Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Имам въпрос за рол филми
Автор: anco   
Дата:   02-12-08 22:46

Здравейте днес си взех киев 88 и искам да разбера какво ми трябва за да си проява черно бели филми сам,досега съм снимал само с дигиталка и сега реших и с филм малко знам че ми трябва фиксаж,проявител и спирала ама нз. от каде да си взема и как точно е процедурата може ли малко помощ.
Ако може без да се започва с подигравки никой не се е родил научен.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: GenaDP   
Дата:   02-12-08 22:52

как точно е процедурата

За книжки не си ли чувал?

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: anco   
Дата:   02-12-08 22:54

Чувал съм но няма от каде да намеря а наистина бързо ми трябва ако има някакъв линк към страница ще ми е много полезно пък и рол филм си нямам и на идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: explorer   
Дата:   02-12-08 23:08

Написваш в Гугъл:
develop B&W film

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: anco   
Дата:   02-12-08 23:21

добре имам въпрос след като навия на спиралата рола колко време в проявител и колко време в фиксаж и какво има значение за проявяването

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: GenaDP   
Дата:   02-12-08 23:24

Да повторим:

Написваш в Гугъл:
develop B&W film

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: next_time   
Дата:   02-12-08 23:26

http://www.digitaltruth.com/devchart.html



едва ли е толкова спешно че да не се ограмотиш малко преди това

и ако искаш отговор задаи читав въпрос - филма е .... проявителя .... фиксажа ....



Публикацията е редактирана (02-12-08 23:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: gecata   
Дата:   03-12-08 09:05

след като навия на спиралата рола колко време в проявител и колко време в фиксаж и какво има значение за проявяването

anco , отговорът на въпросите ти може да се побере на около стотина страници. Най добре иди в библиотеката или в антикварната книжарница там ще намериш достатъчно литература по въпроса. Препоръчвам ти "Фотографска техника" от Е.А.Йофис
ДИ"Техника"-1975
. "Книжлето" в около 400страници ще постави основите на ЧБ фотография у теб и ще почнеш да "Чуваш" петлите [smile]
Иначе конкретно : 10мин проявяване, 1мин Стоп, 2мин миене, 15 мин фиксиране, 30 мин миене и после по желание дъбене.
Това разбира се ще е вярно при подходяща концентрация на проявителя, която пък се определя от вида му, както и от вида на проявяването което искаш да направиш(контрастно, меко или нормално) , както и от светлочувствителността на филма, както и от това каква светлочувствителност искаш да постигнеш, както и от това как си снимал, както и от температурата на проявителя, както и от вида на предварителното темпериране на филма преди започването на процеса, както и от още много други фактори, които трябва да изучиш и с които трябва да си наясно преди да сипеш "чорбата" в корекс дозата.
Желая ти успех!



Публикацията е редактирана (03-12-08 09:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: 3DFEN   
Дата:   03-12-08 09:19

Офф Анчо, Анчо що първо си купи апарат и то за рол филм, а не чете стари книжки.
Има една песничка:
Чело Коте книжки как се хващат сиви мишки....

Съвет от мен:

Прочети първо как се работи с този апарат.
Какво е Бленда и как работи, и какви са и свойствата
Що е скорост и как работи, и кави са и свойствата.
Светлочувствителност на филма ДИН, АСА, ИСО

ЗА проявяването на филма.
Прочети в стари книжки как се прави това.
Накратко:
В тъмна стайчка, без светлина филма се поставя в дозата за проявяване.
Има дози със спирала и дози с лента.
Спирални има за Лайка филми - 35 мм сигурно има и за рол филми. Иначе ти трябва лента за рол филми.
Преди да почнеш проявяването тренирай на сухо.
Вземи стар филм - осветен или съсипан и на светло тренирай упражнението поставяне на филм в доза със спирала или с лента.
Това упражнение трябва да го направиш толкова пъти, колкото като те бутнат на сън да може да го правиш без да гледаш .

Кат направиш това едва тогава слагаш филма в дозата разбира се на тъмно за да не се освети.
НАлива се проявителен разтвор (количеството зависи от дозата. времето за проявявяне от вида проявител и вида филм.
След проявяване засечено време с часовник изливаш проявитела. Наливаш вода - изплакваш - изливаш водата. Наливаш фиксажа.
След около 10 тина минути изливаш. Наливаш вода изплакваш. После разглобяваш дозата вадиш спиралата развиваш филма и с две щипки го закачаш в банята да съхне. Междувременно пак може да го изплакнеш.

Тънкости:
Всички разтвори прояв. вода. фиксаж трябва да са с една и съща температура например 22 -23 градуса.
При процедурите трябва да се върти спиралата с ръка.
(за улеснение на последното упражнение може да ползваш стар грамофон, който има скорост 33 или по добре 16 оборота. Поставяш дозата, от горе и държиш в средата лоста на спиралата. Пускаш грамофона. Той върши работата . Ти си мечтаеш.
Филма в никакъв случай не се пипа с пръсти от страната на емулсията - пък и от другата страна, а само по ръбовете.
Успех.
Баси, кво сътворих....

П.С. Това е едва една стотна 1/100 по въпроса.
Иначе Гецата добре го е казал.



Публикацията е редактирана (03-12-08 09:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: ngrozdanov   
Дата:   03-12-08 09:29

Или отиваш на Граф Ингатиев 73 "Братя Трейман" и питаш за Коко, договаряш се с него или с някой друг там за колко е навит да ти "преподаде" целия тоя материал....

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: anco   
Дата:   03-12-08 11:15

Ei tova mi trqbvashe kato otgovor az rabotq s nikon d80 ne s sapuner znam vsi4kite ezi neshta skorost blenda iso asa din daje i filmi sum proqvqval no 1-2 puti predi 5 godini i sum zabravil a i misq 4e ima i tunkosti pri roll-a inaistina e taka blagodarq za vsi4ki otgovori i se nadqvam v nai skoro vreme da vi pokaja purvite si snimki s nego koito v4era nashtrakah

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: BirdOfPray   
Дата:   03-12-08 11:39

Процедурата е следната - Проявяваш, хвърляш филма, после следващия проявяваш, хвърляш го и него и още един така... и така - докато не ти омръзне и не решиш, че не е толкова спешно и не вземаш да прочетеш нещо [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (03-12-08 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: CANONIO   
Дата:   03-12-08 11:44

Ето ти нагледно. Потърси си и други филмчета. Пълно е:


http://www.youtube.com/watch?v=qAoQt5wLGjs


http://www.youtube.com/watch?v=Npiu37gScn0&feature=related




Ето как се навива на спиралата:

http://www.youtube.com/watch?v=6SM5p_x4w7A&feature=related






Ако разбираш английски, прочети и тук:

http://reviews.ebay.com/Black-amp-White-Film-Developing-Guide_W0QQugidZ10000000003726995

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: BirdOfPray   
Дата:   03-12-08 11:58

КАНОНИО - ти си луд бе - пуснал си му филмчета з агледане дето са дълги по 8-10 минути едното - и при това няколко.
Човека каза, че му трябва "наистина бързо" - как така ще отдели толкова време да гледа някакви си филмчета??
Човека иска БЪРЗО да стане работата [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: Shtrak   
Дата:   03-12-08 12:04

без да ти покаже някой трудна работа, или курсче или някой приятел който го е правил много пъти [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: alsash   
Дата:   03-12-08 13:23

ела до Варна ...ПОКАЗВАМ...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: asenr   
Дата:   03-12-08 15:46

Като за начало вземи си фиксаж и проявител от fotorafi от тази тема, доза пак той трябва да има (ако няма - мога да ти дам аз), времената са написани на опаковката на проявителя. Проявяваш, миеш, фиксираш, сушиш и си готов. Ако не се справиш - мога да ти дам някой урок ако си в София, но не е нищо сложно.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: asahi   
Дата:   03-12-08 17:32

Анчо, още ли си навит?

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: alsash   
Дата:   03-12-08 18:16

ако е.....ще се научи....ама що толкова се е разбързал!?

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за рол филми
Автор: 3df   
Дата:   03-12-08 20:27

Анчо, кво стана със снимките бре?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »