Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Помощ за светкавица.
Автор: simeon06   
Дата:   24-10-08 14:05

Искам да си купя светкавица, но не им разбирам. Моля някой да ми обясни какво да търся. И по какво се разбира коя светкавица е добра. Има ли смисъл да купувам втора употреба?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: vga   
Дата:   24-10-08 14:08

е те всичките са добри. какво значи да е лоша. кажи каква марка апарат имаш и колко пари имаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: wfw   
Дата:   24-10-08 14:13

и за какъв апарат...

търси светкавица със същата марка като апарата ти. всичко друго е компромис :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: Dekov   
Дата:   24-10-08 14:24

Може да не му трябва за фотоапарат[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: GenaDP   
Дата:   24-10-08 14:35

Работещите светкавици са хубави. Лоши са тея, дето не работят. Гледай да вземеш от първия вид.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Davidoff   
Дата:   24-10-08 14:46

Гената е прав. Щото имам две от втория вид и не са хубави [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: rhyan   
Дата:   24-10-08 16:43

Simeon,

За няколко дни се ориентирах леко какво трябва да се гледа. Общо взето зависи на теб за какво ти трябва, и от там следва какво ще избираш...

Ако си на моя хал и търсиш нещо тънко, ама много тънко, дето само да замени вградената, гледай да е напълно съвместима с апарата. Втора ръка от марката на апарата също е вариант. Работата както винаги е риск печели, риск губи, но аз бих подкрепил новото, щото с втората ръка нямаш кой знае каква гаранция, да не казвам никаква.

Иначе - най-важно е водещото число: Колкото повече, толкова по-добре.
Допълнително скорост на презареждане е добре да е кратка, да има голям брой презареждания с един комплект батерии, и да може да се върти по вертикала и по хоризонтала...
От там нататък говорят цифрите и качеството, стига да е "за твоя апарат" може и да не е на производителя на апарата и да дава дори по-дорби резултати...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: Davidoff   
Дата:   24-10-08 16:59

Иначе - най-важно е водещото число

И как го установи това?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: rhyan   
Дата:   24-10-08 17:13

Заяждаме ли се?

Една лампа се прави за да свети. Водещото число не отразява ли именно тази способност на светкавицата - силата на светкавицата при определена бленда и разстояние до обекта?

http://en.wikipedia.org/wiki/Guide_number


Ако може да се вярва на писаното, колкото по-голямо е водещото число, толкова по-силна е светкавицата и толкова по-голям шанс има за правилна експонация на обекта на по-голямо разстояние.
А кое според теб е най-важното в една светкавица? Сигурно бранда или цената, или пък без ТТЛ не може да светне? А сигурно дистанционното палене е най-важното. Ясно е, че най-важното нещо е да работи. Иначе може даже и без светкавица, не мислиш ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: GenaDP   
Дата:   24-10-08 17:15

колкото по-голямо е водещото число, толкова по-силна е светкавицата

Не е баш така...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: mixmike   
Дата:   24-10-08 17:20

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: Davidoff   
Дата:   24-10-08 17:21

Най-важното е относително понятие в случая. Кой снима, как снима, какво снима, кога снима, къде снима? И що реши че се заяждам? Питам просто що така мислиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: rhyan   
Дата:   24-10-08 17:23

Е хайде де, кажете как е тогава. Що си вадим думите с ченгел. Аз така го разбирам по онова което съм прочел, а именно константа, отразяваща способността на светкавица напълно да освети обект на дадено разстояние и при съответна бленда, при съответната чувствителност на филм / сензор.(Обикновенно ISO 100)

Разяснете, моля ви, нали за това е форум.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: GenaDP   
Дата:   24-10-08 17:27

Защо според теб една и съща светкавицата има различни водещи числа за всяко положение на варио-главата?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: rhyan   
Дата:   24-10-08 17:53

Ако не се лъжа на повечето модели в спецификациите пише водещо число при маскимално изтеглено положение на главата за ISO 100. Според мен това е максимума, който може да произведе съответната светкавица при съответното фокусно разстояние. Т.е. главата ако е изтеглена в положение да кажем 85мм - това означава фокусно разстояние на обектива 85мм, нали така. Колкото по-голямо е фокалното разстояние, толкова по-малко е количеството светлина, което може да мине през обектива, следователно толкова по-силна трябва да е светлината за да се експонира коректно.

Всяка една промяна била тя на разстояние, бленда или фокусно разстояние, би трябвало да се отрази на водещото число...

Не е ли така?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: GenaDP   
Дата:   24-10-08 19:00

Колкото по-голямо е фокалното разстояние, толкова по-малко е количеството светлина, което може да мине през обектива, следователно толкова по-силна трябва да е светлината за да се експонира коректно.


Усеща се, че е петък... https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonROFL2.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: ejko   
Дата:   24-10-08 19:16

[smile]
оставете човека, вижте че се опитва да помогне с каквото може...! Пък и като греши и го поправяйте..., то това ващо на нищо не прилича:))))
Аз хич не съм теоритик, но водещото число е мошността на светкавицата, зададена от производителя. То е важно и ни помага да пресмятаме настройките си, когато се определя диафрагмата например, трябва да се раздели водещото число на разстоянието до обекта... или нещо такова. Аз това не го правя, защото не мога да си сметна допълнителните фактори като дневна светлина, лапи и т.н. Но теоритично мисля, че беше нещо такова....!
Гледайте как ме наплашихте, сега вече нищо не мога да кажа със сигурност:))))

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: GenaDP   
Дата:   24-10-08 19:25

Я да се върнем към основната тема: Защо една и съща светкавицата има различни водещи числа за всяко положение на варио-главата?

Други желаещи? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: ejko   
Дата:   24-10-08 19:32

бегай бе човек. Ти внасяш осветление, каквото и да ти кажем за светкавиците и ще ни се смееш:)) Айде аз ще ходя да пия..., тук и до утре отоговори няма да има:))))

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: Davidoff   
Дата:   25-10-08 07:32

Семинара е от 10 часа. Заповядайте! Отговори ще има [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за светкавица.
Автор: compur   
Дата:   25-10-08 11:35

я-а-а-а! семинар! къде? кога? кого трябва да почерпя за да участвам?[smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »