Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: cx   
Дата:   25-12-08 15:36

Здравейте и весела Коледа :)

Мисля да поръчам фотоапарат и обективи от ebay, но съм обезпокоен от евентуалните мита. Четох из стари теми, но не намерих достатъчно категоричен отговор. Сайта на митниците и той е много объркан.

Въпросът ми е следния: плаща ли се мито при внос на цифрови фотоапарати от Китай? Ако да - в какъв размер? И има ли и други такси.
А от ЕС?

Това е, ще се радвам на адекватни отговори.

Поздрави :)

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: 3df   
Дата:   25-12-08 16:27

Що си не седиш мирен и не си вземеш от тук или Европа.
Ами си исъздаваш главоболия.

Иначе схемата с 2-3 думи е следната:

1.Цена на техниката + транспорт = на ДО (даначна основа за облагане с мито, което може би е около 5 или 10 %

2.((ЦТ+Т)х курса на долара).х 20% = на ддс, което трябва да се плати на митница.

3 + Цена на изготвяне на митн. деклатация около 20 - 30 лв.

4+ Един или два дни висене на митница, примерно Аерогара София.

5 + Евентуален вариант менюто на техниата да е само на китайски и никакъв друг език.


Е може и да не правиш всичко това, ако пратката те чака в пощата и митницата не е забележила. Но в случая има едно АКО....



Публикацията е редактирана (25-12-08 16:29)

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   25-12-08 16:36

А какво мислиш за 2 год. гаранция на нова техника за Бг ?? Мисля ,че това е достатъчно ,за да си я купиш от тук . И цените вече не са толкова различни ...

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: GenaDP   
Дата:   25-12-08 16:37

За цифрови апарати мито няма. При внос от Китай има ДДС, при внос от ЕС - няма нищо освен транспорта.

Нека човекът си пазарува откъдето си ще...

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: Svsvet   
Дата:   25-12-08 17:31

В момента най-голямата далавера е от Англия[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: Нереален   
Дата:   25-12-08 19:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: cx   
Дата:   25-12-08 19:22

Благодаря за отговорите дотук!

Въпросът да купя от български магазин не стои на дневен ред. Дори с всевъзможни такси, стоката от чужбина ще излезе по-евтино. Въпросът е единствено: КОЛКО по-евтино.

Също така доста от търговците в ebay предлагат (международна) гаранция за 1, 2 или дори 3 години. Така че и гаранцията не е довод за закупуване от БГ.

Както е тръгнало ще купувам от UK :)


Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: джъмбо   
Дата:   25-12-08 19:35

Дори с всевъзможни такси, стоката от чужбина ще излезе по-евтино

странно
таз година пътувайки из европата и по магазините никонската технка бе доста по-скъпа сравнено с бг....

д3 - 4500 евро
70-200/2,8 - 2250 евро
24-70/2.8 - 1500 евро....
сб 900 - 450 евро....

мдам....

иначе в таксите май не смятате ддс

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: vinse   
Дата:   25-12-08 23:54

Ако техниката се купува от страна извън ЕС, митото мисля, че е 7% върху даначната основа за облагане с мито + 20% ДДС разбира се. Ако добре си спомням "стъкларията" не се облага с мито без значение дали идва от Патагония или от Англия, за нея плащаш само ДДС.
Но наистина от Англия става изгодно да се купува, паунда скоро може под 2 лева да падне [smile] е са точно се огледах в не'къв никон д300 за 1900 кинта а по наще земи е 2600. 700 кинта далавера си е оферта [smilie24] и не висиш в митницата [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: kag   
Дата:   26-12-08 00:32

Здравейте нека се намеся за - според мен най-приятните цени... Взимаш от павилиона даречем 5д мк2 за 4600лв. копуваш го на фирма и го обявяваш за разход на фирмата - държавата ти връща 1/6 от сумата т.е.от 4600 - 766лв и сумата за фотото ти става 3834лв -В момента в В&Н апарата струва 2700долара което е 3780лв - днешен курс - за 54лв разлика имаш и гаранция и главатати не е нужно да разбира от митници и декларации.

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: danbi   
Дата:   26-12-08 00:37

kag, към цената на B&H няма ли да добавиш и 20% ДДС?

Държавата би трябвало да ти върне 20% от крайната цена, т.е. ДДС-то. (което е 1/5)

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: GenaDP   
Дата:   26-12-08 07:34

В момента в В&Н апарата струва 2700долара

Не ти ли е ясно, че и американец да си - не можеш го купи на тая цена... Към тези $2700 се прибавят или транспортни разходи, или местната sales tax.

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: shama   
Дата:   26-12-08 07:49

не е точно така защото зависи в кой щат си за sales tax а транспортните разходи са смешни сравнение с цената на апарата + тва амазон дават безплатна доставка на почти всичко над 50-60$.

Ако не ти пука за гаранцията взимай от чужбина. Аз лично никога няма да си купя фото техника от Бг освен ако не ми трябва веднага


Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: vinse   
Дата:   26-12-08 09:23

kag
забравяш една никак не маловажна подробност а именно - ДДС-то не може да го пишеш на която и да е фирма, защото не всяка фирма може да оправдае разход за фото техника. Това, което искам да кажа, че ако фирмата примерно се занимава с производство и продажба на чорапи, закупуването на фото-техника не е свързано с дейноста на фирмата, следователно данъчните няма да признаят разхода ти и ти няма да си получиш ДДС-то.

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: danbi   
Дата:   26-12-08 10:05

чудно ми е, ако се регистрираш за ДДС като частно лице, данъчните ще ти признаят ли покупката на фотоапарат? с уговорката, че не се занимаваш професионално с фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: 3df   
Дата:   26-12-08 10:40

.

Автор: danbi
Дата: 26-12-08 10:05

чудно ми е, ако се регистрираш за ДДС като частно лице,.......

Като частно лице не може да се регистрираш по ДДС.


Автор: kag
Дата: 26-12-08 00:32

...копуваш го на фирма и го обявяваш за разход на фирмата - държавата ти връща 1/6 от сумата...

kag,
я кажи на кое гише връщат ДДС да ида да ми върнат малко.

Що пишете неща, като не сте в час.[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: danbi   
Дата:   26-12-08 10:42

3df, в грешка си. ако имаш годиен приход над определена сума, задължително трябва да се регистрираш -- щеш не щеш.

Държавата не ти всъща нищо -- ти си приспадаш ДДС-то от дължимото на държавата. За целта разбира се, фирмата трябва да има дейност.

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: 3df   
Дата:   26-12-08 10:56

ДДс е насочено към крайния потребител демек крайния клиент демек частното лице. Като "частно лице" ако имаш годишен приход над определена сума си плащаш ДОД - данък общ доход.
Икаш да ми кажеш, че ако личния ти доход като частно лице на края на годината е примерно 60 000 лв трябва да се регистрираш по ДДС[smilie10] [smilie10]
май ти си в грешка.

Държавата не ти всъща нищо -- ти си приспадаш ДДС-то от дължимото на държавата.
думата връща
и думата приспада
са коренно различни, и като букви и като заначение.
Връщане означава да идеш на гишето и да ти върнат парите под формата на финикийски знаци.
Възстановяване - това е, като горното, но винаги е свързано с данъчна проверка - ревизия.
Възстановяване е възможно при износ на стока и в някои други случай.
Приспадане е друга бира, като за целта трябва да има дейност, а и самото приспадане е субективно защото е свързано с приходите и разходите в последващи периоди.
Не е мястото да спорим , а да се ползват правилно съответните думи за да не се въвеждат в заблуда другите.

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: surg   
Дата:   26-12-08 11:49

за разлика от повечето пишещи , аз сум пазарувал 2 пъти през нета,но от САЩ
1. има доооооста магазини с високо реноме освен В&Н , при които цените са доооста по ниски,
то все едно че си копуваш от магазин на Порше, и от някъде другаде
2. наи добре е доставка по човек
няма разходи, но се бави ....често
3. в всички случаи е доооста по евтино, дори да се платят разни неща тук....
остава проблема с гаранцията...

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: sas   
Дата:   26-12-08 12:02

За повечето фирми би се признал фотоапарат за разход. Това основно зависи дали фирмата има оборот и работи. Не може да има приход 1000 лв, а ти да си купиш апарат за 3000.

А иначе аргумента за какво трябва апарат, винаги може да е за контрол, за улесняване на някакви процеси, за дизайнерски неща.

Относно това дали да се купи от БГ или не, виждам, че има някои голями противници на БГ, но и тук според мен въпроса се свежда до човек. Ако имаш работа и основно си насочен към изкарването на пари, разбира се нямаш време да губиш, за да спестиш 50 лв, но ако основно си насочен към спестяване на пари, то тогава можеш да отделиш дни да спестиш тези 50 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: danbi   
Дата:   26-12-08 14:11

3df написа:

> Икаш да ми кажеш, че ако личния ти доход като частно лице на
> края на годината е примерно 60 000 лв трябва да се регистрираш
> по ДДС[smilie10] [smilie10]
> май ти си в грешка.

Де да бях в грешка...

А да.. и счетоводство трябва да си водиш. И да издаваш данъчна фактура на работодателите си.
И да внасяш ДДС-то на държавата.

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: lazarus   
Дата:   26-12-08 14:31

Да вметна, че ако пазарувате от ЕС и фирмата ви е регистрирана по ЗДДС в България, то след като съобщите обстоятелството и ИН по ЗДДС, то търговецът-чужденец не следва да начисли ДДС. Т.е. ако стоката е обявена с ДДС, следва да го приспадне. Например ДДС в Германия е 19% и цената, на която бихте купили техника оттам следва да разделите на 1,19. Същото е и при внос от останалия свят, но тогава тук се дължи съответния данък при вноса.
А иначе по ДДС е разумно да се регистрира лице, на което клиентите му изискват регистрацията, т.е. ако е производител, търговец на дребно, доставчик на услуги към регистрирани лица и т.н. Регистрирането може да се отлага при реализацията на големи обороти, чрез работа с паралелни фирми, но все пак не до безкрайност.
А за да се признае правото на данъчен кредит на фотоапарат, то с него следва да се извършват облагаеми доставки, т.е. от време на време да се издават фактури за някакви фотоуслуги.
Счетоводството на ДДС регистрирана фирма струва около една мин.работна заплата. Не си струва само за еднократни сделки, някой да се регистрира.

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: bobo21   
Дата:   26-12-08 14:56

През последните месеци купувам доста интезивно разни неща от Англия и съм изключително доволен.
Курса на лирата е изключително изгоден в момента и всичко ми се носи директно вкъщи, без никакви такси и пр.

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: svilen66   
Дата:   26-12-08 15:07

lazarus е написал най-точно за ДДС-то.Не всяка фирма регистрирана по ДДС може да си върне данъка за фото техника.Аз досега съм имал 8 данъчни ревизии за възтановяване на ДДС и не съм имал проблеми-но фото услугите
са ми основен предмет на дейност.

Отговори на това съобщение
 Re: пазаруване на фотографска техника от чужбина - мита и тарифи?
Автор: svilen66   
Дата:   26-12-08 15:32

А и не забравяйте за добрият счетоводител...той знае как..

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »