Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Може би: множество експонации с DSLR
Автор: danbi   
Дата:   23-11-08 23:55

Вероятно първо трябваше да патентовам това, но.. да влачат [smilie5]

Винаги съм се чудел, при сегашните технологии, защо не се правят тия неща:

1. Многократна експонация на един и същи кадър, и създаване на HDR в камерата. Някои го правят, но като правят всъщност няколко отделни кадъра. Идеята ми е, фокус - вдига се огледалото и се нацъква нужния брой кадри. Това може да стане достатъчно бързо -- например, вече ширпотребата на Сони от (А700, Д300, Д90) може да прави 10 кадъра в секунда. Като не мърда огледалото, тази скорост е съвсем постижима. При няколко кадъра с различна експонация, дори матрицата да дава само 12 бита, резултата спокойно може да запълни 16 бита RAW.

2. Многократна експозиция на един и същи кадър, с цел създаване на по-добър кадър. Тук "по-добър" има много измерения. Отново, с едно вдигане на огледалото. По аналогия с човешкото око, което вижда доста широк ъгъл, но всъщност може да фокусира само върху малък отрязък, при това, нужно е по-дълго време да "гледа" обекта няколко пъти, за да го "види". По този начин, при няколко кадъра на "едно и също" може да се постигне по-добро цветопредаване, по-детайлно изображение, елиминация на много от аберациите и т.н.
В случая може да е полезно матрицата да се 'мръдне' малко, като за това отдавна вече има технология, която се ползва за стабилизация на изображението.

Изобщо, струва ми се, че съвременните фотоапарати "от висок клас" продължават да са все така примитивни, както преди поне 30 години (примерно).

Ироничното е, че някои от тези технологии, или подобни на тях се ползват при сапунерчетата и мобилните телефони.

Отговори на това съобщение
 Re: Може би: множество експонации с DSLR
Автор: IvcheTo   
Дата:   23-11-08 23:59

това си го има вградено в д300

Отговори на това съобщение
 Re: Може би: множество експонации с DSLR
Автор: danbi   
Дата:   24-11-08 00:00

Без да мърда огледалото?

Отговори на това съобщение
 Re: Може би: множество експонации с DSLR
Автор: asahi   
Дата:   24-11-08 00:01

Греда или гредоред - избери си сам.

При сглобяването на ХДР има доста ръчна работа - трябва да се вземат нестандартни решения. Никой софтуер няма сам да се сети как да го направи по-добре от теб.

А и да ти призная твърде малка част от фотографската общност се интересува от ХДР. Може би само във ФФ тази технология има малка група последователи.
Аз не съм от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Може би: множество експонации с DSLR
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-11-08 00:01

Интересно :)
Но хората явно си следват по утъпкания път :) На сигурно :)
Никой не рискува...
някой рискуваха и не успяха(фовеон или фуджи) [smilie11]



Публикацията е редактирана (24-11-08 00:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Може би: множество експонации с DSLR
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-11-08 00:09

ХДР мен ми харесва но така и не се научих .
На практика знам как става но не съм сядал да си играя

Отговори на това съобщение
 Re: Може би: множество експонации с DSLR
Автор: danbi   
Дата:   24-11-08 00:21

asahi, не става въпрос за "художествената" страна на HDR кадъра, а по-скоро за техническата реализация. Резултата ако искаш си го редактирай, ако искаш недей...

Дори може би "HDR" не е правилния термин.

Отговори на това съобщение
 Re: Може би: множество експонации с DSLR
Автор: didesignbg   
Дата:   24-11-08 08:47

danbi, и двете които предлагаш са патентовани.
Панасоник държат първия патент, Хаселблад държат втория [smile]
Първия мисля още не е внедрен, ако те влече за втория при хаселблад гърбовете се нарича мулти шот.
Технически погледнато Фуджи прави ХДР във всеки един кадър, като е на динамичен обхват над 100%.

Отговори на това съобщение
 Re: Може би: множество експонации с DSLR
Автор: william   
Дата:   24-11-08 08:56

Мърдане на матрицата и втора експонация беше реализирано навремето (около 2000 г.) в един модел на Рико. Тогава даже исках да го купувам, но цената в Бг беше много дървена.

Целта на хватката беше да се удвои резолюцията при статични сюжети. Оригинално матрицата беше 3 Мп. При втората експонация тя се премества (с пиезоелемент) на половин пиксел разстояние встрани и (теоретично) лови повече детайли и се получава 6 Мп снимка, но с различна гъстота на пикселите по двете координатни оси...


Отговори на това съобщение
 Re: Може би: множество експонации с DSLR
Автор: ibk   
Дата:   24-11-08 09:30

В края на миналата година Самсунг също патентоваха "многократно прочитане" на матрицата с едно вдигане на огледалото. Кога и дали ще го внедрят е въпрос на време.

А това с преместването на матрицата го има в дигиталните Зинари - мисля през 16 микрона се мърда матрицата ... и така няколко пъти. Файловете стават по около 300Мб на кадър.[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Може би: множество експонации с DSLR
Автор: Vasil_TP   
Дата:   24-11-08 10:47

danbi,
"Идеята ми е, фокус - вдига се огледалото и се нацъква нужния брой кадри."

Апарата ти би трябвало да има "експониране с клин - Auto Bracketing".
Това според мен е достатъчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Може би: множество експонации с DSLR
Автор: Svsvet   
Дата:   24-11-08 11:08

Данби[smilie24]



Публикацията е редактирана (24-11-08 11:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Може би: множество експонации с DSLR
Автор: danbi   
Дата:   24-11-08 13:51

william -- именно. [smilie24]
Идеята е, че нашето око вижда повече детайли, защото ние постоянно мърдаме, за да уловим разликата между различните гледни точки.

До такава крайност,че ако си застопориш главата и не си мърдаш очите, скоро преставаш да виждаш каквото и да е -- но това си е особеност на нашето зрение.

Vasil_TP: достатъчно е, но сегашните фотоапарати могат да правят това чрез пълен цикъл на всеки кадър: (евентуално) фокус, (евентуално) мерене, вдигане на огледалото, кадър... Това е доста бавен и изключително досаден процес. Който така или иначе може да се автоматизира съвсем елементарно.
Именно за експозиционен клин става въпрос. Който обаче ти генерира един кадър като резултат.

Хубаво е, че тези неща са експериментирани и патентовани... остава да ги видим и в 'нормалните' камери. [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »