Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: shmirgela   
Дата:   15-10-08 14:46

От време на време се появяват снимки от сватби.
Много от тях са наистина хубави и професионални.
Въпросът е по-скоро от морален аспект а именно: Професионално и коректно ли е тези снимки да се пускат без съгласието на сниманите? Те са си платили, освен всичко друго.
Аз бих бил много ядосан, ако си видя снимка от сватбата пльосната във форума и ще търся обяснение, ако не и още нещо от фотографа.
Снимката от сватбата все пак е нещо много лично, ако ще да е най-прекрасното творение на автора.
Разбира се, всички тези размишления отпадат, ако има съгласие от страна на клиентите, в което силно се съмнявам за повечето случаи.

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: canonio   
Дата:   15-10-08 14:49

Не става въпрос дали е сватба или не... като си видиш каквато и да е снимка във форума, можеш да претендираш...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borisyankov   
Дата:   15-10-08 14:53

Много лично може да е първата брачна нощ [smilie18] [smilie18] [smilie18]. Сватбата - малко ме съмнява.

В общият случай правата върху фотографиите остават във фотографа и той може да ги ползва както реши за не комерсиални цели.

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: Synthy   
Дата:   15-10-08 14:54

може тук да си държи портфолиото фотографа... чисто теоретично. неможеш да му забраниш да ползва снимките, които е направил на сватбата ти, за портфолио

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: shmirgela   
Дата:   15-10-08 14:55

Да ме снима някой на улицата нямам нищо против.
Но както казах сватбата е много личен момент, а и на фотографа се плаща.
Ще дам пример от моята работа.
Програмист съм. Пиша някакъв код, за който шефът ми плаща. Кодът си остава собственост на фирмата. Въпреки че ми е много скъп на сърцето и много се гордея с него, не мога да го пускам по форумите, за да могат другите кодери да цъкат с език и да ме хвалят.
Всъщност не съм много запознат с правните аспекти на фотографията. Може и да стоят различно нещата, но както се уточнихме става дума за етика.
[smilie23]



Публикацията е редактирана (15-10-08 15:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: fove   
Дата:   15-10-08 14:57

Все пак става дума за етика.Смятам,че без съгласието на младоженците не е правилно да се публикуват снимки от сватбата им.От правна гледна точка правата наистина си остават на фотографа.



Публикацията е редактирана (15-10-08 14:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: ние   
Дата:   15-10-08 15:03

ами аз ако си видя снимките от сватбата някъде качени без да ме е питал фотографът, надали ще седна да го съдя, но за сметка на това със сигурност доста ще го плюя вместо да го препоръчвам. не, че съм се женил [smilie5] мисля, че етиката в тази работа е доста важна, за да имаш клиенти.

а пък най-хубаво е до се подписва договор, който урежда тези неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: Synthy   
Дата:   15-10-08 15:06

абе.. неможе да му забраните да показва снимките си като портфолио. те са си негови, той държи авторските права. Както каза по-горе fove, може да прави с тях каквото иска с некомерсиална цел.

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: loveforever   
Дата:   15-10-08 15:09

Правата върху сниките са на фотографа( независимо дали се касае за сватба или друго мероприятие), освен ако изрично предварително не е договорено друго.
Ако желаете да разполагате с пълните права над дадена фотография просто предварително се договаряте за това с фотографа. Той може да се съгласи, може не, може да поиска по-висока цена или друго - въпрос на негова преценка, но след свършен факт на практика нищо не може да се направи.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: canonio   
Дата:   15-10-08 15:09

Синти,
ако не държи в ръцете си релийз, мога да му държа сметка и още как. Хората са измислили специални правни отношения, при публикуване на човешки лица.


loveforever,
правата върху кадъра нямат нищо общо.
Нека да са си негови. Но когато моделът не е подписал документ, има пълното право да има претенции кога, къде и дали да го показват.



Публикацията е редактирана (15-10-08 15:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: fove   
Дата:   15-10-08 15:12

Пак повтарям,става дума за етика.

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: Synthy   
Дата:   15-10-08 15:16

канонио, мерси. вземам си забележка [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: boni   
Дата:   15-10-08 15:16

Предварително фотографът се договаря с хората дали желаят да им бъде изработена лична галерия в интернет или не и дали снимките да се публикуват в интернет или не.
Ако клиентите не желаят и си видят снимката, в пълното си право са да бъдат много ядосани и да търсят обяснение.

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: ecobo   
Дата:   15-10-08 15:17

В Култа има една доста изчерпателна статия за правата на сниманите и снимащите.
Никой няма право да публикува чужда физиономия без съответното разрешение, с много малки изключения...

цялата статия

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: loveforever   
Дата:   15-10-08 15:17

canonio, така е![smile]
Имаше май някаква клауза, че ако на снимката има повече от 3-ма души се водело някаква група и можело без релийз, но това могат да го кажат тези, които снимат подобни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: spa   
Дата:   15-10-08 15:23

Предполагам тематиката донякъде ти е продиктувана наскоро качена снимка. В случая аз имам една. Само да вметна не съм фотограф на сватби. Просто си седях на пейка и до мен дойдоха да се снимат. Не съм се крил. Иначе принципно Бони е прав за ситуацията когато ти плащат за тази работа. В моя случай снимам на публично място открито и не виждам проблем. Ако трябва да бъдем честни ако снимка показва и в най-малка светлина нещо неприятно или лошо за булката аз лично никога не бих я качил.

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: canonio   
Дата:   15-10-08 15:32

Всички етики, устни договорки и приятелски отношения м/у автор и модел отпадат тогава, когато се появи финансовият интерес.
Една нищо и никаква снимка може изведнъж да придобие голяма стойност. Точно тогава, всичко се решава в съда и етиката и морала никой не ги гледа. Затова, сериозните автори искат да имат черно на бяло, разрешение от модела.
В сток сайтовете, без такъв документ, не можеш да публикуваш дори снимка на сополиво цигане, снимано случайно от 300 метра и едвам разпознаващо се в кадъра... А дали мястото е публично и колко това касае правото на фотографа да снима лицата на хората, се разбира само след дела....

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: shmirgela   
Дата:   15-10-08 15:33

spa: въпросът не е толкова, че някой някъде е снимал някого.
Все пак всички се движим по улиците и ходим в парковете и другите хора ни гледат и евентуално ни снимат.
Става дума за това, че се доверяваш на някого. Плащаш му. Той си свършва да речем перфектно работата. Закачаш си на стената прекрасната снимка, на която например любовно си впил устни в жената. Отваряш любимия форум и я виждаш на заглавната страница. Цялата интимност от тази фотография изчезва.

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: spa   
Дата:   15-10-08 15:43

Канонио така е в съда всичко се решава. Ама дали е правилно решението е друг въпрос.
Иначе вече е доста модерлно да се подаряват web албумчета от сватбата качени в пбличното пространство. Скоро четох една статия дето пишеше за най-скъпите папарашки снимки. В крайна смтка известните личности вече предпочитат те да вземат парите вместо някой друг.

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: canonio   
Дата:   15-10-08 15:48

Дааа,
но не става въпрос само за известни личности...
Снимай човек на някоя пейка, как целува някоя мацка, пусни го това някъде, така че да го види жена му... Като се разведе, такова дело ще ти набримчи, че ако е малко по-заможен, ще те върне в първи клас...
За да не стават грешки, хората са предвидили предварителни споразумения. Нуждата идва от практиката.... Никой не ги измисля тия неща, с идеята да потиска фотографите.

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   15-10-08 15:57

Айде ся сватбата много личен момент. [smilie10]

За тва има по 500 роднини и приятели, 5-6 снимащи с всякаккъв вид техника, попове, лелки от обредния дом и т.н.

Плюс това днес се женят, утре се развеждат и други ден пак се женят.

Кво му е толкоз личното?

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: spa   
Дата:   15-10-08 15:58

Е то по тази логика и възможности трябва половината хора в този форум в затвора да влезнат. Иначе напълно разбирам какво казваш и какво може да сатне, но в реалния живот не е толкоз лесно колкото изглежда на думи.

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: bordon   
Дата:   15-10-08 16:01

Моето мнение е че в случая сватбения фотограф /дори с договор или уговорка/ преди да пусне подобен материал в публичното пространство, трябва най-малко ПАК да се допита до младото семейство /или който е там сниман/ за да не се получават някакви неприятни моменти след това.

Защото /конкретно за сватба/ и след като е минала първоначалната еуфория, нещата вече изглеждат по малко по-различен начин. [smilie5]

П.П. На мен лично няма да ми бъде приятно да се видя истопосан в някой форум, сниман след сватбения ден. И без това не съм толкова фотогеничен. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: Lalinda   
Дата:   15-10-08 16:09

Е, има си и член в Конституцията по този повод.

Глава втора
ОСНОВИ ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ГРАЖДАНИТЕ

Чл. 32. (1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.


Не снимам хора и не позволявам на непознати да ме снимат, още повече пък да качват снимките ми в мрежата без мое съгласие и дори без мое знание.

Отговори на това съобщение
 Re: Коректно ли е да се публикуват снимки от сватби?
Автор: explorer   
Дата:   15-10-08 16:17

Добре че в България конституцията (както всички останали закони и правила) не винаги се спазва - иначе мога да се сетя за много случаи в които политици, престъпници, известни личности не искат да ги снимат (и журналистите де юре нарушават конституционните им права), също така да не забравяме репортажите със скрита камера на "Господари на ефира", "bTV репортерите" и др. подобни които също би следвало да са противозаконни!
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »