Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Отново за баланса на бялото
Автор: chicken   
Дата:   04-01-09 16:11

При настройка на баланса на някой от готовите режими (светкавица, облачно, лампа с нажежаема жичка...), твърдо ли е зададена стойноста за цветната температура или се променя в някакви граници, в зависимост от меренето? Особенно точково.


Отговори на това съобщение
 Re: Отново за баланса на бялото
Автор: Canon   
Дата:   04-01-09 16:17

Твърдо

Отговори на това съобщение
 Re: Отново за баланса на бялото
Автор: chicken   
Дата:   04-01-09 16:38

Благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Отново за баланса на бялото
Автор: boncho_marinov   
Дата:   04-01-09 17:07

Зависи от модела

Отговори на това съобщение
 Re: Отново за баланса на бялото
Автор: asahi   
Дата:   04-01-09 17:14

Ако е дефектен модела може и да зависи.
Ако е дефектно ЗАУ-то винаги зависи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Davidoff   
Дата:   04-01-09 17:26

Абе майтапите се ама съм попадал на някои модели при които не е фиксирана температурата за мое огромно учудване, което поне за мен е доста неприятно.

Отговори на това съобщение
 Re: Отново за баланса на бялото
Автор: d256h   
Дата:   04-01-09 18:47

Твърдо е!

Отговори на това съобщение
 Re: Отново за баланса на бялото
Автор: swan_   
Дата:   04-01-09 21:20

Твърдо е, но ти може да я променяш, ако апарата го позволява.

Отговори на това съобщение
 Re: Отново за баланса на бялото
Автор: charlyb   
Дата:   04-01-09 22:01

Апаратът се "обърква" точно тогава, когато е нормално да се обърка. Когато обектите са осветени от няколко осветителни източника, с различна цветова температура. И няма нищо ненормално в това!
Какво става с човек при подобна ситуация. Повечето хора не си дават сметка за особеностите на осветлението, в по-сложната осветителна обстановка когато попаднат. Ако мястото им е познато, на базата на знанията си за действителните цветове там, бързо пренастройват мозъка си, че той да корегира възприятието им за цветовете така, че бялото да е бяло.
Какво става, ако обстановката не им е позната. Ами виждат я така, както би я видял един фотоапарат, настроен на автоматичен баланс на бялото. При всички случаи цветовете не са такива, каквито биха изглеждали на дневна светлина. Но човешкият мозък е достатъчно съвършен, за да пренастрой "баланса на бялото в себе си" така, че цветовете да му изглеждат нормални - аз знам, че ризата ми е бяла, а не както изглежда в момента леко лилава. Трябват ми няколко минути да свикна с това и тя вече не е лилава, а пак бяла. И останалите цветове си идват на мястото.
Фотоапаратът, поне за сега, не може да прави това което прави човешкият мозък, макар че аз не мисля че е толкова сложно да се изработи алгоритъм за тая работа. Ама всеки среден апарат има "ръчен" баланс на бялото - просто му показваш нещо, което искаш той да приеме за бяло. Елементарно е да се направи. И вероятно тогава апаратът ще "вижда" цветовете по-точно, отколкото ги вижда фотографът...



Публикацията е редактирана (04-01-09 22:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Отново за баланса на бялото
Автор: chicken   
Дата:   04-01-09 22:43

charlyb, това е ясно, но не питах за автоматичния баланс. Пълни ръчни настройки, баланс нажежаема жичка примерно,точково мерене, не пипам нищо. Един и същи обект, едната му страна е осветена от дневна светлина през прозорец, другата от лампа. В единия случай фокусирам по централна точка едната страна, при следващия кадър фокусирам другата страна. Нормално ли е да има разлика в цветовете между двата кадъра, т.е. цветната температура променя ли се в някакви граници определени от зададената настройка или си е някакво постоянно число сложено за тази настройка. Та това питах и ми отговориха. То това е само елемент от главоблъсканицата ми, но предпочитам да си се справя сам [smilie5] Само трябва да тествам дали все пак нямам дефект в апарата че се понаплаших от една неотдавнашна тема. Но пък доколкото разбрах на човека му го сменили с Д90...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »