Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Автофокусни точки ?????
Автор: dideron   
Дата:   15-10-08 20:36

Обяснете ми моля какво е значението на автофокусните точки.На моя канон са май 9 а гледам фотоапарати с 21 и повече.Какъв е смисъла как фотоапарата ще фокусира във всяка точка поотделно-нещо не мога да схвана смисъла.Как фотоапарата може да фокусира в повече от една точка.[smilie10] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: burningice   
Дата:   15-10-08 20:39

Когато се снима колона от дървета например,трябват поне 2 фокусни точки за да се получи дълбочина на фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: tantris   
Дата:   15-10-08 20:47

burningice , то майтап но при канон и това го има с И-Дийп режима.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: djogata   
Дата:   15-10-08 20:47

burningice написа:

> Когато се снима колона от дървета например,трябват поне 2
> фокусни точки за да се получи дълбочина на фокуса.


Ти така го обясни, че и аз се обърках [smilie5]


Ако имаш повече фокусни точки, означава, че можеш по-точно да си избираш къде в кадъра да е фокуса (ти в повечето случаи пак си фокусираш на една точка, но при избор от повече точки можеш да си направиш по-прецизно и по-лесно композицията).

Друго приложение на многото точки е при следящ фокус - ако обекта се движи по кадъра, може фокуса да се прехвърля от една фокусна точка на друга

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: bordon   
Дата:   15-10-08 20:50

При фокуса има различни начини на измерване.
За това апаратите имат и повече фокусни точки и различни настройки за фокуса, в зависимост от това, какъв обект, при какви условия /светлина/ ще се снима, каква е крайната цел на снимката.
Във всеки един момент ти снимаш само с една от тези настройки на апарата.
Ако искаш, може да си прочетеш инструкциите към апарата. Там начините за фокусиране и измерване са дадени много добре.

Поне при мен е така. [smile]

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: burningice   
Дата:   15-10-08 20:56

Cега, като го обяснявах, дори и на мен ми стана ясно. Да, канона на врътката има дълбочина на фокуса (A-DEP)режим, пък макар и да има само с 9 автофокусни точни. На мен лично ми липсват двтата кръга в средата на кадъра при старите апарати.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: djogata   
Дата:   15-10-08 21:04

Хубаво де, има я тази врътка, ама дълбочината на фокуса не е точно причината, за да сложат повече фокусни точки, вЕрвайте ми [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: burningice   
Дата:   15-10-08 21:10

Слагаш фотоапарата на статив и правиш нощни снимии, за а не разхлабваш ябълката и да го местиш за да фокусира в центъра, избираш някоя от не центрланите точки за АФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: bordon   
Дата:   15-10-08 21:16

Фокусирания обект е едно, дълбочината на фокуса е по-различна функция и както каза djogata, не е пряко свързана с фокусните точки. [smilie6]


Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: Пешо   
Дата:   15-10-08 21:25

При фокуса има различни начини на измерване.
За това апаратите имат и повече фокусни точки и различни настройки за фокуса, в зависимост от това, какъв обект, при какви условия /светлина/ ще се снима



Bordon моля те млъкни преди да объркаш още повече човека......

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: bordon   
Дата:   15-10-08 21:29

Е, добре.
Щом казваш [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: neptun61   
Дата:   15-10-08 23:29

Може да се фокусира едновременно по няколко фокусни точки. Това обикновено е автоматичен режим за определяне на фокусните зони в които попадат най-близкият обект и близки до него обекти.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: rapt0r   
Дата:   16-10-08 10:57

Пример: Ето ти нагледно,кадрирал съм си както ми харесва на мен,като сам съм си определил къде да ми е фокуса!Повечето автофокусни точки за мен лично дават по-голяма свобода на кадрирането!


http://photo-zona.net/images/user55419/album7695/large/1224143353_cqxm5955_Fokuspointtest.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: ilcoin   
Дата:   16-10-08 11:06

Освен за статива, както по-горе се спомена, другото основно предимство на многото точки е работата при по-ограничена светлина и най-вече при бързо движещи се обекти. Наличието на много точки позволява на електрониката по-правилно да определи върху кой обект трябва да фокусира и съответно да "закове" фокуса вършу него. Това е, нищо сложно.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: ogimag   
Дата:   16-10-08 11:28

Аз мойте съм ги махнал.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: dideron   
Дата:   16-10-08 18:13

Благодаря на всички горе-долу схванах идеята.
Сега остава да разбера моя Канон 710 как го прави.В смисъл как си избирам точка.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: jorokn   
Дата:   16-10-08 18:38

Раптор, това твоето не може ли да стане и с централно мерене: фокусираш върху обекта и докато си натиснал спусъка наполовина преместваш центъра наляво до съответното кадриране. Щрак. Готово :)
Или не?

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: rapt0r   
Дата:   16-10-08 18:42

jorokn ,на практика да :)[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: pacy4   
Дата:   16-10-08 20:56

Абсолютно излищна работа. Почти никога не съм ги ползвал- винаги снимам само на централна точка. Потчи толкова безполезно , колкото и live view-то.
Това си е само мое мнение, затова не скачайте.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: burningice   
Дата:   16-10-08 21:37

live view-то, според мен, е едно от най-значимите открития във фотографията в последно време, безцено за макро снимки , на тъмно и в тълпа.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: tofo   
Дата:   17-10-08 09:33

jorokn
Ама при по-отворена бленда и по-близък обект като прекадрираш, фокуса си заминава.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: call911   
Дата:   17-10-08 09:47

Това с фокусирането в дадена точка и прекадрирането естествено не е вариант.
Така фокусът не е точен.

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=785797&t=785155&phorum_uriauth=#reply_785797



Публикацията е редактирана (17-10-08 09:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: IDA   
Дата:   17-10-08 17:54

При работа със светлосилен и достатъчно отворен обектив (бленда 2 и надолу), ако мислите да фокусирате централно и след това да прекадрирате, направо ЗАБРАВЕТЕ!!! Нито една снимка няма да имате на фокус или по-точно, на нито една снимка фокусът ви няма да е там, където го искате.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: stzz   
Дата:   17-10-08 18:16

В тази тема може да се пише кой каквото си иска, стига изречението да съдържа думата фокус.


[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусни точки ?????
Автор: navy   
Дата:   17-10-08 18:21

Прекадриране [smilie23]

Аз подобни кадри като на раптора където обекта ми е по близкичко и мърда и аз мърдам и т.н. си ги праскам на следящ фокус!
А следящ фоку си прекадриране - в чофката [smilie23]

А я ми кажи как ще направиш това, което аз правя примерно!

ПРИМЕРА на раптора, мацната се приблизава към мен, аз я държа постоянно на фокус като от време на време праскам кадри,идвайки на определено разстояние кадровката ми е друга, БЕЗ да спирам да снимам и да държа фокуса, аз премествам съседната лява АФ точка и продължава с друго прекадриране!

Абе първо - който не е ползвал, и второ- който не се е научил да си улеснява живота с това ползване - само той може да ги дрънка такива - нямало смисъл!

Мо от много неща няма смисъл - ако не ги ползваш оптимално!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »