му помогнем [smile]. Или каквито и да е други карти. [smilie24].
Благодаря все пак за линковете.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »