Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 За конверторите ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-10-08 05:56

В няколко теми се изписаха много неща за това "икономично" решение. Доста критики, направо не си заслужава ...
Да ама аз си взех "Кенко 2Х" и ето го резултата:
Никор АФ 80-200/2.8 Д, Кенко 2Х - 7 лещи.
И двата кадъра са с ИСО 400, скорост 1/320, ф20 без конвертор и ф9 с конвертор.
Ако ми кажете, коя с кое е направена [smilie3]
Всички настройки на апарата са изключени.

Намалена снимка за ориентация

http://photo-zona.net/images/user61642/album15820/large/1224469501_upfy3882_combo-950.jpg




Кропче 01 - 100%

http://photo-zona.net/images/user61642/album15820/large/1224469514_lvzg7242_03-crop.jpg



Кропче 02 - 100%

http://photo-zona.net/images/user61642/album15820/large/1224469527_qyjr9279_04-crop.jpg



Фото зоната отказва да ми качи целите джипеци. Сигурно не правя нещо, както трябва.

Като се уточните, коя снимка с какво е направена, че подам и роутата.
А на слука![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-10-08 06:26

Кажете ми, моля сайт за качване на снимки с над 6-7-8 мегабайта размер.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: dent   
Дата:   20-10-08 07:05

Ами Пикаса! Имаш 1 ГБ без ограничение в големината на снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: didesignbg   
Дата:   20-10-08 08:08

на кого е нужна диафрагма 20?

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: sauron69   
Дата:   20-10-08 09:46

кропче 2 би трябвало да е без конвертор [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: d_ave   
Дата:   20-10-08 09:58

аз залагам на по-тъмните. иначе и аз имам един конвертор 2х, преработен ЕОС от FD и върши доста добра работа, довечера може да пусна малко снимки и аз в подкрепа. има си и доста недостатъци разбира се, но наистина е ефтино решение за тез, на които дължината не достига да застрелят ей-онуй-пиленце:)))

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-10-08 18:09

didesighbg, блендата сам си я слага. От мен исото 400 и скоростта 1/320.
sauron69, учудващото за мен е, че с конвертора е кропче 2. [smilie24]
Целта ми е да покажа на всички, които се двоумят да бъде или да не бъде (с конвертор) и твърде много залагат на лабораторните тестове - на ПРАКТИКА ПРИ ПРИНТ В РАЗМЕР ДО А2 РАЗЛИКА НЯМА ДА ИМА!
Не коментирам, че в моя случай с конвертора снимката е по-остра.
Защо никой не коментира, че в сайтовете на "известните птичари" ВСИЧКИ ползват конвертори.[cool]
П.П. за застраховка от атака: ползвайте хубави конвертори и се радвайте на резултатите.

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: kapitancho   
Дата:   20-10-08 18:14

Това "Целта ми е да покажа на всички" щеше да е успешно, ако беше фиксирал ИСО-то и блендата. Сега определено с това ф/20 май убеждаваш само себе си [smilie25]
Подсказка по ключова дума - дифракция.

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: pmartinov   
Дата:   20-10-08 18:14

В България под хубави разбират само евтини :)

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-10-08 18:19

ОК, ще направя нов опит с фиксирана бленда и исо и ще ги кача. (след около 6-7 часа)
И няма да крия екзифа[smile]
А пък за евтиното - крайно време е да се убедите, че старата английска приказка, важи вече и за България.



Публикацията е редактирана (20-10-08 18:22)

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: chris73   
Дата:   20-10-08 18:29

@MarinY

Е добре, струва ли си, като сравняваме "увеличението" с фотошоп и това с Кенко-то? Иначе тези Ф2.8 обективи май носят на използване на конвертор...


П.С. Хубаво ще е и статив да използваш за сравнението...(което вярвам и правиш [smile] )



Публикацията е редактирана (20-10-08 18:41)

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: mitku   
Дата:   20-10-08 18:35

А кои телеконвертори са "хубави"? (без никонските, дето стават само на избрани обективи, броящи се на пръстите на едната ръка).
Точно днес ходих до павилиона с мисълта да си поръчам Sigma 2.0x конвертор, но размислих и не си го поръчах, че като го няма и не мога да го пробвам, може да се окаже, че не може да се ползва с моите обективи (главно е много съмнително на 70-300VR... че на AF 55/2.8 Micro-Nikkor-a, почти сигурно, ще стане), а няма да се юрна да давам още от 2К лв., нагоре и за светлосилен дълъг обектив.
На мен ми трябва "хубав" телеконвертор, който да може да работи със 70-300VR.

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-10-08 18:36

chris73, "увеличението" с фотошоп не ти дава повече детайл, а с конвертора ще го имаш. Ако не е така, всички ще праскаме с един твърд обектив и после ще си увеличаваме.[smile]
А как си представяш да държа в ръка, камера с приравнени 600 мм обектив, без ВР и да се получи този образ. Аз не мога. (опитвам се да не обвинявам ЕГН-то) [smilie3]
mitku, СКЪПИТЕ [smilie24]
На другия ми обектив Никор 16-85/3.3, работи в широката зона. Отида ли към 80-те почва да се мотка и не фокусира - ТЪМНО. Става само на хубаво време. С две думи конвертори САМО ЗА СВЕТЛИ ОБЕКТИВИ. Или минаваш на ръчен фокус. Не е най-голямата беда.



Публикацията е редактирана (20-10-08 18:43)

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: chris73   
Дата:   20-10-08 18:38

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: mitku   
Дата:   20-10-08 19:02

Ами - ето... пример... Sigma 2.0x е най-скъп - 400лв., след никонските, които е ясно, че няма да станат при мен. Таз Сигма, ще стане ли за 70-300VR?



Публикацията е редактирана (20-10-08 19:21)

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: emovla   
Дата:   20-10-08 19:03

Мда в оня гениален тест в нета, където се твърдеше, че конверторите не вадели повече детайл, бяха снимани прави чертички, които определено може да си ги увеличиш колкото искаш в шопа "без липса на детайл" [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-10-08 19:18

Става при добро осветление. Иначе минаваш на ръчен фокус, слагаш на статив ... и правиш кадри, за които не си и помислял, че ще можеш. Ще държиш в ръката си 900 мм приравнен обектив. Ще бъде по-трудно..., но няма лесни неща.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: mitku   
Дата:   20-10-08 19:30

Както казах по-горе - точно се връщам от Павилиона и бях отишъл там за да поръчам таз Сигма 2.0x... но се разубедих и размислих, че може да не стане на моят 70-300VR (а дълъг светъл обектив за няколко хилки, няма да купя). [smilie2] И още се чудя... иначе е ясно, че не може да се очаква повече от AF само на ясно слънце, а при всички останали по-тъмни условия, ще е с ръчен фокус... за статива, се подразбира. Но размислих, че да не вземе да не стане изобщо (както ми разправяха и в нагъзина) на обектива ми и да не може да се сложи. [smilie11]



Публикацията е редактирана (20-10-08 19:32)

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: kapitancho   
Дата:   20-10-08 19:53

Проблемът не идва само от автофокуса. Той се корени в това, че всяка оптична система си има определена резолюция. Като се сложи телеконвертор, той просто увеличава средната част на "генерираното" от обектива изображение. С това той увеличава и неговите дефекти като аберации и др. Същото нещо важи и за резолюцията. Ако се абстрахираме от MTF данните за обективите, неформално можем да приемем, че те са способни да възпроизведат определен детайл. Обаче това нещо е ограничено и когато го увеличим, това си личи по-силно по спада в резолюцията. И за да не съм голословен, за справка ще дам photozone.de . Там за светлосилните обективи обикновено е дадена и измерената резолюция, когато към обектива се прикачи и телеконвертор. След разглеждане на няколко произволно избрани обективи, за които има ревюта, спокойно могат да се направят изводите.

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: chris73   
Дата:   20-10-08 20:51

mitku, за твоя случай, няма ли да е по-добре някой добър 1.4X конвертор?



Публикацията е редактирана (20-10-08 20:52)

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: mitku   
Дата:   20-10-08 22:09

Не знам дали ще е по-добър. Кофтито е, че увеличението е доста по-малко (но пък и светлината пада по-малко), а цената е почти същата. Ако беше подобаващо по-евтино, щеше да е по-лесно решението, но така... не знам... още ще се умува явно. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: За конверторите ...
Автор: MarinY   
Дата:   21-10-08 01:43

Kapitancho, прав си[smilie24]
Дефектите се удвояват, а оптическата разделителна способност пада.
Практически, за принтове А3-А2, това се компесира от реално по-голямото изображение, което ще получиш върху матрицата или филма.

Искам да кажа, че ако снимаш например с максималните мм на обектива, от една и съща позиция, с конвертор и без, ще имаш повече детаил с конвертора, отколкото с дигитално увеличение в каквато и да е програма. А нали това е целта.

600 мм 100% кроп

http://photo-zona.net/images/user61642/album15820/large/1224544971_rvzb4610_600-crop.jpg




300 мм ресайз до 600 - 100% кроп

http://photo-zona.net/images/user61642/album15820/large/1224544982_bqjx2350_300crop-resized_to600.jp


Сега ще кача и новите опити: ИСО 200, бленда 8.0, скорост - каквото камерата покаже. Опитах се, независимо с какви мм снимам, обекта да е с един и същи мащаб в кадъра. Това е за да няма ресайзване във фотошопа.



Публикацията е редактирана (21-10-08 02:31)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »